Talk:Wikimedia Czech Republic

Add topic
Active discussions

V této fázi již nediskutujeme otázku, zda pobočku založit, ale co je potřeba pro to udělat a jakým způsobem. Původní diskuse je v archivu: /Archive001. Podstatné informace obsahuje hlavní stránka a zápis z prvního pracovního setkání Wikimedia Czech Republic/Reports/2007-05-12. --Egg 13:12, 16 May 2007 (UTC)

Nemá se nejprve registrovat sdružení na ministerstvu (a nechat schválit stanovy) a až pak je možné svolat valnou hromadu? Ragimiri

Je mozne se participovat na priprave resp. byt soucasti pripravneho vyboru, nebo je toto povoleno pouze lidem pritomnym na prvnim setkani? --limojoe 03:00, 18 May 2007 (UTC)

StanovyEdit

Hodďte to pak do pdfKA ať se to dá normálně vytisknout.--Juan de Vojnikov 16:12, 19 June 2007 (UTC)

JménaEdit

Myslím, že by bylo vhodné začít zde psát plná jména těch, kteří něco podepsali, nebo mají nějaké funkce ve sdružení. Jedna věc je práce na Wikipedii, druhá ale práce pro občanské sdružení, které alespoň pro lidi mimo by mělo být viděno jako sdružení normálních lidí, kteří se neschovávají. Chápu, že i tohle je spíš stránka pro "insidery", ale já osobně bych se zdráhal vstoupit do sdružení, jehož stanovy připravili lidi, kteří vystupují pod pseudonymy. Nepůsobí to na mě dobře. A to i přesto, že k těm lidem žádnou nedůvěru necítím. Miraceti 09:55, 18 March 2008 (UTC)

Chápu, že to nepůsobí dobře. Svoje jména uveřejníme, spíše jde o to, že někteří nechtějí mimo pobočku zveřejnit spojení svého jména s přezdívkou. Musíme tedy vyřešit jak. Na druhou stranu si ale myslím, že je lepší, když jsou zde uvedeny přezdívky, protože zájemci znají (nebo mohou znát) naši činnost na wikipedii a podle toho si udělat obraz o tom, jestli jsme důvěryhodní nebo ne. Pokud by zde bylo pouze uvedeno, že v přípravném výboru je např. Jan Novák a Petr Svoboda (bez přezdívek), nic by to lidem neřeklo a IMO by měli k přípravnému výboru menší důvěru.
Jinak ale jsme ze zákona povinni chránit osobní údaje členů – proto jejich jména nebudou zveřejněna, pokud k tomu nedají souhlas. Řeší to rozhodnutí přípravného výboru č. 2.
Jen pro upřesnění: zatím nikdo nemá žádnou funkci. Do Valné hromady bude existovat pouze nestrukturovaný Přípravný výbor, tedy ti, "kteří něco podepsali". --Packa 18:21, 25 March 2008 (UTC)
Zapomněl jsem – naše jména jsou už na Wikimedia chapters (dole) --Packa 20:27, 21 April 2008 (UTC)
Zatím jenom u poloviny jsou k těm občanským jménům přiřazena nicknames. Takže zbytek je 50:50 :-) --Kychot 14:02, 24 April 2008 (UTC)
Je to proto, že – jak jsme nahoře napsali – někteří nechtějí veřejně spojit své jméno s přezdívkou. --Packa 08:32, 27 April 2008 (UTC)

IČO atd.Edit

Když už jsme tedy zaregistrovaní a máme nějaký záznam u MVČR:

Wikimedia Česká republika, vznik: 06.03.2008, IČO: 22680560
Adresa: Praha 5-Smíchov, Lidická 291/40

tak proč tyhle údaje nejsou na stránce? --Kychot 14:06, 24 April 2008 (UTC)

Díky za upozornění, už jsme to tam doplnili. --Packa 08:29, 27 April 2008 (UTC)

Plánované aktivityEdit

Zlepšování dobrého jména a povědomosti o českých projektech WM – v současné době má většina lidí povědomost pouze o Wikipedii a jsou i tací, kteří vůbec nevědí, o co se jedná. Nemělo by se ale zapomínat i na ostatní projekty v češtině (Wikislovník, Wikiknihy, Wikisource, Wikicitáty, ale i např. Wikimedia Commons).

Předvčírem jsme si řekli, že by naše pobočka měla podporovat všechny naše české projekty, tj. i ty, které jsou teprve v inkubaci. Dokonce bych řekl, že právě tyto projety tu pomoc potřebují teď ze všech nejvíc. A přitom tady na tom seznamu Wikiverzita i Wikizprávy chybí. A když se podíváte na podporu našich žádostí Requests for new languages/Wikinews Czech a Requests for new languages/Wikiversity Czech, tak třeba ze současného přípravného výboru je nepodpořil nikdo a naopak polovina výboru je proti. Tak jak si to vysvětlit? --Kychot 11:34, 26 April 2008 (UTC)

KontaktEdit

Nazdar, lidi, na Wikipedii jsem narazil na stránku Wikipedie:Kontakt, je na ní řada kontaktů včetně kontaktů na americkou Nadaci, myslím, že by bylo jen dobře, kdyby se tam přidaly kontakty na pobočku. Okino 16:23, 19 May 2008 (UTC)

ZkratkaEdit

Myslím, že by bylo vhodné dohodnout se na jediné zkratce: WM ČR nebo WM CZ (samozřejmě myšleno na českých stránkách). --Packa 13:48, 1 June 2008 (UTC)

Diskusi o zkratce jsem přidal do agendy "různé" na IRC zasedání. --che 14:26, 2 June 2008 (UTC)

Odpověď z 10. června: Žádná ze zkratek názvu sdružení není v tuto chvíli oficiální, jako neoficiální zkratky Rada doporučuje užívat WM ČR v česky psaných dokumentech a WM CZ v cizojazyčných. --egg 21:41, 1 July 2008 (UTC)

Bankovní spojeníEdit

Zdravím pobočku. Nebylo by z hlediska poplatků výhodnější mít transparentní účet u Fio, kde se žádné poplatky neplatí? --Ragimiri 20:59, 1 July 2008 (UTC)

Ahoj. Pokud chceš vznášet připomínky k chodu pobočky, prosím, snaž se činit tak dřív, než je uděláno konečné rozhodnutí (v tomto případě dokonce realizováno). Až se staneš členem, budeš i podrobněji informován. Na interní wiki bys našel odpověď na tuto svou otázku. Ve zkratce: FIO by nejspíš skutečně vyšlo levněji, naproti tomu eBanka nám poskytuje větší komfort, proto jsme ji vybrali. --egg 21:38, 1 July 2008 (UTC)

Plná mocEdit

Uděluji tímto způsobem plnou moc uživateli Packa k hlasování mým jménem na Členské schůzi sdružení Wikimedia Česká republika dne 16. dubna 2011. --Zirland 21:56, 15 April 2011 (UTC)

Propagace GoogluEdit

Podívejte se, jak se Google popaguje.--Juandev (talk) 06:56, 22 February 2012 (UTC)

Wikimedia LGBTEdit

  Wikimedia LGBT+
Wikimedia LGBT+ is a proposed thematic organization that seeks to promote the development of content on Wikimedia projects which is of interest to LGBT+ communities. Proposed activities include outreach at LGBT events, Wikimania and other Wikimedia events, an international campaign called Wiki Loves Pride, and work on safe space policies, among other collaborations and interwiki projects. Active Wikimedians are welcome to join this cause! Please consider adding your name as a participant/supporter. Current tasks include translating pages, building a strong framework here at Meta, and achieving user group status (with the eventual goal of becoming a thematic organization). Your feedback is welcome on the discussion page.

--Another Believer (talk) 17:21, 1 November 2013 (UTC)

Request for comments on Wikimedia user group logosEdit

This is an update from the Wikimedia Affiliations Committee. Translations are available.

The Affiliations Committee is requesting comments on proposed best practices for Wikimedia user group logos. The committee will seek community input until Saturday, May 24, 2014. After considering the community's input, the Affiliations Committee will publish on Meta-Wiki guidelines for Wikimedia user group logos.

