İnsanHaklarıİçinViki

This page is a translated version of the page WikiForHumanRights and the translation is 49% complete.
Outdated translations are marked like this.


Bilgi, yalnızca birbirine bağlı bu krizleri anlamakla kalmayıp, aynı zamanda nedenleri hafifletmek ve herkes için sağlıklı bir geleceğe uyum sağlamak için ortak yeteneğimizde kritik bir rol oynamaktadır. Sağlıklı bir çevre için insan hakkının yerine getirilmesi, 'kirlilik, iklim değişikliği ve biyoçeşitlilik kaybı gibi çevresel zararlardan en çok etkilenenleri güçlendirmesinin yanı sıra, karar alma süreçlerine katılmasını ve adalete ve insan hakları korumasına erişmesi için yetkilendirmektedir. Vikipedi'de bu konularla ilgili boşlukları doldurmak, halkın bu acil çevre krizlerini ele almak için gereken binlerce kararı almasına yardımcı olacaktır.

Header for Wiki for Human Rights 2022 Meta Page: Right to a Healthy Environment GIF
Header for Wiki for Human Rights 2022 Meta Page: Right to a Healthy Environment GIF
#WikiForHumanRights 2023: Right to a healthy environment

İnsanHaklarıİçinViki: Sağlıklı Bir Çevre Hakkı 2022

#İnsanHaklarıİçinViki kampanyasının amacı, Sağlıklı Bir Çevre Hakkı ile ilgili herkesin tarafsız, gerçeklere dayalı ve güncel bilgilere erişimini sağlamaktır. Sağlıklı bir çevre hakkı, Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen yasal bir haktır, aynı zamanda insan hakları ile karşı karşıya olduğumuz üçlü gezegen krizi olarak tarif edilen iklim değişikliği, kirlilik ve biyoçeşitlilik kaybı arasında bağlantı kurmanın bir yoludur. BM Çevre Programı'nın vurguladığı gibi: Doğayla Barış yapmamız ve çözümlerin merkezinde insan haklarının olması gerekiyor.

Vikipedi'nin rolü hiç bu kadar önemli olmamıştı. Her yerdeki herkesin iklim değişikliği veya çevresel bozulmanın hayatlarını nasıl etkilediği hakkında bilgiye erişmesi gerekiyor. Tüm insanların içtikleri su, soludukları hava, yedikleri yiyecekler ve ihtiyaç duydukları kaynaklar için güvendikleri sağlıklı doğal sistemler hakkındaki bilgileri artırabiliriz. Bu yıl #İnsanHaklarıİçinViki' ile, sağlıklı bir çevre hakkının kesişen üç gezegen krizini yaşayan insanlar üzerindeki etkilerine odaklanıyoruz: iklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik kaybı ve kirlilik.

Yarışmaya nasıl katılım sağlanır?

Topluluk liderliğindeki bir etkinliğe katılın!

Bir aktivite yönetin!

Bize sorularınız mı var?

Watch the WikiForHumanRights 2022 Campaign Video

Odaklanılan konular:

Sağlıklı bir çevre hakkı

 • Çevre adaleti, iklim adaleti ve insan hakları merkezli yerel, ulusal ve uluslararası 'iklim krizine karşı eylem yaklaşımlarının önemi
 • Diğer insan hakları üzerindeki doğrudan etkiye odaklanarak, kirliliğin neden olduğu çevresel zarar karşısında insan refahı (yani kirlilik ve sağlık, su hakkı vb.)
 • Biyoçeşitlilik ve insan hakları — insan refahının biyolojik çeşitliliğe sahip bir doğal ekosisteme nasıl bağlı olduğunu anlamak

The launch event on April 18 and 2023 writing contests has a special focus on pollution and toxic waste. Regional campaigns this year are each identifying knowledge and issues important to their local context.


Timelines

 • Global Campaign Activities (Content Drives such as edit-a-thons, translatathons, writing contest, photo walks etc; webinars; workshops and conferences) - April-June 2023
 • Regional office hours - January-February 2023
 • Capacity Building Sessions - February-March 2023
 • Networking Session - February-June 2023
 • International Launch Webinar - 18 April 2023
 • International Writing Contest - 15 April-15 May 2023
 • Youth Programming - February-April 2023
 • Rapid Grant Application - Cycle 7 January-March 2023 with due deadline on 30 January and Cycle 8 March-May 2023 with due deadline on 20 March 2023. Please see further details here.