Задача

This page is a translated version of the page Mission and the translation is 83% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Alemannisch • ‎Bahasa Indonesia • ‎Canadian English • ‎Deutsch • ‎Deutsch (Sie-Form) • ‎English • ‎Esperanto • ‎Gaeilge • ‎Kiswahili • ‎Lëtzebuergesch • ‎Malagasy • ‎Nederlands • ‎Nordfriisk • ‎Schweizer Hochdeutsch • ‎Soomaaliga • ‎Tagalog • ‎Tiếng Việt • ‎Türkçe • ‎azərbaycanca • ‎català • ‎dansk • ‎español • ‎estremeñu • ‎euskara • ‎français • ‎interlingua • ‎italiano • ‎kurdî • ‎lietuvių • ‎magyar • ‎norsk bokmål • ‎occitan • ‎oʻzbekcha/ўзбекча • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎slovenščina • ‎suomi • ‎svenska • ‎čeština • ‎ślůnski • ‎Ελληνικά • ‎беларуская (тарашкевіца) • ‎български • ‎македонски • ‎русский • ‎српски / srpski • ‎татарча/tatarça • ‎українська • ‎հայերեն • ‎עברית • ‎اردو • ‎العربية • ‎جازايرية • ‎پنجابی • ‎नेपाली • ‎मराठी • ‎मैथिली • ‎বাংলা • ‎தமிழ் • ‎తెలుగు • ‎മലയാളം • ‎සිංහල • ‎ไทย • ‎მარგალური • ‎中文 • ‎日本語 • ‎ꯃꯤꯇꯩ ꯂꯣꯟ • ‎한국어

Прогласот за задачата на Фондацијата Викимедија ги опишува нашите тековни активности и цели, делокругот на нашите проекти, и нашите основни вредности. Ова се разликува од прогласот за задачата. Нашиот проглас за мисијата е елаборација на кратката верзија во „Одредба за здружување“, одобрен со решение на одборот во април 2007 и гласи:

Задачата на Фондацијата Викимедија е да обезбеди можности и да ги вклучи луѓето ширум светот да собираат и разработуваат образовни содржини под слободна лиценца или во јавна сопственост, и да го шират тоа знаење делотворно и глобално.

Во соработка со мрежата на ограноци, Фондацијата овозможува основната инфраструктура и огранизациона структура за поддршка и развој на повеќејазични википроекти и други потфати кои ќе ѝ служат на задачата. Фондацијата ќе создава и нуди полезни информации од нејзините проекти на семрежјето бесплатно, засекогаш.

Ова е точна копија на изворниот проглас за мисијата и како таква е соодветно формулирана. Сите предлози за менување на зборовите во прогласот треба да се упатуваат на страницата Mission/Unstable, и сите предлози ќе бидат разгледувани барем еднаш годишно.

Погледајте го и нашиот статут, визија и вредности.