There is already a standard format used by chapters, and that format is being applied to thematic organizations as well. Chapters and thematic organizations have also worked with Wikimedia Foundation legal in the past on custom logos. Wikimedia user groups may also create custom logos, and the new trademark policy allows for logos to be based off the community or Wikimedia Foundation logos. However, there remains a question of the best practice for standard user group logos.

Please make any comments or ask any questions on Meta-Wiki at Affiliations Committee/RFCs/Wikimedia user group logos.

Thank you - Wikimedia Affiliations Committee

Posted by the MediaWiki message delivery on 23:08, 14 May 2014 (UTC) • TranslateGet helpSubscribe or unsubscribe.

ReportsEdit

Greetings, Wikimedia CZ colleagues (pinging Jan, Jaro, Vojtech, and Dominik)!

We noticed that you have financial reports available for your two most recently completed fiscal years here:

Thanks for making those available! Would you mind updating the Reports page on Meta to link to these reports? That would make it easy for anyone to see that WMCZ is up-to-date with its reporting. (We are asking Wikimedia organizations to add their reports to this page where they are available, so that the Reports may be found in a central location.)

Best regards, Winifred Olliff (FDC Support Team) talk 00:23, 28 August 2014 (UTC)

Hello Winifred, you are talking about financial reports but you linked regular annual (activity) reports. Can you clarify this? However, I can update the page with everything we have to the public disposal, if that would be helpful --Vojtěch Dostál (talk) 14:27, 28 August 2014 (UTC)
Thanks a lot for the quick response, Vojtěch. Yes, it would be great if you could link any recent reports you have available from the Reports page, even the annual activity reports that do not include financials. (There are columns on that page for both annual reports and financial reports in the Reports table.) I believe the 2013 document I linked does also include your financials on page 9, unless I am misunderstanding it! You are indeed correct, however, that the 2012 report I just linked does not include any financials. Is WMCZ planning on making a financial statement for 2012 available soon? (I am sure you have been tracking your expenses carefully as usual, so it would be great if you could publish a financial statement on Meta for that year as well, since you probably have the information available somewhere. If you need any help with that or have any concerns, please feel welcome to Email me at wolliff at wikimedia dot org.) Cheers and thanks again, Winifred Olliff (FDC Support Team) talk 19:29, 28 August 2014 (UTC)
I'll do it as soon as I find some time! :) --Vojtěch Dostál (talk) 14:06, 30 August 2014 (UTC)
Thanks for looking into it, Vojtěch. Cheers, Winifred Olliff (FDC Support Team) talk 16:03, 2 September 2014 (UTC)

Hello Winifred, it is now available at Wikimedia chapters/Reports/Wikimedia Czech Republic/Financial report 2012 --Vojtěch Dostál (talk) 08:55, 8 September 2014 (UTC)

Great news, Vojtěch! Thanks for posting that and linking to it from the Reports page. Cheers, Winifred Olliff (FDC Support Team) talk 16:04, 8 September 2014 (UTC)

Affiliations Committee call for candidates - September 2014Edit

The Affiliations Committee is looking for new members. The committee's work requires communication with volunteers all over the World, negotiating skills and cultural sensitivity and the ability to understand legal texts. We try to get a healthy mix of different skill sets in our members.

Members are usually selected every twelve months for staggered two-year terms. The applications will be voted on by the current members not seeking re-election, taking into account comments put forward by the committee's members, advisers, WMF staff and board liaisons based on the membership criteria. A final decision will be made by the end of October 2014, with new members expected to join on or around 1 November 2014.

Please read the full call for candidates for more information, membership criteria, and details on how to apply.

Best regards,
Carlos Colina
Chair, Affiliations Committee

Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Affiliations Committee, 07:46, 5 September 2014 (UTC) • TranslateGet helpSubscribe or unsubscribe.

Nominations are being accepted for 2015 Wikimedia Foundation electionsEdit

This is a message from the 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee. Translations are available.

Greetings,

I am pleased to announce that nominations are now being accepted for the 2015 Wikimedia Foundation Elections. This year the Board and the FDC Staff are looking for a diverse set of candidates from regions and projects that are traditionally under-represented on the board and in the movement as well as candidates with experience in technology, product or finance. To this end they have published letters describing what they think is needed and, recognizing that those who know the community the best are the community themselves, the election committee is accepting nominations for community members you think should run and will reach out to those nominated to provide them with information about the job and the election process.

This year, elections are being held for the following roles:

Board of Trustees
The Board of Trustees is the decision-making body that is ultimately responsible for the long term sustainability of the Foundation, so we value wide input into its selection. There are three positions being filled. More information about this role can be found at the board elections page.

Funds Dissemination Committee (FDC)
The Funds Dissemination Committee (FDC) makes recommendations about how to allocate Wikimedia movement funds to eligible entities. There are five positions being filled. More information about this role can be found at the FDC elections page.

Funds Dissemination Committee (FDC) Ombud
The FDC Ombud receives complaints and feedback about the FDC process, investigates complaints at the request of the Board of Trustees, and summarizes the investigations and feedback for the Board of Trustees on an annual basis. One position is being filled. More information about this role can be found at the FDC Ombudsperson elections page.

The candidacy submission phase lasts from 00:00 UTC April 20 to 23:59 UTC May 5 for the Board and from 00:00 UTCApril 20 to 23:59 UTC April 30 for the FDC and FDC Ombudsperson. This year, we are accepting both self-nominations and nominations of others. More information on this election and the nomination process can be found on the 2015 Wikimedia elections page on Meta-Wiki.

Please feel free to post a note about the election on your project's village pump. Any questions related to the election can be posted on the talk page on Meta, or sent to the election committee's mailing list, board-elections -at- wikimedia.org

On behalf of the Elections Committee,
-Gregory Varnum (User:Varnent)
Coordinator, 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee

Posted by the MediaWiki message delivery on behalf of the 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee, 04:56, 21 April 2015 (UTC) • TranslateGet help

Requests for comments on Wikimedia user groups approval process and agreementsEdit

This is an update from the Wikimedia Affiliations Committee. Translations are available.

The Wikimedia Affiliations Committee is requesting comments on the approval process and agreements for Wikimedia user groups.

Wikimedia user groups are groups of Wikimedia users who support and promote the Wikimedia projects in the offline world by organizing meetups and other projects. The Wikimedia Affiliations Committee's responsibilities include approval of new Wikimedia user groups.

The committee will seek community input until Friday, May 1, 2015. The committee will then review the community's input, and publish the new process and agreements on Meta-Wiki. The committee will again seek community input approximately six months after any changes are adopted to gauge effectiveness and if any additional changes are necessary.

Please see the RFC page on Meta-Wiki for more information and to provide feedback.

Thank you - Wikimedia Affiliations Committee

Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Affiliations Committee, 04:26, 24 April 2015 (UTC) • TranslateGet helpSubscribe or unsubscribe.

Wikimedia Foundation Funds Dissemination Committee elections 2015Edit

This is a message from the 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee. Translations are available.

Voting has begun for eligible voters in the 2015 elections for the Funds Dissemination Committee (FDC) and FDC Ombudsperson. Questions and discussion with the candidates for the Funds Dissemination Committee (FDC) and FDC Ombudsperson will continue during the voting. Nominations for the Board of Trustees will be accepted until 23:59 UTC May 5.

The Funds Dissemination Committee (FDC) makes recommendations about how to allocate Wikimedia movement funds to eligible entities. There are five positions on the committee being filled.

The FDC Ombudsperson receives complaints and feedback about the FDC process, investigates complaints at the request of the Board of Trustees, and summarizes the investigations and feedback for the Board of Trustees on an annual basis. One position is being filled.

The voting phase lasts from 00:00 UTC May 3 to 23:59 UTC May 10. Click here to vote. Questions and discussion with the candidates will continue during that time. Click here to ask the FDC candidates a question. Click here to ask the FDC Ombudsperson candidates a question. More information on the candidates and the elections can be found on the 2015 FDC election page, the 2015 FDC Ombudsperson election page, and the 2015 Board election page on Meta-Wiki.

