Lingua Libre

This page is a translated version of the page Lingua Libre and the translation is 90% complete.
Outdated translations are marked like this.

Lingua Libre, Wikimédia France tarafından geliştirilen ve aşağıdakileri sağlamak için özgür lisans altında işbirlikçi, çok dilli, görsel-işitsel bir yapı oluşturmayı amaçlayan bir projedir:

  • Web'de, Wikimedia projelerinde ve dışında diller ve diller hakkındaki bilgileri görsel-işitsel bir şekilde genişletmek;
  • Toplulukların çevrimiçi bilgilere erişmesine yardımcı olmak ve bu toplulukların dillerinin canlılığını sağlamak için çevrimiçi dil topluluklarının - özellikle yetersiz donanıma sahip, azınlık, bölgesel, sözlü veya işaretli diller - gelişimini desteklemek.
Lingualibre-logo.svg
Bir dil kayıt projesi
Wikimédia France tarafından desteklenmektedir
Coolest Tool Award 2020 square logo.svg

Lingua Libre

2020 Coolest Tool
Award Winner

in the category
Diversity

Bilgi
Web sitesilingualibre.org
Başlama tarihi2015
İstatistikler
Kayıtlar+700.000
Diller+150
Konuşmacılar+750
İletişim
Adélaïde Calais WMFr, Rémy Gerbet WMFr, Pamputt, Yug

Neden?

Genel olarak internetteki ve tabi Wikimedia projelerindeki çeşitlilik ve sözel ifade eksiklikleri, kendi dillerini paylaşan içerik ve toplulukları bulamayan internet kullanıcılarının çevrimiçi olarak iletişim ve katkıda bulunma yeteneklerini kısıtlıyor. Sözlü veya işaret dili olan bölgesel azınlık dilleri arasında, özellikle zayıf donanıma sahip olanlar tehdit altında, birçoğu yok olma tehlikesi altında ve web'de yer almaları ciddi bir zorluk ve ihtimal. Aslında, bugün 7.000 dil mevcut, gelecek yüzyıla 2.500 tanesinin kalması ve yalnızca 250 tanesinin (%5'ten daha azı!), varlıkları için gerekli bir etken olan dijital tırmanışı yapacakları tahmin ediliyor. Tehlike altındaki dillerde raporlama ve veri, kaynak ve çevrimiçi kaynak paylaşımı yapmak üzere dilbilimciler ve aktivistler tarafından oluşturulan çeşitli girişimler, internet kullanıcılarının doğrudan dijital olarak yükselen dilsel bir topluluğunu geliştirmeye katkı sağlamadıkları gibi, kendi etki alanlarıyla sınırlı kalıyor.

Lingua Libre, toplu kayıt oluşturma için çevrimiçi çözümler üretmeyi ve Lingua Libre üzerinde ve sonrasında farklı yerlerde yeni dil topluluklarının katkıda bulunmalarını teşvik ederek dilleri raporlamak ve canlandırmak üzere, özgür lisanslı işbirliğine dayalı çok dilli görsel-işitsel bir külliyatın yayınlanmasına öncülük etmeyi amaçlıyor.

Nasıl?

Lingua Libre, birkaç saat içerisinde (açık bir kelime listesi ve deneyimli kullanıcıya göre, 1.000 kelime/saate kadar) birçok kelimeyi kaydetme imkanı sağlayan bir araçtır. Görsel-işitsel telaffuz dosyalarının Wikimedia projelerine kaydedilmesi ve eklenmesine dair klasik süreci otomatikleştirir. Kayıt tamamlandığında, ortam otomatik olarak temiz, montajlanmış, iyi adlandırılmış ve uygulama dostu ses dosyalarını doğrudan Wikimedia Commons'a yükler.

Oluşturulan ortaklıklar

  • DGLFLF: (Fransızca ve Fransa dilleri Genel Delegasyonu), Fransa Kültür Bakanlığının bir parçası.
  • Lo Congrès: Oksitancanın daimi kongresi.
  • Maison de la Nouvelle-Calédonie à Paris: (Paris Yeni Kaledonya Sarayı), Fransa metropolünde Yeni Kaledonya'yı temsil ediyor.
  • OLCA: Alsace ve Moselle Dil ve Kültür Bürosu.
  • Plateforme Atlas: Her dilde kültür, insaniyet ve sanata ulaşımı kolaylaştırmayı ve bunları desteklemeyi amaçlayan bir oluşum (iletişim).

Topluluk

Katılmak için, yalnızca aşağıya adınızı * ~~~ ile birlikte ekleyin.

<span id="Referents_at_Wikimédia_France ">

Wikimédia France 'de başvurulan kişiler

Etkin hizmetliler

Join the discussions

Ayrıca bakınız