Eskimiş görünümleri devre dışı bırakma

This page is a translated version of the page Turning off outdated skins and the translation is 57% complete.
Outdated translations are marked like this.

Sınırlı kaynaklarımızı verimli kullanabilmek için Vector legacy (2010), MonoBook, Modern ve Cologne Blue dışındaki bütün görünümler 15 ilâ 24 Nisan 2013 tarihleri arasında MediaWiki'den ve dolayısıyla bütün Wikimedia vikilerinden daimi olarak kaldırılacaktır. Eğer hesabınız bu eskimiş görünümlerden[1] birine ayarlıysa, otomatik olarak mevcut vikinin varsayılan görünümüne - Vector - geçeceksiniz.

the Nostalgia görünümü, kaldırılacak görünümlerden birisi

Kaç kişi bundan etkilendi?

Etkin Wikimedia kullanıcılarının yaklaşık %0,53'ü ve 1000'den fazla düzenleme yapmış etkin kullanıcıların yaklaşık %0,39'u bundan etkilendi. Aynı zamanda bu değişiklik etkin olmayan (son altı ay içinde herhangi bir düzenleme ya da giriş yapmayanlar) kullanıcıların %0,31'ini etkiledi. Tam istatistiksel döküm mevcuttur.

Ne yapmam gerekiyor?

Eğer mevcut kullanım Monobook, Modern, Cologne Blue ya da Vector ise (örneğin bu tercihi hiç değiştirmediyseniz), bu uygulama sizi etkilemeyecektir ve herhangi bir şey yapmanızı gerektirmeyecektir. Eğer mevcut kullanım bir eskimiş görünüm ise ve siz her vikinin varsayılan görünümünü (Vector) kullanmaya razıysanız, herhangi bir şey yapmanızı gerektirmeyecektir.

Aksi takdirde, her sayfanın üst kısmında bulunan Kişisel Araçlarınızdan "Tercihler" bölümünde ikinci sekme olan "Görünüm"'e tıklayabilir, "Vector", "Monobook", "Modern" ya da "Cologne Blue" seçeneklerinden birini seçebilir ve ardından sayfanın alt kısmında bulunan "Kaydet"'e tıklayabilirsiniz. Eğer hangi kaplamayı kullandığınızdan emin değilseniz, aynı yöntemi izleyerek öğrenebilirsiniz.

Neden bunu yapıyorsunuz?

Asıl sebep şudur ki geliştirmekte olduğumuz yeni özellikler -wiki'ler arası bildirim, sayfaları dolaşmanın daha iyi yolları, kullanımı kolay konuşma sayfaları, ve diğerleri - bunları kaplamalarımızın tamamına adapte etmemiz gerekeceği anlamına geliyor. Eski yazılımı kullanıcıların büyük bir çoğunluğunda çalışmayan yeni bir yazılımla değiştiremeyiz: bu basitçe, kabul edilemez bir durumdur.

Sorun şu, o kadar fazla eski kaplamamız var ki, onlara destek sağlamak geliştirici zamanı açısından ( ve harcanan bağış miktarı) düşünüldüğünde maliyetli. Bir şeyin dokuz on farklı kaplamayla çalışabilmesine daha fazla zaman harcadıkça, var olan yazılımı geliştirmeye ve yeni özellikler eklemeye o kadar az zamanımız kalıyor. Bu durum aynı zamanda geliştirebileceğimiz özellikleri de kısıtlıyor, zira bazı faydalı özellikler 2001 ya da 2002'den kalan kaplamalarla çalışmayabilir. Sonuç olarak, yavaş bir biçimde ve sınırlanmış yazılım geliştirmek, web sitesini kullanıcı topluluğunun çoğunluğu için kullanılamaz hale sokmak ve kaplamaları kaldırmak seçenekleri arasında üçüncüsünü seçmiş bulunmaktayız.

Neden bu dört görünümü tutuyorsun?

The skins we will currently keep available – Vector, Monobook, Modern and Cologne Blue – were selected because they currently work with the features we provide and/or have active maintainers. Vector is the official skin that we provide and keep up-to-date for all new developments and to fix bugs. The other three (Monobook, Modern and Cologne Blue) are supported primarily by volunteer developers who donate their time to keeping these skins available. We at the Wikimedia Foundation will try to ensure "graceful degradation" for these older three skins, so that newer functionality will work to some extent. Over time, however, if they break we may need to disable those too.

Eski kaplamalar yavaş bağlantılı/bilgisayarlı kişiler için daha iyi değil mi?

Mostly no. It used to be the case that the ancient skins involved less code and so were better for people with slow computers or poor connections to the Internet. However, since 2011 a technical change means this is no longer true, and the difference is negligible (at most a few kilobytes, or under 5% of a typical page payload).

Diğer taraftan,hangi olabilir işlemci yük artışında Vector ve Monobook çeşitli arkaplan resimleri kullandılar(aksine, örneğin, Klasik, standart cilt). Modern ve Cologne Blue bu konularda özgürlerdir.

Customized JS/CSS scripts, written to mimic the old skins, will also cause additional download time.

Eski görünümlerden biri hakkında bir şeyler beğendim. Ne yapabilirim?

All MediaWiki skins allow a user to modify them with user-specific customisations using JavaScript and CSS. You can easily modify one of the stock skins (such as Vector or Monobook) to re-create elements of another skin (such as Classic or Nostalgia). This allows you to retain features you particularly like from soon-to-be killed skins.

If you need help, please post clear, actionable, and discrete requests to Tech describing which specific feature from an older skin you would like to see in a newer skin. For example, "I was using the Classic skin and I'd like to use Monobook now. How do I adjust the font to be serif instead of sans-serif?"

Notlar

  1. ⧼Skinname-chick⧽, ⧼Skinname-standard⧽, ⧼Skinname-myskin⧽, Nostalgia ve ⧼Skinname-simple⧽