Open main menu

CheckUser policy/pl

English · العربية · azərbaycanca · български · català · čeština · Deutsch · English · Esperanto · español · français · hrvatski · magyar · Bahasa Indonesia · italiano · 日本語 · 한국어 · मराठी · occitan · polski · português · română · русский · sicilianu · slovenčina · shqip · српски / srpski · svenska · Türkçe · українська · Tiếng Việt · 中文

Zasady te zostały omówione we wrześniu i październiku 2005 oraz zaakceptowane przez społeczność w listopadzie 2005.

Flaga CheckUserEdit

CheckUser (en) to specjalny interfejs dla użytkowników z flagą checkuser. Użytkownik ze statusem CheckUser na swojej wiki może sprawdzić, czy dany użytkownik nie jest pacynką innego użytkownika na tej wiki (nie globalnie). Używając go, edytorzy mają możliwość:

 • Sprawdzenia z jakiego IP dany użytkownik edytował wiki
 • Sprawdzenia edycji na wiki wykonanych spod danego IP (nawet będąc zalogowanym)

Dane te są przechowywane przez 90 dni, więc edycje wykonane wcześniej nie będą pokazane za pomocą CheckUser. Rejestr operacji jest przechowywany w bazie wraz z informacją kto wykonał sprawdzenie. Poniższy przykładowy zapis jest dostępny dla użytkowników z flagą checkuser:

5 wrz 2005 17:29 UserX got IPs for UserY
5 wrz 2005 17:29 UserX got edits for 127.0.0.1

Sprawdź Help:CheckUser (en) dla pomocy dot. narzędzia.

Zasady ochrony prywatnościEdit

Zasady ochrony prywatności na projektach Wikimedia są bardzo ważne. Jeżeli żaden użytkownik nie narusza żadnej z ustalonych zasad swoim zachowaniem (np. masowy wandalizm za pomocą bota, albo spam) publiczne ogłoszenie jego IP, danych dotyczących miejsca zamieszkania, czy jakiejkolwiek innej informacji mogącej pomóc przy jego identyfikacji, jest zabronione i zostanie potraktowane jako nadużycie praw.

CheckUser wymaga poziomu poufności, który normalnie zostałby zastosowany do naszych najbardziej prywatnych danych.

W zasadach ochrony prywatności odpowiednia sekcja to:

Zasady publikowania danych uzyskanych z rejestrów
Wikimedia przyjęła zasadę, że nie będą publikowane dane umożliwiające identyfikację osób, gromadzone w rejestrach serwerów, z następującymi wyjątkami:
 1. Uzasadnione i zgodne z prawem wezwanie sądowe lub inne obowiązkowe żądanie wymiaru sprawiedliwości
 2. Za zgodą osoby, której dotyczą
 3. Jimbo Walesowi oraz jego doradcy prawnemu, lub wyznaczonemu zastępcy, kiedy konieczne jest zbadanie skargi na nadużycie
 4. Kiedy informacja dotyczy dostępu do stron przez automat sieciowy (bot lub spider) i kiedy jej rozpowszechnienie jest niezbędne, żeby wskazać lub rozwiązać problem techniczny
 5. Kiedy użytkownik niszczy artykuły lub w sposób ciągły zachowuje się w niszczący sposób, dane mogą zostać przekazane, żeby ułatwić określenie, jakie zakresy IP należy zablokować, lub umożliwić sformułowanie skargi do odpowiednich dostawców Internetu
 6. Kiedy jest to konieczne, żeby chronić prawa, własność lub bezpieczeństwo Fundacji Wikimedia, użytkowników lub społeczeństwa.
Zasady Wikimedia nie pozwalają w żadnym wypadku na publiczne rozpowszechnianie tych informacji, poza opisanymi powyżej.
Upublicznianie informacji

Nawet jeśli użytkownik posunie się do nadużycia, nie powinno się ujawniać jego danych, chyba że to konieczne.

