କୋଭିଦ୍-୧୯

This page is a translated version of the page COVID-19 and the translation is 87% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Afrikaans • ‎Avañe'ẽ • ‎Bahasa Indonesia • ‎Bahasa Melayu • ‎British English • ‎Bân-lâm-gú • ‎Canadian English • ‎Cymraeg • ‎Deutsch • ‎English • ‎Esperanto • ‎Gagana Samoa • ‎Ikinyarwanda • ‎Kiswahili • ‎Mirandés • ‎Nederlands • ‎Nederlands (informeel) • ‎Scots • ‎Simple English • ‎Sunda • ‎Tiếng Việt • ‎Türkçe • ‎Zazaki • ‎bosanski • ‎català • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎hrvatski • ‎isiXhosa • ‎italiano • ‎kurdî • ‎lietuvių • ‎lombard • ‎magyar • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎slovenčina • ‎suomi • ‎svenska • ‎čeština • ‎Ελληνικά • ‎беларуская • ‎български • ‎македонски • ‎русский • ‎українська • ‎Արեւմտահայերէն • ‎עברית • ‎ئۇيغۇرچە / Uyghurche • ‎اردو • ‎العربية • ‎سرائیکی • ‎سنڌي • ‎فارسی • ‎کوردی • ‎नेपाली • ‎मराठी • ‎हिन्दी • ‎বাংলা • ‎ગુજરાતી • ‎ଓଡ଼ିଆ • ‎தமிழ் • ‎తెలుగు • ‎ಕನ್ನಡ • ‎മലയാളം • ‎ไทย • ‎မြန်မာဘာသာ • ‎ትግርኛ • ‎ᱥᱟᱱᱛᱟᱲᱤ • ‎中文 • ‎日本語 • ‎粵語 • ‎ꯃꯤꯇꯩ ꯂꯣꯟ • ‎한국어
ଅନୁବାଦ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି? ବଳକା ସନ୍ଦେଶଗୁଡ଼ିକୁ ଅନୁବାଦ କରନ୍ତୁ.

କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗ 2019 (COVID-19) ବିଶ୍ୱ ମହାମାରୀ ଏହା ଏକ ଚାଲୁଥିବା ମହାମାରୀ ଯାହା ପ୍ରଥମେ 2019 ରେ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାକୁ ମହାମାରୀ ଘୋଷିତ କରାଯାଇଥିଲା ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ 11 ମାର୍ଚ୍ଚ 2020 ରେ। ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଆନ୍ଦୋଳନ ମଧ୍ୟରେ ସଂଗଠିତ ଗୋଷ୍ଠୀ 2020 ଆରମ୍ଭରୁ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ମହାମାରୀର ପ୍ରସାରକୁ ମନ୍ଥର କରିବାରେ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି।

ମହାମାରୀର ଆମର ଜାରି ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ସାର୍ବଜନୀନ ଭାବରେ ବାଣ୍ଟିବା, ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ଉତ୍ସ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଏବଂ ଆମର ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ରିପୋର୍ଟ, ଟ୍ରାକ ଏବଂ ତଦାରଖ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଏହି ପୃଷ୍ଠା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଆପଣଙ୍କର ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ, ଅନୁବନ୍ଧିତ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଂଗଠିତ ଗୋଷ୍ଠୀ ଏହି ପରିସ୍ଥିତିକୁ କିପରି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରୁଛନ୍ତି ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସୂଚନା ଯୋଗ କରିବାରେ ଦୟାକରି ଫାଉଣ୍ଡେସନରେ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତୁ | ମିଡିଆ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ, ଦୟାକରି press(_AT_)wikimedia.org ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ |

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୀକ୍ଷା

4 ମଇ 2020 ସୁଦ୍ଧା, ୱିକିମିଡିଆ ଆନ୍ଦୋଳନ COVID-19 ମହାମାରୀର ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ନିମ୍ନଲିଖିତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଗ୍ରହଣ କରିଛି:

  • ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଅନୁଦାନ ଆର୍ଥିକ ଅନୁଦାନ ପ୍ରାପ୍ତ ସମସ୍ତ 'ଅଫଲାଇନ୍ ଜନସାଧାରଣ ଇଭେଣ୍ଟ' ( ଇନ୍-ବ୍ୟକ୍ତି ), 15 ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2020 ପୂର୍ବରୁ 'ହେବାକୁ ଥିବା ସମ୍ମିଳନୀକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ଏହାକୁ ବାତିଲ୍ କିମ୍ବା ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ହେବ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବିଜ୍ଞପ୍ତି | ଏଥିରେ ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ସମ୍ମିଳନୀ 2020 ସମ୍ମିଳନୀ ଏବଂ ଉଇକିମାନିଆ 2020 ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

[1][2]

  • ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଅବସ୍ଥାନ, ଅତିକମରେ , '30 ଜୁନ୍ 2020' 'ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିଛି।

[3]

    • ସମସ୍ତ ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ କର୍ମଚାରୀ ଯଥାସମ୍ଭବ ଦୂରରୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି |[3]
    • ଅଫିସ୍ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ବୃତ୍ତିଗତ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିମଳ କରାଯାଉଛି |[3]
  • ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ହ୍ରାସ ହୋଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକୁ - ସପ୍ତାହକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରିଛି |[3]
    • କିଛି କର୍ମଚାରୀ ହୁଏତ ସେମାନଙ୍କର ସାଧାରଣ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିପାରନ୍ତି; ତଥାପି, ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଆଶା ହେଉଛି, ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସପ୍ତାହରେ 20 ଘଣ୍ଟା କାମ କରିପାରିବେ |[3]
    • ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ସାଧାରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସୂଚୀ ଅନୁଯାୟୀ ଦରମା ଦିଆଯିବ |[3]
    • ସାଧାରଣ ଅସୁସ୍ଥ - ସମୟ ଆବଶ୍ୟକତା ଏବଂ ସୀମାବଦ୍ଧତା ଛାଡ କରାଯାଉଛି; ଯେଉଁ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଅସୁସ୍ଥ, କିମ୍ବା ଅସୁସ୍ଥ ପରିବାରର ଯତ୍ନ ନେଉଛନ୍ତି, ସେମାନେ ନିଜେ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଯାୟୀ ସମୟ ନେଇପାରନ୍ତି |[3]
  • ଆମର ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସଦସ୍ୟମାନେ ମହାମାରୀ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନାକୁ ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ ଅଦ୍ୟତନ, ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଏବଂ ଅନୁବାଦ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି, ଆମର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଏବଂ ଦଶହରା ଭାଷାରେ |

ବିଶ୍ୱ ଉତ୍ସ ଏବଂ ସୂଚନା

ବିଶ୍ୱ ସଂଗଠନ

ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ପ୍ରକଳ୍ପ

ଦୂରରୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଏବଂ ସାକ୍ଷାତ

Video summary (script)

Helpful steps to prevent the spread of the COVID-19 virus

 
Animated GIF showing pathogen propagation without, and with, pandemic containment measures
  • Sanitize yourself by cleaning your hands often, by either using soap and clean water for at least 20 seconds, or using a hand sanitizer consisting of 80% alcohol.
  • Always cover your mouth when you sneeze, cough and yawn. Viruses can likely be spread elsewhere from little droplets of cough/sneeze.
  • Maintain a safe and secure distance from other people, at least 2 meters (6 feet) from others.
  • Refrain from touching parts of your body and your face and any other objects surrounding you.
  • Everyone is encouraged to stay at home, you should only go when something is important to you. If you either have illnesses, such as fever, cough, headache and diarrhea, or have symptoms of COVID-19, you should immediately head to the nearest hospital if possible.
  • If you have an essential task, and must leave your home to go somewhere, don't forget to bring a face mask or any type of face shield with you, and wear it.
  • Maintain a fit and healthy lifestyle, by exercising and doing yoga on a regular basis, and also eating and drinking healthy meals, such as fruits, vegetables and vitamin-C.
  • Sanitize your home by cleaning the floor and other surfaces on a regular basis using disinfecting tissues.

ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ପ୍ରକଳ୍ପ ସହିତ ଜଡିତ ପ୍ରୟାସ

ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକ କିପରି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରୁଛି କିମ୍ବା ୱିକିମିଡିଆରୁ ସୂଚନା କିପରି ବ୍ୟବହାର କରୁଛି ତାହା ଉପରେ ଦୟାକରି କ any ଣସି ସୂଚନା ପୋଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ |

କ୍ରସ୍-ୱିକି ସହଯୋଗ

ମିଡିଆ ୱିକି

ଉଇକିଡାଟା

ଉଇକିମିଡ଼ିଆ କମନ୍ସ

ଉଇକିପିଡ଼ିଆ

ଉଇକିଭୋଏଜ୍

ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ତଥ୍ୟ ବ୍ୟବହାର

ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ବାର୍ତ୍ତା

24 ମାର୍ଚ୍ଚ 2020 ସୁଦ୍ଧା, ୱିକିମିଡିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ COVID-19 ମହାମାରୀ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏହି ବାର୍ତ୍ତାଗୁଡ଼ିକୁ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ଅଂଶୀଦାର କରିଛି:

ଆନ୍ଦୋଳନ ଅନୁବନ୍ଧିତ ଏବଂ ସଂଗଠିତ ଗୋଷ୍ଠୀରୁ ସୂଚନା

ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଆନ୍ଦୋଳନ ସହଯୋଗୀ କିମ୍ବା ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀରୁ ଦୟାକରି କ any ଣସି ଘୋଷଣା କିମ୍ବା ସୂଚନା ପୋଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ |

  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ୟୁଜର୍ ଗ୍ରୁପ୍ : ସମସ୍ତ ଅଫଲାଇନ୍ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଏବଂ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟଗୁଡିକ ୟୁଜର୍ ଗ୍ରୁପ୍ ଦ୍ୱାରା ସଂଗଠିତ ଏବଂ / କିମ୍ବା ସମର୍ଥିତ, ମାର୍ଚ୍ଚ 13, 2020 ରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର 15, 2020 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ (କିମ୍ବା ପରବର୍ତ୍ତୀ ବିଜ୍ notice ପ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ) ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା |[4]
  • ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ବାଂଲାଦେଶ: COVID-19 ର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ଏବଂ ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ନିରାପତ୍ତା, ସମସ୍ତ ଅଫଲାଇନ୍ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ (ମିଟଅପ୍, କର୍ମଶାଳା, ସେମିନାର) ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜନସାଧାରଣ ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ବାଂଲାଦେଶ ଏବଂ ଏହାର ଉପ-ଆଞ୍ଚଳିକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ସହ ଜଡିତ ଇଭେଣ୍ଟଗୁଡିକ ମାର୍ଚ୍ଚ 14, 2020 ଠାରୁ ଅଧିକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି। ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲରେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା ବଙ୍ଗଳା ଉଇକିପିଡ଼ିଆ ବାର୍ଷିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ବାତିଲ କରିଦିଆଯାଇଛି।[5]
  • ହଂକଂ: ଉପଭୋକ୍ତା ଗୋଷ୍ଠୀ ଦ୍ organized ାରା ଆୟୋଜିତ ସମସ୍ତ ଅଫଲାଇନ୍ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଏବଂ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକ 3 ଫେବୃଆରୀ, 2020 ଠାରୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା। ସମର୍ଥିତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଆୟୋଜକଙ୍କ ବିବେକ ଅନୁଯାୟୀ ହେବ | HK ରେ WikiEDU ପ୍ରଭାବିତ ନୁହେଁ | ସ୍ଥାନୀୟ ସଂଗଠକମାନେ HK ରେ WikiEDU ସହିତ ଜଡିତ ଅଦ୍ୟତନ ପାଇଁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ସଂସ୍ଥା ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବେ |

[6]

