Испитување на желбите на заедницата/Помогнете ни

This page is a translated version of the page Community Wishlist Survey/Help us and the translation is 100% complete.

Community Wishlist Survey banner Help us.svg

Техничарите на заедницата би сакале што поголема запознаеност и поголемо учество меѓу заедниците. Ова зависи од преводите. Исто така зависи од тоа како ја известувате вашата заедница за испитувањето.

Вие подобро од нас знаете како да го разгласите настанот во вашата заедница. Ова особено важи за друштвените медиуми. Споделувајте го испитувањето, промовирајте го и поттикнете ги регистрираните колеги да учествуваат. Можете да ги споделите материјалите какви што се, или прво да ги подобрите.

Контакт

Ако имате некакви прашања, обратете се кај Шимон Грабарчук (WMF).

Промовирање

Слики за друштвените медиуми

Преземете и споделите ги овие слики:

Тарабни ознаки

  • #CommunityWishlistSurvey
  • #CWS2022
  • #CWS

Пораки

Овие пораки ќе се испратат на викито, односно на места како Селските чешми, Форумите, Кафеата итн.

Можете да ги пренамените и да ги споделувате со вашите заедници. Споделете ги со и без измени, на друштвените медиуми, на блогови итн.

Фаза на предлози Испитувањето на желбите на заедницата 2022 започна!

Со ова испитување, заедниците решаваат на што треба да работи екипата „Техничари на заедницата“ во текот на следната година. Препорачуваме секому да поднесува свои предлози со рок до 23 јануари, или пак да коментира на постоечките предлози со цел да ги подобриме.

Заедниците ќе гласаат меѓу предлозите 28 јануари и 11 февруари.

Екипата „Техничари на заедницата“ го насочува своето внимание кон алатките за искусни викимедијанци. Предлозите можете да ги пишувате на било кој јазик, а ние ќе ги преведеме. Ви благодариме и со нетрпение чекаме да видиме што сте предложиле!

Bahasa IndonesiaDeutschEnglishEsperantoHausaNederlandsTiếng ViệtTürkçeCatalàEspañolFrançaishrvatskiItalianoMagyarulPolskiPortuguêsportuguês do BrasilRomânăSuomiSvenskaČeskyΕλληνικάБългарскиМакедонскиРусскийсаха тылаСрпски (Srpski)Українськаעבריתالعربيةفارسیहिन्दीবাংলাਪੰਜਾਬੀதமிழ்ไทย中文日本語한국어
Фаза на гласање Ги повикуваме сите зачленети корисници да гласаат во Испитувањето на желбите на заедницата 2022. Можете да гласате од сега до 11 февруари за колку било желби.

Техничари на заедницата е една од екипите на Фондацијата Викимедија. На што ќе работиме зависи од Испитувањето на желбите на заедницата. Еднаш годишно имате прилика да поднесете желби. Во гласачката фаза можете да гласате за оние што највеќе ве интересираат. По гласањето, ние ќе одлучиме на кои предлози ќе работиме според важноста, при што главен одлучувачки чинител при одредувањето ќе биде бројот на дадени гласови. Некои желби може да бидат остварени од доброволни разработувачи или други екипи.

Тука можете да ги погледате сите предлози и да гласате.

Чекаме на вашите гласови. Ви благодариме!

Bahasa IndonesiaDeutschEnglishHausaNederlandsTiếng ViệtTürkçeCatalàEspañolFrançaisItalianoMagyarulPolskiPortuguêsportuguês do BrasilSuomiSvenskaČeskyМакедонскиРусскийСрпски (Srpski)Українськаעבריתالعربيةفارسیکوردیहिन्दीবাংলাதமிழ்ไทย中文日本語한국어

Преведување

OOjs UI icon language-rtl.svg

Најважни пораки

Ова се пораките кои се неопходни за учесниците во текот на Испитувањето. Тие се прикажуваат на страници како оваа, на ЧПП, страницата со предлози итн.

Важно е столбот „Потполност“ во табелата подолу да покажува што повисок број, по можност 100 %. Другите столбови се помалку важни.

