This page is a translated version of the page Administrator and the translation is 100% complete.

Správci (známí též jako sysopové, systémoví operátoři, či admini) jsou uživatelé, kterým je technicky umožněno:

  • mazat a obnovovat stránky, prohlížet smazané revize stránek;
  • blokovat a odblokovat uživatele, jednotlivé IP adresy a rozsahy IP adres;
  • zamykat, odemykat stránky a editovat zamčené stránky;
  • (pokud je k dispozici) nastavit stabilní úroveň zobrazení stránky (například: [1]);
  • importovat stránky z jiných projektů wiki;
  • provádět další činnosti související s technickou údržbou;
  • přidávat a odebírat uživatele do nebo z některých uživatelských skupin, například rollback, výjimky z blokování IP adres nebo flooder.
Formulář pro mazání stránky.
Formulář pro uzamčení stránky.
Formulář pro blokování (obrázek při blokování uživatelských účtů).

Správci mohou tyto činnosti provádět pouze na těch projektech wiki, kde mají práva správce.

Úloha správců a představy o jejich roli, stejně jako pravidla pro jejich počínání, jsou na různých projektech wiki značně různé. Správci sice vždy mají větší technické možnosti, ale ty by neměly být zaměňovány s autoritou, kterou si musí od komunity získat sami. Na některých projektech dokonce nejsou žádná psaná pravidla pro správce ani pro kandidáty na správce. Často proto, že je tam málo uživatelů i málo aktivity.

Některé projekty mají pro správce jiné názvy. Například anglická wikiverzita používá pojem "custodian" (opatrovník), zatímco španělská Wikipedie používá název do češtiny přeložitelný jako "knihovník".

Všechny správcovské zásahy jsou zaznamenané a jsou vratné zásahem jiného správce. Podobná zásada platí v MediaWiki pro všechny druhy uživatelů se zvláštními právy, byť některé zásahy nejsou zaznamenávané veřejně. Například revizoři, kteří musí být v případě projektů Wikimedie vždy alespoň dva. Aby se navzájem hlídali. Tím je činnost správců kontrolovatelná širokou komunitou. Konkrétně je to přirovnatelné k právu veta starořímských tribunů a konzulů: systém ze své podstaty podporující konsensuální činnost, vzájemnou kontrolu a ochranu před zneužitím. Degenerace systému, kdy preventivní ochrana před zneužitím selže a mezi správci dochází k opakovanému přetahování ohledně sporné akce, se nazývá válka správců.

Správci podléhají všeobecnému pravidlu o přezkoumání správcovské činnosti, která stanoví, že jejich práva mohou být odstraněna, pokud nebudou aktivní déle, než dva roky.

Související odkazy