Wybory Fundacji Wikimedia/2017/Pytania wyborcze

This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2017/Vote Questions and the translation is 100% complete.
Info Wybory zostały zakończone 11 czerwca 2017. Kolejne głosy nie będą akceptowane.
Wyniki zostały ogłoszone dnia 19 czerwca 2017. Prosimy o przekazanie swojej opinii na temat wyborów 2017 na tę stronę.

Informacje dla głosujących

Wymagania

Edytorzy

Możesz głosować z jednego z zarejestrowanych przez siebie kont na dowolnej wiki Wikimedia. Wolno głosować tylko raz, bez względu na liczbę posiadanych kont. Aby się kwalifikować to jedno konto musi spełniać następujące warunki:

 • nie może być zablokowane w więcej niż jednym projekcie;
 • i musi być z niego wykonane co najmniej 300 edycji przed 1 kwietnia 2017 łącznie na wszystkich wiki Wikimedia;
 • oraz musi być wykonanych z tego konta co najmniej 20 edycji pomiędzy 15 października 2016 i 1 kwietnia 2017.

Narzędzie AccountEligibility może być użyte do szybkiego sprawdzenia uprawnień edytora do głosowania.

Developerzy

Programiści kwalifikują się do wzięcia udziału w głosowaniu jeśli:

 • Są administratorami serwera Wikimedia z dostępem do powłoki;
 • Lub są autorami przynajmniej jednej poprawki w repozytorium git Wikimedia Foundation, zatwierdzonej pomiędzy 1 października 2016 a 1 kwietnia 2017.
Pracownicy i współpracownicy Fundacji Wikimedia

Obecni pracownicy i współpracownicy Fundacji Wikimedia kwalifikują się do głosowania, jeśli byli zatrudnieni przez Fundację na dzień 1 kwietnia 2017 roku.

Współpracownicy i kontrahenci ruchu Wikimedia

Pracownicy etatowi i kontraktowi aktywnej obecnie lokalnej organizacji partnerskiej Wikimedia, organizacji tematycznej lub afiliowanej grupy edytorów, kwalifikują się do wzięcia w głosowaniu jeśli byli zatrudnieniu przez ich organizację 1 kwietnia 2017.

Członkowie Rady Powierniczej, Rady Doradców i komitetu FDC Fundacji Wikimedia

Obecni i byli członkowie Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia, Rady Doradczej Fundacji Wikimedia oraz Komitetu ds. Rozporządzania Funduszami (FDC) są uprawnieni do głosowania.

Jak głosować

Gdy masz prawo głosu:

 1. Przeczytaj prezentacje kandydatów i zdecyduj, których chcesz poprzeć.
 2. Wejdź na stronę: SecurePoll.
 3. Postępuj zgodnie z instrukcjami na tamtej stronie.

Typowe pytania

Uprawniony wyborca nie może zagłosować

Możesz otrzymać komunikat "Przepraszamy, nie znajdujesz się na przygotowanej liście uprawnionych do głosowania w tych wyborach."

Rozwiązania

 1. Upewnij się, że jesteś zalogowany
 2. Upewnij się, że głosujesz z Meta, możesz użyć tego linku aby wejść na stronę głosowania.
 3. Jeśli jesteś deweloperem, pracownikiem Fundacji Wikimedia, członkiem Rady Doradców lub Komitetu ds. rozdziału funduszy, Komitet Wyborczy może nie być w stanie powiązać cię z konkretną nazwą użytkownika. Powinieneś się skontaktować z Jamesem Alexandrem aby zostać dodanym do listy.
 4. Jeśli wciąż nie możesz zagłosować i wierzysz, że powinieneś móc, prosimy o pozostawienie komunikatu na wyborczej stronie dyskusyjnej lub skontaktuj się z komitetem wyborczym przez board-elections wikimedia.org.

Uprawniony wyborca chce zmienić swój głos

Postępuj zgodnie z tą samą procedurą, którą wykonałeś aby oddać swój oryginalny głos. Twój oryginalny głos będzie unieważniony.

Niezgodność tokenu bezpieczeństwa, nie można się zalogować

Możesz otrzymać wiadomość "Niezgodność tokenu bezpieczeństwa, nie można się zalogować". Programiści nie znaleźli jeszcze powodu tego problemu. Zniknie on zwykle w przeciągu paru godzin.