On behalf of the Elections Committee,
-Gregory Varnum (User:Varnent)
Volunteer Coordinator, 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee

Posted by the MediaWiki message delivery 03:40, 4 May 2015 (UTC) • TranslateGet help

Wikimedia Foundation Board of Trustees elections 2015Edit

This is a message from the 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee. Translations are available.

Voting has begun for eligible voters in the 2015 elections for the Wikimedia Foundation Board of Trustees. Questions and discussion with the candidates for the Board will continue during the voting.

The Wikimedia Foundation Board of Trustees is the ultimate governing authority of the Wikimedia Foundation, a 501(c)(3) non-profit organization registered in the United States. The Wikimedia Foundation manages many diverse projects such as Wikipedia and Commons.

The voting phase lasts from 00:00 UTC May 17 to 23:59 UTC May 31. Click here to vote. More information on the candidates and the elections can be found on the 2015 Board election page on Meta-Wiki.

On behalf of the Elections Committee,
-Gregory Varnum (User:Varnent)
Volunteer Coordinator, 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee

Posted by the MediaWiki message delivery 17:20, 17 May 2015 (UTC) • TranslateGet help

Introducing the Wikimedia Affiliates mailing listEdit

This is an update from the Wikimedia Affiliations Committee. Translations are available.

The Wikimedia Affiliations Committee is pleased to introduce the launch of the Wikimedia Affiliates mailing list, which is basically a place for all the affiliates (chapters, thematic organizations, user groups) to discuss issues related to affiliates, make announcements to other affiliates, and collaborate on activities and community-wide events. The idea is to help facilitate the dialogue affiliates across our movement, plus collaborative discussions like community-wide activities, joint edit-a-thons, regional conferences, blog/report posts, or other communications from affiliates.

Each Wikimedia movement affiliate is allocated three spots on the mailing list. All affiliates may contact the Affiliations Committee to request additional spots if needed.

Please find a bit more information on Meta-Wiki and do not hesitate to contact the Affiliations Committee if you have further questions.

Thank you - Wikimedia Affiliations Committee

Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Affiliations Committee, 07:51, 27 October 2015 (UTC) • TranslateGet helpSubscribe or unsubscribe.

Your input requested on the proposed #FreeBassel banner campaignEdit

This is a message regarding the proposed 2015 Free Bassel banner. Translations are available.

Hi everyone,

This is to inform all Wikimedia contributors that a straw poll seeking your involvement has just been started on Meta-Wiki.

As some of your might be aware, a small group of Wikimedia volunteers have proposed a banner campaign informing Wikipedia readers about the urgent situation of our fellow Wikipedian, open source software developer and Creative Commons activist, Bassel Khartabil. An exemplary banner and an explanatory page have now been prepared, and translated into about half a dozen languages by volunteer translators.

We are seeking your involvement to decide if the global Wikimedia community approves starting a banner campaign asking Wikipedia readers to call on the Syrian government to release Bassel from prison. We understand that a campaign like this would be unprecedented in Wikipedia's history, which is why we're seeking the widest possible consensus among the community.

Given Bassel's urgent situation and the resulting tight schedule, we ask everyone to get involved with the poll and the discussion to the widest possible extent, and to promote it among your communities as soon as possible.

(Apologies for writing in English; please kindly translate this message into your own language.)

Thank you for your participation!

Posted by the MediaWiki message delivery 21:46, 25 November 2015 (UTC) • TranslateGet help

2015 Affiliations Committee call for candidatesEdit

This is an update from the Wikimedia Affiliations Committee. Translations are available.

The Affiliations Committee – the committee responsible for guiding volunteers in establishing Wikimedia chapters, thematic organizations, and user groups – is looking for new members!

The main role of the Affiliations Committee is to guide groups of volunteers that are interested in forming Wikimedia affiliates. We review applications from new groups, answer questions and provide advice about the different Wikimedia affiliation models and processes, review affiliate bylaws for compliance with requirements and best practices, and advise the Wikimedia Foundation Board of Trustees on issues connected to chapters, thematic organizations and Wikimedia user groups.

The committee consists of twelve members, six of whom are selected every twelve months for staggered two-year terms.

Key skills

Being a part of the Affiliations Committee requires communication with volunteers all over the world, negotiating skills, cultural sensitivity, and the ability to understand legal texts. We try to get a healthy mix of different skill sets in our members. The key skills and experience that we look for in candidates are:

 • Excitement by the challenge of helping to empower groups of volunteers worldwide.
 • Willingness to process applications through a set, perhaps bureaucratic process.
 • Readiness to participate in political discussions on the role and future of affiliates, models of affiliations, and similar questions.
 • Availability of up to 5 hours per week, and the time to participate in a monthly ~2 hour voice/video meeting.
 • International orientation.
 • Very good communication skills in English.
 • Ability to work and communicate with other languages and cultures.
 • Strong understanding of the structure and work of affiliates and the WMF.
 • Knowledge of different legal systems and experience in community building and organising are a plus.
 • Effective communication skills in other languages are a major plus.
 • Experience with or in an active affiliate is a major plus.
 • Willingness to use one's real name in committee activities (including contacts with current and potential affiliates) when appropriate.

We are looking for people who are not afraid of the workload and are motivated by helping other volunteers to get organized and form communities that further our mission around the world.

Selection process

As a reflection of our commitment to openness, transparency, and bilateral engagement with the Wikimedia community, the 2015 member selection process will include a public review and comment period. All applications received by the committee will be posted on Meta (at Affiliations Committee/Candidates/2015), and the community will be invited to provide comments and feedback about each candidate.

At the end of the public comment period, the applications will be voted on by the members of the committee who are not seeking re-election, taking into account comments put forward by the committee's members, advisors, WMF staff and board liaisons, and the community. A final decision will be made by mid-January 2016, with new members expected to join later that month.

How to apply

If you are interested in joining the committee, please send an application to affcom@lists.wikimedia.org by 31 December 2015. You will get a confirmation that your application was received.

Your application should include the following:

 • Your full name
 • Your contact information (including e-mail address and username)
 • A statement describing your relevant experience, skills, and motivation for joining the committee.

Your statement will be published for community review and feedback, so please do not include any information that you are not comfortable sharing.

If you have any questions, please don't hesitate to email me and/or the committee as a whole. We are happy to chat or have a phone call with anyone about our work if this helps them decide to apply. Please distribute this call among your networks, and do apply if you are interested!

Best regards,
Carlos Colina
Chair, Affiliations Committee

Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Affiliations Committee, 16:53, 9 December 2015 (UTC) • Please help translate to your languageGet helpSubscribe or unsubscribe.

Get involved in Wikipedia 15!Edit

This is a message from the Wikimedia Foundation. Translations are available.

As many of you know, January 15 is Wikipedia’s 15th Birthday!

People around the world are getting involved in the celebration and have started adding their events on Meta Page. While we are celebrating Wikipedia's birthday, we hope that all projects and affiliates will be able to utilize this celebration to raise awareness of our community's efforts.

Haven’t started planning? Don’t worry, there’s lots of ways to get involved. Here are some ideas:

Everything is linked on the Wikipedia 15 Meta page. You’ll find a set of ten data visualization works that you can show at your events, and a list of all the Wikipedia 15 logos that community members have already designed.

If you have any questions, please contact Zachary McCune or Joe Sutherland.

Thanks and Happy nearly Wikipedia 15!
-The Wikimedia Foundation Communications team

Posted by the MediaWiki message delivery, 20:53, 18 December 2015 (UTC) • Please help translate to your languageHelp

Wikimedia CEE Meeting 2016/NeedsEdit

Hello there! We are going to have the fifth annual Wikimedia CEE Meeting in Armenia. In order to prepare the programme, we need your input about some questions and needs you (as an affiliate or community) have. You can also share something working (or not) for you. Could you please add the info to the page? Thank you! --Lord Bumbury (talk) 09:22, 29 April 2016 (UTC)

De-Recognition of Affiliates with Long-standing Non-ComplianceEdit

This is an update from the Wikimedia Affiliations Committee. Translations are available.

