Fundraising 2010/Appeal/fa


ده سال پیش، وقتی سخن‌گفتن در مورد ویکی‌پدیا را آغاز کردم، با نگاه‌های سخره‌آمیز زیادی روبرو شدم.

بهتر است بگوییم که بعضی افراد نسبت به این دیدگاه که داوطلبانی از سراسر دنیا بتواند گردهم جمع شوند تا همه با هم دریایی از دانش بشری را با هدف ساده به‌اشتراک‌گذاری، ایجاد کنند، تردید داشتند.

بدون هیچ‌گونه تبلیغاتی، هیچ خط مشی و هیچ زور و فشاری.

یک دهه بعد از تاسیس ویکی‌پدیا، نزدیک به ۴۰۰ میلیون نفر در ماه از ویکی‌پدیا و پروژه‌های خواهر آن استفاده می‌کنند - تقریبا یک‌سوم از جمعیت دنیای اینترنت.

ویکی‌پدیا پنجمین وب‌گاه مشهور جهان است. اگرچه هیچ شباهتی به یک وب‌گاه تجاری ندارد. ویکی‌پدیا یک تکوین اجتماعی است که توسط داوطلبان ساخته شده است. شما بخشی از این جامعه هستید و من امروز برای شما می‌نویسم تا از شما برای کمک به نگهداری و ابقاء ویکی‌پدیا درخواست کنم.

با کمک هم می‌توانیم ویکی‌پدیا را رایگان و خالی از تبلیغات حفظ کنیم. می‌توانیم آن‌را باز نگه‌داریم — شما می‌توانید هر طور که می‌خواهید از اطلاعات ویکی‌پدیا استفاده کنید. می‌توانیم به رشد دادن آن ادامه بدهیم — دانش را در همه‌جا پخش کنیم و از هر کس برای مشارکت دعوت کنیم.

همه‌ساله در این‌زمان، ما از شما و دیگران در تمام جامعه ویکی‌مدیا برای کمک به نگه‌داری مؤسسه مشترکمان با کمکهایی اندک مثل ۲۰، ۳۵، ۵۰ دلار یا بیشتر تقاضا می‌کنیم.

اگر به ویکی‌پدیا عنوان منبعی از اطلاعات — و منبعی از الهام — ارزش می‌دهید، امید دارم که همین حالا برای اقدام تصمیم بگیرید.

با بهترین آرزوها،

جیمی ولز بنیان‌گذار ویکی‌پدیا

پاورقی: ویکی‌پدیا نمادی از قدرت افرادی همانند ماست درانجام کارهای شگفت‌آور. افرادی همانند همه ما ویکی‌پدیا را می‌نویسند، هربار یک کلمه. افرادی همانند همه ما از آن پشتیبانی مالی می‌کنند، هر بار یک کمک. این اثباتی برای قدرت دسته‌جمعی ما برای تغییر دادن دنیا است.