W związku z tym, że nie ma już czasu aby czekać na naprawę tego błędu, proponujemy następujące rozwiązanie alternatywne:

 1. Utwórz dodatkowe konto o nazwie: "twoje_normalne_konto-vote". Np: Jimbo-vote
 2. Z Twojego głównego konta, wyślij prośbę na stronie dyskusyjnej FAQ.
 3. Upewnij się, że jesteś ofiarą tego błędu na swoim głównym koncie i podaj nazwę użytkownika, którego stworzyłeś/aś do głosowania.
 4. Gdy Twoje konto do głosowań zostało dodane do listy wyborców, zostaniesz o tym poinformowany w odpowiedzi na Twoją prośbę.
 5. Zaloguj się na konto, które stworzyłeś w pierwszym kroku i będziesz mógł zagłosować.

Przepraszam za kłopot; będziemy wciąż pracować nad naprawą tego błędu.

Nie mogę się zalogować na VoteWiki

Nie musisz się logować do VoteWiki aby zagłosować. Jeśli widzisz kartę do głosowania, to znaczy, że SecurePoll już zidentyfikował cię jako wyborcę. Ze względów bezpieczeństwa tylko ograniczona liczba kont ma dostęp do VoteWiki.

Czy każdy może zobaczyć na kogo głosowałem?

Nie, wybory odbywają się bezpiecznie przy użyciu oprogramowania SecurePoll. Głosy są tajne, a nikt z Komisji Wyborczej, Rady Powierniczej ani pracowników Fundacji Wikimedia nie ma do nich dostępu. Klucz szyfrujący do wyborów posiada niezależna strona trzecia; Gdy klucz zostanie chociaż raz aktywowany, wybory zostaną wstrzymane. Niektóre dane umożliwiające identyfikację wyborców (na przykład adres IP, user-agent przeglądarki i inne dane, które są zasadniczo podobne do uzyskiwanych przez narzędzie checkuser) są dostępne tylko dla nielicznych osób, które przeprowadzają audyt i kontrolują poprawność przebiegu wyborów (Komisja Wyborcza) i będą automatycznie skasowane 90 dni po wyborach.

W jaki sposób zostaną ustaleni zwycięzcy i w jak wygląda proces po zakończeniu wyborów?

Wyborcy oddają głosy w systemie za/neutralny/przeciw. Głosy zostaną zliczone, a kandydaci zostaną sklasyfikowani według procentu poparcia, określonego jako liczba głosów za, podzielona przez całkowitą ich liczbę (głosy "neutralne" nie są liczone, więc jest to suma głosów za i przeciw) - "za/(za+przeciw)". Kandydaci z poparciem co najmniej 10% wyborców i o najwyższym odsetku poparcia dostaną rekomendację nominowania do Rady Powierniczej, która nastąpi po dodatkowej weryfikacji wymagań.

Jak mogę sprawdzić czy jestem uprawniony do głosowania?

Aby sprawdzić czy jesteś uprawniony do głosowania w aktualnych wyborach, edytorzy mogą skorzystać z narzędzia AccountEligibility. Można też skorzystać z kliku innych narzędzi - takich jak Informacje o koncie uniwersalnym czy Stalk toy - aby sprawdzić swój licznik edycji i historię wkładu.

Programiści, pracownicy, Rada i doradcy mogą skontaktować się z Komisją Wyborczą przez e-mail pod adresem board-elections lists.wikimedia.org aby sprawdzić uprawnienie do głosowania i utworzyć konto, z którego będą mogli zagłosować.

Jak zdolność do oddania głosu będzie ustalona?

Komitet Wyborczy ustali wymagania nt. zdolności do głosowania zanim wybory się zaczną.

Inne pytanie tutaj nie wymienione

W sprawie błędów technicznych lub dotyczących systemu głosowania, wyślij e-mail na adres: board-elections wikimedia.org. Członek Komisji Wyborczej odpowie na Twój e-mail najszybciej jak to możliwe. Prosimy podaj nazwę użytkownika i projekt z którego próbowałeś/aś głosować.