Kayıtlı kullanıcı

This page is a translated version of the page Registered user and the translation is 100% complete.

Kayıtlı kullanıcı, bir hesap için kaydolmuş ve bir Wikimedia projesinde oturum açmış kullanıcıdır. Kayıtlı olmayan bir kullanıcıya ek olarak, kayıtlı bir kullanıcı şunları yapabilir:

  • yeni maddeler oluşturmak
  • tercihleri ayarlamak
  • "izlemek" üzere sayfaları kaydetmek
  • resimler, sesler vb. dosyaları yüklemek
  • değişiklikleri "küçük" olarak işaretlemek
  • kendi kullanıcı sayfasını oluşturmak
  • sayfaları taşımak

Hakların tam listesi User group rights nde mevcuttur.

Kayıtlı bir kullanıcı olarak yapılmış değişiklikler; geçmişte, bir IP adresi yerine kullanıcı adıyla gösterilecektir.

Kayıtlı kullanıcılar (yöneticiler ve geliştiriciler hariç) korumalı sayfaları değiştiremez ya da taşıyamazlar. Yeni kaydolan kullanıcılar yarı-korumalı sayfaları değiştiremezler, hiçbir sayfayı taşıyamazlar. Wiki'ye göre değişebilen bazı diğer küçük kısıtlamalar, yeni-kayıtlı kullanıcılara uygulanabilir (phabricator:T14556'ya göre, medya yüklemeleri çoğu wiki'de otomatik onaylanan bir haktır, Commons önemli bir istisnadır).

Wikimedia Commons'daki kayıtlı kullanıcılar trusted users. Commons'da çok fazla sayıda Flickr görseli bulunduğundan ve burada belirtilen telif hakkı lisanslarının geçerli olduklarının inceleyenler tarafından anlaşılması için, Commons Lisans sistemini iyi bilen bir kullanıcı, Commons'da bir alt-sınıf olan güvenilir kullanıcı olmak için başvurabilir. Geçerli Commons yöneticileri zaten kayıtlı kullanıcılardan daha yüksek kullanıcı sınıfına sahip olduklarından; güvenilir kullanıcı için başvurmalarına gerek yoktur.

12 Haziran 2008 den itibaren, wiki'lerin büyük çoğunluğunun oto-onaylanma süreleri düzenleme sayısı gerekliliği olmaksızın dört gündür. ar.wiki, en.wiki, es.wiki ve pl.wiki oto-onaylanmış durumuna erişmek için en az düzenleme sayısına sahiptir; Mart 2012'den itibaren diğerleri en fazla 10 gerektirirken, zh.wiki ve es.wiki 50 düzenleme ile en yüksek gerekliliğe sahiptir. de.wikibooks oto-onaylanmış durumuna erişmek için yedi gün gerektirir. Bu tür süre arttırımına yönelik diğer istekler geçmişte reddedilmiştir, bakınız Durum değişimi sınırlamaları.