Політика щодо перевірки користувачів
Ця сторінка є перекладом глобальної політики (мова: українська). Зверніть увагу, що у разі розбіжностей в тлумаченні між оригінальною англійською версією та перекладом, оригінальна англійська версія має пріоритет. Ця сторінка розроблена та затверджена спільнотою і її дотримання є обов'язковим для усіх проєктів. Її не можна змінювати без попереднього узгодження спільнотою. |
Положення про CheckUser
CheckUser — це спеціальний інтерфейс для користувачів із правами checkuser. Користувач, що має в певному вікі-проекті дозвіл CheckUser, може, зокрема, перевірити, чи не є користувач «віртуалом» (т. з. sockpuppet-ом) іншого користувача в цьому конкретному вікі-проекті. З його допомогою можливо:
- Визначити, з яких IP користувач редагував.
- Визначити всі редагування, журнальні дії, спроби входу в систему та скидання паролів, які здійснювалися у вікі Вікімедіа з конкретної IP-адреси (включно з користувачами, котрі увійшли до системи з використанням облікового запису);
- Визначити, чи обліковий запис, що перевіряється, надсилав електронну пошту з використанням інтерфейсу MediaWiki будь-якому іншому користувачеві. Час події заноситься в журнал, кінцеву електронну пошту та користувача-отримувача не видно.
Ці дані зберігаються протягом незначного періоду (наразі це 90 днів), більш ранні редагування не будуть показані через інструмент чек'юзерів. Усі запити до цього інструменту протоколюються. Цей журнал можуть переглядати користувачі з правом checkuser-log:
Інструкція знаходиться на сторінці Help:CheckUser.
Використання цього інструментарію
Цей інструментарій повинен використовуватися для боротьби з вандалізмом і перевірки на предмет можливих порушень з використанням віртуалів (наприклад, при підозрі на порушення правил голосування). Його потрібно використовувати тільки для запобігання шкоди проектам фонду Вікімедіа.
Забороняється використання цього інструменту для політичного контролю, тиску на редакторів, або погроз користувачеві, незгодному з вами в обговоренні контенту. Для перевірки користувачів через інструменти чек'юзерів мають бути вагомі підстави. Зверніть увагу, що взагалі альтернативні облікові записи не заборонені, поки вони не використовуються для порушення правил (серед прикладів порушень: багаторазове голосування, яке збільшує видимість підтримки якоїсь позиції, або обхід блокування чи бану).
Сповіщувати обліковий запис, який перевіряють, дозволяється, але не вимагається. Подібно до цього і сповіщення спільноти про перевірку не є обов'язковим, але може здійснюватися з врахування положень політики конфіденційності.
Дозволяється перевіряти адреси користувачів по їхньому явному запиту, у випадках, коли вони хочуть публічно довести свою невинуватість у, наприклад, ляльковому театрі. Однак зверніть увагу на те, що запит на використання інструментарію перевірки користувачів в таких обставинах інколи є частиною підривної діяльності.
Політика конфіденційності
У всіх проектах Фонду Вікімедіа питанням конфіденційності надається величезне значення. Якщо тільки хтось не здійснює кричущих порушень правил (наприклад, масштабним бот-вандалізмом або спамом) — розкриття IP-адрес, місцеположення або інших особистих даних, достатніх для розпізнавання користувача, практично завжди є порушенням.
Розкриття інформації
Навіть якщо користувач порушує правила — краще всього все одно не розкривати особисту інформацію про нього, якщо це можливо.
- Як правило, не слід розкривати IP-адреси. Краще обмежитися підтвердженням, чи з тієї мережі даний користувач і т. п. Якщо все-таки доводиться розкривати докладну інформацію — упевніться, що той, кому ви її передаєте, заслуговує довіри і не розголосить її сам.
- Якщо користувач сам повідомив, звідки він, і по його IP-адресі можна судити про те ж, то підтвердження цього у разі потреби не є розголошуванням особистої інформації.
- Якщо у вас залишаються сумніви — не розкривайте деталей.
Доступ до CheckUser
Перед отриманням прав затверджені кандидати повинні підписати угоду про конфіденційність, у відповідності до політики доступу до непублічної інформації. |
Тільки стюарди, омбудси, деякі працівники Фонду Вікімедіа, і незначна кількість інших користувачів мають доступ до інструменту "CheckUser". Користувачі отримують статус Чек'юзера лише у конкретному вікіпроекті (крім Омбудсів і деяких співробітників).
