This page is a translated version of the page Meta:About and the translation is 100% complete.
Wikimedia Meta-Wiki

Uczestnictwo:

Witamy w Wikimedia Meta-Wiki (w skrócie Meta-Wiki lub po prostu Meta) – wiki do koordynacji projektów Wikimedia.

Cel

Meta spełnia trzy różne role, które są ze sobą blisko powiązane, ale często angażują różne grupy użytkowników.

  1. Dyskusja o formule projektów Wikimedia, w szczególności o zasadach istotnych dla wielu Special:MyLanguage/Category:Open content license issuesprojektów, np. dyskusja o otwartych licencjach. Centralne miejsce dyskusji to Wikimedia Forum. Niektóre rozmowy na wysokim szczeblu, które odbyły się głównie w 2009 roku, były prowadzone na Wiki.
  2. Miejsce na koordynację międzyjęzykową (crosswiki) i międzynarodową obejmującą projekty Wikimedia i ruch Wikimedia w ogóle, w tym na dyskusję w językach innych niż angielski. Obejmuje to wnioski (dotyczące spraw ogólnowikimediowych lub lokalnych), tłumaczenia i newsy, a także opisy, dokumentacje i omówienia działań i faktów związanych z Wikimedia Foundation i jej afiliantami. Zobacz także raporty, wydarzenia, Outreach i granty.
  3. Forum na osobiste eseje o projektach Wikimedia. Ponieważ zazwyczaj nie są one zgodne z neutralnym punktem widzenia, powinny być zestawione na stronach zbiorczych poświęconych danemu problemowi, przedstawiających wiele punktów widzenia z wykorzystaniem formatów takich jak TIPAESA lub jego podzbiór IPA. Istnieje pewna swoboda w określaniu, co jest związane z projektami Wikimedia, co sprawia, że Meta jest również meatball. Raczej nie prowadzi się tu dokumentacji MediaWiki (patrz poniżej). Rolą tej wiki jest raczej zbieranie badań i prowadzenie związanych z tym dyskusji.

Kategorie dają szeroki obraz przedstawiający treść Meta.

Czym Meta nie jest

  1. Śmietnikiem na niedopracowane artykuły z różnych Wikipedii:
  2. Miejscem opisu oprogramowania MediaWiki. Do tego służy osobna wiki, MediaWiki.org. Strony poświęcone oprogramowaniu są tam przenoszone.

Społeczność

Często dyskutuje się o tym, czy Meta ma społeczność. Pewne jest to, że nie ma ona osobnej społeczności, oddzielonej od społeczności projektów Wikimedia: jak ktoś powiedział, "meta-projekt - istniejący dla i o innych wiki, nie jako projekt treści dla niego samego - społeczność wszystkich społeczności, a nie własna mała wyspa społeczności".[1]

Oznacza to również, że wiele dyskusji, procesów i innych działań odbywa się na Meta, z różnymi uczestnikami i osobami odpowiedzialnymi (jeśli w ogóle) - na przykład, wśród wielu, niektóre komitety Wikimedia, nagrody Wikimedia, pracownicy WMF dla grantów Wikimedia: żaden z nich, a wszyscy z nich, to Meta. Meta jest przestrzenią i narzędziem dla "ich uczestników" do osiągnięcia celów, a nie aktorem w nich, a tym bardziej władzą nad nimi.

Ściśle rzecz biorąc, istnieje jednak społeczność specyficzna dla Meta: jest to luźna grupa ludzi regularnie aktywnych w niektórych lub wielu takich działaniach (zwłaszcza jako "ogrodnicy"), którzy dbają o to, aby Meta służyła powyższemu celowi, i którzy są bardziej skłonni interweniować, aby to zapewnić.[2]

"Metawikian" jest terminem, który czasami używany jest do wskazania członka konkretnej "grupa Meta", czyli społeczności regularnych Meta, którzy częściej aktywni na Meta, na przykład jako uczestnicy jej stron treści lub jako ułatwiający inne dyskusje i procesy.

Początki

Meta-Wiki została po raz pierwszy utworzona jako "Meta-Wikipedia" w listopadzie 2001 roku, aby uczynić angielską Wikipedię mniej nieuporządkowaną, przenosząc całą meta-treść (treść o stronie internetowej Wikipedii i jej użytkownikach), w przeciwieństwie do rzeczywistej treści (artykuły encyklopedii), na nową wiki. Od czasu aktualizacji do niestandardowego oprogramowania MediaWiki Wikimedia, Meta stała się wielojęzycznym forum dyskusyjnym używanym przez wszystkie społeczności językowe Wikimedia. Wraz ze wzrostem liczby projektów Wikimedia i tłumaczeń, zwiększył się zakres Meta. Meta zawiera 145 890 artykułów. Wiele starszych stron wciąż jest sformułowanych jako specyficzne dla Wikipedii, ale prawdopodobnie wiele z nich dotyczy teraz wszystkich projektów Wikimedia.

Strony Meta

Zobacz też

Uwagi

  1. Zaczerpnięte z Pathoschild, 29 września 2011.
  2. Adaptowany z Anthere, 29 marca 2006 roku; zobacz także MeatBall:Członekspołecznościowy za generalne zasady.