This page is a translated version of the page Ombuds commission and the translation is 90% complete.
Kısayollar:
OC,
OMBCOM

Arabulucu komisyonu, Mütevelli Heyeti adına herhangi bir Wikimedia projesinde Gizlilik, kamuya açık olmayan kişisel verilere erişim, Denetçilik ve Gözetmenlik politikalarının ihlaline ilişkin şikayetleri araştırır. Ayrıca Heyet için yerel Denetçi veya Gözetmen politika ve yönergelerinin küresel Denetçi ve Gözetmen politikalarıyla uyumunu inceler.

Arabulucu Komisyonu
Faaliyet raporları

Görevleri

Resmi incelemeye ek olarak şikayetçi ile muhatabı (genelde Denetçi , gözetmen, bürokrat , hizmetli , veya hakem komitesi üyesi olur) arasında arabuluculuk faaliyetleri yürütür. Yasal olarak gerekli olduğunda, arabulucular davanın takibinde Baş Danışmana, Yönetici Müdüre veya heyete yardımcı olacaktır.

Dava ihtilaflı olduğunda, arabulucu Denetçileri veya diğerlerini Vakfın gizlilik politikası hakkında bilgilendirmekten sorumlu olacaktır. Gizlilik, Kamuya Açık Olmayan Kişisel Verilere Erişim, Denetçi veya Gözetmen politikaları ihlal edildiğinde, arabulucu komisyonu Yönetici Müdüre veya görevli personele bildirimde bulunarak bir eylem planı önermelidir (araçlara erişimin alınması gibi). Ek olarak komisyon, politikalara veya yazılımlara uygun değişiklikler önerebilir.

Tarafsızlık

Arabulucunun araştırması, adil ve tarafsız olması için arabulucunun tayin edeceği şekilde yürütülmelidir. Genel bir yönerge olarak arabulucuların, özellikle de Denetçi ve gözetmen erişiminin rutin kullanımından kaçınarak ve çok etkin oldukları projelerdeki şikayetleri işleme almayarak çıkar çatışmalarını mümkün mertebe engellemesi en iyisidir. Ancak, komisyonun önüne gelen konular net değildir ve çeşitli projelerin dili ve kültürü dışarıdan gelenler için engel oluşturabilir. Bu nedenle, komisyonun şikayetleri inceleme yolu atanan üyelerinin takdirine bırakılmıştır.

Üyelik

Arabulucu komisyonunun üyeleri Wikimedia Vakfı yetkilileri tarafından Wikimedia topluluğundan seçilir. Her yıl gönüllülere çağrılar Ekim ayı başlarında Wikimedia-L e-posta listesi ile bu politikanın tartışma sayfasında ve uygun görülen diğer proje forumlarında yapılır. Yaklaşık iki yıllık (2023-25 Komisyonundan önce bir yıl) bir görev süresi için atanırlar (kabul ettiklerini varsayarak). Oy kullanma hakkına sahip olmayan bir veya daha fazla yedek üye de atanabilir. Arabulucular ile birlikte görev üstlenmek üzere bir Kâhya-Gözlemci de atanabilir.

Tanımlı hakları

Diğerlerine karşı arabulucuların aşağıdaki küresel hakları mevcuttur:

 • Silinen sayfaları ara (browsearchive)
 • Kullanıcıların IP adreslerini ve diğer bilgilerini denetle (checkuser)
 • Denetçi günlüğünü gör (checkuser-log)
 • Silinmiş geçmiş girdilerini ilişkili metinleri olmadan görüntüle (deletedhistory)
 • Silinmiş metni ve silinmiş revizyonlar arasındaki değişiklikleri görüntüle (deletedtext)
 • Özel günlükleri görüntüle (suppressionlog)
 • Herhangi bir kullanıcıdan gizlenen düzeltmeleri görüntüle (viewsuppressed)

