Універсальний кодекс поведінки/ЧаПи
Консультації
- 1. Яким чином УКП пов'язаний з іншими ініціативами й консультаціями Стратегії руху, наприклад, Хартією руху?
- УКП є ключовою ініціативою, яка є результатом обговорень у спільноті та стратегічного процесу Вікімедіа 2030. Третя рекомендація під час обговорення Стратегії руху полягала в тому, щоб забезпечити безпеку та інклюзію у спільнотах, а створення кодексу поведінки було визнано ініціативою з найвищим пріоритетом цієї рекомендації. Глобальні розмови проводяться паралельно з консультаціями щодо Універсального кодексу поведінки щодо інших ініціатив Стратегії руху, таких як Хартія руху.
- 2. На якій основі відбиралися спільноти для місцевих консультацій?
- Спільноти для фази 1 консультацій з місцевих мов було відібрано на основі кількох чинників, у тому числі темпів зростання та стану місцевих політик поведінки. Додаткова інформація про процес фази 1 доступна тут. Наявність кваліфікованих фасилітаторів з місцевих мов також була практичним чинником.
- Як і для фази 1, на вибір спільнот для фази 2 впливали численні чинники. Першим чинником були дані про наявну інфраструктуру правозастосування у різних мовних проєктах Вікімедіа в рамках їхніх місцевих політик. Були обрані фасилітатори, щоб представляти спільноти з різними рівнями наявного правозастосування, щоб представити різні точки зору. Також зіграли свою роль наявність кваліфікованих фасилітаторів і прагнення до широкого географічного охоплення.
- 3. Чи оголосив Фонд Вікімедіа, що УКП буде застосовуватися до всіх проєктів і просторів Вікімедіа?
- Так. Оскільки УКП стане частиною Умов використання, окремі спільноти не зможуть відмовитися від глобальної політики. Якщо наявні місцеві політики чи практики виглядають такими, що суперечать УКП, ці застереження слід висловити на початку процесу, щоб цей конфлікт можна було розглянути та вирішити. Станом на 2 лютого 2021 року Рада повірених офіційно схвалила УКП як політику, яка застосовуватиметься до всіх проєктів і заходів у русі Вікімедіа. Ця область застосування також була чітко визначена на початкових етапах фази 1 консультацій щодо розробки політики, і була опубліковано як на мета, в розсилці wikimedia-l, так і на багатьох окремих проєктах. Список оголошень для малих і середніх вікі доступний на цій сторінці. Подробиці про більші консультації у вікі доступні тут.
Переклад
- 4. Чи будуть УКП та його супровідна документація доступні всіма мовами?
- Команда проєкту УКП працюватиме над перекладом усієї основної документації та оголошень якомога більшою кількістю мов, використовуючи поєднання платного перекладу, здійснюваного агентствами, та волонтерського перекладу. Це велика робота, яка потребує часу, і ми не маємо змоги зробити це самі. Ми заохочуємо волонтерів, які бажають перекласти матеріали чи удоступнити переклади новою мовою, надсилати електронний лист на ucocproject wikimedia.org. Хоча неможливо перекласти всі матеріали всіма мовами, ми прагнемо забезпечити широку участь у процесі УКП різними мовами.
- 5. У разі розбіжностей у перекладі чи суперечностей у тлумаченні, яка мовна версія проєкту буде вважатися офіційною версією?
- Команда УКП працювала над тим, щоб опублікувати якомога більше перекладів політики УКП, інструкцій із застосування та відповідних сторінок. Однак переклади недосконалі, і ми використовуємо ряд стратегій (оплачувані агентства, волонтери, персонал тощо), щоб завершити переклади, кожен з яких має свої проблеми з точністю. Спільноти заохочуються допомогти нам виявити та виправити розбіжності та просять розуміти, що виправлення розбіжностей потребує часу. До завершення процесу англійська версія буде офіційною.
Забезпечення дотримання
- 6. Які плани щодо забезпечення дотримання УКП, наприклад, хто відповідає за таке забезпечення?
- Згідно з директивами Ради повірених Фонду (Рада або РП), правозастосування є основним напрямком другої фази проєкту, який розпочався після того, як остаточний проєкт версії УКП був схвалений Радою та оголошений 2 лютого 2021. Це означає, що спільноти Вікімедіа визначатимуть, як УКП буде застосовуватися, тлумачитися та виконуватися на місцевому рівні. Усі сторони та спільноти, яких це стосується, заохочуються брати активну участь в обговоренні, щоб знайти відповідність наявним практикам, політикам і процедурам спільноти. Нарешті, УКП та його стратегії забезпечення виконання мають служити точкою відліку для всього руху. Спільноти окремих проєктів все ще заохочуються до розробки власних кодексів поведінки на додаток до цих зусиль.
- 7. Як розглядатимуться порушення УКП у реальному житті, наприклад, на заходах Фонду чи афіліату Вікімедіа, де також застосовується Політика дружнього простору? Яка політика матиме пріоритет?
