Програма за даряване на хардуер

This page is a translated version of the page Hardware donation program and the translation is 72% complete.
Outdated translations are marked like this.

Резюме

На тази страница е описана програмата за даряване на хардуер от Фондация Уикимедия, заедно с инструкции за кандидатстване.

Приблизителен брой налични лаптопи към септември 2019:
~2
Следващо вероятно разпределение на лаптопи:
Wiki Indaba 2023 (Agadir); Wikimedia Summit (Berlin)

За програмата

В течение на своята дейност, Фондация Уикимедия периодично извежда от употреба различен хардуер. Тъй като този хардуер е все още в добро състояние и може да бъде използван поне още няколко години, Фондацията има желание да го дари на своите доброволчески общности, така че той да им бъде полезен в тяхната дейност, свързана с мисията на Уикимедия.

Дареният хардуер се предоставя с нова инсталация на Убунту, както и с универсален захранващ адаптер, което трябва да гарантира използваемостта му от получателя.

По-долу са изброени критериите, използвани при разпределяне на хардуера, и е описан процесът на даряване през тази програма.

Процесите, отнасящи се до отделите „ИТ“ и „Счетоводство“ са вътрешни за Фондацията, и не са документирани тук. Тази страница описва кой може да получи дарения хардуер, и как.

Критерии

Изисквания

За да поискат хардуер, кандидатите (включително кандидати, представляващи групи или присъединени организации) трябва да отговарят на следните критерии:

  • кандидатите трябва да са допринасяли към проектите на Уикимедия от поне 1 година и да имат не по-малко от 1000 приноса общо в различните проекти. Това изискване има за цел да гарантира, че предоставяме хардуер на хора, доказано отдадени на нашата мисия. Това е необходимо, но не достатъчно условие, и никакъв брой приноси не може да гарантира получаването на оборудване.
  • кандидатите трябва да са съгласни да разкрият самоличността си през Фондация Уикимедия, и да подпишат кратко споразумение, описващо целта на направеното дарение.
  • applicant cannot be a citizen of Iran, or appear in the United States Treasury's blacklist ("Specially Designated Nationals"). This is unfortunately imposed on the Wikimedia Foundation as a United States non-profit, and is not a Wikimedia decision.

Допълнителни съображения

Следните допълнителни условия биха увеличили (но не и гарантирали) вероятността оборудване да бъде дарено на кандидатите:

  • Кандидати от страни с ниски доходи. Документи, удостоверяващи индивидуално дохода на кандидати, няма да бъдат изисквани, нито разглеждани.
  • Кандидати, които могат да покажат отговорно групово притежание на хардуер, например присъединена организация с адекватни, публични и ясно разписани процедури, определящи разпределянето на хардуер в рамките на групата.
  • Кандидати, доказали в миналото, че могат да постигат реални резултати с предоставени от Фондацията ресурси (например грантове или стипендии).

Процедура

Кандидатстване

Кандидатствайте за лаптоп като въведете точното си потребителско име в полето за редактиране и използвате бутона Заяви лаптоп (Request a laptop) по-долу и след това попълните простия уики формуляр.

След като бъде изпратена, Вашата заявка може да бъде подкрепена от други доброволци, а коментари по нея може да бъдат публикувани на нейната беседа. Такива коментари обаче няма да бъдат винаги търсени активно, нито пък ще бъде предоставян твърдо фиксиран период от време, през който те да може да бъдат правени, преди да бъде взето решение по заявката.

If the inputbox below doesn't work for you, create a page manually named Hardware donation program/YOUR_USERNAME (with your own user name instead of "YOUR_USERNAME"), and paste into it the entire contents of this page and save. Then you can edit the resulting page.


