Wyłączenie przestarzałych skórek

This page is a translated version of the page Turning off outdated skins and the translation is 95% complete.
Outdated translations are marked like this.

Aby lepiej wykorzystać nasze ograniczone zasoby, od 24 kwietnia 2013 wszystkie skórki oprócz Wektora, Książki, Nowoczesnej i Błękitu zostały na stałe usunięte z MediaWiki i w związku z tym również ze wszystkich serwisów Wikimedia. Jeśli korzystasz z jednej z nich[1], zostaniesz automatycznie przełączony na domyślną skórkę twojej wiki – Wektora.

Tęsknota (Nostalgia), jedna z usuwanych skórek

Ilu użytkowników to dotyczy?

Około 0,53% aktywnych użytkowników Wikimediów oraz około 0,39% aktywnych użytkowników z więcej niż tysiącem edycji. Zmiana dotyka także 0,31% użytkowników, którzy nie są już aktywni (brak edycji i logowania się w ciągu ostatnich sześciu miesięcy). Dostępne są pełne statystyki.

Co muszę zrobić?

Jeśli używasz Książki, Nowoczesnej, Błękitu lub Wektora (czyli również jeśli nigdy nie zmieniałeś tego ustawienia; odpowiednie angielskie nazwy tych skórek to Monobook, Modern, Cologne Blue i Vector), ta zmiana zupełnie cię nie dotyczy i nie musisz nic robić. Jeśli używasz jednej ze starych skórek, ale nie masz nic przeciwko używaniu domyślnej (Wektora), również nie musisz nic robić.

W przeciwnym razie możesz przejść na stronę Specjalna:Preferencje (link dostępny w menu osobistym), kliknąć na drugiej zakładce („Wygląd”), wybrać jedną ze skórek: Książkę, Nowoczesną, Błękit lub Wektor i potwierdzić wybór przyciskiem „Zapisz” na dole strony. Jeśli nie wiesz, jakiej obecnie używasz skórki, możesz to sprawdzić właśnie w tym miejscu.

Dlaczego usuwacie skórki?

Głównym powodem jest to, że nowe funkcje, które tworzymy – powiadomienia inter-wiki, lepsze sposoby patrolowania nowych stron, łatwiejsze w użyciu strony dyskusji i inne – musimy integrować ze wszystkimi skórkami. Nie możemy zastępować starego oprogramowania nowym, które nie działa dla części społeczności: jest to po prostu nie do przyjęcia.

Problemem jest to, że ponieważ mamy tyle starych skórek, tworzenie nowych funkcjonalności ze wsparciem dla nich jest kosztowne pod względem czasu programistów (a więc również funduszy od darczyńców). Im więcej czasu musimy spędzić dopasowując coś do 9 lub 10 różnych skórek, tym mniej go mamy na rozwijanie nowych funkcji czy utrzymywanie istniejącego oprogramowania. Ogranicza to również nasze możliwości, gdyż niektóre bardzo przydatne funkcje mogą po prostu nie działać ze skórkami z 2001 lub 2002 roku. W rezultacie musimy wybrać pomiędzy tworzeniem ograniczonego oprogramowania bardzo wolno, zepsuciem strony dla części naszej społeczności lub wyłączeniem skórek; wybraliśmy trzecią opcję.

Dlaczego zostawiacie akurat te cztery?

Skórki, które pozostawiamy – Wektor, Książka, Nowoczesna i Błękit – zostały wybrane, ponieważ są w pełni kompatybilne ze wszystkimi funkcjami projektów Wikimedia i są aktywnie utrzymywane. Oficjalnie wspieraną skórką jest Wektor. Oznacza to, że uaktualniamy ją wraz z rozwojem nowych funkcji oraz poprawiamy jej błędy. Pozostałe trzy (Książka, Nowoczesna i Błękit) są wspierane głównie przez programistów-wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas na utrzymanie tych skórek dostępnych. My w Fundacji Wikimedia postaramy się zapewnić częściowe wsparcie tym trzem starszym skórkom, więc nowe funkcje będą do pewnego stopnia działać. Jednakże z biegiem czasu, jeśli się zepsują, być może będziemy również musieli je wyłączyć.

Czy stare skórki nie są lepsze dla ludzi korzystających z wolnego łącza/komputera?

Zasadniczo nie. Dawniej tak było: stare skórki zawierały mniej kodu, więc były w takich sytuacjach szybsze. W 2011 roku zmiana techniczna spowodowała znaczącą poprawę szybkości ładowania rozbudowanych skórek i różnica szybkości jest niezauważalna (najwyżej kilka kilobajtów, poniżej 5% typowego rozmiaru strony).

Z drugiej strony Wektor i Książka używają kilku grafik umieszczonych w tle strony (w przeciwieństwie do, na przykład, Klasycznej lub Standardowej), co może w niewielkim stopniu zwiększyć obciążenie procesora. Ten problem nie występuje w Nowoczesnej ani w Błękicie.

Specyficzne skrypty JS/CSS napisane, by naśladować stare skórki, spowodują wydłużenie czasu pobierania.

Bardzo podobają mi się pewne elementy starych skórek – co mogę zrobić?

Wszystkie skórki pozwalają na ich modyfikację za pomocą personalizacji użytkowników przy pomocy JavaScriptu i CSS. Możesz łatwo zmodyfikować jedną z podstawowych skórek (na przykład Wektora czy Książki), aby odtworzyć elementy innej (na przykład Standardowej czy Tęsknoty). Umożliwia to zachowanie tych elementów usuwanych skórek, które szczególnie ci się podobają.

Jeśli potrzebujesz pomocy, możesz napisać na stronie Tech, czego dokładnie potrzebujesz.

Uwagi

  1. Kurczaczka, Standardowej, Mojej skórki, Tęsknoty lub Prostej (angielskie nazwy Chick, Classic, MySkin, Nostalgia, Simple.).