Evrensel Davranış Kuralları/Koordinasyon Komitesi

This page is a translated version of the page Universal Code of Conduct/Coordinating Committee and the translation is 27% complete.
Outdated translations are marked like this.
Evrensel Davranış Kuralları

Evrensel Davranış Kuralları Koordinasyon Komitesi (EDKKK), Uygulama Esaslarında şöyle tanımlanmıştır:

diğer üst düzey karar mekanizmaları (ör. Hakem Komiteleri ve İştirakler Komitesi) ile eş değer bir yapıdır. Amacı yerel grupların EDK'nin uygulamasında yaptıkları sistemik hataların çözümlenmesinde nihai başvuru yeri olarak görev yapmaktır. EDKKK üyelikleri, küresel topluluğumuzun küresel ve çeşitlilik içeren yapısını yansıtacaktır.

EDKKK, Evrensel Davranış Kuralları ile Uygulama Esaslarının yıllık incelemelerini düzenlemekten sorumludur.

Tüzük

Evrensel Davranış Kuralları Koordinasyon Komitesi (EDKKK) tüzük tasarı, EDKKK'nin çalışmalarına rehberlik edecek politikaların, usullerin ve süreçlerin ana hatlarını belirliyor.

Tasarının ilk bölümleri, Komite çalışmalarının amacı ve kapsamı da dahil olmak üzere yapısını, sorumluluklarını ve Komite üyeleri için yeterlilikleri ve seçim süreçlerini ana hatlarıyla belirler.

Takip eden bölümler, yürütme, ret ve Komite çalışmalarının şeffaflığı ve gizliliğine ilişkin dahili beklentileri içerir. Kalan bölümler ise EDK ile Uygulama Esaslarını yürütme, inceleme ve desteklemeye ilişkin süreçleri kapsar. Bu bölümler, topluluğa EDK ve Uygulama Esasları ile birlikte kullanılacak araçlar ve eğitim sağlamanın yanı sıra EDKKK'nin Wikimedia Vakfı ve diğer hareket yönetim yapılarıyla nasıl ilişki kuracağını ve etkileşime gireceğini kapsar.

İlk tasarı metnini incelemeye davetlisiniz. Topluluk istişare süreci 28 Ağustos - 22 Eylül 2023 arasında yapıldı.

Members

Regional seats (8 seats):

 1. North America (USA and Canada): vacant
 2. Northern and Western Europe: Ghilt (home wiki: de.wp)
 3. Latin America and Caribbean: vacant
 4. Central and East Europe (CEE): vacant
 5. Sub-Saharan Africa: vacant
 6. Middle East and North Africa: Ibrahim.ID (home wiki: ar.wp)
 7. East, South East Asia and Pacific (ESEAP): 0xDeadbeef (home wiki: en.wp)
 8. South Asia: vacant

Community at large seats (8 seats):

 1. Barkeep49 (home wiki: en.wp)
 2. Superpes15 (home wiki: it.wp)
 3. Civvì (home wiki: it.wp)
 4. Luke081515 (home wiki: de.wp)
 5. vacant
 6. vacant
 7. vacant
 8. vacant

Elections for the Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) is governed by section 4.2 of the UCoC Enforcement Guidelines and chapter 2 of the U4C Charter.


Year Campaigning rules Voter eligibility criteria Candidates Questions for candidates Results Statistics Organizer Elected Evaluation
2024 Campaigning rules Voter eligibility criteria Candidates Questions for candidates Results Statistics Elections Committee Ghilt, Ibrahim.ID, 0xDeadbeef, Barkeep49, Superpes15, Civvì, Luke081515 Evaluation
2024 special election Campaigning rules Voter eligibility criteria Candidates Questions for candidates Results Statistics U4C Evaluation