COVID-19

This page is a translated version of the page COVID-19 and the translation is 67% complete.
Çeviriye yardım etmek ister misiniz? Eksik mesajları çevirin.

Koronavirüs 2019 (COVID-19) global pandemisi şu an devam etmekte olan, ilk olarak Aralık 2019 tarihinde duyurulan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından 11 Mart 2020 tarihinde pandemi ilan edilen küresel bir salgındır. Wikimedia bünyesindeki organize gruplar durumu 2020'nin başından bari takip etmektedir ve salgının yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olacak çeşitli önlemler almıştır.

Wikimedia Vakfı bu sayfayı pandemiye karşı aldığımız önlemleri paylaşmak, ilgili kaynaklar sunmak ve gönüllü topluluklarımızın yaptıklarını bildirmesine ve takip etmesine yardımcı olmak için oluşturmuştur. Lütfen Wikimedia topluluklarınızın, üyelerinizin ve diğer diğer organize gruplarınızın bu duruma karşı neler yaptığını paylaşarak Wikimedi Vakfına yardımcı olun. Medya ile ilgili sorularınız için lütfen press(_AT_)wikimedia.org ile iletişime geçin.

Şu anki durum

10 Eylül 2020 itibarıyla Wikimedia hareketi COVID-19 salgınına yanıt olarak aşağıdaki operasyonel önlemleri almıştır:

 • Wikimedia Foundation hibeleri tarafından finanse edilen, 15 Eylül 2020'den önce gerçekleşecek tüm çevrimdışı (yüz yüze) herkese açık etkinlikler ve konferanslar bir sonraki duyuruya kadar iptal edilmeli veya ertelenmelidir. Wikimedia Summit 2020 ve Wikimania 2020 de bunlara dahildir.[1][2]
 • Wikimedia Vakfı ofisleri bir dahaki bilgilendirmeye kadar kapalı kalacaktır.[3]
  • Tüm Wikimedia Foundation personeli olabildiğince uzaktan çalışıyor.[3]
  • Ofisler profesyonel temizlik ekipleri tarafından dezenfekte ediliyor.[3]
 • Wikimedia Vakfı haftalık çalışma saatlerini azaltmış bulunuyor.[3]
  • Çalışanların bir kısmı aynı saatlerde çalışma devam edebilir, ancak şimdiki beklentiler personelin gerekirse haftada 20 saat çalışmasıdır.[3]
  • Her personele normal çalışma saatlerine göre ödeme yapılacaktır.[3]
  • Normal hastalık izni gereksinimleri ve sınırlamaları kaldırılmıştır; hasta olan veya hasta ailesine bakan tüm personel, kendilerine veya ailelerine gereken zamanı ayırmak için izin alabilir.[3]
 • Topluluklarımızın üyeleri, pandemiyle ilgili bilgileri projelerimizin her birinde ve düzinelerce dilde aktif olarak güncellemeye, sürdürmeye ve tercüme etmeye devam ediyor.

Küresel kaynaklar ve bilgiler

 
Sosyal mesafe, enfeksiyonların aniden artmasını engellemeye, ("salgın eğrisini düzleştirir") sağlık hizmetlerinin talebi karşılamasına ve sağlık hizmetlerinin artırılıp iyileştirilmesi için zaman kazanılmasına yardımcı olur.

Global organizasyonlar

Wikimedia projeleri

Uzaktan çalışma ve toplantılar

Video summary (script)

COVID-19 virüsünün yayılmasını önlemek için faydalı adımlar

 
Pandemik sınırlama önlemleri olmadan ve önlemlerle birlikte patojen yayılımını gösteren animasyon
 • En az 20 saniye sabun ve temiz su kullanarak veya% 80 alkolden oluşan bir el dezenfektanı kullanarak ellerinizi sık sık temizleyerek kendinizi dezenfekte edin.
 • Hapşırırken, öksürürken ve esnerken daima ağzınızı kapatın. Virüsler küçük öksürük / hapşırma damlacıklarıyla başka yerlere yayılabilir.
 • Başkalarından en az 2 metre (6 fit) uzaklıkta olmak üzere diğer insanlardan güvenli ve emniyetli bir mesafe bırakın.
 • Vücudunuzun bölümlerine ve yüzünüze ve çevrenizdeki herhangi bir objeye dokunmaktan kaçının.
 • Herkes evde kalmalıdır, sadece sizin için önemli olan bir şey olduğunda dışarı çıkmalısınız. Ateş, öksürük, baş ağrısı ve ishal gibi rahatsızlıklarınız varsa veya COVID-19 semptomlarınız varsa, mümkünse hemen en yakın hastaneye gitmelisiniz.
 • Önemli bir işiniz varsa ve bir yere gitmek için evinizden ayrılmanız gerekiyorsa, yanınızda bir yüz maskesi veya herhangi bir yüz siperi almayı ve takmayı unutmayın.
 • Düzenli olarak egzersiz ve yoga yaparak ve ayrıca meyve, sebze ve C vitamini gibi sağlıklı yemekler yiyip içerek zinde ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürün.
 • Dezenfekte edici mendiller kullanarak zemini ve diğer yüzeyleri düzenli olarak temizleyerek evinizi dezenfekte edin.

