Kayıtlı kullanıcı

This page is a translated version of the page Registered user and the translation is 58% complete.

Kayıtlı kullanıcı, bir hesap için kaydolmuş ve bir Wikimedia projesinde oturum açmış kullanıcıdır. Kayıtlı olmayan bir kullanıcıya ek olarak, kayıtlı bir kullanıcı şunları yapabilir:

  • Sayfa oluştur (tartışma sayfası olmayan)
  • Tercihlerinizi düzenleyin
  • Kendi izleme listeni düzenle (bazı eylemlerin bu yetki olmadan da sayfa ekleyebileceğini unutmayın)
  • Dosya yükle
  • Değişikliklerini küçük olarak kaydet
  • Sayfaları taşı

Hakların tam listesi Kullanıcı grubu hakları nde mevcuttur.

Kayıtlı bir kullanıcı olarak yapılmış değişiklikler; geçmişte, bir IP adresi yerine kullanıcı adıyla gösterilecektir.

Kayıtlı kullanıcılar (yöneticiler ve geliştiriciler hariç) korumalı sayfaları değiştiremez ya da taşıyamazlar. Yeni kaydolan kullanıcılar yarı-korumalı sayfaları değiştiremezler, hiçbir sayfayı taşıyamazlar. Wiki'ye göre değişebilen bazı diğer küçük kısıtlamalar, yeni-kayıtlı kullanıcılara uygulanabilir (phabricator:T14556'ya göre, medya yüklemeleri çoğu wiki'de otomatik onaylanan bir haktır, Commons önemli bir istisnadır).

Wikimedia Commons'daki kayıtlı kullanıcılar trusted users. Commons'da çok fazla sayıda Flickr görseli bulunduğundan ve burada belirtilen telif hakkı lisanslarının geçerli olduklarının inceleyenler tarafından anlaşılması için, Commons Lisans sistemini iyi bilen bir kullanıcı, Commons'da bir alt-sınıf olan güvenilir kullanıcı olmak için başvurabilir. Geçerli Commons yöneticileri zaten kayıtlı kullanıcılardan daha yüksek kullanıcı sınıfına sahip olduklarından; güvenilir kullanıcı için başvurmalarına gerek yoktur.

Otomatik onaylanmış durum

On MediaWiki, there is a pseudo-group called "autoconfirmed" to prevent new accounts from flooding a wiki with low quality or vandalism edits. After an account is a number of days old, or has performed a certain number of edits, the account is given the "autoconfirmed" flag. The thresholds are different for different wikis, though the default configuration is four days delay, with no minimum edit count requirement.

Examples of custom configurations:

As of December 2022, the longest waiting periods are 7 days (in de.wikibooks, it.wiki, no.wiki, wuu.wiki, and most zh.* wikis); and the highest edit count requirement is 50 edits (in ar.wiki, es.wiki, it.wiki, zh.wiki and wikidata), whereas the most common custom setting is 10 edits. For an up-to-date of the current settings, review the $wgAutoConfirmAge and $wgAutoConfirmCount arrays in WMF's InitializeSettings.php.

Some requests to increase such limits have been rejected in the past — see Limits to configuration changes.