Річний план Фонду Вікімедіа

This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation Annual Plan and the translation is 100% complete.

Річний план Фонду Вікімедіа — це план роботи Фонду Вікімедіа на кожен рік. Такі плани складаються на фінансовий рік Фонду Вікімедіа, який починається 1 липня і закінчується 30 червня наступного року. Процес створення плану іноді може називатися Процесом річного планування або ПРП.

De Groene Verbinding
De Groene Verbinding

Перелік річних планів

Часті запитання (ЧаПи)

  1. Що таке річний план?
    Річний план — це дорожня карта високого рівня, яка показує, чого організація прагне досягти в наступному році. Зазвичай він окреслює ключові пріоритети, потреби в ресурсах і бажані результати, які створюються спільно з рухом Вікімедіа і вписуються в ширші рамки наших багаторічних зобов'язань і стратегічного напрямку руху Вікімедіа.
    У Фонді Вікімедіа річний план має на меті запропонувати керівникам і командам керівні настанови, формуючи проєкти, над якими вони працюють протягом року. Він не є переліком проєктів з технічними характеристиками, оскільки вони розвиваються протягом року. Річний план містить пріоритети та гіпотези високого рівня, які спрямовують команди на дослідження, розробку, тестування та розгортання різних стратегій. Основною аудиторією річного плану є внутрішні відділи, команди та окремі співробітники, які використовують його для керівництва своєю роботою протягом року, що відображається в тональності, мові та структурі плану. Він створюється у співпраці й публікується щороку спочатку у вигляді проєкту, а потім як кінцевий продукт, щоб забезпечити прозорість і отримати відгуки від вікімедійців.
  2. Які основні частини річного плану?
    Починаючи з 2023-2024 фінансового року, Фонд почав публікувати окремі розділи за чотирма основними цільовими областями, що випливають зі стратегічного напрямку: Інфраструктура, Справедливість, Безпека і цілісність та Ефективність. Річний план зазвичай також включає інформацію про основні зовнішні тенденції, які можуть вплинути на нашу роботу, а також про нашу діяльність, функції відділів, бюджет, надання грантів і структуру доходів.
  3. Навіщо Фонду річний план?
    Річний план допомагає Фонду Вікімедіа пов'язати діяльність, яку співробітники виконують щодня, з нашою місією і ширшим баченням, з тим, чого від нас потребує світ, а також зі стратегічним напрямком розвитку Вікімедіа. Це час, коли лідери Фонду зважують конкуруючі пріоритети щодо того, як їхні команди мають проводити час у наступному році, і переконуються, що ми задовольняємо складні та такі що розвиваються потреби читачів, дописувачів, донорів, а також нашої платформи. Він також надає співробітникам Фонду можливість перевірити ці пріоритети на практиці та вдосконалити способи роботи з волонтерами, афіліатами, Радою повірених, а також один з одним у командах та відділах.
  4. Які часові рамки для річного плану?
    Фонд Вікімедіа дотримується фінансового календаря липень-червень. Це означає, що фінансовий рік (ФР) 2024-2025 охоплює період з липня 2024 по червень 2025. Протягом цього року ми зазвичай відстежуємо нашу роботу за чотирма кварталами, кожен з яких триває три місяці.
  5. Як пишеться річний план?
    Процес дещо змінюється з року в рік, але протягом останніх кількох років ми продовжуємо розвивати та вдосконалювати процес спільного планування.
    Обговорення плану на 2024-2025 фінансовий рік почалося з Розмов:2024 — між працівниками Фонду, керівниками, членами Ради повірених та вікімедійцями з усього світу. Думки з цих розмов лягли в основу пріоритетів, викладених у цілях річного плану. Після цих розмов Селена Декельманн, директорка з питань продукту і технологї, запросила долучитися на вікісайті до розробки цілей Фонду у сфері продукту і технології на наступний рік. Ці цілі ґрунтуються на обговореннях, що тривають під час Розмов:2024, які підкреслили важливість постійної уваги до потреб нашої платформи та онлайн-дописувачів. Наприкінці березня були опубліковані ключові результати роботи над продуктом і технологією, а 11 квітня 2024 року були опубліковані повні матеріали річного плану.
    Ми чекаємо на ваші ідеї до 31 травня 2024 року і будемо оновлювати цю сторінку в міру того, як відкриватимуться нові вікі- та живі дискусії на різних каналах і різними мовами. У цих обговореннях вікімедійці діляться своїми думками щодо запропонованих планів і розповідають про власні цілі на наступний рік. Натхненні тим, що багато інших роблять у своїй роботі, ми продовжуємо знаходити можливості для співпраці та вчитися на процесах планування і роботі інших учасників руху Вікімедіа, а також інших партнерів. Цього року є багато способів долучитися: тут, на Мета-вікі, у спільно створених просторах спільнот, на сторінках проєктів Вікімедіа та на каналах спільнот.
  6. Що формує те, що входить до річного плану?
    Є кілька чинників, які формують те, що входить до річного плану Фонду Вікімедіа. Ми починаємо з роздумів про те, «чого від нас потребує світ»? Це означає, що ми розглядаємо глобальні тенденції, такі як зростання мізінформації та дезінформації, штучний інтелект, зміни у тенденціях пошуку та глобальні регуляторні зміни.