Непосредна врска за преведување

Language Messages Untranslated Completion Reviewed Outdated State
af: Afrikaans 529 437 17% 0% 0% In progress
ar: Arabic 529 256 51% 0% 1% In progress
arz: Egyptian Arabic 529 487 7% 0% 0% In progress
be-tarask: Belarusian (Taraškievica orthography) 529 477 9% 0% 1% In progress
bg: Bulgarian 529 455 13% 0% 1% In progress
bn: Bangla 529 335 36% 33% 0% In progress
ca: Catalan 529 388 26% 0% 0% In progress
ckb: Central Kurdish 529 427 19% 0% 0% In progress
cs: Czech 529 135 74% 64% 0% Proofreading
da: Danish 529 401 24% 0% 0% In progress
de: German 529 324 38% 1% 1% In progress
el: Greek 529 486 8% 0% 1% In progress
en: English 529 1 99% 0% 1%
en-gb: British English 529 154 70% 3% 1% In progress
eo: Esperanto 529 269 49% 15% 0% In progress
es: Spanish 529 144 72% 10% 1% In progress
eu: Basque 529 365 31% 1% 1% In progress
fa: Persian 529 261 50% 0% 1% In progress
fi: Finnish 529 398 24% 0% 1% In progress
fo: Faroese 529 515 2% 0% 0% In progress
fr: French 529 147 72% 34% 1% In progress
ga: Irish 529 517 2% 0% 0% In progress
gl: Galician 529 505 4% 0% 0% In progress
ha: Hausa 529 478 9% 0% 0% In progress
he: Hebrew 529 157 70% 0% 1% In progress
hi: Hindi 529 478 9% 0% 0% In progress
hr: Croatian 529 444 16% 0% 0% In progress
hu: Hungarian 529 363 31% 4% 0% In progress
id: Indonesian 529 122 76% 0% 1% In progress
io: Ido 529 507 4% 0% 0% In progress
is: Icelandic 529 376 28% 0% 0% In progress
it: Italian 529 388 26% 0% 1% In progress
ja: Japanese 529 158 70% 0% 0% In progress
ka: Georgian 529 416 21% 0% 0% In progress
ko: Korean 529 0 100% 0% 0% Proofreading
ks-arab: Kashmiri (Arabic script) 529 495 6% 0% 0% In progress
lt: Lithuanian 529 470 11% 0% 1% In progress
mk: Macedonian 529 144 72% 17% 1% In progress
ml: Malayalam 529 504 4% 0% 0% In progress
mni: Manipuri 529 502 5% 0% 0% In progress
ms: Malay 529 505 4% 0% 0% In progress
nb: Norwegian Bokmål 529 458 13% 0% 0% In progress
ne: Nepali 529 502 5% 0% 0% In progress
nl: Dutch 529 284 46% 0% 1% In progress
oc: Occitan 529 516 2% 0% 0%
or: Odia 529 517 2% 0% 0% In progress
pa: Punjabi 529 515 2% 0% 0% In progress
pap: Papiamento 529 506 4% 0% 0% In progress
pl: Polish 529 141 73% 0% 0% In progress
pt: Portuguese 529 406 23% 3% 1% In progress
pt-br: Brazilian Portuguese 529 156 70% 50% 1% In progress
qqq: Message documentation 529 487 7% 0% 0% In progress
ro: Romanian 529 487 7% 0% 1% In progress
ru: Russian 529 226 57% 0% 0% In progress
rw: Kinyarwanda 529 486 8% 0% 0% In progress
sd: Sindhi 529 509 3% 0% 0% In progress
sk: Slovak 529 472 10% 0% 0% In progress
sq: Albanian 529 513 3% 0% 0% In progress
sr: Serbian 529 451 14% 0% 0% In progress
sv: Swedish 529 187 64% 0% 0% In progress
ta: Tamil 529 477 9% 0% 0% In progress
tg: Tajik 529 468 11% 0% 0% In progress
th: Thai 529 434 17% 0% 1% In progress
tr: Turkish 529 259 51% 0% 1% In progress
uk: Ukrainian 529 135 74% 0% 0% Proofreading
vi: Vietnamese 529 313 40% 0% 0% In progress
yue: Cantonese 529 474 10% 0% 1% In progress
zh: Chinese 529 122 76% 9% 0% In progress
All 68 languages together 35,972 24,892 30% 7% 1%

Дополнителни пораки

Овие пораки даваат подобро знаење или се корисни но НЕ се неопходни во текот на Испитувањето. Се прикажуваат на стрнаици како Подновите (новости објавувани во текот на годината) или Разговарајте со нас (покана за средби со екипата).

Би било добро ако можете да ги преведете, но имајте на ум дека гореприкажаните пораки се поприоритетни.

