This page is a translated version of the page Meta:About and the translation is 100% complete.
Wikimedia metaviki

Tere tulemast Wikimedia metavikisse (lühidalt ka Metaviki või Meta), mis on Wikimedia projektide vahelise koordineerimise viki.

Otstarve

Metavikil on kolm erinevat ülesannet, mis on lähedalt seotud, kuid hõlmavad tihti erinevaid kasutajaid.

  1. Wikimedia projektide arutelu ja eesmärgipüstitus, eriti kõiki projekte puudutavate eeskirjade arutelu, näiteks vaba sisu litsentside kohta. Keskne koht aruteludeks on Wikimedia Foorum. Mõned tähtsamad arutelud, peamiselt aastast 2009, toimusid eraldi strateegiavikis.
  2. Koht töö koordineerimiseks keelte ja vikide vahel, pidades silmas Wikimedia projekte ja laiemalt Wikimedia liikumist, muu hulgas aruteludeks teistes keeltes peale inglise keele. Siia alla käivad taotlused (Wikimedia-ülesed ja teiste vikide jaoks), tõlked ja uudised ning Wikimedia Foundationi ja tema koostööpartneritega seotud kirjeldused, dokumentatsioon, faktid ja tegeliku elu tegevuste arutelud. Vaata ka aruandeid, sündmusi, projekti outreach: ja grante.
  3. Wikimedia projektide kohta kirjutatud isiklike esseede foorum. Kuna esseede sisu tavaliselt pole neutraalne, peaks nad olema kokku võetud neutraalsetel lehekülgedel, mis käsitlevad küsimusi mitmest vaatepunktist lähtuvalt ja mis järgivad näiteks TIPAESA vormi või selle erijuhtu IPA. Ei ole päris üheselt määratud, mis puudutab Wikimedia projekte ja seetõttu on teatud mõttes tegu ka "lihapallivikiga", kus arutatakse näiteks vikikultuuri ja -praktikatega seotud küsimusi. MediaWiki dokumentatsioon on nüüd enamasti välja jäetud (vaata altpoolt). Siia alla kuuluvad ametlikumad uuringud ja seotud arutelu.

Laiema pildi metavikis esindatud sisust annavad kategooriad.

Mida metaviki ei ole

  1. Koht, kuhu visata erinevate Vikipeediate parandamatud artiklid.
  2. Koht, kus kirjeldada MediaWiki tarkvara. Tarkvara jaoks on eraldi viki asukohas MediaWiki.org. Sedasorti sisu ja leheküljed tuleks sinna üle kanda.

Kogukond

On arutatud, kas metavikil on oma kogukond. Kindel on see, et tal pole omaette kogukonda, mis seisaks lahus Wikimedia projektide kogukondadest, nagu keegi on öelnud: "metaprojekt, mis on olemas teiste Wikimedia vikide tarbeks ja nende kohta, mitte kui iseendale suunatud sisuprojekt — pigem kogukondade kogukond kui enda väike saarekogukond".[1]

See tähendab, et paljud arutelud, protsessid ja muud tegevused toimuvad metavikis. Tegevustes osalejad ja inimesed, kes vastutavad (kui üldse) on erinevad, paljude seas näiteks Wikimedia komiteed, stjuuardid, WMF töötajad seoses grantidega — keegi neist üksinda mitte, aga nad kõik kokku moodustavad metaviki. Metaviki on osalejate tööruum ja vahend eesmärkide saavutamiseks, mitte seejuures ise osaline ega ammugi miski, millel oleks eesmärkide üle võimu.

Rangelt võttes metavikil aga on oma kogukond: see on ebamäärane rühm inimesi, kes teevad korrapäraselt mõnes või paljudes siinsetes tegevustes kaasa, eriti "aednikena", kes hoolitsevad, et metaviki täidaks ülaltoodud otstarvet ja kes on suurema tõenäosusega valmis sekkuma, et see nii oleks.[2]

Metaviki kogukonna liikmeteks (ingliskeelses pruugis mõnikord metawikian) võib pidada inimesi, kes on teistest sagedamini metavikis aktiivsed, näiteks kaastöölised, kes kirjutavad selle sisulehekülgi või kes aitavad korraldada teisi arutelusid ja protsesse.

Algupära

Metaviki rajati 2001. aasta novembris kui "Meta-Vikipeedia", selleks et inglise Vikipeedia sisu oleks vähem kaootiline ja et uude vikisse saaks tuua kogu metasisu (sisu Vikipeedia ja selle kasutajate kohta), mis vastandub tegelikule sisule (entsüklopeediaartiklid). Alates üleminekust kohandatud MediaWiki tarkvarale on metavikist saanud mitmekeelne arutelufoorum, mida kasutavad kõik Wikimedia keelekogukonnad. Ühes Wikimedia projektide ja tõlgete arvu suurenemisega on laienenud ka metaviki kasutusulatus. Metavikis on 150 638 artiklit. Paljud vanemad leheküljed on siin endiselt sõnastatud Vikipeediale eriomaselt, kuid käivad kahtlemata nüüd kõigi Wikimedia projektide kohta.

Metaviki eeskirjad

Vaata ka

Märkused

  1. Kohandatud: Pathoschild, 29. september 2011.
  2. Kohandatud: Anthere, 29. märts 2006; üldpõhimõtete kohta vaata ka lehekülge MeatBall:CommunityMember.