    Наступне, про що ми думаємо, — «що від нас потрібно нашій аудиторії?». На найпростішому рівні наша аудиторія — це дописувачі, читачі та інші, хто користується нашим вмістом, а також донори. Під дописувачами ми маємо на увазі всіх, хто витрачає свій час на розвиток чи покращення вмісту у проєктах Вікімедіа, включно з редакторами (усіх рівнів досвіду), завантажувачами вмісту та розробниками-волонтерами. До другої категорії належать усі, від індивідуальних читачів до академічних дослідників і великомасштабних організацій, які споживають і повторно використовують вміст Вікімедіа. Під донорами ми розуміємо всіх, хто надає фінансову підтримку будь-якого розміру та у будь-який спосіб. Ми розмірковуємо над тим, що чуємо протягом року від учасників руху Вікімедіа про глобальні тенденції, на які нам варто звернути увагу, потреби в інфраструктурі та програмному забезпеченні, правові та регуляторні виклики, а також про те, що світ має знати про нашу спільну роботу.
    Нарешті, важливою частиною річного плану є те, що в нього не потрапило. Під час щорічного планування співробітники та керівники Фонду повинні зважити важливі компроміси щодо майбутнього нашого продукту та програм. Частково це пов'язано з тим, що ми щороку збільшуємо наш річний операційний бюджет; по суті, ми можемо витрачати те, що збираємо протягом року, з невеликим обсягом зібраних коштів, які також йдуть до наших фінансових резервів (на випадок непередбачуваних подій) та Ендавменту Вікімедіа (для більш стабільних довгострокових надходжень). Те, що ми можемо планувати, формується на основі прогнозів бюджету та надходжень на рік, а також на основі нашого зобов'язання підтримувати високий коефіцієнт програмних витрат.
    Декому здається, що існування компромісів у витратах неможливе з огляду на розмір нашого річного бюджету, але як планувальники ми маємо дуже практично думати про те, як наш бюджет використовується для підтримки технічної інфраструктури, яку ми можемо супроводжувати. З цього погляду Фонд Вікімедіа є унікальним: у світі немає інших великих технічних організацій зі схожою відвідуваністю вебсайтів, онлайн-слідом, багатомовними можливостями й повторним використанням даних, які працюють на неприбутковому бюджеті й не розміщують рекламу чи не продають свої дані. Як наслідок, питання, над якими ми думаємо, як правило, не «що потрібно виправити?», а «яка найважливіша можливість чи проблема, на якій варто зосередитися цього року?. Чи можуть наші команди мати значущий вплив у цій сфері з тими ресурсами, які у нас є?»
  7. Що таке «ЦКР» і «гіпотези»?
    Ми почали більш послідовно використовувати цю мову планування в річному плані на 2023-2024 фінансовий рік і будемо продовжувати це робити в осяжному майбутньому.
    Добре стратегічне планування означає: починати з впливу чи змін, які ми сподіваємося здійснити — наприклад, зробити вміст Вікімедіа більш доступним для пошуку, зменшити час завантаження сторінок у деяких частинах світу, підвищити рівень утримання новачків, покращити робочий процес модераторів чи захиститися від певного типу юридичної загрози. Ці речі виражаються як «цілі», або формулювання, що відображають широкий вплив, якого ми сподіваємося досягти.
    Наступним кроком є визначення кількох вимірюваних тверджень, які допоможуть нам досягти цих широких, амбітних цілей. Вони відомі як «ключові результати» (КР) і є способами високого рівня, за допомогою яких ми можемо виміряти, чи досягли ми наших цілей. Звідси ми створюємо гіпотези, щоб показати, як команди вважають, що вони можуть зробити свій внесок у досягнення цього КР. Гіпотези — це місце, де ми виконуємо детальну роботу, необхідну для досягнення наших цілей. Інформацію про гіпотези можна знайти на сторінках проєктів окремих команд.
    Нарешті, ЦКР не призначені для того, щоб відобразити все, що ми робимо. Існує багато завдань, орієнтованих на супровід, на які співробітники Фонду Вікімедіа витрачають багато часу протягом року, зокрема управління торговими марками і брендами, супровід програмного забезпечення і виправлення помилок, надійність і безпека сайту, а також зв'язки з громадськістю та управління репутацією.
  8. Чому все звучить так розпливчасто?
    Річний план в загальних рисах відображає те, що ми сподіваємося змінити або досягти за певний фінансовий рік. Після того, як ці пріоритети визначені, команди Фонду проводять рік, з'ясовуючи, як досягти цих змін, таких як нова функція продукту, система даних, інженерний робочий процес, юридична стратегія, комунікаційна кампанія чи програма для спільноти, а потім втілюють їх у життя.
  9. Як Фонд Вікімедіа оцінює прогрес і вплив та ділиться ним?
    Річний план включає розділ про метрики, які ми використовуємо для вимірювання нашого впливу та прогресу у виконанні плану. Ми регулярно публікуємо цю інформацію. Дивіться приклади минулих років у дописі на Diff «Зміцнення зв'язків у русі Вікімедіа» та оновлену інформацію про прогрес у виконанні плану на 2023-24 роки у дописі «Прогрес у виконанні плану: Як Фонд Вікімедіа просунувся у досягненні цілей свого річного плану».
  10. Чи річний план — це те саме, що й річний звіт?
    Ні. Річний план — це документ планування наміреної роботи на наступний рік. Основною аудиторією цього документа є співробітники, а також волонтери, донори та читачі. Річний звіт — це ретроспективний документ, покликаний висвітлити наш вплив на світ, і його основною аудиторією є донори та широка громадськість.

Див. також