Recognition as a Wikimedia affiliate - a chapter, thematic organization, or user group - is a privilege that allows an independent group to officially use the Wikimedia name to further the Wikimedia mission. While most Wikimedia affiliates adhere to the basic compliance standards set forth in their agreements with the Wikimedia Foundation, a protocol has been developed to address the exceptional cases when a Wikimedia affiliate does not meet basic compliance standards and their continued recognition as a Wikimedia affiliate presents a risk to the Wikimedia movement.

In the past year, the Affiliations Committee - with support from Wikimedia Foundation staff - has made a concerted effort to address a handful of chapters with long-standing issues of non-compliance. As a result, in the coming days and months, a small number of chapters that have been unable to return to compliance through their efforts in the past year will not have their chapter agreements renewed. As a consequence, these organizations will no longer have the additional rights to use the Wikimedia trademarks, including the Wikimedia name, that had been granted under those agreements.

If you have questions about what this means for community members in the affected affiliates’ region or language areas, we have put together a basic FAQ. The FAQ talk page is available for additional questions and comments, and the Affiliations Committee is happy to answer questions directly.

Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Affiliations Committee, 15:55, 13 February 2017 (UTC) • Please help translate to your languageGet helpSubscribe or unsubscribe.

Review of initial updates on Wikimedia movement strategy processEdit

Note: Apologies for cross-posting and sending in English. Message is available for translation on Meta-Wiki.

The Wikimedia movement is beginning a movement-wide strategy discussion, a process which will run throughout 2017. For 15 years, Wikimedians have worked together to build the largest free knowledge resource in human history. During this time, we've grown from a small group of editors to a diverse network of editors, developers, affiliates, readers, donors, and partners. Today, we are more than a group of websites. We are a movement rooted in values and a powerful vision: all knowledge for all people. As a movement, we have an opportunity to decide where we go from here.

This movement strategy discussion will focus on the future of our movement: where we want to go together, and what we want to achieve. We hope to design an inclusive process that makes space for everyone: editors, community leaders, affiliates, developers, readers, donors, technology platforms, institutional partners, and people we have yet to reach. There will be multiple ways to participate including on-wiki, in private spaces, and in-person meetings. You are warmly invited to join and make your voice heard.

The immediate goal is to have a strategic direction by Wikimania 2017 to help frame a discussion on how we work together toward that strategic direction.

Regular updates are being sent to the Wikimedia-l mailing list, and posted on Meta-Wiki. Beginning with this message, monthly reviews of these updates will be sent to this page as well. Sign up to receive future announcements and monthly highlights of strategy updates on your user talk page.

Here is a review of the updates that have been sent so far:

More information about the movement strategy is available on the Meta-Wiki 2017 Wikimedia movement strategy portal.

Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Wikimedia Foundation, 20:27, 15 February 2017 (UTC) • Please help translate to your languageGet help

Overview #2 of updates on Wikimedia movement strategy processEdit

Note: Apologies for cross-posting and sending in English. This message is available for translation on Meta-Wiki.

As we mentioned last month, the Wikimedia movement is beginning a movement-wide strategy discussion, a process which will run throughout 2017. This movement strategy discussion will focus on the future of our movement: where we want to go together, and what we want to achieve.

Regular updates are being sent to the Wikimedia-l mailing list, and posted on Meta-Wiki. Each month, we are sending overviews of these updates to this page as well. Sign up to receive future announcements and monthly highlights of strategy updates on your user talk page.

Here is a overview of the updates that have been sent since our message last month:

More information about the movement strategy is available on the Meta-Wiki 2017 Wikimedia movement strategy portal.

Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Wikimedia Foundation, 19:42, 9 March 2017 (UTC) • Please help translate to your languageGet help

We invite you to join the movement strategy conversation (now through April 15)Edit

05:00, 18 March 2017 (UTC)

Start of the 2017 Wikimedia Foundation Board of Trustees electionsEdit

Please accept our apologies for cross-posting this message. This message is available for translation on Meta-Wiki.

On behalf of the Wikimedia Foundation Elections Committee, I am pleased to announce that self-nominations are being accepted for the 2017 Wikimedia Foundation Board of Trustees Elections.

The Board of Trustees (Board) is the decision-making body that is ultimately responsible for the long-term sustainability of the Wikimedia Foundation, so we value wide input into its selection. More information about this role can be found on Meta-Wiki. Please read the letter from the Board of Trustees calling for candidates.

The candidacy submission phase will last from April 7 (00:00 UTC) to April 20 (23:59 UTC).

We will also be accepting questions to ask the candidates from April 7 to April 20. You can submit your questions on Meta-Wiki.

Once the questions submission period has ended on April 20, the Elections Committee will then collate the questions for the candidates to respond to beginning on April 21.

The goal of this process is to fill the three community-selected seats on the Wikimedia Foundation Board of Trustees. The election results will be used by the Board itself to select its new members.

The full schedule for the Board elections is as follows. All dates are inclusive, that is, from the beginning of the first day (UTC) to the end of the last.

 • April 7 (00:00 UTC) – April 20 (23:59 UTC) – Board nominations
 • April 7 – April 20 – Board candidates questions submission period
 • April 21 – April 30 – Board candidates answer questions
 • May 1 – May 14 – Board voting period
 • May 15–19 – Board vote checking
 • May 20 – Board result announcement goal

In addition to the Board elections, we will also soon be holding elections for the following roles:

 • Funds Dissemination Committee (FDC)
  • There are five positions being filled. More information about this election will be available on Meta-Wiki.
 • Funds Dissemination Committee Ombudsperson (Ombuds)
  • One position is being filled. More information about this election will be available on Meta-Wiki.

Please note that this year the Board of Trustees elections will be held before the FDC and Ombuds elections. Candidates who are not elected to the Board are explicitly permitted and encouraged to submit themselves as candidates to the FDC or Ombuds positions after the results of the Board elections are announced.

More information on this year's elections can be found on Meta-Wiki. Any questions related to the election can be posted on the election talk page on Meta-Wiki, or sent to the election committee's mailing list, board-elections wikimedia.org.

On behalf of the Election Committee,
Katie Chan, Chair, Wikimedia Foundation Elections Committee
Joe Sutherland, Community Advocate, Wikimedia Foundation

Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Wikimedia Foundation Elections Committee, 03:35, 7 April 2017 (UTC) • Please help translate to your languageGet help

Voting has begun in 2017 Wikimedia Foundation Board of Trustees electionsEdit

19:02, 3 May 2017 (UTC)

Join the next cycle of Wikimedia movement strategy discussions (underway until June 12)Edit

19:25, 16 May 2017 (UTC)

Start of the 2017 Wikimedia Foundation Funds Dissemination Committee electionsEdit

21:03, 23 May 2017 (UTC)

Translating Ibero-America is back! Come and join us :)Edit

Dear Wikimedia Česká republika ,
Hope this message finds you well!
Again this year 2017 the Iberocoop network is launching the editing contest "Translating Ibero-American" aiming to position the Ibero-american culture outside our borders :)
You can find the contest page here
We hope your community can join us!
Hugs--Anna Torres (WMAR) (talk) 20:02, 1 June 2017 (UTC)

Learning Quarterly: October 2017Edit

L&E Newsletter / Volume 4 / Issue 14 / October 2017
Learning Quarterly

Stay tuned
blogs, events
& more!

MediaWiki message delivery (talk) 10:50, 3 November 2017 (UTC)

Inviting you to participate in the women editing contest "The women you have never met"Edit

Dear Wikimedia Česká republika!

Hope this message finds you all well :) On behalf of Iberocoop network I want to invite you to be part of the women editing contest we are organizing along with many other chapters and user groups in the movement. You are doing an excellent work on your local context and we will be so pleased to have you on board. In this very early stage, we are asking the organizations to add their interest in the following meta page Hope to see you there soon! Hugs----Anna Torres (WMAR) --Anna Torres (WMAR) (talk) 15:31, 25 January 2018 (UTC)

Learning Quarterly: January 2018Edit

L&E Newsletter / Volume 5 / Issue 15 / January 2018
Learning Quarterly

Stay tuned
blogs, events
& more!