- Оскільки УКП надає мінімальний набір настанов, завжди спочатку слід звертатися до місцевих правил та вводити їх в дію у міру можливості їх застосування. Це справедливо для заходів так само як і для поведінки в будь-якому проєкті Вікімедіа. УКП призначений для застосування лише у тих випадках, коли місцеві правила або механізми правозастосування недостатні для вирішення наявних проблем.
- 8. Чи будуть непублічні заяви про порушення УКП суперечити вільній і прозорій культурі спільноти Вікімедіа (де кожен, наприклад, може бачити історію сторінки)?
- Уже склалося так, що заяви приймаються в закритому режимі з низки причин, таких як ті, що вимагають розкриття або приховування інформації, що ідентифікує особу, становлять загрозу завдати шкоди та інші чутливі питання. Такі заяви регулярно подаються до відділу довіри та безпеки / юридичного відділу, стюардів, чек'юзерів, приховувачів, арбітражних комітетів, а також інших посадових осіб. Значна кількість учасників висловила небажання повідомляти про переслідування через публічні канали, оскільки це може призвести до подальшої ворожнечі. Важливим моментом у фазі 2 було вивчення потреби балансу між прозорістю та обов'язком захищати жертв переслідувань.
- 9. Яку підтримку Фонд надасть особам, відповідальним за правозастосування УКП?
- Фонд прагне підтримувати УКП на всіх етапах його розвитку: розробка політики, консультації щодо забезпечення виконання, а потім забезпечення належного функціонування шляхів правозастосування. Вже зроблено певні кроки, щоб забезпечити успішне впровадження УКП. Це включає надання підтримки тим, хто може відповідати за дотримання УКП. Наприклад, Команда Фонду з розвитку спільноти започаткувала онлайнові навчальні пілотні програми. Оскільки ми краще зрозуміємо потреби спільноти під час наших консультацій у фазі 2, ми матимемо краще розуміння типів підтримки для пріоритетизації.
Періодичні перегляди
- 10. Чи відбуватимуться періодичні перегляди та внесення поправок до УКП після його формування? Якщо так, то хто за це відповідатиме?
- Так. Юридичний департамент Фонду проведе перегляд УКП та Настанов із правозастосування через рік після того, як Настанови із правозастосування будуть ратифіковані. Наступним переглядам можуть сприяти нові структури управління, такі як ті, що рекомендовані в процесі розробки Стратегії руху.
- 11. Хто переглядатиме цю політику в майбутньому, якщо виникне нагальна потреба в зміні?
- Подібно до інших політик, якими опікується Фонд, запити на термінові зміни можна подавати до Юридичного департаменту Фонду. Юридичний департамент у минулому вів обговорення поправок, ініційованих спільнотою (наприклад, прийняті у 2014 Умови використання/Зміни стосовно оплаченого доробку) і має структуру та процес для сприяння таким ситуаціям.
Суперечність із локальними правилами
- 12. Що станеться, якщо місцеві правила суперечать УКП?
- Після прийняття УКП Радою усім спільнотам Вікімедіа буде запропоновано переглянути свої наявні політики, щоб переконатися, що вони відповідають очікуванням УКП. Спільноти можуть вийти за межі УКП і розробити більш детальні політики, але вони повинні переконатися, що їхні місцеві політики не визначають нижчого стандарту, ніж встановлений УКП. За потреби спільноти та Фонд можуть співпрацювати для узгодження політик. Фонд буде готовий допомагати аж до завершення такого проєкту.
- 13. Чи буде УКП також застосовуватиметься до проєктів, які вже мають місцеві політики та настанови?
- УКП має на меті створення базових стандартів поведінки в усьому русі. Проєкти з добре розробленими політиками зазвичай відповідають або перевершують очікування УКП, і загалом не потрібно буде вносити багато змін у місцеві політики, щоб дотримуватися глобальної політики.
- 14. Кожен проєкт Вікімедіа має власні настанови та політики поведінки, написані користувачами цього проєкту відповідно до їхніх потреб. Чи змінить УКП ці настанови та політики?
- УКП не призначений для заміни наявних ефективних стандартів поведінки. Натомість УКП працюватиме як базовий стандарт для всіх проєктів, особливо для тих проєктів, які мають мало стандартів поведінки або взагалі їх не мають. Спільноти можуть використовувати УКП, щоб розробити більш прийнятні з точки зору культури норми або за потреби скоригувати наявні рекомендації.
- 15. Що, коли УКП не на 100% відповідає потребам нашої спільноти?
- Безумовно, УКП не задовольнить усі потреби спільноти. Крім того, дуже ймовірно, що УКП буде розвиватися в майбутньому. Спільноти заохочуються створювати на його основі власні політики. Наприклад, УКП може встановлювати: «Ви повинні зосередитися на тому, що найкраще не лише для вас як окремого редактора, але й для спільноти Вікімедіа в цілому». Це дуже широко. Багато проєктів Вікімедіа вже мають набагато детальніші політики щодо того, як розв'язувати такі питання, як конфлікт інтересів. Якщо у вашому проєкті такої політики немає, то таке речення в УКП буде резервним правилом для будь-яких конфліктів, що виникають у цій темі. Але УКП також може бути гарним нагадуванням про необхідність розробки більш детальної політики щодо цієї чи інших тем.
