İnsanHaklarıİçinViki

This page is a translated version of the page WikiForHumanRights and the translation is 98% complete.


WikiForHumanRight2022 Campaign 1 (2).png
Header for Wiki for Human Rights 2022 Meta Page: Right to a Healthy Environment GIF
#WikiForHumanRights 2022: Right to a healthy environment

İnsanHaklarıİçinViki: Sağlıklı Bir Çevre Hakkı 2022

#İnsanHaklarıİçinViki kampanyasının amacı, Sağlıklı Bir Çevre Hakkı ile ilgili herkesin tarafsız, gerçeklere dayalı ve güncel bilgilere erişimini sağlamaktır. Sağlıklı bir çevre hakkı, Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen yasal bir haktır, aynı zamanda insan hakları ile karşı karşıya olduğumuz üçlü gezegen krizi olarak tarif edilen iklim değişikliği, kirlilik ve biyoçeşitlilik kaybı arasında bağlantı kurmanın bir yoludur. BM Çevre Programı'nın vurguladığı gibi: Doğayla Barış yapmamız ve çözümlerin merkezinde insan haklarının olması gerekiyor.

Vikipedi'nin rolü hiç bu kadar önemli olmamıştı. Her yerdeki herkesin iklim değişikliği veya çevresel bozulmanın hayatlarını nasıl etkilediği hakkında bilgiye erişmesi gerekiyor. Tüm insanların içtikleri su, soludukları hava, yedikleri yiyecekler ve ihtiyaç duydukları kaynaklar için güvendikleri sağlıklı doğal sistemler hakkındaki bilgileri artırabiliriz. Bu yıl #İnsanHaklarıİçinViki' ile, sağlıklı bir çevre hakkının kesişen üç gezegen krizini yaşayan insanlar üzerindeki etkilerine odaklanıyoruz: iklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik kaybı ve kirlilik.

Bilgi, yalnızca birbirine bağlı bu krizleri anlamakla kalmayıp, aynı zamanda nedenleri hafifletmek ve herkes için sağlıklı bir geleceğe uyum sağlamak için ortak yeteneğimizde kritik bir rol oynamaktadır. Sağlıklı bir çevre için insan hakkının yerine getirilmesi, 'kirlilik, iklim değişikliği ve biyoçeşitlilik kaybı gibi çevresel zararlardan en çok etkilenenleri güçlendirmesinin yanı sıra, karar alma süreçlerine katılmasını ve adalete ve insan hakları korumasına erişmesi için yetkilendirmektedir. Vikipedi'de bu konularla ilgili boşlukları doldurmak, halkın bu acil çevre krizlerini ele almak için gereken binlerce kararı almasına yardımcı olacaktır.

BM İnsan Hakları Konseyi tarafından temiz, sağlıklı ve sürdürülebilir bir çevreye sahip olmanın bir insan hakkı olduğunun yeni kabulünün ardından, dünyanın dört bir yanındaki insanların sağlıklı bir çevre haklarını daha iyi anlamalarına ve talep etmelerine yardımcı olmak için yenilenmiş bir fırsatımız var.

Katılım

Kendi dilinizde katkıda bulunun!

Yarışmaya katılın

Yarışmaya nasıl katılım sağlanır?

Etkinlikler

Topluluk liderliğindeki bir etkinliğe katılın!

Organize olun

Bir aktivite yönetin!

Bize sor

Bize sorularınız mı var?

Watch the WikiForHumanRights 2022 Campaign Video

Odaklanılan konular:

Sağlıklı bir çevre hakkı

 • Çevre adaleti, iklim adaleti ve insan hakları merkezli yerel, ulusal ve uluslararası 'iklim krizine karşı eylem yaklaşımlarının önemi
 • Diğer insan hakları üzerindeki doğrudan etkiye odaklanarak, kirliliğin neden olduğu çevresel zarar karşısında insan refahı (yani kirlilik ve sağlık, su hakkı vb.)
 • Biyoçeşitlilik ve insan hakları — insan refahının biyolojik çeşitliliğe sahip bir doğal ekosisteme nasıl bağlı olduğunu anlamak


Önemli Tarihler

 • Organizatörler için çevrimçi sohbet ve destek saatleri- Ocak-Mart 2022
 • Web Semineri- 14 Nisan 2022
 • Dünya Günü - 22 Nisan 2022
 • Stockholm + 50 konferansı- 2-3 Haziran 2022 (Nairobi)
 • Dünya Çevre Günü- 5 Haziran 2022
 • Hızlı Hibe başvurusu; 1. Tur Aralık-Ocak ve 2. Tur Şubat-Nisan

Gelecek Etkinlikler

    Web Semineri - 14 Nisan 2022 14:00 UTC

 • Tarih: 14 Nisan 2022
 • Saat: 14:00 (UTC) - 15:30 (UTC)
 • Mekan: Zoom
 • Buradan kaydolun
 • Kimler Katılabilir?: İlgilenen herkes