MediaWiki message delivery (talk) 10:45, 3 November 2017 (UTC)

Share your feedback in this global Wikimedia surveyEdit

Dear Wikimedia Affiliates,
My name is María Cruz and I work for the Wikimedia Foundation on the Learning and Evaluation team. In one week or so, the Foundation is starting a global survey to learn about the experiences and feedback of Wikimedians. I am writing here, because I wanted to share with you a bit more about the project.
The survey is called "Wikimedia Communities and Contributors" and is conducted annually. We will send the survey to editors across all the Wikimedia projects, as well as Wikimedia affiliates and volunteer developers. This survey is going to be our way of making sure that we can hear feedback from a significant number of users from across the projects. This research supports editors and Wikipedia’s mission. This is our second annual CE Insights survey, and we look forward to improving it every year.
We will be contacting 2 people from each affiliate, based on the primary contact information that we have. Each affiliate will receive an additional third link which they can distribute to any leader in their chapter or user group.
Go to the project page to see the results of last year’s survey, and to see how your feedback helps the Wikimedia Foundation support communities. You can sign up to be notified about the results of the survey, or to learn how you can help with planning the survey next year.
If you have any questions or concerns about this project, please feel free to send them to Edward Galvez's talk page on Meta-Wiki or email him directly at surveys wikimedia · org in any language. You can learn more about this project and read about frequently asked questions. You can also share your feedback on Meta-Wiki.

Thank you for your time supporting this project!
María Cruz


MediaWiki message delivery (talk) 23:42, 19 March 2018 (UTC)

Notification of Past Due Chapter ReportingEdit

Greetings

This is a notification to bring to your attention that your organization is currently past due on its required annual reporting. Chapters and thematic organizations are required to submit 2 reports each year: an activity report and a financial statement covering all accounts and all incoming and outgoing expenses. Both reports must cover the entirety of the 12-month annual period and must be written in English, posted to meta, and linked on the meta Reports page.

This page is used to track how organizations and groups are meeting reporting requirements described in their agreements with the Wikimedia Foundation (e.g. chapter agreements, thematic organization agreements, user group agreements). It is the central place where affiliates can add reports about their activities, share their plans, and even news or social media channels with the wider movement. When new reports are available, organizations and groups should add them to this page to keep their columns up to date.

Annual reporting is due no later than 4 months following the end of an organization's fiscal year.

As noted on the meta reports page, your organization’s 2016-2017 annual activities and financial reporting became past due in APRIL.

Please be sure to:

 1. Post your 2016-2017 annual activities and financial reporting to the meta Reports page as soon as possible to return to compliance with your chapter agreement.
 2. Check that your groups reports page listing is also up to date for historical record-keeping, and
 3. Please send an email to Wikimedia-l in order to share with a movement-wide audience.

If you have any questions or need any further guidance, please don’t hesitate to reach out.

Best regards, DNdubane (WMF) (talk) 22:32, 6 June 2018 (UTC)

Learning Quarterly: June 2018Edit

L&E Newsletter / Volume 5 / Issue 16 / June 2018
Learning Quarterly

Stay tuned
blogs, events
& more!

MediaWiki message delivery (talk) 10:45, 3 November 2017 (UTC)

Registration for CEE Meeting 2018: less than a week left!Edit

Dear @Vojtěch Dostál:, @Klára Joklová: and Czech colleagues,

We would like to remind you that the registration for CEE Meeting 2018 is closing on 10 August.

Wikimedia CEE Meeting (Wikimedia Central and Eastern Europe Meeting) is an annual meeting of Wikimedians of the region. This year it will be hosted in Lviv, Ukraine, from 13 to 15 October 2018. The event page is here : Wikimedia CEE Meeting 2018

Our conference budget allows to fund two people from Wikimedia Czech Republic (full package with travel, accommodation, meals and other fees). In addition, you can delegate more people, but their costs will have to be covered by your chapter. The registration page is here : Wikimedia CEE Meeting 2018/Participants

Could you please confirm that you are working on selection of participants from your chapter and that you will be able to register them by 10 August?

We are looking forward to seeing representatives of your chapter in Lviv!

Best regards, on behalf of CEE meeting 2018 team — NickK (talk) 12:33, 5 August 2018 (UTC)

Hi NickK, yes we're on it :-) --Vojtěch Dostál (talk) 12:35, 5 August 2018 (UTC)
@Vojtěch Dostál: Thank you for your quick answer! — NickK (talk) 12:37, 5 August 2018 (UTC)

Learning Quarterly: November 2018Edit

L&E Newsletter / Volume 5 / Issue 17 / November 2018
Learning Quarterly

Stay tuned
blogs, events
& more!

MediaWiki message delivery (talk) 01:10, 29 November 2018 (UTC)

2018 Affiliations Committee call for candidatesEdit

This is an update from the Wikimedia Affiliations Committee.

The Affiliations Committee – the committee responsible for guiding volunteers in establishing Wikimedia chapters, thematic organizations, and user groups – is looking for new members!

The main role of the Affiliations Committee is to guide groups of volunteers that are interested in forming Wikimedia affiliates. We review applications from new groups, answer questions and provide advice about the different Wikimedia affiliation models and processes, review affiliate bylaws for compliance with requirements and best practices, and advise the Wikimedia Foundation Board of Trustees on issues connected to chapters, thematic organizations and Wikimedia user groups.

The committee can include up to fifteen members, roughly half of whom are selected every twelve months for staggered two-year terms. Those joining the committee during the current process will serve a two-year term ending in December 2020.

Key skills

Being a part of the Affiliations Committee requires communication with volunteers all over the world, negotiating skills, cultural sensitivity, and the ability to understand legal texts. We look for a healthy mix of different skill sets in our members, including the following key skills and experience:

- Willingness to process applications through a set, perhaps bureaucratic process.
- Readiness to participate in political discussions on the role and future of affiliates, models of affiliation, and similar topics.
- Availability of up to 5 hours per week, and the time to participate in a monthly two-hour voice/video meeting.
- International orientation.
- Fluency in English.
- Ability to work and communicate with other languages and cultures.
- Strong understanding of the structure and work of affiliates and the Wikimedia Foundation.
- Knowledge of different legal systems and experience in community building and organizing are a plus.
- Skills in other languages are a major plus.
- Experience with or in an active affiliate is a major plus.
- Strong track record of effective collaboration (such as evidenced skills at facilitation, mediation, negotiation, and so forth) are a major plus.
- Willingness to use one's real name in committee activities (including contacts with current and potential affiliates) when appropriate.

We are looking for people who are excited by the challenge of empowering volunteers to get organized and form communities that further our mission around the world. In exchange, committee members selected will gain the experience of supporting their world-wide colleagues to develop their communities as well as personal development in guiding organizational development, facilitating affiliate partnerships, and professional communications.

Selection process

As a reflection of our commitment to openness, transparency, and bilateral engagement with the Wikimedia community, the 2018 member selection process will include a public review and comment period. All applications received by the committee will be posted on Meta at Affiliations Committee/Candidates/December 2018, and the community will be invited to provide comments and feedback about each candidate.

At the end of the public comment period, the applications will be voted on by the members of the committee who are not seeking re-election, taking into account comments put forward by the committee's members, advisors, Wikimedia Foundation staff and board liaisons, and the community. A final decision will be made by mid-January 2019, with new members expected to join later that month.

How to apply

If you are interested in joining the committee, please post your application on the nomination page and send an email announcing your application to affcom@lists.wikimedia.org by 31 December 2018. Your application must include the following information:

- Your full name and Wikimedia username
- A statement describing your relevant experience, skills, and motivation for joining the committee.
- Answers to the following three questions:

 1. How do you think affiliates work best together to partner on effective projects and initiatives?
 2. What do you see as the role of affiliates in the Wikimedia movement in the next three years?
 3. What do you feel you will bring to the committee that makes you a uniquely qualified candidate?


