Lingua Libre (svobodný jazyk)

This page is a translated version of the page Lingua Libre and the translation is 100% complete.

Lingua Libre je projekt vyvíjený Wikimédia France , jehož cílem je vytvořit společný, vícejazyčný audiovizuální korpus pod svobodnou licencí za účelem:

  • rozšíření znalostí o jazycích a v jazycích audiovizuálním způsobem na webu, v projektech Wikimedia i mimo ně ;
  • Podpory rozvoje online jazykových komunit — zejména těch, které jsou málo obdařené, menšinové, regionální, ústní nebo znakové — s cílem pomoci komunitám zajistit přístup k informacím online a zajistit životaschopnost jazyků těchto komunit.
Lingualibre-logo.svg
Projekt nahrávání jazyka
podporováno Wikimédia France .
Coolest Tool Award 2020 square logo.svg

Lingua Libre

2020 Coolest Tool
Award Winner

in the category
Diversity

Informace
Webová stránkalingualibre.org
Začalo v2015
Statistiky
Nahrávky+700 000
Jazyky+150
Řečníci (mluvčí)+750
Kontakt
Adélaïde Calais WMFr, Rémy Gerbet WMFr, Pamputt, Yug

Proč?

Nedostatek rozmanitosti a ústního projevu v projektech Wikimedia a na webu obecně omezuje možnosti uživatelů internetu komunikovat a přispívat online na různých webových platformách, kde nemohou najít obsah a komunity sdílející jejich jazyk. Z regionálních menšinových jazyků, které jsou ústní nebo znakové, ohrožují zejména ty málo obdařené, z nichž mnohým v současnosti hrozí zánik a pro něž je začlenění na web velkou výzvou a příležitostí. Odhaduje se totiž, že z 7 000 dnes existujících jazyků se do příštího století dožije pouze 2 500 a pouze 250, (méně než 5 %!) uskuteční svůj digitální vzestup, což je faktor, který je pro jejich životaschopnost zatím zásadní. Současné iniciativy lingvistů a aktivistů, zaměřené na dokumentaci a sdílení dat, zdrojů a obsahu online v ohrožených jazycích přímo nepřispívají k rozvoji digitálně vzestupné jazykové komunity uživatelů internetu, a proto zůstávají ve svém dopadu omezené.

Lingua Libre si klade za cíl nahradit tento nedostatek podpory nabídkou online řešení pro hromadné nahrávání, které povede ke zveřejnění společného vícejazyčného audiovizuálního korpusu pod svobodnou licencí, jehož cílem je dokumentovat a revitalizovat jazyky tím, že podnítí vznik nových jazykových komunit na Lingua Libre a následně i mimo ni.

Jak?

Lingua Libre je nástroj, který umožňuje zaznamenat velké množství slov během několika hodin (až 1 000 slov/hodinu s čistým seznamem slov a zkušeným uživatelem). Automatizuje klasický postup nahrávání a přidávání audiovizuálních souborů s výslovností do projektů Wikimedia. Po dokončení nahrávání platforma automaticky nahraje čisté, dobře sestříhané, dobře pojmenované a pro aplikace přívětivé zvukové soubory přímo do Wikimedia Commons.

Zavedená partnerství

  • DGLFLF: (Generální delegace pro francouzštinu a francouzské jazyky), která je součástí francouzského ministerstva kultury.
  • Lo Congrès: Stálý kongres okcitánského jazyka.
  • Maison de la Nouvelle-Calédonie à Paris: (Dům Nové Kaledonie v Paříži), který zastupuje Novou Kaledonii v metropolitní Francii.
  • OLCA: Úřad pro jazyk a kulturu Alsaska a Mosely (Office for Language and Cultures of Alsace and Moselle).
  • Plateforme Atlas': sdružení, jehož cílem je podporovat a usnadňovat přístup ke kultuře, humanitním vědám a umění v jakémkoli jazyce (kontakt).

Komunita

 
Interaktivní mapa mluvčích Lingua Libre (dotaz na mapu).

Chcete-li se k nám připojit, přidejte své jméno do seznamu dobrovolníků, pomocí * ~~~.

<span id="Referents_at_Wikimédia_France ">

Odkazy na Wikimedia France

Aktivní správci

Zapojte se do diskuze

Související stránky