Wikimedia projelerindeki çalışmalar

 
COVID-19 pandemisi boyunca yapmanız ve yapmamanız gereken sekiz şey

Lütfen Wikimedia projelerinde alınan önlemler hakkında bilgileri burada paylaşın.

Vikilerarası ortak çalışmalar

MediaWiki

Vikiveri

Wikimedia Commons

Vikipedi

English Wikipedia
Macedonian Wikipedia

Vikigezgin

Wikimedia verilerini kullanma

Vikimedya Vakfı mesajları

24 Mart 2020 itibarıyla Wikimedia Vakfı, COVID-19 pandemisi ile ilgili şu mesajları herkese açık olarak paylaşmıştır:

Vakfın ortakları ve organize gruplardan bilgiler

Lütfen Wikimedia ortakları ve ilgili gruplardan gelen duyuruları ve bilgileri paylaşın.

 • Batı Bengal Vikimedyalılar Kullanıcı Grubu: Kullanıcı grubu tarafından düzenlenen ve/veya desteklenen tüm çevrimdışı aktiviteler ve projeler 13 Mart 2020'den 15 Eylül 2020'ye (ya da yeni bir bildiriye kadar) askıya alınmıştır.[4]
 • Vikimedya Bangladeş: COVID-19'un olası yayılmasını önlemek ve Vikimedya topluluğunun sağlık ve güvenliğini sağlama almak için tüm çevrimdışı aktiviteler (toplantılar, seminerler, atölyeler) ve Vikimedya Bangladeş'le ilgili yüz yüze halka açık etkinlikler 14 Mart 2020 itibariyle yeni bir bildiriye kadar askıya alınmıştır. Aynı anda, gelecek Nisan ayı için planlanmış Bangla Vikipedi Yıllık Konferansı iptal edilmiştir.[5]
 • Hong Kong: All offline activities and projects organized by the user group were suspended, effective from 3 February, 2020 until further notice. Supported activities would be under discretion of the organizer. WikiEDU in HK is unaffected. Local organizers will contact respective organizations for updates related to WikiEDU in HK.[6]
 • Wikimedia España: All offline activities, including our annual assembly, are cancelled or postponed from 10 March 2020 until further notice, due to COVID-19 crisis in Spain. Volunteers, staff and broader community are encouraged to stay home, take care of themselves and edit Wikipedia or any of their sister projects through this Wikipedia page.[7]
 • Wikimedians of the Levant: All offline activities are suspended effectively from 20 March 2020 and until further notice. Editing workshops will be conducted online, while Education Program celebrations will be reduced to certificiate awards. The Annual Grant Plan will be revised in March through April to accommodate funding that is more relevant to the current circumstances (e.g. internet stipends). Online meetings will be held regularly on a monthly basis.[8]
 • Wikimedia Norge: Wikimedia Norge cancelled all travels, events and physical meetings effective from 12 March 2020. Online wiki meetups for volunteers will be held monthly. Wikimedia Norge’s employees will work from home for as long as Norwegian health authorities recommend it.[9]
 • Wikimédia France: All offline activities and projects organized and/or supported by the chapter are suspended until September 15, 2020.

Yardım için

We encourage you to use this page's talk page to discuss what you and your affiliate or organized group needs during this time. Information on potential assistance for needs identified in those discussions will be shared here.

Sık sorulan sorular

Wikimania hakkında neler yapılıyor?

Wikimania Bangkok 2021 yılına kadar ertelendi. Belirlenmiş olan otel ve mekan aynı olacak. 2020 Wikimania ev sahiplerinin sanal, çevrimiçi bir etkinlik düzenleme planı yoktur.

Bu öneriler hibe alanlar dışındakiler için de geçerli mi?

The Wikimedia Foundation encourages everyone in the Wikimedia movement to consider how their planned activities, especially events, may impact the potential spread of COVID-19. While we are requiring that grant funds not be used for these events, we are strongly encouraging all affiliates and organized groups to similarly cancel or postpone any events they have scheduled between now and 15 September 2020 until the World Health Organization declares the COVID-19 pandemic over.

Planlanmış Wikimedia Foundation etkinlikleri ne olacak?

All Wikimedia Foundation travel has been suspended until at least 1 June 2020. All events, off-sites, and in-person gatherings scheduled before 15 September 2020 for Wikimedia Foundation staff and contractors, Board, and fundraising have been postponed or cancelled.

Wikimedia Vakfı'nın mevcut program ve planlarında neler oluyor?