Якщо у вікіпроекті існують локальні чек'юзери, перевірки повинні проводитися ними. В екстрених випадках це можуть робити стюарди, після чого вони повинні зняти з себе доступ до інструменту перевірок і повідомити локальних чек'юзерів персонально або через список розсилки.
Для цього додайте на сторінку запитів запит із іменами підозрюваних користувачів і поясненнями, навіщо потрібна перевірка (із наведенням посилань). Аналогічно до вищенаведеного, потрібен консенсус спільноти. Стюард відповість, чи редагують ці два користувачі з однієї IP-адреси, проксі, підмережі й країни, або ж вони не пов'язані один з одним.
Призначення локальних чек'юзерів
Спільнота має затвердити щонайменше дві кандидатури на підставі консенсусу. Вони мають контролювати дії один одного.
Якщо у вікі-проекті є офіційно чинний Арбітражний комітет, права CheckUser можуть отримати лише користувачі, схвалені арбітрами. Таких користувачів має бути щонайменше двоє — для можливості взаємного контролю. Після ухвалення рішення кандидатів слід записати на сторінці запитів на надання повноважень.
У вікі-проектах без Арбітражного комітету можливі два варіанти. Кандидат у CheckUser‘и має подати свою кандидатуру на розсуд спільноти й повноцінно проінформувати про це всіх (у Кнайпі, через список розсилки тощо). Кандидат має бути знайомий із політикою конфіденційності. Після досягнення консенсусу (щонайменше 25—30 голосів «за» при частці 70—80% серед «за» і «проти»), користувач має зробити запит на сторінці запитів на надання повноважень із посиланням на рішення спільноти.
- Якщо, через малу кількість користувачів, не вдається набрати необхідну кількість голосів для обрання двох кандидатів, у такому вікі-проекті просто не буде користувачів з такими повноваженнями. За необхідності перевірки підозр у порушеннях, пов'язаних із віртуалами, доведеться звертатися до стюардів.
Список розсилки
Існує закритий список розсилки (CheckUser-l), до якого мають мати доступ усі стюарди та чек'юзери. Пишіть модераторам розсилки, щоб отримати доступ. Використовуйте цю розсилку для прохань про допомогу, висловлювання ідей, а також отримання сторонніх консультацій у випадках, коли ви не впевнені в тому, що саме означають отримані вами дані.
IRC-канал
Існує приватний IRC-канал (#wikimedia-checkuserзайти), до якого мають мати доступ усі стюарди і чек'юзери, які використовують IRC. Цей канал має те саме призначення, що й розсилка, тільки в реальному часі. Щоб отримати доступ, зв'яжіться з будь-яким членом каналу; менеджер каналу надасть постійний доступ. Якщо вам потрібна допомога з отриманням доступу, зверніться до стюарда.
Відкликання права
У користувачів, які були неактивні протягом року й більше і мали права CheckUser, ці права відкликаються.
У випадках, якщо стюард або користувач з відповідними правами зловживає цим інструментарієм, ці права у нього негайно відбираються. Зокрема, це відбудеться у разі, якщо регулярно проводяться перевірки користувачів без серйозних на те підстав (повинні надаватися посилання і докази зловживань).
Підозри в зловживаннях повинні обговорюватися в локальних вікі-проектах. У вікі-проектах із Арбітражним комітетом саме він виносить ухвали про зняття прав CheckUser. Якщо Арбітражного комітету немає — такі питання повинні вирішуватися голосуванням спільноти. Права відкликаються стюардами. Стюарди не мають права вирішувати такі питання самостійно, але можуть допомогти з інформацією, необхідною для розслідування (журнал доступу). При необхідності, зокрема, при особливій неповазі до політики конфіденційності, до Ради повірених Фонду «Вікімедіа» може бути поданий запит про повне позбавлення доступу порушникові.
Скарги на зловживання правами CheckUser чи порушення політики конфіденційності можуть також бути подані в комісію омбудсів. У випадках, коли в певному проекті залишився тільки один користувач із дозволом CheckUser, спільнота має обрати ще щонайменше одного.
Користувачі з дозволом CheckUser на даний момент
- Edit (last updated: 2024-09-11)
Everywhere
- Stewards - upon request or their own initiative, stewards use it by briefly granting the right to themselves; this is logged.