  • Wikimedia España: ଆମର ବାର୍ଷିକ ସଭା ସମେତ ସମସ୍ତ ଅଫଲାଇନ୍ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ, ସ୍ପେନରେ COVID-19 ସଙ୍କଟ କାରଣରୁ 10 ମାର୍ଚ୍ଚ 2020 ରୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାତିଲ କିମ୍ବା ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି | ସ୍ home େଚ୍ଛାସେବୀ, କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ବ୍ୟାପକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଘରେ ରହିବାକୁ, ନିଜ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ଏବଂ ଉଇକିପିଡ଼ିଆ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କର ଯେକ sister ଣସି ଭଉଣୀ ପ୍ରକଳ୍ପ ମାଧ୍ୟମରେ ସମ୍ପାଦନା କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ ହୁଅନ୍ତି | this Wikipedia page.[7]
  • Wikimedians of the Levant: ସମସ୍ତ ଅଫଲାଇନ୍ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ 20 ମାର୍ଚ୍ଚ 2020 ଠାରୁ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ ସ୍ଥଗିତ ଅଛି | ଅନଲାଇନରେ ସମ୍ପାଦନା କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ, ଯେତେବେଳେ ଶିକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉତ୍ସବକୁ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପୁରସ୍କାରରେ ହ୍ରାସ କରାଯିବ | ବାର୍ଷିକ ଅନୁଦାନ ଯୋଜନା ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ଏପ୍ରିଲ୍ ମଧ୍ୟରେ ସଂଶୋଧିତ ହେବ ଯାହା ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତି ସହିତ ଅଧିକ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ (ଯଥା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ୍) | ମାସିକ ଭିତ୍ତିରେ ଅନଲାଇନ୍ ସଭାଗୁଡ଼ିକ ନିୟମିତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ |[8]
  • Wikimedia Norge: ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ନର୍ଗ 12 ମାର୍ଚ୍ଚ 2020 ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରା, ଇଭେଣ୍ଟ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ବ meetings ଠକକୁ ବାତିଲ କରିଦେଲା | ସ୍ volunte େଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ ୱିକି ମିଟଅପ୍ ମାସିକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ | ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ନର୍ଗର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନରୱେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏହାକୁ ସୁପାରିଶ କରିବେ ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘରୁ କାମ କରିବେ।[9]
  • Wikimédia France: ସମସ୍ତ ଅଫଲାଇନ୍ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଏବଂ ଅଧ୍ୟାୟ ଦ୍ୱାରା ସଂଗଠିତ ଏବଂ / କିମ୍ବା ସମର୍ଥିତ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକ ସେପ୍ଟେମ୍ବର 15, 2020 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି |

ସହାୟତା ଖୋଜୁଛି

ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ସହଯୋଗୀ କିମ୍ବା ସଂଗଠିତ ଗୋଷ୍ଠୀ କ’ଣ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ସେ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପୃଷ୍ଠାର ଆଲୋଚନା ପୃଷ୍ଠା ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରୁଛୁ | ସେହି ଆଲୋଚନାରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଆବଶ୍ୟକତା ପାଇଁ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସହାୟତା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଏଠାରେ ଅଂଶୀଦାର କରାଯିବ |

ବାରମ୍ବାର ପଚରାଯାଉଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ

ଉଇକିମାନିଆ ବିଷୟରେ କ’ଣ କରାଯାଉଛି?

ଉଇକିମାନିଆ ବ୍ୟାଙ୍କକକ୍ 2021 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି। ହୋଟେଲ ଏବଂ ସ୍ଥାନ ସମାନ ରହିବ। 2020 ୱିକିମାନିଆ ହୋଷ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍, ଅନ୍ଲାଇନ୍ ଇଭେଣ୍ଟ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ କ plans ଣସି ଯୋଜନା ନାହିଁ |

ଅନୁଦାନ ପ୍ରାପ୍ତକର୍ତ୍ତାଙ୍କଠାରୁ ଅଧିକ ବିସ୍ତାର ଅଛି କି?

ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରେ ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଯୋଜନାବଦ୍ଧ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ, ବିଶେଷକରି ଘଟଣା, COVID-19 ର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିସ୍ତାର ଉପରେ କିପରି ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ | ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଛୁ ଯେ ଏହି ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଅନୁଦାନ ପାଣ୍ଠି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉ ନାହିଁ, ଆମେ ସମସ୍ତ ଅନୁବନ୍ଧିତ ତଥା ସଂଗଠିତ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ସମାନ ଭାବରେ ବାତିଲ କିମ୍ବା ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରୁଛୁ ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ ବିଶ୍ and ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ COVID-19 ମହାମାରୀ ଘୋଷଣା ନକରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ। ସମାପ୍ତ

ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଇଭେଣ୍ଟଗୁଡିକ ବିଷୟରେ?

