Uživatelské skupiny

This page is a translated version of the page User groups and the translation is 29% complete.
Outdated translations are marked like this.
This page is about user groups and rights on MediaWiki, for the simple and flexible affiliation structure please see Wikimedia User Groups

Toto je seznam uživatelských skupin na projektech nadace Wikimedia. Je seřazený přibližně od nejvyšší úrovně po nejnižší. Seznam není závislý přímo na moci v pravém slova smyslu, ale na úrovních technického přístupu v softwaru MediaWiki. Přestože jsou technické pravomoci stejné na všech projektech nadace, definice a úlohy různých skupin se mohou v rámci jednotlivých projektů lišit.

Lokální skupiny

On Meta

Without global effects

With global effects

On some other wikis

On one other wiki

Cross-wiki

Globální uživatelské skupiny

Vizte též Globální skupiny a Global rights .

Abuse filter helper

The abuse filter helpers global group was created to allow its users global access to view the contents of abuse filters marked as private and their corresponding abuse log entries.

Abuse filter maintainer

Abuse filter maintainer is a global user group assigned by stewards that permits trusted users access to view, and where appropriate, edit abuse filters. This permission is enabled on every public Wikimedia wiki that shares access via CentralAuth and SUL, and is only to be used for non-controversial maintenance, or by request of the local community. Since users in this group can seriously disrupt Wikimedia wikis if used incorrectly, the abuse filter maintainer permission is only assigned to users who have a strong track record in maintaining abuse filters.

API high limit requestor

Hlavní článek: API high limit requestors

Users within the API high limit requestors global user group could have a higher API query limit.

This group offers the apihighlimits user right, enables a maximum 5000 results when querying via API. Normally, bots and sysops automatically have this right.

CAPTCHA exemptions

Hlavní článek: CAPTCHA exemptions

Uživatelé v rámci globální skupiny uživatelů CAPTCHA mimo výjimky nebudou vyzváni, aby zadali CAPTCHA s Extension:ConfirmEdit, například při ukládání stránky s novými externími odkazy. Toto oprávnění je přiděleno pouze uživatelům, kteří prokázali potřebu. Uživatelé mohou požádat o přístup k výjimce na Steward requests/Global permissions.

Přijatelné důvody pro udělení tohoto práva:

Globální roboti

Účty s příznakem Globálního robota mají přístup bota na všech projektech, kde jsou globální roboti povoleni (toto musí být výslovně povoleno lokálními pravidly; vizte seznam projektů, kde jsou povoleni). Globální roboti podléhají pravidlům pro boty, která omezují tyto boty na konkrétní úkoly.

Vizte:

Global deleters

Hlavní článek: Global deleters

Global deleters help users transition to global user pages or manage their user pages crosswiki via the Synchbot service. The group lets members delete and undelete pages on all wikis, and complements the interface editor group.

Interface editors

Interface editors is a global group that allows its members to modify interface pages and protected templates on all Wikimedia projects. A user may be given this permission if they are a highly experienced js/css/template coder. It should be used only to perform non-controversial tasks. As a rule this permission is assigned for a finite duration—up to a year.

Global IP block exempt

The global IP block exemption is a global group that allows users to bypass global IP blocks and rangeblocks.

Globální revertéři

Uživatelé s právy Globální revertéři mohou rychle vracet editace jednoho uživatele jedním kliknutím na všech projektech, primárně pro boj proti vandalismu a nesmyslům. Uživatelé musí být prokazatelně aktivní v boji proti cross-wiki vandalismu pro získání práv.

Vizte:

Globální správci

Globální správci jsou uživatelé s právy správce na mnoha malých projektech, hlavně za účelem boje proti vandalismu, v nepřítomnosti místních správců. Jsou jmenování po delší diskusi na Steward requests/Global permissions.

Vizte:

New Wikis importers

New wikis importers are users who regularly deal with the import of pages to the new wikis created per the language proposal policy, from their respective test wikis (Incubator, BetaWikiversity or OldWikisource). This is a merely technical routine task that should be done by experienced importers (see the log of past imports).

Two-factor authentication tester

The two-factor authentication tester group allows users to enable two-factor authentication even if they don't belong to any of the groups that are normally allowed to enable it.

Stevardi

Stevardi mají úplný přístup k rozhraní wiki a provádějí technickou implementaci konsensu komunity, řeší mimořádné situace a zasahují proti vandalismu napříč wiki. Stevardi jsou voleni každoročně za účasti všech wiki.

Vizte:

Členové VRT

Uživatelé systému VRT jsou uživatelé, kteří mají přístup k frontě oprávnění Wikimedia VRTS. Globální skupina slouží především k identifikaci a jediné uživatelské právo, které obsahuje, je možnost aktivovat dvoufaktorové ověřování.

Speciální účel

Viz též