Administratorzy interfejsu

This page is a translated version of the page Interface administrators and the translation is 40% complete.
Outdated translations are marked like this.
Skróts:
IA,
Interfaceadmin,
INTADMIN

Administratorzy interfejsu to użytkownicy z możliwością edycji stron CSS/JS stosowanych w całej witrynie (są to np. MediaWiki:Common.js, MediaWiki:Vector.css lub strony gadżetów wymienione na Specjalna:Gadżety). Te strony wykonywane są jako kod w przeglądarkach edytorów i czytelników, mogą zatem zmieniać styl wyświetlania zawartości, zmieniać zachowanie strony lub dodawać bardziej złożone narzędzia jak np. wikEd (mogą edytować także inne strony w przestrzeni nazw MediaWiki).

Edytowanie stron CSS/JS, mające wpływ na przeglądarki innych użytkowników, jest bardzo potężnym i potencjalnie niebezpiecznym narzędziem w rękach złośliwych użytkowników; administratorami interfejsu powinny być osoby godne zaufania, mające przynajmniej podstawową wiedzę na temat CSS i JS, świadome obowiązujących oczekiwań dotyczących prywatności w projektach Wikimedia i przestrzegające w przyzwoitym stopniu zasad dotyczących bezpieczeństwa ich konta (wybór silnego, wyjątkowego hasła, unikanie zainfekowania przez złośliwe oprogramowanie, preferowane użycie uwierzytelnienia dwuskładnikowego ). Zalecane jest odbieranie tych uprawnień nieaktywnym użytkownikom, co ma na celu zmniejszenie możliwości dokonania ataku. Niewielkie projekty również mogą wnioskować o przyznanie tych uprawnień, o ile dostępne są co najmniej dwie osoby znające Javascript, tak aby mogły one nawzajem sprawdzać swoje edycje (tak jak ma to miejsce w przypadku checkuserów).

Interface administrators can also edit other users' personal JSON pages and all pages in the MediaWiki namespace. These abilities are less dangerous and shared with other user groups.

Wnioski

  • You can see the list of current interface administrators by going to Special:ListUsers/interface-admin on your wiki.
  • Jeśli twoja wiki nie ma biurokratów, prośby o uprawnienia administratora interfejsu należy kierować na prośby/uprawnienia Stewarda.
  • Jeśli twoja wiki nie ma administratorów interfejsu, prośba o administratora interfejsu pomoc, taka jak edycja strony CSS / JS, powinna być wykonana na Prośby Stewarda/Różne.

See also