Kullanıcı grupları

This page is a translated version of the page User groups and the translation is 97% complete.
Outdated translations are marked like this.
This page is about user groups and rights on MediaWiki, for the simple and flexible affiliation structure please see Wikimedia User Groups

Aşağıda, Wikimedia Foundation projelerinde kullanıcı grupları listesi verilmiştir. İzin seviyesi azalan sırasına göre düzenlenmiştir. Siparişin, kelimenin tam anlamıyla güçle doğrudan ilişkili olmadığını, bunun yerine MediaWiki yazılımındaki teknik erişim anlamına geldiğini unutmayın. Teknik yeteneklerin tüm Vakıf projelerinde aynı olmasına rağmen, belirli grupların tanımlarının ve rollerinin wiki'den wiki'ye değiştiğini unutmayın.

Yerel gruplar

Meta'da

Küresel etkileri olmayan

Küresel etkisi olan

Diğer vikiler

Tek vikide

Vikiler arası

Küresel kullanıcı grupları

Ayrıca bakınız Küresel gruplar ve Küresel haklar .

Kötüye kullanım süzgeci yardımcısı

abuse filter helpers küresel grubu, kullanıcılarının kötüye kullanım süzgeçlerinin özel olarak işaretlediği içeriklere ve bağlantılı kötüye kullanım kayıt girdilerine küresel erişim sağlamak için oluşturuldu.

Kötüye kullanım süzgeci bakımcısı

Abuse filter maintainer , kâhyaların güvenilir kullanıcılara kötüye kullanım süzgeçlerini görüntüleme ve gerektiğinde düzenleme yetkisi verebildiği bir küresel kullanıcı grubudur. Bu yetki, erişimi CentralAuth ve SUL ile sağlayan tüm Wikimedia vikilerinde mevcuttur ve yalnızca tartışma gerektirmeyen bakım işleri için veya yerel topluluğun talebi üzerine kullanılır. Bu gruptaki kullanıcılar, yanlış kullandıklarında Wikimedia vikilerindeki işleyişi ciddi şekilde aksatabilecekleri için, kötüye kullanım süzgeci bakımcısı yetkisi yalnızca kötüye kullanım süzgeçlerinin bakımında güçlü bir geçmişi olan kullanıcılara tanınır.

API yüksek limit talepçisi

Users within the API high limit requestors global user group could have a higher API query limit.

This group offers the apihighlimits user right, enables a maximum 5000 results when querying via API. Normally, bots and sysops automatically have this right.

CAPTCHA muafiyetleri

Ana madde: CAPTCHA exemptions

Users within the CAPTCHA exemptions global user group won't be prompted to enter CAPTCHAs by Extension:ConfirmEdit, for example when saving a page with new external links in it. This permission is only assigned to users that have demonstrated a need for it. Users may request access to captcha-exempt at Steward requests/Global permissions.

Accepted rationales for granting this right:

Küresel bot

Global botlar, küresel]] botların etkinleştirildiği tüm vikilerde bot yetkilerine sahiptir (bu, yerel politikalar tarafından açıkça izin verilmelidir; vikilere izin veren bir [[Bot policy/Implementation#Where it is policy|listeye bakınız). Global botlar, bu botları belirli görevlerle sınırlayan standart bot politikasına tabidir.

Bakınız:

Küresel siliciler

Ana madde: Global deleters

Küresel siliciler kullanıcıların küresel kullanıcı sayfalarını Synchbot servisi aracılığıyla geçişine yardımcı olur. Grup, üyelerin tüm wiki'lerdeki sayfaları silmelerini sağlar ve arayüz düzenleyici grubunu tamamlar.

Arayüz editörleri

Arayüz editörleri, üyelerine tüm Wikimedia projelerindeki arayüz sayfaları ile korumalı şablonlarda düzenleme yapma imkanı tanıyan bir küresel gruptur. Bir kullanıcı oldukça deneyimli bir js/css/şablon kodlamacısı ise bu yetkiye sahip olabilir. Yalnızca tartışma gerektirmeyen görevlerde kullanılmalıdır. Kural olarak bu yetki, bir yıla kadar sınırlı bir süre için verilir.

Küresel IP engelleme muafı

global IP block exemption , kullanıcılara küresel IP engelleri ile aralık engellerinden muaf tutulmasını sağlayan bir küresel gruptur.

Küresel geri döndürücüler

Küresel geri döndürücü yetkisi olan kullanıcılar, önceden vandalizm veya deneme amaçlı amaçlı değişiklikler yapan kullanıcıların yaptığı değişiklikleri bir tıklama ile geri döndürebilir. Erişim için kullanıcıların vikiler arası vandalizmle etkin olarak mücadele etmesi gerekir.

Bakınız:

Küresel hizmetli

Küresel hizmetliler, çoğunlukla yerel hizmetlilerin yokluğunda vandalizmle mücadele amacıyla, daha çok küçük vikilerde hizmetli yetkileri olan kullanıcılardır. Bu kullanıcılar Steward requests/Global permissions sayfasında uzun bir tartışmadan sonra atanırlar.

Bakınız:

Yeni Viki aktarıcıları

Yeni Viki aktarıcıları , dil önerisi politikasına göre oluşturulan yeni vikilere kendi ilgili test vikilerinden (Incubator, BetaWikiversity veya EskiVikikaynak) sayfaların aktarılması ile düzenli olarak ilgilenen kullanıcılardır. Bu, deneyimli aktarıcılar tarafından yapılması gereken teknik ve rutin bir görevdir (see geçmiş aktarımların kayıtları).

İki aşamalı doğrulama deneyicileri

İki aşamalı doğrulama deneyici grubu, normalde etkinleştirmesine izin verilen gruplardan herhangi birine ait olmasalar bile kullanıcıların two-factor authentication yı etkinleştirmesine olanak tanır.

Kâhya

Kâhyalar viki arayüzüne tamamen erişim hakkına sahiptir ve topluluk kararlarının teknik uygulamasını yapar, acil durumlara ve diller arası vandalizme müdahale eder. Kâhyalar tüm vikilerden katılımla yıllık olarak seçilir.

Bakınız:

OTRS üyeleri

VRT permissions agents are users who have access to the permissions queues of the Wikimedia VRTS. The global group is used primarily for identification purposes, and the only user right it contains is the ability to activate two factor authentication.

Ayrıca bakınız