Mevcut üyeler

User Home wiki(s) Language spoken IRC nick Term expires
だ*ぜ (CA) zhwiki zh, yue, wuu, lzh, en-4, ja-3 Dasze 2026
Ameisenigel (CA) dewiki, wikidatawiki de, en-4, nds-2, fr-1, tlh-1 Ameisenigel 2026
Arcticocean (CA) en, sco-3, es-2, gd-1 2026
Bennylin (CA) idwiki id, pea, en-5, jv-4, zh-3, ms-3, es-2, ban-1, su-1, jv-x-bms-1 2025
Daniuu (CA) nlwiki nl, en-4, de-2, fr-2, la-2, vls-2, li-1 Daniuu 2025
Doğu (CA) trwiki tr, en-3, sr-1, ru-1 2026
Emufarmers (CA) enwiki en, la-2 Emufarmers 2026
Faendalimas (CA) wikispecies en, pt-3, it-2, fr-1 faendalimas 2026
MdsShakil (CA) bnwiki, bnwikibooks bn, en-3, as-1 MdsShakil 2025
Minorax (CA) commonswiki, metawiki, simplewiktionary, wikidatawiki en-5, zh-5, nan-2, fr-1, ko-1, ms-1, yue-1 Minorax 2025
Nehaoua (CA) arwiki, frwiki ar-n, fr-4, en-2 2026
Renvoy (CA) ukwiki uk, ru-4, en-3, pl-3, lt-1 2026
RoySmith (CA) enwiki en roy649 2026
Vermont (CA) ‡ enwiki, metawiki, simplewiki en, ru-2, es-1 Vermont 2025

† Advisory member; ‡ Steward-Observer, terms expire in February of listed year

Ayrıca bkz: Otomatik oluşturulan liste.

Önceki üyelikler için buraya bakınız.

Şikayet

Arabulucu komisyonuna şikayetler aşağıdaki yollardan biriyle (tercihen üyelerden birinin konuştuğu dilde) yapılabilir:

Her iki yolda da AK e-posta listesine doğrudan mesaj gönderilecektir.

Komisyona bir şikayet iletirken lütfen bu yönergelere dikkat edin:

 1. Özetleyin: Gereksiz bilgilerle dolu uzun e-postalar, arabulucuların davayı zamanında sonuçlandırmalarını zorlaştırabilir.
 2. Tarafsız olun: Şikayetlerin spekülasyon veya öznel yargılara dayanmamasına dikkat edin.
 3. Kanıt sunun: Mümkünse lütfen fark bağlantıları ve/veya kalıcı bağlantılar sağlayın.
 4. Açık olun: Hangi politikanın hangi kısmının ihlal edildiğini açıklayın.
 5. Arabulucu komisyonuna başvurmadan önce kendi vikinizde bir Hakem Kurulu (veya benzeri) varsa ve onlarla irtibata geçmişseniz (ya da sizin topluluğunuza özgü diğer uyuşmazlık çözüm süreçlerini kullanmışsanız) lütfen bizi bilgilendirin. Uygunsa ilgili başvuru sayfasına bir bağlantı sağlayın.

İşleme/Raporlama

Önümüze gelen davalar şöyle işlenir:

 1. Talebin onayı: Talepte bulunana bir onay bildirimi gönderecek ve gerek görülürse detaylı bilgi talep edeceğiz.
 2. Kapsam: Talep arabulucu komisyonunun görev kapsamı içerisinde ise inceleme aşamasına geçeceğiz, ancak değilse talebi reddedecek ve şikayetçiyi sorunu için yardım bulabileceği daha uygun bir yere yönlendirmeye çalışacağız.
 3. İnceleme: Politikaların ihlal edilip edilmediğini, uyumsuzluk olup olmadığını veya yerel politikalarla küresel politikalar arasında uyumsuzluk olup olmadığını bulmak için ne gerekirse yapacağız.
 4. Sonuç: İncelememizin sonucunu talepte bulunana bildireceğiz, eğer gerçekten gizlilik politikasının bir ihlali var ise araştırılan kullanıcıyı ve gerekli görülürse Mütevelli Heyeti'ni bilgilendirecek ve yine gerek görülürse politikayı ihlal eden kullanıcının gözetmen, denetçi veya kâhya haklarının geri alınmasını önereceğiz.

Past decisions

Where the Commission has reached a decision which has significance for the wider community, it may publish it publicly. The decisions currently published are:

 • Disclosure of information (2019/125) (2019/122) (2019/121) (2019/138) – this decision outlined the circumstances where a checkuser may disclose information they have obtained through their privileged access.

Reference numbers (in brackets) are given for the convenience of commissioners – they are the internal reference numbers of the case which led to the decision. Some published decisions will resolve several cases.

Faaliyet raporları

Faaliyetler:

Ayrıca bakınız