If you have any questions, please don't hesitate to contact me and/or the committee as a whole. We are happy to chat or have a phone call with anyone about our work if this helps them decide to apply. Please distribute this call among your networks, and do apply if you are interested!

Best regards,
Kirill Lokshin
Chair, Affiliations Committee

Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Affiliations Committee, 06:25, 17 December 2018 (UTC)

New Affiliations Committee appointmentsEdit

AffCom is excited to share with you the news that the Wikimedia Foundation Board has unanimously approved the changes to the Bylaws during the last Board meeting on January 30, 2019.

This change allows the participation of User Groups in the Affiliate-selected Board seats (ASBS) 2019 process.

To read the Board's announcement, please click here

--MediaWiki message delivery (talk) 14:45, 21 February 2019 (UTC)

Help us make Wikipedia talk pages more accessible to more participantsEdit

Hello!

Our team at the Wikimedia Foundation is working on a project to improve the ease-of-use and productivity of wiki talk pages. As an affiliate, I can imagine you’ve run into challenges explaining talk pages to first-time participants, or it is an consultation that would interest your members.

We want all contributors to be able to talk to each other on the wikis – to ask questions, to resolve differences, to organize projects and to make decisions. Communication is essential for the depth and quality of our content, and the health of our communities.

We're currently leading a global consultation on how to improve talk pages, and we're looking for groups that can discuss and report on their experiences using (or helping other people to use) wiki talk pages. We'd like to invite you to participate, with the user groups that you belong to. You can learn more about the consultation at Mediawiki.org and if you're interested in hosting a group discussion (on-wiki or off-wiki), you can sign up at the participant sign-up group.

If you’d like to participate or if you have any questions, please contact us and let us know. The more people participate from many horizons, the better the outcome will be.

Thank you! Trizek (WMF) 15:29, 8 March 2019 (UTC)

Call for complementary facilitators and more to get the ASBS 2019 process started!Edit

Hi everyone, hope all is fine with you!

The next weeks will be intense, as affiliates figure out their participation in the process that will soon select 2 people for the Wikimedia Foundation Board of Trustees. Since new Bylaws established that the user groups are for the first time going to be involved in such process, a lot more support than before is certainly going to be necessary, among other things, for big and healthy conversations on the topic. Hence, please encourage members of your group to become a complementary facilitator, or sign up yourself! You can add yourself to the list on Meta or reply to me to flag availability. One person from the facilitators group should soon be selected to liaise with the Foundation Board’s Chair, María Sefidari, on behalf of all affiliates, and it may be wise to also find a deputy for them.

Finally, if you can think of any huge obstacles that would prevent your group from participating to the process (for instance, a language barrier, or lack of good decision-making mechanisms, etc.), please reach out to me directly: it is really important that we hear about them as early as possible. Thank you! Elitre (WMF) 15:23, 12 March 2019 (UTC)

Update on the Affiliate-selected Board seats 2019 processEdit

Hi all,

The Election Facilitators met on Friday, April 5. We finalized the resolution, which is now frozen. The Board of Trustees of the Wikimedia Foundation will be asked to approve the resolution.

We have made two small changes to be more inclusive. We extended the date for compliance with AffCom reporting and being in good standing to May 7 to allow time for as many Affiliates as possible to be current with these requirements. The Election Facilitators adjusted the language in case a quorum is not met during the election.

On the talk page of the resolution one issue was raised. The issue looks like to be about a possible candidate. Affiliates will have ample time to discuss the merits of candidates during nomination time, screening time, and they can cast their votes on candidates. The Election Facilitators didn't see the necessity for this change, and left the resolution on this point unchanged.

The Election Facilitators will be Abhinav Srivastava, Lane Rasberry, Jeffrey Keefer, Ad Huikeshoven, Neal McBurnett and Alessandro Marchetti. We will welcome more volunteers to assist us in this process, to reach out to the diversity in language and gender in our communities, and do so in an advisory role.

The nomination period opens on April 15. We are going to prepare nomination pages on Meta. You can expect a call for nominations. There is a draft call, including a candidates' profile section with non-binding guidelines about experience and characteristics for nominees. You are welcome to add your insights, or discuss on the talk page.

Erica Litrenta (WMF staff) supports us in this process. She will reach out to all affiliates through mail and other channels to make sure we are up to date with (user)name and contact details of your primary contact.

On behalf of the Election Facilitators, Ad Huikeshoven 10:52, 6 April 2019 (UTC)

Update about the Affiliate-selected Board seats process 2019Edit

Hello everyone!

 • The Resolution has been approved by the Board of Trustees;
 • Nominations phase is now open, from April 15 00:00 UTC to April 30 23:59 UTC. See the Call for Candidates and Nominations pages;
  • Community members may ask questions of the candidates;
 • Your main representative has just received an email to confirm that they are indeed the primary contact and will perform official actions on behalf of your group (such as endorsing candidates and then voting). Some groups also need to verify their eligibility status in due time, as explained in the email;
 • New content is available to spread awareness around the process - the infographic on this page has clickable links and can be translated, and a primer is available, that we hope will be particularly helpful to those new to such a process;
 • Finally, you are welcome to help with translations! Pick one page from the ASBS category and, in the next couple of weeks, please consider translating profiles of the candidates in particular.

Thanks for your attention! The Facilitators for ASBS 2019, 07:33, 15 April 2019 (UTC)

Affiliate-selected Board seats 2019 process: your representativeEdit

Hello. The name of the only person who will vote on behalf of this group to select the next two Board members is now at m:Affiliate-selected Board seats/2019/Eligible entities. Please contact me directly as soon as possible if you need any kind of corrections there. There's only a few hours left to endorse candidates, and only the official voter can do that. I would also like to take this opportunity to remind you that you can make a difference with the necessary translations.

Appreciate your attention and your support so far! Thank you! Elitre (WMF) and Facilitators of ASBS 2019, 12:15, 29 April 2019 (UTC)

Upcoming 2019 Affiliate-selected trustee position on the Board of Wikimedia FoundationEdit

Greetings Wikimedia Czech Republic,

My name is Gerald Shields, also known as user:Geraldshields11. I am asking for your top rank vote for me in the election for one of two open trustee positions on the Wikimedia Foundation Board of Trustees.

I am asking for your vote to help support emerging communities and promote an inclusive education environment on all wiki projects. Also, I plan to promote various other issues as I mention in my statement and answers to various questions. I ask that you show your support for the issues that need to be address by voting for me as one of your preferences.

My candidacy information page is Affiliate-selected Board seats/2019/Nominations/Gerald Shields on Meta or can be found at Gerald Shields candidate. I have responded to the “Questions for all candidates - Questions for this individual candidate that do not apply to other candidates”. My answers give more details on why your affiliate should vote for me.

Thank you for your time, discussion, and consideration of my candidacy. I appreciate it.

My best regards,

Gerald Shields

Geraldshields11 (talk) 01:11, 9 May 2019 (UTC)

Thank you for Wikimedia Czech Republic organization's top two tier vote during the 2019 trustee election. With your organization’s, Igbo's, and AfroCrowd's votes, I was able to score better than expected. I look forward to working with the trustees. Geraldshields11 (talk) 18:42, 16 July 2019 (UTC)

Introducing Wikimedia Space: A platform for movement news and organizationsEdit

Hi Wikimedia Czech Republic,
I’m writing to let you know that the Community Engagement department [1]at the Wikimedia Foundation is launching a new platform, Wikimedia Space. Here, you will find stories for and by contributors to the Wikimedia movement, and a space for discussions of different topics.

We know that finding information about Wikimedia activities and processes is very complicated, which makes the learning curve to enter our movement and be successful afterwards, really steep. By centralizing community stories and conversations in one shared space, we believe we are facilitating access and discoverability of topics across the movement, improving, in turn, connections among Wikimedians.

As an affiliated organization to the Wikimedia Foundation, we hope that you can share this platform with your local community, and we count on you to encourage them to add their voices. If you’d like to contribute stories, and overall, participate in the discussion section, please read our blogging guidelines and our code of conduct and join the conversation. Find more information about the project on its page on Meta.

