Адміністратор
Адміністратори (також відомі як sysops) — користувачі, які мають технічну можливість:
- вилучати і відновлювати сторінки, переглядати вилучені версії сторінок;
- блокувати і розблоковувати користувачів, IP-адреси та діапазони IP-адрес;
- захищати та знімати захист зі стоірнок, та редагувати захищені сторінки;
- (якщо доступно) встановити стабільну версію перегляду сторінки (див. тут для прикладу)
- редагувати більшість сторінок простору назв MediaWiki;
- імпортувати сторінки з інших Вікіпедії;
- виконувати інші функції, пов'язані з технічною частиною;
- додавати і вилучати користувачів з деяких груп користувачів, таких як відкочувач, виключення з IP-блокувань чи флудер.
Адміністратори можуть виконувати ці дії тільки у тих Вікіпедіях, в яких вони отримали права адміністратора.
Роль і очікування від адміністраторів, а також правила, які регулюють їхню поведінку, широко відрізняються в різних проектах. Хоч адміністратори мають більше технічних можливостей, ніж звичайні користувачі, це не варто плутати з владою, яка заробляється окремо і надається спільнотою. Деякі вікі-проекти можуть навіть не мати прийнятих правил щодо адміністраторів чи кандидатів у адміністратори. Це зазвичай буває через обмежену кількість користувачів і невелику активність.
Деякі проекти використовують різні терміни для адміністраторів. Наприклад, Англійський Віківерситет застосовує «охоронець» («хранитель»), а Іспанська Вікіпедія вживає слово, що перекладається, як «бібліотекар».
Всі «адміністративні» дії заносяться до журналів і можуть бути скасовані будь-яким іншим адміністратором. Такий самий принцип використовується і для інших спеціальних прав MediaWiki, хоча деякі не дії не заносяться до публічних журналів: наприклад, чек'юзери , яких в кожному проекті Вікімедіа повинно бути не менше двох, щоб перевіряти одне одного. Це в цілому дозволяє робити їхню активність ретельно вивченою спільнотою. Зокрема, це можна порівняти з «ius intercessionis» або вето римських консулів: внутрішня система узгоджених дій, взаємного контролю і запобігання зловживанням.
Адміністратори підпадають під дію глобальної політики перевірки адміністративної активності, яка передбачає, що їхні права можуть бути видалені, якщо ті неактивні більше двох років.
Див. також
- Administrators of Wikimedia projects
- Мета:Адміністратори – адміністратори на Мета
- Manual:Administrators – інформація про термін «адміністратор» в продукті MediaWiki для користувачів проектів MediaWiki, які не є частиною Фонду Вікімедіа