Globální AbuseFilter/Oznámení 2014

This page is a translated version of the page Global AbuseFilter/2014 announcement and the translation is 100% complete.

Dobrý den!

AbuseFilter je rozšíření MediaWiki užívané k zamezování vandalismu a spamování. Správci a jiní privilegovaní uživatelé vytvářejí filtry, které analyzují akce na wiki (jako úprava stránky či založení účtu) a detekují určité vzory pravděpodobně problematického chování (např. editace, které vkládají jen řadu stejných písmen). Správci filtrů zneužití mohou jednotlivé filtry označit jako veřejné či tajné. Veřejné filtry umožňují komukoliv prohlédnout si zdrojový kód filtru a protokol zásahů (akcí, které filtr aktivovaly). Tajné filtry (jejich zdrojový kód a zásahy) jsou přístupné pouze správcům filtrů zneužití.

Filtry zneužití mohou kontrolovat editace stránek, přesuny stránek, nahrávání souborů, vytváření účtů a více. Tvůrci filtrů si mohou jako akci, která se uskuteční v případně aktivace filtru, zvolit z následujících: označit editaci, zabránit editaci, upozornit uživatele zprávou rozhraní nebo jej zablokovat. Kdykoliv akce sepne filtr, je zaznamenána. Úplná dokumentace rozšíření AbuseFilter je dostupná na MediaWiki.org.

Technické práce na vytvoření globálních (napříč projekty Wikimedia) filtrů zneužití začaly v roce 2009. Roku 2012 bylo na Meta-Wiki navrženo vytvořit globální filtr zneužití. Na diskusní stránce na Meta-Wiki proběhlo hlasování s výsledkem většiny pro, ale o diskusi se moc nevědělo a měla jen malou účast. Po téměř dva roky návrh strádal, avšak technický vývoj pomalu pokračoval. V roce 2013 byly globální filtry zneužití spuštěny na omezeném počtu projektů (metawiki, specieswiki, incubatorwiki, testwiki, test2wiki, mediawikiwiki a v roce 2014 na „malých wiki“). Toto byl začátek zkušební fáze. Nedávno byly globální filtry spuštěny také na „středně velkých wiki“. Ohledně globálních filtrů sice byla navržena pravidla, nicméně nikdy nebyla úplně přijata. Právě probíhá žádost o komentář týkající se pravidel používání globálních filtrů zneužití. Mezitím je pro jednotlivé projekty možné globální filtry vypnout. Stačí podat žádost na stránce Global AbuseFilter/Opt-out wikis.