Looking forward to seeing you at Wikimedia Space,
María Cruz, Communications and Outreach Manager, Wikimedia Foundation.
MediaWiki message delivery (talk) 17:53, 25 June 2019 (UTC)

References

Introducing Wikimedia Diary: A memory book (notebook) for allEdit

  Wikimedia Diary
Hello Wikimedia Czech Republic, I wanna share you about Wikimedia Diary, a public memory book (notebook) in which Wikimedians from all over the world are free to write any worth noting event/activities/experiences by them or community in this Wiki world. It is a more casual place to write about what one is up to.

As we all know, a diary is a book in which diarist keeps a daily record of events and experiences. Likewise, the basic idea of Wikimedia Diary is that we do many activities here in wiki world which we are proud of, but unfortunately it became only the history anytime. So, It is meant to record those activities on the happened date with a signature (~~~~) which is worth noting, and letting fellow Wikimedians know about what inspirational you've did. It would motivate users from all around the world to keep on cool activities and publish a note. I hope you share your activities with all of us on the page, and please let your friends know about Wikimedia Diary. Also, your feedback is welcome on the discussion page. Thank you!
Kind regards,
Tulsi Bhagat, Initiator of Wikimedia Diary, Wikimedia movement communications group.
MediaWiki message delivery (talk) 08:09, 15 November 2019 (UTC)

2019 Affiliations Committee call for candidatesEdit

The Affiliations Committee (AffCom) – the committee responsible for guiding volunteers in establishing Wikimedia chapters, thematic organizations, and user groups – is looking for new members!

The main role of the Affiliations Committee is to guide groups of volunteers that are interested in forming Wikimedia affiliates. We review applications from new groups, answer questions and provide advice about the different Wikimedia affiliation models and processes, review affiliate bylaws for compliance with requirements and best practices, and update the Wikimedia Foundation Board of Trustees as well as advise them on issues connected to chapters, thematic organizations and Wikimedia user groups.

The committee consists of fourteen members, selected every twelve months for staggered two-year terms. Those joining the committee during the current process will serve a two-year term ending in December 2021.

AffCom continues to closely monitor the Wikimedia 2030 Strategy process that was initiated in 2016. While the affiliation models continue to be discussed as part of the broader strategy discussion, as no decisions have been made to change the current affiliation models yet, AffCom will continue to work in the same manner with regard to affiliate recognitions and intervention support for affiliates with issues of non-compliance in 2020. Specifically, AffCom will continue to process applications for user group and chapter/thematic organization creation, while we await the strategy next steps and begin to prepare for a smooth transition of the committee and affiliates ecosystem to any changing movement structures and systems in 2021.

Being a part of the Affiliations Committee requires communication with volunteers all over the world, negotiating skills, cultural sensitivity, and the ability to understand legal texts. We look for a healthy mix of different skill sets in our members.

Required and Recommended Skills for Affiliations Committee MembersEdit

Across all committee members there are additional relevant skills as well as requirements which help to support the committee and its sustainability which include both required and relevant general skills

Required SkillsEdit

 • Fluency in English
 • Availability of up to 5 hours per week, and the time to participate in a monthly one and two-hour voice/video meetings.
 • Willingness to use one's real name in committee activities (including contacts with current and potential affiliates) when appropriate.
 • Strong track record of effective collaboration
 • International orientation

Relevant SkillsEdit

 • Skills in other languages are a major plus.
 • Public Communications (English writing and speaking skills)
 • Strong understanding of the structure and work of affiliates and the Wikimedia Foundation.
 • Documentation practices
 • Interviewing experience
 • Knowledge of different legal systems and experience in community building and organizing are a plus
 • Experience with, or in, an active affiliate is a major plus.
 • Teamwork
  • Focusing on shared goals instead of disagreements
  • Focusing on the conflict at hand and not past ones
  • Ensuring each member of the team has a clearly defined role, which can help reduce disagreements over areas of responsibility
  • Project and people management to coordinate different parties on a shared plan and seeing it through to completion.
 • Problem-Solving
  • Ability to evaluate various solutions
  • Ability to consider multiple interests and points of view
  • Willingness to revisit unresolved issues
  • The capacity to recognize and respond to important matters
  • The ability to seek compromise and avoid punishing
 • Ability to work and communicate with other languages and cultures.

Given the expectations for maintaining course in 2020 and preparing for potential 2021 transitions, it is important that we are also clear about two different skill sets critical to committee support at this time. The first skillset is oriented to understanding affiliate dynamics and organizational development patterns to successfully process affiliate applications for recognition; the other is oriented to conflict prevention and intervention support for affiliates in conflict.

Affiliate Recognitions Relevant SkillsEdit

 • Administration
  • Willingness to process applications through a set, perhaps bureaucratic process.
  • Attention to detail
 • Monitoring & Strategic Development
  • Readiness to participate in political discussions on the role and future of affiliates, models of affiliation, and similar topics.
 • Organizational Awareness
  • Understanding of and community building and organizational development
  • Understanding of group dynamics
  • Awareness of the affiliates ecosystem and models

Conflict Prevention & Intervention Relevant SkillsEdit

 • Communication
  • Active listening
  • Reading nonverbal cues
  • Knowing when to interrupt and when to stay quiet
  • Being culturally sensitive at the same time remaining clear and concise when explaining a concept or opinion
 • Stress Management
  • Patience
  • Positivity
  • Ability to inject a dose of humor to dilute anger and frustration when needed
  • Taking well-timed breaks that can bring calm in the midst of flared tempers
  • Ability to manage stress while remaining alert and calm
 • Emotional Intelligence
  • Being emotionally aware,
  • Ability to control emotions and behaviors,
  • Ability to practice empathy,
  • Impartiality,
  • Don’t take anything personally,
  • Being aware of and respectful of differences.
 • Facilitation skills
  • Meeting facilitation experience
  • Peer or community mediation training
  • Peer or community mediation experience

Do you have any of these skill sets and an interest to support movement affiliates?

We are looking for people who are excited by the challenge of empowering volunteers to get organized and form communities that further our mission around the world. In exchange, committee members selected will gain the experience of supporting their world-wide colleagues to develop their communities as well as personal development in guiding organizational development, facilitating affiliate partnerships, and professional communications.

Selection processEdit

As a reflection of our commitment to openness, transparency, and bilateral engagement with the Wikimedia community, the 2019 member selection process will include a public review and comment period. We invite you to share with us you applications, specifying your focus area you’re interested in. All applications received by the committee will be posted on Meta, and the community will be invited to provide comments and feedback about each candidate.

At the end of the public comment period, the applications will be voted on by the members of the committee who are not seeking re-election, taking into account comments put forward by the committee's members, advisors, Wikimedia Foundation staff and board liaisons, and the community. A final decision will be made by mid-January 2020, with new members expected to join later that month.

How to applyEdit

If you are interested in joining the committee, please post your application on the nomination page and send an email announcing your application to AffCom lists.wikimedia.org by 10 January 2020. Your application must include the following information:

 • Your full name and Wikimedia username
 • A statement describing your relevant experience, skills, and motivation for joining the committee.
 • Answers to the following questions:
 1. How do you think affiliates work best together to partner on effective projects and initiatives?
 2. What do you see as the role of affiliates in the Wikimedia movement in the next three years?
 3. What do you feel you will bring to the committee that makes you uniquely qualified?
 4. Which subcommittee are you most interested in serving on: Recognitions OR Conflict Prevention & Intervention?

If you have any questions, please don't hesitate to contact me and/or the committee as a whole. We are happy to chat or have a phone call with anyone about our work if this helps them decide to apply. Please distribute this call among your networks, and do apply if you are interested!


On behalf of the committee,

Camelia Boban, AffCom member

Invitation to participate in Wikipedia Pages Wanting PhotosEdit

Dear Wikimedia Affiliate Community,

We are inviting you to participate in Wikipedia Pages Wanting Photos (WPWP), a new global contest scheduled to run from July through August 2020:

Participants will choose among Wikipedia pages without photo images, then add a suitable file from among the many thousands of photos in the Wikimedia Commons, especially those uploaded from thematic contests (Wiki Loves Africa, Wiki Loves Earth, Wiki Loves Folklore, etc.) over the years.

