Комітети Вікімедіа

This page is a translated version of the page Wikimedia committees and the translation is 100% complete.

На цій сторінці подана інформація про комітети, створені Фондом Вікімедіа та Спільнотою Вікімедіа. Структура і функції кожного з комітетів викладені в їхніх статутних документах.

Діючі комітети

Комітети Ради повірених

Комітет Установчі засади Мета
Комітет урядування Статут "забезпечити виконання Радою повірених ("Рада") Фонду Вікімедіа її правових та представницьких обов'язків, а також поліпшувати врядування, результативність та ефективність організації з плином часу".
Комітет аудиту Статут "підтримувати Раду повірених ("Рада") Фонду Вікімедіа ("Фонд") у її загальній відповідальності за планування і виконання річних планів і бюджетів Фонду, процесів бухгалтерського обліку та фінансової звітності, аудиту фінансових звітів, внутрішнього контролю та наглядових функцій".
Комітет таланту і культури Статут "підтримувати Раду у виконанні її обов'язків нагляду шляхом впровадження гідної платні і політики та практик щодо персоналу".
Комітет продукту і технології Статут "оцінювати поточні та передбачати майбутні зусилля щодо вдосконалення Вікіпедії, а також інших проєктів Вікімедіа, як продукту і платформи для своїх спільнот і користувачів по всьому світу".
Комітет зі справ спільноти Статут "оцінювати, досліджувати і вирішувати поточні та майбутні зусилля, пов'язані з спільнотою [...] працювати як із персоналом Фондом, так і з широким співтовариством Вікімедіа, долати конфлікти і надавати підказки, маючи на меті постійно поліпшувати стосунки між Фондом і ширшою спільнотою Вікімедіа, а також спільно працювати над досягненням місії та бачення руху Вікімедіа, враховуючи різні потреби Фонду, наших спільнот і користувачів по всьому світу".

Загальнорухові комітети

За визначенням січневого 2009 року рішення Ради повірених про комітети Вікімедіа, це "комітет, зазвичай очолюваний членом Спільноти і такий, що включає представників спілдьнот, наглядової ради, персоналу, ради або також зовнішніх консультантів"

Комітет Установчі засади Мета
Комітет з приєднання Статут "підтримувати загальне здоров'я екосистеми афіліатів руху Вікімедіа (мовні розділи, тематичні організації та групи користувачів) і консультувати Раду повірених Фонду Вікімедіа ("Рада") щодо питань, пов'язаних з визнанням афіліатів та екосистемою афіліатів".
Мовний комітет Статут "розвиток і забезпечення":
  • чіткої, покрокової політики (на основі кількісних показників) для оцінювання самодостатності нових мовних вікі, з чітко прописаною процедурою розробки проєктів;
  • підтримки та розробки політик для проблем, пов'язаних зі скриптами та локалізацією;
  • пакетів документації підтримки нових мовних спільнот на шляху до стабільного зростання;
  • підтримки та координації міжмовних проєктів, допомагаючи малим спільнотам поєднувати ресурси і нарощувати їхні результати;
  • підтримки і координації сумісності між різними установками МедіаВікі з метою зменшення обсягу розробок, необхідних для модернізації програмної бази, що забезпечує локалізацію; а також

опрацювання запитів на нові мовні піддомени існуючих проєктів Вікімедіа, з умовою, що Рада повірених Вікімедії, отримавши повідомлення, має чотири дні на затвердженням запиту."

Комітет Вікіманії Статут "наглядати за Вікіманією та спрямовувати її з року в рік, підтримуючи щоразу організаційну команду кожної конференції та надавати їм ресурси, досвід та поради"

Комітети персоналу

За визначенням січневого 2009 року рішення Ради повірених про комітети Вікімедіа, це "комітет, зазвичай очолюваний одним з працівників і такий, що включає представників спільнот, наглядової ради, персоналу, ради або також зовнішніх консультантів".

Комітет Установчі засади Мета
Комітет комунікації Рішення Ради повірених (2006) Забезпечує спілкування між Фондом Вікімедіа, широкою громадськістю, ЗМІ та спільнотами різних проєктів Вікімедіа

Комітети врядування руху

Комітет Установчі засади Мета
Виборчий комітет Статут "помагає з розробкою та здійсненням процесу вибору представників спільноти та афілійованих організацій до Ради повірених Фонду Вікімедіа ("Рада") [...] також може допомогти з виборами представників, що обираються спільнотою, за дорученням Ради".
Комісія омбудів Рішення Ради повірених (2015) Розслідувати скарги щодо порушень політики приватності, доступу до закритої інформації, правил для чек'юзерів та політики нагляду у будь-яких проєктах Вікімедіа для Ради повірених
Тимчасовий комітет з розгляду запитів Статут Перевіряє належні рослідування щодо Довіри і Безпеки, оскаржені або заявниками, або тими, хто підпав під санкції внаслідок розслідувань.