ଅତିକମରେ 1 ଜୁନ୍ 2020 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଯାତ୍ରା ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି। ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟର, ବୋର୍ଡ ଏବଂ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ 15 ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2020 ପୂର୍ବରୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ଇଭେଣ୍ଟ, ଅଫ୍ ସାଇଟ୍ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମାବେଶ ସ୍ଥଗିତ କିମ୍ବା ବାତିଲ କରାଯାଇଛି।

ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ସାମ୍ପ୍ରତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ଯୋଜନା ସହିତ କ’ଣ ଘଟୁଛି?

ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଲିଡରସିପ୍ ଟିମ୍ ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ପାଇଁ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କରୁଛି ଏବଂ ପରିସ୍ଥିତିର ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଅପେକ୍ଷା ସମସ୍ତ ଅନାବଶ୍ୟକ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି | ଆମେ ଜାଣୁ ଯେ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ଆବଶ୍ୟକତା ଏବଂ ଦାୟିତ୍ the ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହ ଏବଂ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ମାସରେ ନାଟକୀୟ ଭାବରେ ବଦଳିପାରେ | କ୍ଷମତାକୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ଏବଂ ଯେକ demands ଣସି ଦାବି ଉପୁଜିବାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ନମନୀୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବା ଏବଂ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଜ୍ଞାନକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛୁ ଯାହା ଏହି ଅନିଶ୍ଚିତ ସମୟରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ | ଆମେ କ long ଣସି ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି କିମ୍ବା ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ପରିତ୍ୟାଗ କରୁନାହୁଁ | ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତି ଅନୁମତି ଦେବା ମାତ୍ରେ ଆମେ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟକୁ ଫେରିବା ଏବଂ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ଆମର ସମୟସୀମା ସଜାଡିବା |

ୱିକିମିଡିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ସପ୍ତାହରେ 20 ଘଣ୍ଟା କିପରି କାମ କରିବ?

ଆମେ କେବଳ ଲୋକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ସାଧାରଣ ଘଣ୍ଟାର 50 ପ୍ରତିଶତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବାକୁ କହୁଛୁ | ଏହା ଛୁଟିଦିନ ନୁହେଁ | ଯଦି ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ସାଧାରଣ ଘଣ୍ଟା କାମ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ଆମର ମିଶନ୍ ସେମାନଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକ କରେ | କିନ୍ତୁ ଆମେ ସେମାନଙ୍କ ସମୟକୁ ଟ୍ରାକିଂ କରୁନାହୁଁ | ଆମେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ ଯେ ଲୋକମାନେ ସମୟ ଦେଇପାରିବେ |

କାହିଁକି? ଆମେ ଜାଣିଥିଲୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ, ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଯତ୍ନ ନେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ଅସମର୍ଥ, ସେତେବେଳେ ଏକ ଶିଶୁ ଯତ୍ନ ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ନାହିଁ | ଦିନକୁ ଆଠ ଘଣ୍ଟା, ଯେତେବେଳେ କାନ୍ଥରେ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିବା ସହିତ ତିନି ବର୍ଷର ପିଲା ଥାଆନ୍ତି, କିମ୍ବା ପାହାଚରେ ଯିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ପିତାମାତା ଆଶା କରିବା ଅଯ able କ୍ତିକ ଏବଂ ଅବାସ୍ତବ ଅଟେ | ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କର ପ୍ରିୟଜନ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଯତ୍ନ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, କିଣିବା ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ, ରଖିବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି, ପଡ଼ୋଶୀ ଯେଉଁମାନେ ଫୋନ୍ କଲ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି | ଏବଂ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କ’ଣ? ଆମେ ଆମର ସହକର୍ମୀଙ୍କୁ ବିଶ୍ trust ାସ କରୁ | ଲୋକମାନେ ଯେତେବେଳେ ସମ୍ଭବ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ, ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ପାରିବେ ନାହିଁ, ଆମେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ ଯେ ସେମାନେ ଠିକ୍ ହେବେ |

ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟରମାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ କ’ଣ କରୁଛି?

