Arayüz yöneticileri

This page is a translated version of the page Interface administrators and the translation is 80% complete.
Kısayollar:
IA,
Interfaceadmin,
INTADMIN

Arayüz yöneticileri sitewide CSS ve JS sayfalarını düzenleme olanağı olan tek kullanıcılardır (MediaWiki:Common.js, MediaWiki:Vector.css, ham HTML olarak yorumlanan arayüz mesajları veya Special:Gadgets gibi sayfalar). Bu sayfalar, wiki editörlerinin ve okuyucularının tarayıcıları tarafından, içeriğin tarzını değiştirmek, sayfaların davranışlarını değiştirmek, hatta WikiED gibi son derece karmaşık araçlar oluşturmak için kullanılabilecek kod olarak yürütülür.

Diğer kullanıcıların tarayıcılarında çalıştırılan CSS / JS'yi düzenleme yetkisini bulundurmak, kötü niyetli bir kullanıcının elinde çok güçlü ve tehlikeli olabilir; arayüz yöneticileri, son derece güvenilir olmak zorundadır, en azından CSS ve JS'nin temel bir anlayışına sahip olan, Wikimedia wiki'lerinin gizlilik beklentilerinin farkında olan ve hesap güvenliğiyle ilgili iyi bir anlayışa sahip kullanıcılar olmalıdır (bu yetkiye sahip olan kullanıcılar güçlü ve benzersiz şifreler seçmeli, kötü amaçlı yazılımlardan korunmalı ve iki aşamalı doğrulamayı aktifleştirmiş olmalıdır). Saldırı yüzeyini azaltmak için inaktif kullanıcıların arayüz yöneticisi haklarının kaldırılması tavsiye edilir. Küçük wiki'ler, Javascript okuyabilen en az iki kişiden emin olmak isteyebilir, böylece birbirlerinin düzenlemelerini (checkers gibi) gözden geçirebilirler.

Arayüz yöneticileri, diğer kullanıcıların kişisel JSON sayfalarını ve MediaWiki ad alanındaki tüm sayfaları düzenleyebilir. Bu yetkiler daha az tehlikelidir ve bazı diğer kullanıcı gruplarında da bulunur.

İstekler

See also