Загальнорухові підготовчі комітети

Комітет Установчі засади Мета
Редакційний комітет Хартії руху Засади Підготовка чорновика Хартії
Комітет зі створення U4C Стаття 4.5. Настанов із правозастосування УКП Прописування заходів на виконання процедур і деталей для Координаційного комітету виконанн Універсального кодексу поведінки (U4C)

Комітети розподілу ресурсів

Комітет Мета
Комітет підтримки конференцій
Комітети регіональних ґрантів

Неактивні або розпущені комітети

Дослідницький комітет

Організував політики, практики та пріоритети досліджень, пов'язаних з Вікімедіа, і підтримка Списку досліджень Вікімедіа.

Комітет розширення Ради

Створений 15 січня 2006 рішенням ради.

У листопаді 2006 р. Рада успішно розширена від 5 до 7 членів, після чого комітет розпущено.

Виконавчий комітет

Створений 15 січня 2006 року рішенням Ради з метою здійснення виконавчих повноважень на час між засіданнями Ради (див. загальне визначення).

Передбачалось, що його робота буде організована Анґелою, але насправді такої діяльності не провадилось. Окрема додаткова (дискусія) на зустрічі 11 лютого 2006 стосувалась організації виконавчого комітету чи, можливо, посади виконавчого директора (або подібної за повноваженнями посади).

Перехідна команда виконавчого директора

  • Вибори і вступ у повноваження нового виконавчого директора (2013-2014)

Комітет організації подій

Створений 15 січня 2006 рішенням ради.

Перше засідання відбулося 5 квітня 2006 року. Першими членами були Дельфіна Менард, Арне Клемперт, Саймон Пулсіфер, Франк Шуленбурґ. Останнє оновлення свідчило про те, що комітет працював над документом про сферу діяльності комітету. Розпущений.

Фінансовий комітет

Створений 15 січня 2006 рішенням ради.

Мав бути організований Даніелем Маєром і Майклом Девісом. Статус: незгода між організаторами, оригінальні пропозиції відхилені. Необхідність відпала після наймання бухгалтера і фінансового директора (див список працівників).

Комітет збору коштів

Стоврений 7 червня 2006. Був активний протягом першого року роботи, але розпущений за власним поданням у серпні 2007 року. Список попередніх членів є тут: wmf:Resolution:Fundraising committee/Membership. Розпуск комітету згадується wmf:Resolution:Wikimedia Committees.

Страховий комітет

Створений 15 січня 2006 рішенням ради.

Оригінальними членами були Майкл Девіс, Анджела Біслі, Джимі Вейлз і Денні Вул. Статус: робота триває над завершенням подання щодо страхування дій членів Ради і штатних працвників, а також кібер-страхування. Комітет де-факто розпущений у січні після дискусії щодо анкет. Активний D&O.

Номінаційний комітет

Створений у квітні 2008 рішенням Ради. Розпущений від початку 2010.

Комітет спеціальних проєктів (2006)

Створений 15 січня 2006 рішенням ради.

Спочатку його організували Флоренс Девуард, Якоб Фосс і Дені Вул. Неактивний з серпня 2007 року. Був розпущений у січні 2009 року рішенням ради.

Комітет спеціальних проєктів (2019)

Створений у 2019 році, щоб "помогти раді у виконанні її обов'язків щодо контролю шляхом надання допомоги у спеціальних, одноразових проєктах, які тимчасово вимагають залучення членів ради та внесків протягом певних періодів". Був розпущений у грудні 2021 року.

Технічний комітет

Створений 15 січня 2006 рішенням ради.

Мав бути організований Єнсом Франком, Бріоном Вібером та Домасом Мітузасом. Стан: не був організований, однак головні учасники створили свого роду "фактичний" комітет.

Комітет офіційної символіки

Створений 2 січня 2006рішенням ради, спрямований, на перегляд юридичної правильності забезпечнння торгових марок, винесення своєчасних звітів стосовно торгових марок на Раду, створення рекомендацій для Ради щодо першочергових дій (категорій, локалізацій та передбачуваної вартості), також мав доручення зареєструвати і моніторити доменні імена для Фонду.

Статус: частково активний протягом деякого часу, але розпущений з серпня 2007 року.

Комітет з розподілу коштів

Відповідальний за надання рекомендацій Ради повірених Фонду щодо фінансування заходів та ініціатив на підтримку цілей місії руху Вікімедіа. Створений у 2012 році і розпущена Ради повірених у 2022 році.

Див. також