- Some members of the Staff of the Wikimedia Foundation (see global group)
- Members of the Ombuds commission (see automatically generated list):
Arabic Wikipedia
Automatically generated checkusers list
Bengali Wikipedia
Automatically generated checkusers list
Local policy mandates that only users who gain at least 25 votes in favor and 80% support can be appointed (applications will open for no fewer than 30 days).
Catalan Wikipedia
Automatically generated checkusers list
Czech Wikipedia
Automatically generated checkusers list
Danish Wikipedia
Automatically generated checkusers list
Dutch Wikipedia
Automatically generated checkusers list
- Appointed by Arbcom
English Wikibooks
Automatically generated checkusers list
Local policy mandates that Stewards are explicitly allowed to process non-emergency CheckUser requests.
English Wikinews
Automatically generated checkusers list
English Wikipedia
Automatically generated checkusers list
- Alison
- AmandaNP
- Aoidh
- Barkeep49
- Blablubbs
- Bradv
- Cabayi
- Callanecc
- CaptainEek
- DatGuy
- Dreamy Jazz
- Drmies
- EdJohnston
- Ferret
- Firefly
- Girth Summit
- Guerillero
- HJ Mitchell
- Ivanvector
- Joe Roe
- Jpgordon
- KrakatoaKatie
- Ks0stm
- L235
- Mailer diablo
- Materialscientist
- Maxim
- Mkdw
- Moneytrees
- Mz7
- NinjaRobotPirate
- Oshwah
- PhilKnight
- Ponyo
- Primefac
- Reaper Eternal
- RickinBaltimore
- Risker
- RoySmith
- SQL
- ST47
- Salvio giuliano
- Sdrqaz
- Stwalkerster
- ToBeFree
- Vanamonde93
- Versageek
- Yamla
- Zzuuzz
- Z1720
English Wiktionary
Automatically generated checkusers list
Finnish Wikipedia
Automatically generated checkusers list
French Wikipedia
Automatically generated checkusers list
Under the local policy, CheckUsers are elected for six-month terms.
German Wikipedia
Automatically generated checkusers list
Under the local policy, CheckUsers are elected for one- or two-year terms.
Hebrew Wikipedia
Automatically generated checkusers list
Hungarian Wikipedia
Automatically generated checkusers list (requests and policy)
Indonesian Wikipedia
Automatically generated checkusers list
Italian Wikipedia
Automatically generated checkusers list
Japanese Wikipedia
Automatically generated checkusers list (policy)
Korean Wikipedia
Automatically generated checkusers list (policy and requests)
Malayalam Wikipedia
Automatically generated checkusers list (policy and requests)
Persian Wikipedia
Automatically generated checkusers list
Polish Wikipedia
Automatically generated checkusers list
Due to a new local policy, users who gain 85% of votes in favor may become CheckUsers.
Portuguese Wikipedia
Automatically generated checkusers list
Under the local policy, CheckUsers are elected for two-year terms.
Russian Wikipedia
Automatically generated checkusers list
- Appointed by ArbCom
Serbian Wikipedia
Automatically generated checkusers list
Simple English Wikipedia
Automatically generated checkusers list
Slovene Wikipedia
Automatically generated checkusers list
Spanish Wikipedia
Automatically generated checkusers list
Local policy mandates that only users who gain at least 30 votes in favor and 80% support can be appointed.
Swedish Wikipedia
Automatically generated checkusers list
Thai Wikipedia
Automatically generated checkusers list
Turkish Wikipedia
Automatically generated checkusers list
Ukrainian Wikipedia
Automatically generated checkusers list
- Appointed by ArbCom
Vietnamese Wikipedia
Automatically generated checkusers list
Wikimedia Commons
Automatically generated checkusers list · (information page and requests page)
Wikispecies
Automatically generated checkusers list
Meta
Automatically generated checkusers list · (information page and requests page)
Wikidata
Automatically generated checkusers list · (information page and requests page)
Wikitech
Automatically generated checkusers list
Див. також
- Політика приватності
- Комісія омбудсів (розбір скарг про порушення конфіденційності)
- Запити на отримання інформації від CheckUser-ів і на надання статусу CheckUser-а
- Локальні політики проектів
- Help:CheckUser інструкція з використання інструменту CheckUser
- [Foundation-l] CheckUser (думки), від Anthere, 22 квітня 2006, містить передісторію