پالاینده جهانی سوء استفاده/اطلاعیه 2014

This page is a translated version of the page Global AbuseFilter/2014 announcement and the translation is 80% complete.
Outdated translations are marked like this.

سلام

پالاینده جهانی سوء استفاده/اطلاعیه 2014/2/فا [[]] افزونه نرم افزاری مدیا ویکی است برای پیشگیری/ممانعت از تخریب گرائی و هرزنامه. مدیران و دیگر کاربران خاص پالایشگرهائی می سازند که به تجزیه و تحلیل کارهائی که روی ویکی صورت می گیرد می پردازند (اعمالی چون ویرایش و ایجاد حساب کاربری)و برخی اشکال رفتاری خاص را که می توانند شکل سوء استفاده داشته باشند تشخیص می دهند(به عنوان مثال ویرایش هائی که صرفا حروف تکراری را وارد می کنند). مدیران پالاینده های سوء استفاده می توانند تک فیلترهای خصوصی یا عمومی بسازند. فیلترهای عمومی به همه کاربرها اجازه می دهد کد منبع پالاینده و لاگ ورود های مرتبط با آن (دفعات فعال شدن پالاینده را ببیند). فیلتر های خصوصی (کدهای منبع و ورود) تنها در اختیار مدیران پالاینده سوء استفاده است.

فیلتر های نوع پیشگیری از سوء استفاده می توانند به تطبیق ویرایش ها، انتقال صفحات، بار گذاری فایلها، ایجاد حساب های کاربری و کارهائی از این دست پردازند. نویسندگان برنامه های پالاینده سوء استفاده می توانند تصمیم گیرند وقتی یک ویرایش منبطق با شرایط مورد نظر پیدا می شود کدام یک از کارهای زیر انجام شود: به ویرایش برچسب زند، جلوی ویرایش را بگیرد، با استفاده از میانجی مناسب به کاربر هشدار دهد یا مانع ورود و کارش شود. هر وقت که ویرایشی وارد پالاینده می شود ثبت می گردد. اسناد کامل افزونه نرم افزاری پالاینده سوء استفاده در مدیل ویکی اُورگ در دسترس قرادر دارد

کار فنی نوشتن برنامه سراسری پیشگیری از سوء استفاده (برنامه مناسب استفاده تمام ویکی ها) در سال 2009 آغاز شد. در سال 2012 پیشنهاد نوشتن پالاینده سراسرس جلوگیری از سوء استفاده شکل گرفت. در مورد ایجاد آن برای متا ویکی رأی گیری شد و اکثریت از آن حمایت کرد، ام چون به اندازه کافی تبلیغ نشد مشارکت اندکی جلب کرد. این به پیشنهاد به مدتی قریب به دو سال در محاق افتاد، هر چند پیشرفت فنی به آرامی صورت می گرفت. در سال 2013 پالاینده سراسری پیشگیری از سوء استفاده در شمار معدودی از ویک ها (مت ویکی، ویکی گونه ها، ویکی پرورش/انکوباتور، ویکی آزمون، ویک آزمون 2، ویکی مدیا ویکی، و "[$ ویکی های کوچک]") فعال شد. این آغاز مرحله آزمایشی استفاده از پالاینده جلوگیری از سوء استفاده بود. اخیرا پالایه های سراسری ممانعت از سوء استفاده در "[$ویکی های متوسط]" نیز آغاز شده است. قواعدی در مورد استفاده از این پالایشگرها پیشنهاد شد اما هیچگاه دربست مورد پذیرش قرار نگرفت. در مورد سیاست استفاده از پالاینده سراسری پیشگیری از سوء استفاده بحث ادامه دارد. در این بین ویک هائی معین نمی توانند تصمیم به استفاده نکردن از پالاینده سراسری پیشگیری از سوء استفاده بگیرند. اینها صرفا می توانند درخواست عدم استفاده از پالاینده را مطرح کنند.