Непосредна врска за преведување

Language Messages Untranslated Completion Reviewed Outdated State
ang: Old English 242 233 3% 0% 1%
ar: Arabic 242 20 91% 23% 4% In progress
ast: Asturian 242 228 5% 0% 0%
be-tarask: Belarusian (Taraškievica orthography) 242 210 13% 0% 3%
bg: Bulgarian 242 229 5% 0% 0%
blk: Pa'O 242 216 10% 0% 0% In progress
bn: Bangla 242 123 49% 3% 3% In progress
ca: Catalan 242 99 59% 0% 0% In progress
cs: Czech 242 0 100% 33% 0% Proofreading
da: Danish 242 174 28% 1% 0% In progress
de: German 242 111 54% 2% 2% In progress
diq: Zazaki 242 213 11% 0% 0%
el: Greek 242 217 10% 0% 0%
en: English 242 4 98% 0% 0%
en-gb: British English 242 226 6% 6% 0%
eo: Esperanto 242 166 31% 2% 0% In progress
es: Spanish 242 51 78% 20% 3% In progress
fa: Persian 242 118 51% 0% 2% In progress
fi: Finnish 242 156 35% 0% 0% In progress
fr: French 242 14 94% 25% 3% In progress
gu: Gujarati 242 222 8% 0% 0%
ha: Hausa 242 225 7% 0% 0%
he: Hebrew 242 148 38% 32% 5% In progress
hi: Hindi 242 161 33% 0% 3% In progress
hr: Croatian 242 196 19% 0% 2%
hu: Hungarian 242 124 48% 4% 0% In progress
id: Indonesian 242 18 92% 12% 0% Proofreading
is: Icelandic 242 206 14% 0% 0% In progress
it: Italian 242 142 41% 0% 0% In progress
ja: Japanese 242 17 92% 6% 2% In progress
ko: Korean 242 0 100% 0% 0% Proofreading
ks-arab: Kashmiri (Arabic script) 242 233 3% 0% 0% In progress
ksh: Colognian 242 230 4% 0% 0%
lt: Lithuanian 242 199 17% 0% 2% In progress
mk: Macedonian 242 159 34% 2% 0% In progress
mni: Manipuri 242 223 7% 0% 1%
nan: Min Nan Chinese 242 234 3% 0% 0% In progress
nb: Norwegian Bokmål 242 223 7% 0% 3% In progress
nl: Dutch 242 151 37% 15% 4% In progress
pa: Punjabi 242 228 5% 0% 0%
pl: Polish 242 36 85% 0% 1% In progress
pt: Portuguese 242 165 31% 37% 4% In progress
pt-br: Brazilian Portuguese 242 25 89% 33% 2% In progress
ro: Romanian 242 186 23% 0% 2%
ru: Russian 242 116 52% 37% 2% In progress
sah: Sakha 242 234 3% 0% 0%
sr: Serbian 242 191 21% 0% 3%
sv: Swedish 242 26 89% 1% 0% In progress
ta: Tamil 242 224 7% 0% 0%
th: Thai 242 147 39% 1% 3% In progress
tr: Turkish 242 98 59% 25% 6% In progress
uk: Ukrainian 242 16 93% 0% 3% In progress
vi: Vietnamese 242 105 56% 0% 3% In progress
zh: Chinese 242 6 97% 3% 1% Proofreading
All 54 languages together 13,068 7,722 40% 9% 2%

Разгласи

Важно е столбот „Состојба“ да покажува „Објвено“. Ова е можно само ако столобот „Потполност“ покажува 100 %. Непосредна врска за преведување

Language Messages Untranslated Completion Reviewed Outdated State
tw: Twi 3 2 33% 0% 0% In progress
All 1 language together 3 2 33% 0% 0%

Предлози

Тука влегуваат сите предлози од годинешново испитување. Преведете колку што можете, но нереално е да се очекува потполност од 100 %. Некои предлози ќе бидат преподнесени во идни испитувања, со што вашите предлози ќе бидат повторно искористени.

Гледајќи ги предлозите кога посредникот не е на англиски, ќе ви се прикаже врска „(Translate)“ за лесен пристап до преведувањето на поединечни предлози. Непосредна врска за преведување

Language Messages Untranslated Completion Reviewed Outdated State
cs: Czech 1,702 1,667 2% 0% 0% In progress
de: German 1,702 1,660 2% 30% 0% In progress
en: English 1,702 0 100% 0% 0%
es: Spanish 1,702 1,526 10% 0% 0% In progress
fi: Finnish 1,702 1,667 2% 0% 0% In progress
fr: French 1,702 1,485 12% 0% 1% In progress
id: Indonesian 1,702 1,340 21% 2% 1% In progress
ja: Japanese 1,702 1,598 6% 1% 1% In progress
ko: Korean 1,702 549 67% 0% 0% In progress
pl: Polish 1,702 1,574 7% 3% 0% In progress
pt: Portuguese 1,702 1,659 2% 0% 0% In progress
ru: Russian 1,702 1,660 2% 0% 0% In progress
sv: Swedish 1,702 1,473 13% 0% 0% In progress
vi: Vietnamese 1,702 1,656 2% 0% 0% In progress
All 14 languages together 23,828 19,514 18% 0% 1%
All languages (including complete translations)

Language Messages Untranslated Completion Reviewed Outdated State
cs: Czech 1,702 1,667 2% 0% 0% In progress
de: German 1,702 1,660 2% 30% 0% In progress
en: English 1,702 0 100% 0% 0%
es: Spanish 1,702 1,526 10% 0% 0% In progress
fi: Finnish 1,702 1,667 2% 0% 0% In progress
fr: French 1,702 1,485 12% 0% 1% In progress
id: Indonesian 1,702 1,340 21% 2% 1% In progress
ja: Japanese 1,702 1,598 6% 1% 1% In progress
ko: Korean 1,702 549 67% 0% 0% In progress
pl: Polish 1,702 1,574 7% 3% 0% In progress
pt: Portuguese 1,702 1,659 2% 0% 0% In progress
ru: Russian 1,702 1,660 2% 0% 0% In progress
sv: Swedish 1,702 1,473 13% 0% 0% In progress
vi: Vietnamese 1,702 1,656 2% 0% 0% In progress
All 14 languages together 23,828 19,514 18% 0% 1%