Комісія омбудсів

This page is a translated version of the page Ombuds commission and the translation is 86% complete.
Ombuds Commission
Wikimedia Ombuds logo.svg
Activity reports

Комісія омбудсів за дорученням Ради повірених розслідує скарги на порушення політики приватності, також політики доступу до непублічних особистих даних, політики чек'юзерів та приховування у всіх проєктах Вікімедіа. Вона також вивчає для Ради питання відповідності місцевих практик чек'юзерів та приховування глобальним правилам чи настановам щодо чек'юзерів та приховувачів.

Завдання

На додачу до офіційного розслідування, вони також будуть виконувати роль посередника між подавачем скарги та відповідачем (зазвичай чек'юзером , бюрократом , адміністратором або членом арбітражного комітету ). Якщо існує юридична необхідність, омбудс допомагатиме Генеральній раді, Виконавчому директорові або Раді повірених у прийнятті рішення щодо конкретного випадку.

Якщо випадок спірний, омбудс повинен буде докладно роз'яснити чек'юзерам чи іншим користувачам усі нюанси політики Фонду Вікімедіа щодо приватності. Якщо відбудеться порушення політики приватності, політики доступу до непублічної інформації, політики щодо чек'юзерів чи приховування, комісія омбудсів повинна повідомити про це Виконавчого директора або ж уповноважених працівників, та запропонувати свій план дій для виправлення ситуації (наприклад, позбавлення доступу до інструментів). Крім того, комісія може також запропонувати слушні зміни до політик чи програмного забезпечення.

Нейтральність

Розслідування, що буде проводитись комісією, має відбуватись відповідно до процедури, визначеної самими омбудсами як такої, що найкраще забезпечуватиме об'єктивність та безсторонність самого розслідування. Як загальна настанова, найкраще, щоб омбудси якомога більше уникали конфлікту інтересів, зокрема уникаючи рутинного використання прав чек'юзера чи приховувача і не працюючи над скаргами з тих проектів, де вони самі є дуже активними редакторами. Однак причини, через які виникають суперечки, що надходять до комісії, є досить неоднорідними, а мова та культура в різноманітних проектах можуть створювати своєрідні бар'єри для зовнішніх спостерігачів. А тому шляхи й способи розгляду окремих скарг обираються на розсуд призначених членів комісії.

Членство

Члени Комісії омбудсів обираються офіційними представниками Фонду Вікімедіа з-поміж учасників спільноти Вікімедіа. Запрошення волонтерів на ці посади здійснюється щороку на початку грудня через список розсилки Wikimedia-L, через сторінку обговорення цієї політики, а також через інші відповідні форуми проєкту. Волонтери (за умови їхньої згоди) отримують статус омбудса на період приблизно одного року. До комісії може бути прийнятий також тимчасовий член, що не матиме права голосу в самій комісії, та служитиме на цій посаді один рік, із розрахунком на можливе обрання його як повноцінного члена комісії наступного року.

Надані права

Омбуди мають, окрім інших, такі глобальні права:

 • Пошук вилучених сторінок (browsearchive)
 • Перевірка IP-адрес та іншої інформації про користувачів (checkuser)
 • Перегляд журналу перевірки користувачів (checkuser-log)
 • Перегляд вилучених з історії редагувань без перегляду вилученого тексту (deletedhistory)
 • Перегляд вилученого тексту та змін між вилученими версіями (deletedtext)
 • Перегляд приватних журналів (suppressionlog)
 • Перегляд змін, прихованих від усіх користувачів (viewsuppressed)

Поточні члени

User Home wiki(s) Language spoken IRC nick
Ameisenigel (CA) dewiki, wikidatawiki de, en-4, nds-2, fr-1, tlh-1 Ameisenigel
Érico (CA) ptwiki pt -
Faendalimas (CA) wikispecies en, pt-3, it-2, fr-1 faendalimas
Galahad (CA) eswikivoyage es, en-1 Galahad
Infinite0694 (CA) jawiki ja, en-3, de-3, fr-2, it-1 -
JJMC89 (CA) enwiki en JJMC89
Mykola7 (CA) ukwiki uk, ru-4, en-2, de-1 -
Olugold (CA) enwiki, wikidatawiki, igwiki ig, en-5, Ha-4 Olugold
Udehb (CA) wikidatawiki ig, en-5 -
Zabe (CA) wikidatawiki, mediawikiwiki de, en-3, la-1 zabe

Див. також автоматично оновлюваний список (термін минає лютий 2023).

Для попередніх членів, див. тут.

Подання

Запити до комісії омбудсів можна робити наступним чином (бажано подавати запити мовою, якою володіє хоча б один із членів комісії):

Обома способами ваше повідомлення надійде прямо на пошту комісії.

Будь ласка, дотримуйтесь цих порад при поданні запиту до комісії:

 1. Висловлюйтесь стисло. Довгі електронні листи з непотрібною інформацією ускладнюють для комісії своєчасне опрацювання запиту.
 2. Будьте об'єктивними. Уникайте подавання запитів на основі припущень чи суб'єктивних міркувань.
 3. Надавайте докази. Будь ласка, надавайте нам посилання на відмінності між версіями та/або постійні посилання, де це можливо.
 4. Будьте конкретними. Вкажіть, який саме пункт політики чи правил був порушений.
 5. Будь ласка, повідомте нас, чи має Ваша вікі свій Арбітражний комітет (чи подібний комітет), а також чи намагалися Ви зв'язатися з ними (чи використовували іншу процедуру вирішення конфліктів, прийняту у Вашій спільноті) перед тим, як надіслати запит до комісії омбудсів. Надайте посилання на відповідну сторінку обговорення, якщо така існує.

Розгляд/Відгук

Надіслані нам запити будуть розглянуті таким чином:

 1. Підтвердження отримання запиту: ми надішлемо заявнику повідомлення про отримання запиту, і в разі потреби попросимо додаткову інформацію.
 2. Сфера дії: якщо запит належить до компетенції комісії омбудсів, ми проведемо розслідування; якщо ж ні — ми відхилимо запит, і постараємось підказати заявнику більш відповідне місце, де отримати допомогу з його/її індивідуальною проблемою.
 3. Розслідування: ми зробимо все необхідне, аби дізнатися, чи у вказаному випадку справді було порушення політик чи невідповідність або конфлікт локальних політик із глобальними.
 4. Результат: ми повідомимо заявнику про результат нашого розслідування, і якщо справді відбулося порушення політики приватності, ми повідомимо про це користувача, який ці правила порушив, а також, якщо буде така необхідність, повідомимо про все це Раду повірених, і якщо існуватиме потреба — порекомендуємо позбавити відповідних прав чек'юзера, приховувача чи стюарда, що порушив політику приватності.

Звіти про діяльність

Діяльність:

Див. також