ଅନୁଦାନ ପାଣ୍ଠି ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଆମର ଅନୁବନ୍ଧିତ ତଥା ସଂଗଠିତ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବା ସହିତ, ଆମେ ଅତିରିକ୍ତ ଅନଲାଇନ୍ ସମନ୍ୱୟକୁ ସମର୍ଥନ କରିପାରିବା ଉପାୟ ମଧ୍ୟ ଦେଖୁଛୁ ଯାହା ଆମର ସାଧାରଣ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଉଦ୍ୟମକୁ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ କରିବାକୁ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇପାରେ |

ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଆନ୍ଦୋଳନର କାର୍ଯ୍ୟ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଅବଶ୍ୟ, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ supporting କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାରେ ଆମର ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ଭାବନା କେବଳ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ଜୀବନ୍ତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଦ୍ୱାରା ହାସଲ ହୋଇପାରିବ | ଯଦି ଆମେ ସମସ୍ତେ ନିଜେ ଏବଂ ପରସ୍ପରକୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ସମର୍ଥନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ତାହା ଧ୍ୟାନ ନଦେବା ତାହା ଘଟିବ ନାହିଁ | ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ସମର୍ଥନ ପାଇଁ ଏହି ଉତ୍ତମ ବିଶ୍ approach ାସ ସର୍ବଦା ଆମର ଆନ୍ଦୋଳନର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହୋଇଆସୁଥିବାବେଳେ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତି ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆତ୍ମ ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଯତ୍ନରେ ଅଧିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ପ୍ରୟାସ କରିବାକୁ ଆବଶ୍ୟକ କରେ |

ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟରମାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ କ’ଣ କରୁଛି?

ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଏହାର 375 ରୁ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟରଙ୍କ ଯତ୍ନର ଦାୟିତ୍। ଗ୍ରହଣ କରେ। ପନ୍ଦର ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଆମର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପରଠାରୁ ଏହା ସଂଗଠନର ମୂଳ ମୂଲ୍ୟ ହୋଇଆସୁଛି | ଅତିରିକ୍ତ ଭାବରେ, ଏକ ସଂଗଠନ ଭାବରେ ଉଇକିପିଡ଼ିଆକୁ ଅନଲାଇନ୍ ରଖିବା ଏବଂ ବିଶ୍ world ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ରଖିବା ଆମର ଦାୟିତ୍। ଅଟେ, ବିଶେଷକରି ସଙ୍କଟ ସମୟରେ | ଏକ ଦୁନିଆ ଯାହା ବଦଳୁଛି ଆମେ କିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁ ତାହା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରେ | ଆମର କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟରମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେବା ସହିତ ଆଗାମୀ ସପ୍ତାହ ଏବଂ ମାସରେ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ଖାପ ଖୁଆଇବା ପାଇଁ, ଆମେ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛୁ:

