Прибирање средства 2012/Превод/Обраќање на Адријана В

This page is a translated version of the page Fundraising 2012/Translation/AdrianneW Appeal and the translation is 100% complete.
Other languages:
Afrikaans • ‎Bahasa Indonesia • ‎Bahasa Melayu • ‎Boarisch • ‎Deutsch • ‎Deutsch (Sie-Form) • ‎English • ‎Malagasy • ‎Minangkabau • ‎Nederlands • ‎Piemontèis • ‎Sesotho sa Leboa • ‎Tiếng Việt • ‎Türkçe • ‎Yorùbá • ‎azərbaycanca • ‎català • ‎dansk • ‎español • ‎euskara • ‎français • ‎galego • ‎hrvatski • ‎italiano • ‎magyar • ‎norsk bokmål • ‎occitan • ‎oʻzbekcha/ўзбекча • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎slovenčina • ‎slovenščina • ‎srpski (latinica) • ‎suomi • ‎svenska • ‎čeština • ‎Ελληνικά • ‎беларуская • ‎беларуская (тарашкевіца) • ‎български • ‎македонски • ‎русский • ‎саха тыла • ‎українська • ‎ייִדיש • ‎עברית • ‎اردو • ‎العربية • ‎فارسی • ‎پنجابی • ‎پښتو • ‎کوردی • ‎हिन्दी • ‎বাংলা • ‎ਪੰਜਾਬੀ • ‎தமிழ் • ‎తెలుగు • ‎ಕನ್ನಡ • ‎മലയാളം • ‎සිංහල • ‎ไทย • ‎မြန်မာဘာသာ • ‎ქართული • ‎中文 • ‎日本語

1

Ми требаа сто години за да го завршам тој огромен роман, но јас се заљубив. Во петто одделение, ни дадоа да предаваме на час за што сакаме. Јас одлучив да предавам за книжевноста на XIX век.

Денес, како што веројатно погодивте, јас сум професор по англиска книжевност. Воедно придонесувам на Википедија, уредувајќи статии за писатели како Мери Шели, авторката на „Франкенштајн“, и Џејн Остин, која го напишала „Гордост и предрасуди“.

Кога ќе помислам на мојата работа на Википедија, не се замислувам само како некој што додава информации; се замислувам и како наставник. Со Википедија, досегнувам многу подалеку од една училница. Само минатиот месец, статијата за Џејн Остин беше прочитана преку 115.000 пати.

На мојот факултет имам пристап до голем број квалитетни извори. Но највеќето луѓе го немаат овој пристап - за нив тие книги се достапни само со плаќање. Уредувајќи ја Википедија, сакам да ја исправам оваа неправда.

Имам љубов кон осознавањето на нови нешта. Отсекогаш сум ја имала. Затоа сум така цврсто убедена дека секој треба да ја има таа можност.

Се согласувате? Тогаш, би ве замолила да ми се придружите во поддршката на Википедија.

Bio

Во своето истражување, Адријана се задржува на британската книжевност од XVIII век. Како постдокторски научен работник во полето на дигиталното образование и истражување, таа им помага на колегите во изанаоѓањето на нови начини на вклучување на Википедија во училниците.