 • Na ogół publicznie nie powinny być ujawniane numery IP. Można jedynie podać informacje, czy użytkownicy pochodzą z tej samej sieci, z tego samego województwa, itd. Jeśli ujawniasz dokładne informacje, upewnij się, że podana osoba jest osobą zaufaną i nikomu innemu ich nie upubliczni.
 • Jeśli użytkownik powiedział, że pochodzi z jakiegoś miejsca, a IP to potwierdzi, nie będzie to upublicznianie prywatnych informacji, aby potwierdzić ten fakt.
 • Jeśli jest on użytkownikiem dużej sieci ISP (np. AOL, Verizon, Neostrada, Dialog), są jednym z wielu milionów i nie mogą zostać zidentyfikowani/
 • Upublicznianie województwa z którego pochodzi dana osoba nie jest uznane za prywatną informacją służącą identyfikacji. To samo tyczy się miast, chyba że mowa o małym miasteczku lub wsi (np. Użytkownik Lalala pochodzi z województwa mazowieckiego, użytkownik Pacynka pochodzi z Warszawy)
 • Jeśli nie jesteś pewien co do upubliczniania informacji, nie rób tego

Korzystanie z narzędziaEdit

Z narzędzia tego powinno się korzystać, aby walczyć z wandalizmem lub monitorować prawdopodobne nadużycie pacynek, dla przykładu, w głosowaniu na dwa konta. CheckUser może zostać wykorzystany tylko do zapobiegania szkodom na jednym lub wielu projektach Wikimedia.

Zabronione jest korzystanie z narzędzia dla kontroli politycznej, nacisku na edytorów oraz grożeniu innym edytorom, z którymi jest się w konflikcie. Użytkownik CheckUser musi posiadać ważny motyw do dokonania sprawdzenia użytkownika (zwykła kłótnia z użytkownikami nie jest ważnym motywem).

Akceptowane jest sprawdzenie IP użytkownika na jego wyraźną prośbę, gdy pragnie on publicznie udowodnić swoją niewinność.

Dla przypomnienia, pacynki nie są zabronione (edytorzy wiki mogą ją edytować spod kilku kont). Całkowicie zabronione jest jednak nadużywanie pacynek (w szczególności głosowanie z dwu lub więcej kont).

Informacja o wykonaniu sprawdzenia użytkownika nie jest wymagana, ale jeśli użytkownik CheckUser ustali, że poinformowanie go o fakcie będzie dobrym wyjściem, powinien tak zrobić. Podobnie, poinformowanie społeczności nie jest wymagane, ale może być dokonane, dopóki prywatne informacje nie zostaną upublicznione.

DostępEdit

Tylko kilku edytorów oraz Stewardzi posiadają dostęp do statusu CheckUser. Edytorzy mogą posiadać status CheckUser jedynie lokalnie.

Na wiki z (potwierdzonym przez Wikimedia) komitetem arbitrażowym, jedynie edytorzy zatwierdzeni przez arbitratorów mogą posiadać status CheckUser. Powinno być ich minimum dwóch, aby mogli nawzajem kontrolować swoją aktywność. Po zawarciu zgody, wystarczy wstawić kandydatów na Requests for permissions.

Na projekcie bez komitetu arbitrażowego możliwe są dwie opcje.

Społeczność musi zatwierdzić co najmniej dwóch użytkowników CheckUser poprzez konsensus. Aktywność będzie sprawdzana obustronnie. Użytkownik proszący o status CheckUser powinien prosić o niego w swojej społeczności i poprawnie to rozreklamować (lokalny bar, lista dyskusyjna, itd.). Edytor musi być świadomy zasad ochrony prywatności. Po osiągnięciu konsensusu (70%-80%) w lokalnej społeczności, z poparciem minimum 25-30 użytkowników, powinien on wstawić swoją kandydaturę na Requests for permissions z linkiem do strony z decyzją społeczności.