The Wikimedia Foundation Leadership Team is reviewing all work for the Wikimedia Foundation and attempting to postpone or put on hold all non-essential work pending further assessment of the situation. We are aware that the needs and obligations of the Foundation may shift dramatically in the coming weeks and potentially months. We are taking this step in order to free up capacity and provide the necessary flexibility to address whatever demands may arise and ensure the public has access to the knowledge that can help everyone in these uncertain times. We are not abandoning any longterm commitments or goals. We will return to them and adjust our timelines accordingly as soon as the current situation allows.

Wikimedia Foundation'ın haftada 20 saat çalışması nasıl olacak?

İnsanlardan sadece normal çalışma saatlerinin yüzde 50'sini vermelerini istiyoruz. Bu bir tatil değil. Eğer insanlar daha fazla saat çalışabiliyorlarsa, görevimizin onlara ihtiyacı vardır. Ama zamanlarını takip etmiyoruz. İnsanların verebilecekleri zamanı vereceklerine güveniyoruz.

Why? We knew schools would be closing around the world, and a childcare stipend will not help when caregivers are unable to leave their homes. It is unreasonable and unrealistic to expect someone to be fully present, eight hours a day, when they have a three-year-old with crayons drawing on the wall, or an elderly parent who needs help navigating the stairs. We all have loved ones who need care, groceries that need purchasing, doctor’s appointments to keep, neighbors who need a phone call. And you know what? We trust our colleagues. People will work when they can, and when they can not, we trust they will be right.

Wikimedia Foundation şu anda topluluğu desteklemek için ne yapıyor?

In addition to providing support to our affiliates and organized groups receiving grant funding, we are also looking at ways we can support the additional online coordination which may be required to supplement our usual in-person efforts.

The work of the Wikimedia movement is perhaps more important now than ever before. However, our full potential in supporting the world during this time can only be achieved and maintained by a healthy and vibrant community. That will not happen if we do not all take into consideration what is necessary to support both ourselves and each other as individuals. While this good faith approach to communal support has always been a goal of our movement, the current circumstances require us all to make an even more intentional effort at self and community care.

Wikimedia Foundation şu anda personelini ve sözleşmeli çalışanlarını desteklemek için ne yapıyor?

The Wikimedia Foundation takes the responsibility of care for its over 375 staff and contractors very seriously. It has been a core value of the organization since our founding over fifteen years ago. Additionally, as an organization we have a responsibility to keep Wikipedia online and available for the world, especially in moments of crisis. A world that is changing requires changing how we work. In order to care for our staff and contractors as well as adapt to change as needed in the weeks and months ahead, we have taken a series of steps:

 1. We are accepting that we must adapt to evolving circumstances. The old normal is gone, and trying to make reality conform to last week or last month is not helpful or productive. We are filing away our careful annual planning, OKRs, and roadmaps. Trying to keep up with them is a recipe for stress and uncertainty, none of which help right now.
 2. We are focusing on the most mission-critical work. Wikipedia is a website, but Wikimedia is a community. There’s a saying, “come for the articles, stay for the people.” We thrive on meeting in person, haggling over our future, hugging it out, and closing down every social venue in sight. We have cancelled all near-term, in-person gatherings until WHO declares this pandemic over. These were painful decisions, but essential for public health and to give everyone certainty and clarity. No need to worry if that Hyderabad summit will be on in four months, and what visa needs people might have — we can all focus on more immediate concerns.
 3. We are protecting our health. The Foundation has been a distributed-work organization for years, with 70 percent of our colleagues working outside of our main office in San Francisco. As soon as we became aware of community transmission in California, we instituted a full work-from-home protocol. Our Washington, DC, office followed within a week. Our goal was to reduce staff exposure and improve health outcomes for the communities in which we work and live.
 4. We are lightening the load. Work is not the only thing on people’s minds right now. Their families, their bills, childcare and school closures, the economy… we are all trying to manage a lot. We want to reduce the cognitive strain on our colleagues so that people could take care of themselves and stay healthy. To do that:
  • We are guaranteeing all contract and hourly workers full compensation for planned hours worked.
  • We are waiving all sick days, so staff do not have to count or use PTO.
  • We have moved to a halftime work expectation.

Wikimedia Vakfı ofisleri ne kadar süre kapalı kalacak?

Wikimedia Vakfının San Francisco ve Washington, DC ofisleri en az 30 Haziran 2020'ye kadar kapalı olacak. Bu kararı Haziran ayı sonuna kadar inceleyip uzatılıp uzatılmayacağına karar vereceğiz.

Wikimedia Vakfı çalışanlarının seyahatleri ne kadar süreyle askıya alınacak?

Wikimedia Vakfı tüm seyahatleri en az 1 Haziran 2020 tarihine kadar askıya aldı. Bu kararı Mayıs ayı sonunda inceleyip uzatılıp uzatılmayacağına karar vereceğiz.

Notlar