Вземане на решения

  • Програмен директор на Фондацията от отдела за връзка с общностите (към настоящия момент Асаф Барто̀в) ще разглежда заявленията, доколкото наличното време позволява и при ненатоварващ график (вероятно не по-често от веднъж месечно), и ще взема решения.
  • Заявленията може да бъде отказвани или одобрявани; в случай на колебания, програмният директор може да изиска допълнителна информация от кандидата, а заявлението ще бъде разгледано отново при следващата сесия по оценяване. Решението се взима от програмния директор по връзка с общностите и не може да бъде обжалвано.
  • Ако заявление бъде прието за валидно, изпълнимостта му ще бъде оценявана според това доколко ще бъде лесно, удобно или дори въобще възможно за кандидата да получи оборудването. В случай, че това бъде преценено като неизпълнимо, заявлението ще бъде отказано.
  • След като заявление бъде одобрено, решението ще бъде обявено публично и кандидатът ще получи съответното споразумение за подпис.
  • Заявления може да бъдат разглеждани дори когато към момента не е налично оборудване за даряване. В този случай одобрените заявления ще бъдат удовлетворявани веднага щом такова оборудване стане налично, според разписанието на отдел „ИТ“.

Доставяне

След като споразумението за дарение бъде подписано, програмният директор ще координира детайлите по доставката с кандидата по непублични канали за комуникация. След като бъде определен подходящ метод за доставянето, програмният директор ще се свърже с отдел „ИТ“ за получаване на оборудването и ще организира самото предоставяне в съответствие с уговореното.

  • С цел намаляване на разходите, оборудването най-често ще бъде доставяно при подходящ случай от служители, които са съгласни да влязат в ролята на куриери и да вземат оборудването с тях при пътуване, в рамките на което ще имат среща с кандидатите (например Уикимания, конференция на Уикимедия, регионални конференции) или с техни съотечественици (ако те самите са съгласни да предадат оборудването на кандидатите при предварителна уговорка).
  • изпращане на оборудването по пощата или с куриер може да бъде разгледано като вариант в случаите, когато цената е достатъчно ниска, и когато е установено, че рискът от забавяния, свързани с митници, или от евентуални допълнителни разходи е малък.
  • служителят на Фондацията ще вземе оборудването със себе си на международна среща само когато кандидатът (или негов представител) гарантирано ще вземе участие, т.е. разполага с виза и е резервирал самолетен билет.
  • Горното означава, че е напълно възможно иначе напълно отговарящи на изискванията заявления да не бъдат изпълнени, тъй като би било прекалено скъпо да бъде организирана доставката на оборудването.

Заключителни действия

При получаване на оборудването, кандидатите трябва да потвърдят получаването на оборудването публично, на уики страницата със заявката. След това потвърждение, дарението се смята за извършено и процедурата по него се приключва. Желателно е, но не и задължително, получателите на дарен хардуер да водят отчет за използването му: на страницата на заявката или пък в блогове или публикации в социалните мрежи, които да бъдат свързани от тази страница.

Подобно документиране може да бъде мотивиращо и за други доброволци да заявят хардуер, както и за служителите в ИТ отдела на Фондацията да продължат да подготвят за употреба и да предоставят подобен хардуер.

Настоящи заявки за дарение

Текущи заявки


Чернови на заявки


Declined requests


Одобрени заявки, които все още не са доставени


Past donation requests

Дарено оборудване през данъчна година 2016-2017


Дарено оборудване през данъчна година 2017-2018


Дарено оборудване през данъчна година 2018-2019


Дарено оборудване през данъчна година 2019-2020


Donated hardware in fiscal year 2020–2021

No pages meet these criteria.

Donated hardware in fiscal year 2021–2022

No pages meet these criteria.

Donated hardware in fiscal year 2022–2023


Donated hardware in fiscal year 2023–2024


Donated hardware in fiscal year 2024–2025


Проектни принципи

По ред на важност:

Принцип №1: Настоящата програма трябва да има много ниски разходи, както като изразходвани средства, така и като инвестирано време от страна на персонала.

Принцип №2: Целта е хардуерът да се озове в ръцете на хора, които имат нужда от него, и които е много вероятно да го използват в интерес на мисията на Фондацията.

Принцип №3: Доколкото е практически постижимо, разпределението на даренията трябва да бъде справедливо. Това не гарантира, че някой конкретно би получил хардуер, но цели да се постигнат равни възможности при даренията, винаги също съблюдавайки принципи №1 и №2.

Принцип №4: Програмата няма за цел да удовлетвори краткосрочни нужди или какъвто и да е вид краен срок. Ако оборудването е нужно за проект със стриктен краен срок, то трябва да бъде поискане в рамките на някоя от съществуващите програми за грантове. Като следствие от принцип №1, дори дарението да бъде одобрено, няма гаранция относно срока и начина на доставянето му.

Evaluation

Вижте също