  1. 'ଆମେ ସ୍ that ୀକାର କରୁଛୁ ଯେ ଆମକୁ ବିକାଶଶୀଳ ପରିସ୍ଥିତି ସହିତ ଖାପ ଖୁଆଇବା ଉଚିତ୍।' ଆମେ ଆମର ଯତ୍ନଶୀଳ ବାର୍ଷିକ ଯୋଜନା, ଓକେଆର୍, ଏବଂ ରୋଡ୍ ମ୍ୟାପ୍ ଫାଇଲ୍ କରୁଛୁ | ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ରହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଚାପ ଏବଂ ଅନିଶ୍ଚିତତା ପାଇଁ ଏକ ରେସିପି, ଯାହା ମଧ୍ୟରୁ କ none ଣସିଟି ବର୍ତ୍ତମାନ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ନାହିଁ |
  2. 'ଆମେ ସର୍ବାଧିକ ମିଶନ-ଜଟିଳ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛୁ।' ଉଇକିପିଡ଼ିଆ ଏକ ୱେବସାଇଟ୍, କିନ୍ତୁ ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଏକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ। ଏକ ପ୍ରବାଦ ଅଛି, “ପ୍ରବନ୍ଧଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଆସ, ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ରୁହ।” ଆମେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ସାକ୍ଷାତ କରିବା, ଆମର ଭବିଷ୍ୟତ ଉପରେ ହଙ୍ଗାମା କରିବା, ଏହାକୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କରିବା ଏବଂ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ସାମାଜିକ ସ୍ଥାନକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଆଗକୁ ବ .଼ୁ | WHO ଏହି ମହାମାରୀ ଘୋଷଣା ନକରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେ ସମସ୍ତ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମାବେଶକୁ ବାତିଲ କରିଛୁ | ଏଗୁଡିକ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତତା ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଦେବା ପାଇଁ ଜରୁରୀ | ଚିନ୍ତା କରିବାର କ need ଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ଯଦି ସେହି ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଚାରି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିବ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ କେଉଁ ଭିସା ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇପାରେ - ଆମେ ସମସ୍ତେ ଅଧିକ ତୁରନ୍ତ ଚିନ୍ତା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇପାରିବା |
  3. 'ଆମେ ଆମର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ରକ୍ଷା କରୁଛୁ।' ଫାଉଣ୍ଡେସନ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଏକ ବିତରଣ-କାର୍ଯ୍ୟ ସଂଗଠନ ହୋଇଆସୁଛି, ଆମର 70% ସହକର୍ମୀ ସାନ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍କୋରେ ଆମର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବାହାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। କାଲିଫର୍ନିଆରେ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପ୍ରସାରଣ ବିଷୟରେ ଆମେ ସଚେତନ ହେବା ମାତ୍ରେ, ଆମେ ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ଘର ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କଲୁ | ଆମର ୱାଶିଂଟନ୍, ଡିସି, ଅଫିସ୍ ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଅନୁସରଣ କଲା | ଆମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ଆମେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁ ଏବଂ ରହୁଥିବା ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପାଇଁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଏକ୍ସପୋଜର ହ୍ରାସ କରିବା ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଫଳାଫଳକୁ ଉନ୍ନତ କରିବା |
  4. 'ଆମେ ଭାରକୁ ହାଲୁକା କରୁଛୁ।' ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ କାମ କେବଳ ଜିନିଷ ନୁହେଁ। ସେମାନଙ୍କର ପରିବାର, ସେମାନଙ୍କର ବିଲ୍, ଶିଶୁ ଯତ୍ନ ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ, ଅର୍ଥନୀତି… ଆମେ ସମସ୍ତେ ବହୁତ ପରିଚାଳନା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛୁ | ଆମେ ଆମର ସହକର୍ମୀମାନଙ୍କ ଉପରେ ଜ୍ଞାନଗତ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ ଯାହା ଦ୍ people ାରା ଲୋକମାନେ ନିଜେ ଯତ୍ନବାନ ହୋଇ ସୁସ୍ଥ ରହିପାରିବେ। ତାହା କରିବାକୁ:
  5. * ଆମେ ସମସ୍ତ ଚୁକ୍ତିନାମା ଏବଂ ଘଣ୍ଟା ଶ୍ରମିକମାନେ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ଷତିପୂରଣ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେଉଛୁ |
  6. * ଆମେ ସମସ୍ତ ଅସୁସ୍ଥ ଦିନ ଛାଡ କରୁଛୁ, ତେଣୁ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ PTO ଗଣନା କିମ୍ବା ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ |
  7. * ଆମେ ଏକ ଅଧା ସମୟର କାର୍ଯ୍ୟ ଆଶାକୁ ଯାଇଛୁ |

ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କେତେ ଦିନ ବନ୍ଦ ରହିବ?

ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ସାନ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍କୋ ଏବଂ ୱାଶିଂଟନ୍, ଡିସି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଅତି କମରେ 30 ଜୁନ୍ 2020 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ଆମେ ଜୁନ୍ ଶେଷ ଆଡକୁ ସେହି ନିଷ୍ପତ୍ତିର ସମୀକ୍ଷା କରିବୁ ଏବଂ ତାହା ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ କି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବୁ।

ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ଯାତ୍ରା କେତେ ଦିନ ସ୍ଥଗିତ ରହିବ?

ଉଇକିମିଡ଼ିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଅତି କମରେ 1 ଜୁନ୍ 2020 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛି। ମେ ମାସ ଶେଷରେ ଆମେ ସେହି ନିଷ୍ପତ୍ତିର ସମୀକ୍ଷା କରିବୁ ଏବଂ ତାହା ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ କି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବୁ।

ଟିପ୍ପଣୀ