ویکی برای حقوق بشر

This page is a translated version of the page WikiForHumanRights and the translation is 51% complete.
Outdated translations are marked like this.


Header for Wiki for Human Rights 2022 Meta Page: Right to a Healthy Environment GIF
Header for Wiki for Human Rights 2022 Meta Page: Right to a Healthy Environment GIF
#WikiForHumanRights 2023: Right to a healthy environment

ویکی برای حقوق بشر ۲۰۲۳: حق داشتن محیط زیست سالم

هدف کمپین WikiForHumanRights# این است که اطمینان حاصل شود که همه به اطلاعات بی‌طرف، مبتنی بر واقعیت و جاری در مورد حق داشتن محیط زیست سالم دسترسی دارند. حق داشتن محیط زیست سالم یک حق قانونی است که توسط سازمان ملل به رسمیت شناخته شده‌است، اما همچنین راهی برای ارتباط بین حقوق بشر و بحران سه‌گانه سیاره‌ای است که با آن روبرو هستیم: تغییر آب و هوا، آلودگی و از دست دادن تنوع زیستی. همان‌طور که برنامه محیط زیست سازمان ملل تأکید می کند: ما باید صلح با طبیعت را ایجاد کنیم، و حقوق بشر باید در مرکز راه حل‌ها باشد.

نقش ویکی‌پدیا هرگز بیش از اکنون مهم نبوده است. همه در همه جا نیاز به دسترسی به اطلاعاتی در مورد چگونگی تأثیر تغییرات آب و هوا یا تخریب محیط زیست بر زندگی آنها دارند. ما می‌توانیم دانش در مورد سیستم‌های طبیعی سالم را افزایش دهیم که همه مردم برای آبی که می‌نوشند، هوایی که تنفس می‌کنند، غذایی که می‌خورند و منابعی که نیاز دارند به آن متکی هستند. با «#WikiForHumanRights» امسال، ما بر پیامدهای حق برخورداری از محیط زیست سالم بر انسان‌هایی که سه بحران متقاطع سیاره‌ای را تجربه می‌کنند، تمرکز می‌کنیم: تغییر آب و هوا، از دست دادن تنوع زیستی، و آلودگی.

اطلاعات نه تنها نقش مهمی در توانایی مشترک ما برای درک این بحران‌های به هم پیوسته را دارد، بلکه باعث کاهش علل و سازگاری با آینده‌ای سالم برای همه می‌گردد. تحقق حقوق بشر برای داشتن محیط زیست سالم، کسانی را که بیشترین ضرر را از آسیب های زیست محیطی از جمله «آلودگی، تغییرات آب و هوا و از دست دادن تنوع زیستی برای دفاع از محیط زیست در بر می‌گیرد و با مشارکت در تصمیم گیری ها و دسترسی به عدالت و حمایت از حقوق بشر» آنها را توانمند می سازد. پر کردن شکاف‌های موجود در ویکی‌پدیا درباره این موضوعات، به مردم کمک می‌کند تا هزاران تصمیم لازم برای رسیدگی به این بحران‌های محیطی را اتخاذ کنند.

چگونه به چالش بپیوندیم!

به یکی از رویدادهای ما بپیوندید!

یک فعالیت را مدیریت کنید!

پرسشی دارید؟

Watch the WikiForHumanRights 2022 Campaign Video

موضوعات مورد توجه:

حق داشتن محیط زیست سالم

 • اهمیت عدالت زیست‌محیطی، عدالت اقلیمی، و رویکردهای حقوق بشر محور برای اقدام در مورد بحران آب و هوا محلی، ملی و بین‌المللی
 • سلامتی انسان در مواجهه با آسیب‌های زیست‌محیطی ناشی از آلودگی، با تمرکز بر تأثیر مستقیم بر سایر حقوق بشر (یعنی آلودگی و سلامت، حق آب و غیره)
 • تنوع زیستی و حقوق بشر، درک اینکه چگونه رفاه انسان به بوم‌سازگان طبیعی گوناگونی زیستی وابسته است

The launch event on April 18 and 2023 writing contests has a special focus on pollution and toxic waste. Regional campaigns this year are each identifying knowledge and issues important to their local context.


Timelines

 • Global Campaign Activities (Content Drives such as edit-a-thons, translatathons, writing contest, photo walks etc; webinars; workshops and conferences) - April-June 2023
 • Regional office hours - January-February 2023
 • Capacity Building Sessions - February-March 2023
 • Networking Session - February-June 2023
 • International Launch Webinar - 18 April 2023
 • International Writing Contest - 15 April-15 May 2023
 • Youth Programming - February-April 2023
 • Rapid Grant Application - Cycle 7 January-March 2023 with due deadline on 30 January and Cycle 8 March-May 2023 with due deadline on 20 March 2023. Please see further details here.