Jeśli niewystarczająca liczba osób zezwoli na wybranie dwóch użytkowników CheckUser na danej wiki, nie będzie ona posiadała żadnego użytkownika CheckUser. Edytorzy będą musieli prosić Stewarda o sprawdzenie, czy użytkownik X jest pacynką użytkownika Y. Aby to zrobić, należy dodać swoją prośbę w Request for CheckUser information zamieszczając loginy tych użytkowników oraz uzasadnienie, dlaczego ma zostać dokonane sprawdzenie (wraz z linkami). Potrzebny jest także konsensus społeczności (tak jak powyżej). Steward powie, czy dani użytkownicy są z tego samego IP, proxy, sieci, miasta, województwa, czy są też kompletnie ze sobą niezwiązani.

Pozbywanie uprawnieńEdit

Każdy użytkownik ze statusem CheckUser, który będzie nieaktywny przez dłużej niż rok, zostanie pozbawiony swojego dostępu do narzędzia CheckUser.

W przypadku nadużycia swoich narzędzi, Steward lub edytor z dostępem do narzędzia CheckUser zostanie go natychmiast pozbawiony. Stanie się to w szczególności wtedy, jeżeli sprawdzanie użytkowników będzie dokonywane rutynowo, bez istotnych powodów (należy wskazać odnośniki i dowody niewłaściwego zachowania).

Podejrzenie nadużycia narzędzia CheckUser powinno być przedyskutowane na lokalnej wiki. Na projektach z komitetem arbitrażowym, komitet zadecyduje o pozbawieniu praw CheckUser użytkownika. Na projektach bez komitetu, społeczność przegłosuje pozbawienie praw. Pozbycie praw zostanie przeprowadzone przez Stewardów. Stewardzi nie mogą sami zadecydować o pozbyciu praw, jednak mogą dostarczyć potrzebnych informacji, aby udowodnić nadużycie (rejestr operacji). Jeśli będzie to potrzebne (szczególnie jeśli chodzi o zasady ochrony prywatności), Rada Powiernicza Fundacji Wikimedia może poprosić o pozbawienie praw danego użytkownika bez głosowania.

W przypadku, gdy tylko jeden użytkownik z prawami checkuser pozostanie na projekcie, społeczność powinna wybrać nowego użytkownika (aby projekt posiadał minimum dwóch użytkowników z tymi prawami).

Obecni użytkownicy z dostępemEdit

Stan na listopad 2005

 • Edit (last updated: 2019-11-09)


EverywhereEdit

Arabic WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list

 1. Avocato
 2. Elph
 3. Meno25
 4. باسم
 5. جار الله
 6. علاء

Bengali WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list
Local policy mandates that only users who gain at least 25 votes in favor and 80% support can be appointed (application will open for no less than 30 days).

 1. আফতাবুজ্জামান
 2. NahidSultan

Catalan WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list

 1. Góngora
 2. KRLS

Croatian WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list

 1. Ex13
 2. Vodomar

Czech WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list

 1. Jagro
 2. Martin Urbanec
 3. Mormegil

Danish WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list

 1. Kaare
 2. KnudW
 3. Sir48

Dutch WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list

Appointed by Arbcom
 1. Akoopal
 2. Ellywa
 3. Groucho NL
 4. Japiot
 5. Jcb

English WikibooksEdit

Automatically generated checkusers list

 1. QuiteUnusual
 2. Xania

English WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list

Appointed by ArbCom
 1. AGK
 2. Alison
 3. Bbb23
 4. Beeblebrox
 5. Berean Hunter
 6. DGG
 7. Doug Weller
 8. Drmies
 9. GorillaWarfare
 10. Guerillero
 11. Ivanvector
 12. Joe Roe
 13. Jpgordon
 14. KrakatoaKatie
 15. L235
 16. Mailer diablo
 17. Materialscientist
 18. Mkdw
 19. MusikAnimal
 20. Mz7
 21. NativeForeigner
 22. NinjaRobotPirate
 23. Opabinia regalis
 24. PhilKnight
 25. Ponyo
 26. Premeditated Chaos
 27. Reaper Eternal
 28. Risker
 29. Salvio giuliano
 30. SQL
 31. ST47
 32. Stwalkerster
 33. TonyBallioni
 34. Versageek
 35. Worm That Turned
 36. ‎Yunshui
 37. Zzuuzz
Founder
 1. Jimbo Wales