- 16. Як УКП збирається вписатися в усі культурні контексти?
- УКП може не вписуватися в усі культурні контексти, але розробники працювали над тим, щоб зробити його якомога більш інклюзивним. Команда УКП охопила спільноти з різними культурами та зібрала їхні відгуки. Редакційний комітет врахував ці пропозиції під час розробки проєкту. Якщо ви зауважите в проєкті більше культурних прогалин, будь ласка, повідомте нам про це на головній сторінці обговорення Універсального кодексу поведінки, і ці проблеми можуть бути включені до першого чи наступних щорічних переглядів.
Надмірність в контексті Умов використання
- 17. Чи все-таки необхідно мати УКП, якщо розділ 4 Умов використання (ToU) охоплює правила поведінки, такі як «Утримання від певної діяльності»?
- Розділ 4 Умов використання Вікімедіа справді охоплює деякі настанови щодо поведінки разом із настановами щодо вмісту, такими як порушення авторських прав і оплачуваний внесок. Однак це не вичерпний список. Універсальний кодекс поведінки спрямований на те, щоб допомогти спільнотам застосовувати Розділ 4 Умов використання, деталізуючи очікування щодо поведінки.
- 18. Чому ми пишемо новий УКП замість того, щоб переписати Розділ 4 Умов використання?
- Щоб Умови використання були зрозумілими та стислими, деяка інформація розділена в інші документи. Наприклад, Політика ліцензування та Політика ліцензування Вікісховища включені як посилання. Погодження з Умовами використання також означає згоду з цими документами. Відокремлення Універсального кодексу поведінки дозволить деталізувати його у разі потреби. Це також спростить оновлення на основі змін наших потреб як руху.
Залученість Фонду Вікімедіа
- 19. Чому Фонд Вікімедіа залучений до цієї політики?
- Рада повірених звернулася до Фонду Вікімедіа з проханням підтримати цей процес. На основі рекомендацій, висунутих членами спільноти в процесі розробки Стратегії руху, УКП був написаний комітетом, до складу якого входили як волонтери, так і персонал Фонду.
- 20. Якими будуть «фактичні» дії Фонду Вікімедіа, якщо хтось порушить УКП?
- Більшість порушень УКП не буде розглядатися Фондом Вікімедіа. Ними займатимуться місцеві спільноти або глобальні функціонери. Порушення Умов користування зараз розглядаються таким же чином. Точні деталі забезпечення виконання будуть визначені після ратифікації Настанов із правозастосування.
- 21. Чи підлягатиме УКП голосуванню?
- Основний текст політики УКП був ратифікований Радою повірених у лютому 2021, і він є чинною політикою. Настанови з правозастосування УКП пройдуть процес ратифікації у 2023, що відображатиме запити щодо такого процесу у відкритому листі до Ради повірених від арбітрів проєкту Вікімедіа у квітні 2021.
Впровадження
- 22. З чого складаються Настанови з правозастосування УКП?
- Настанови з правозастосування УКП складаються з превентивної роботи (зокрема поширення обізнаності про УКП, рекомендації щодо навчання УКП) та реагування (деталізація процесу подання заяв про порушення, обробки заявлених порушень, забезпечення ресурсами для розгляду заявлених порушень, призначення виконавчих заходів за порушення…), які мають на меті допомогти членам спільноти добре координувати процеси, які є справедливими та рівноправними для всіх спільнот, щоб створити найбезпечніше робоче середовище для всіх.
- 23. Як часто ці настанови будуть змінюватися?
- Як текст політики, так і настанови будуть періодично переглядатися, у тому числі протягом року після впровадження.
- 24. Хто буде наглядати за УКП?
- Координаційний комітет Універсального кодексу поведінки, відомий як U4C (англ. Universal Code of Conduct Coordinating Committee). U4C відстежуватиме заяви про порушення УКП і може брати участь у додаткових розслідуваннях і вживати відповідних заходів. U4C регулярно відстежуватиме та оцінюватиме стан дотримання цього кодексу та може пропонувати для розгляду відповідні зміни до УКП Фонду Вікімедіа та спільноті. У разі потреби U4C допомагатиме Фонду Вікімедіа розглядати справи. U4C не може змінювати УКП, вирішувати розбіжності між Фондом та його афіліатами, створювати правила, які обходять або ігнорують УКП, або діяти з будь-яких питань, що не стосуються УКП або його правозастосування.
- 25. Як U4C буде взаємодіяти з іншими органами прийняття рішень, такими як арбітражні комітети?
- U4C має виступати як остаточний орган прийняття рішень там, де не існує органу прийняття рішень вищого рівня (наприклад, спільноти без арбітражного комітету чи іншого подібного процесу), або як місце, куди вищі органи прийняття рішень передають справи. U4C також функціонуватиме як орган прийняття рішень щодо серйозних систематичних проблем, які не можуть вирішити наявні правозастосовчі структури.
- 26. Як буде сформовано U4C?
- Редакційний комітет виступив за створення Комітету зі створення U4C. Цей Комітет зі створення U4C складатиметься з членів спільноти, які працюватимуть із Фондом над процесом створення U4C.