English WiktionaryEdit

Automatically generated checkusers list

 1. Chuck Entz
 2. TheDaveRoss

Finnish WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list

 1. Ejs-80
 2. Harriv
 3. Stryn

French WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list

Appointed by ArbCom
 1. 0x010C
 2. AntonierCH
 3. Gratus
 4. Hexasoft
 5. Linedwell

German WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list

 1. Alraunenstern
 2. Hephaion
 3. Perrak
 4. Rax

Hebrew WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list

 1. Deror avi
 2. Matanya
 3. בריאן
 4. יונה בנדלאק
 5. עוזי ו.

Hungarian WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list (requests and policy)

 1. Bináris
 2. Csigabi
 3. Grin
 4. Pallerti
 5. Tgr

Indonesian WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list

 1. Aldnonymous
 2. Bennylin
 3. Bonaditya
 4. Meursault2004
 5. Mimihitam

Italian WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list

 1. Ask21
 2. Gac
 3. L736E
 4. Melos
 5. Ruthven
 6. Shivanarayana
 7. Vituzzu

Japanese WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list (policy)

 1. Bellcricket
 2. Penn Station
 3. Y-dash
 4. さかおり

Korean WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list (policy and request)

 1. Dmthoth
 2. IRTC1015
 3. Sotiale
 4. 이강철

Malayalam WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list (Policy and Requests)

 1. Kiran Gopi
 2. Razimantv

Persian WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list

 1. Huji
 2. Ladsgroup
 3. Sahehco

Polish WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list
Due to a new policy on the Polish Wikipedia, users who gain 85% of votes in favor may become CheckUsers

 1. Masti
 2. Nedops
 3. Ptjackyll
 4. Pundit
 5. Saper
 6. Wojciech Pędzich

Portuguese WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list

Under the local policy, CheckUsers are elected with one year term.

 1. Millennium bug until 21:53, 12 February 2020
 2. Stanglavine until 21:32, 12 February 2020
 3. Stegop until 14:18, 23 February 2020
 4. Tks4Fish until 20:20, 10 January 2020
 5. Tuga1143 until 11:23, 21 January 2020

Russian WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list

Appointed by ArbCom
 1. DR
 2. OneLittleMouse
 3. Q-bit array
 4. Wulfson
 5. Ле Лой

Serbian WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list

 1. Djordjes
 2. Dungodung
 3. Обрадовић Горан

Simple English WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list

 1. Bsadowski1
 2. Djsasso
 3. Eptalon
 4. Lofty abyss
 5. Peterdownunder

Slovene WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list

 1. MZaplotnik
 2. Romanm

Spanish WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list
Local policy mandates that only users who gain at least 30 votes in favor and 80% support can be appointed.

 1. Alhen
 2. Bernard
 3. Montgomery
 4. Rastrojo

Swedish WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list

 1. Fluff
 2. Julle
 3. Tegel

Thai WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list

 1. B20180
 2. Geonuch

Turkish WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list

 1. Eldarion
 2. Elmacenderesi

Ukrainian WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list

Appointed by ArbCom
 1. NickK
 2. VictorAnyakin
 3. Стефанко1982

Vietnamese WikipediaEdit

Automatically generated checkusers list

 1. DHN
 2. Mxn

Wikimedia CommonsEdit

Automatically generated checkusers list

 1. Elcobbola
 2. Jameslwoodward
 3. Krd
 4. Magog the Ogre
 5. Trijnstel

WikispeciesEdit

Automatically generated checkusers list

 1. Dan Koehl
 2. Faendalimas
 3. Koavf

MetaEdit

Automatically generated checkusers list · (information page and requests page)

 1. Ajraddatz
 2. MarcoAurelio
 3. Trijnstel
 4. Vituzzu


LinkiEdit