WPWP offers a focused task for guiding new editors through the steps of adding content to existing pages. It can be used to organize editing workshops and edit-a-thons.

The organizing team is looking for a contact person at the Chapter, Thematic group & Wikimedia User Group level (geographically or thematically), or for a language WP, to coordinate the project locally. We’d be glad for you to sign up directly at WPWP Participating Communities

Thank you,

Deborah Schwartz Jacobs

On behalf of Wikipedia Pages Wanting Photos Organizing Team - 21:19, 9 May 2020 (UTC)

Call for candidates - June 2020Edit

Hi everyone,

The Affiliations Committee (AffCom) – the committee responsible for guiding volunteers in establishing and sustaining Wikimedia chapters, thematic organizations, and user groups – is seeking new members!

The main role of the AffCom is to guide groups of volunteers that are interested in forming Wikimedia affiliates. We review applications from new groups, answer questions and provide advice about the different Wikimedia affiliation models and processes, review affiliate bylaws for compliance with requirements and best practices, and update the Wikimedia Foundation Board of Trustees as well as advise them on issues connected to chapters, thematic organizations and Wikimedia user groups.

The committee consists of five to fifteen members, selected at least once every year, to serve two-year terms. As the committee must hold mid-year elections to replenish its members at this time, those joining the committee during the current process will serve a slightly extended term from July 2020 through December 2022.

AffCom continues to closely monitor the Wikimedia 2030 Strategy process initiated in 2016. While the affiliation models continue to be discussed as part of the broader strategy discussion, as no decisions have been made to change the current affiliation models yet, AffCom continues to work in the same manner with regard to affiliate recognitions and intervention support for affiliates with issues of non-compliance in 2020. AffCom continues to process applications for user group and chapter/thematic organization creation, while we await the strategy next steps and begin to prepare for a smooth transition of the committee and affiliates ecosystem to any changing movement structures and systems in 2021.

Being a part of the AffCom requires communication with volunteers all over the world, negotiating skills, cultural sensitivity, and the ability to understand legal texts. We look for a mix of different skill sets in our members.

Click here for further details.

James Heilman on behalf of AffCom

MediaWiki message delivery (talk) 06:18, 13 June 2020 (UTC)

Affiliations Committee elections announcement June 2020Edit

Hi everyone,

This is a friendly reminder that the Affiliations Committee (AffCom) – the committee responsible for guiding volunteers in establishing and sustaining Wikimedia chapters, thematic organizations, and user groups – is seeking new members! The deadline to post your application on the nomination page is 30 June 2020.

 • Application process: Considering the anticipated changes following the Strategy recommendations, we had a limited scope to introduce changes in the process. We have made a small but impactful addition to the application process by introducing the Self Assessment survey form which will help the committee know more about your engagement as endorsements are not consistently shared, may not be representative, and often do not speak to the specific skills needed.
 • Selection process: No change; see: Membership.

If you have any questions, please contact me and/or the committee as a whole. We are happy to answer questions about our work if this helps people decide to apply. Please distribute this announcement among your networks. Good luck to all the candidates!

On behalf of the committee,

--Rosiestep (talk) 00:49, 19 June 2020 (UTC) via MassMessaging

June 21 All-Affiliates Brand MeetingEdit

All Wikimedia affiliates are invited to join an urgent All-Affiliates Brand Meeting in two sessions on Sunday June 21, regarding the most recent developments.--Pharos (talk) 20:01, 19 June 2020 (UTC)

Feedback on movement namesEdit

There are a lot of conversations happening about the future of our movement names. We hope that you are part of these discussions and that your community is represented.

Since 16 June, the Foundation Brand Team has been running a survey in 7 languages about 3 naming options. There are also community members sharing concerns about renaming in a Community Open Letter.

You should have received a separate affiliate survey via email. If you have not, feel free to email brandproject wikimedia.org.

Our goal in this call for feedback is to hear from across the community, so we encourage you to participate in the survey, the open letter, or both. The survey will go through 7 July in all timezones. Input from the survey and discussions will be analyzed and published on Meta-Wiki.

Thanks for thinking about the future of the movement --The Brand Project team, 13:37, 2 July 2020 (UTC)

Note: The survey is conducted via a third-party service, which may subject it to additional terms. For more information on privacy and data-handling, see the survey privacy statement.

Announcing a new wiki project! Welcome, Abstract WikipediaEdit

Hello everyone. I am posting the announcement below, which you may have missed elsewhere, and in the hope that you can share it with your local communities. Please note that it may be available in your language at m:Special:MyLanguage/Abstract Wikipedia/July 2020 announcement. Thanks for your attention! m:User:Elitre (WMF)


Sunday August 23: Strategic Wikimedia Affiliates Network meetingEdit

 
Strategic flock of Wikimedians heading in a new direction.

The Strategic Wikimedia Affiliates Network (SWAN) is a proposed forum for all Wikimedia movement affiliates to share ideas on the Wikimedia 2030 strategy process. It expands on the model of the All-Affiliates Brand Meeting to help lay some of the groundwork for a future Global Council.

The idea is to follow up on the All-Affiliates Brand Meeting and other strategic and outreach topics of mutual concern to all affiliates, and you are all invited to RSVP here.--Pharos (talk) 21:41, 20 August 2020 (UTC)

Sunday September 20 Strategic Wikimedia Affiliates Network meetingEdit

 
Birds of a feather flock together.

The Strategic Wikimedia Affiliates Network (SWAN) is a developing forum for all Wikimedia movement affiliates to share ideas on the Wikimedia 2030 strategy process. It expands on the model of the All-Affiliates Brand Meeting to help lay some of the groundwork for a future Global Council.

Following up on the August SWAN meeting and June's All-Affiliates Brand Meeting, as well as strategic and outreach topics of mutual concern to all affiliates, this month we are meeting on Sunday September 20, and you are all invited to RSVP here.--Pharos (talk) 01:44, 18 September 2020 (UTC)

Movement Strategy - What Are Your Choices For ImplementationEdit

Hello Wikimedia Czech Republic,

The time has come to put Strategy into work and everyone's invited to participate.

The Movement Strategy Design Group and Support Team are inviting you to organize virtual meetings with your community and colleagues before the end of October. The aim is for you to decide what ideas from the Movement Strategy recommendations respond to your needs and will have an impact in the movement. The recommendations are available in different formats and in many languages. There are 10 awesome recommendations and close to 50 recommended changes and actions or initiatives. Not everything will be implemented. The aim of prioritization is to create an 18-month implementation plan to take some of the initiatives forward starting in 2021.

Prioritization is at the level of your group, affiliate, and community. Think local and relevant! Regional and thematic platforms are great ways to prepare and share ideas. Afterwards, we will come together in November to co-create the implementation plan. More information about November’s global events will be shared soon. For now and until the end of October, organize locally and share your priorities with us.

You can find guidance for the events, the simple reporting template, and other supporting materials here on Meta. You can share your results directly on Meta, by email, or by filling out this survey. Please don’t hesitate to get in touch with us if you have any questions or comments, strategy2030 wikimedia.org

We will be hosting office hours to answer any questions you might have, Thursday October 1 at 14.00 UTC (Google Meet).

MPourzaki (WMF) (talk) 16:18, 25 September 2020 (UTC)

Sunday October 25 Strategic Wikimedia Affiliates Network meetingEdit

 
Friendship is a movement value.

The Strategic Wikimedia Affiliates Network (SWAN) is a developing forum for all Wikimedia movement affiliates to share ideas on the Wikimedia 2030 strategy process. It expands on the model of the All-Affiliates Brand Meeting to help lay some of the groundwork for a future Global Council.

Following up on the September and August SWAN meetings, and June's All-Affiliates Brand Meeting, as well as strategic and outreach topics of mutual concern to all affiliates including the recent proposed changes to the Wikimedia Foundation Bylaws, this month we are meeting on Sunday October 25, and you are all invited to RSVP here.--Pharos (talk) 17:05, 20 October 2020 (UTC)

Join the Global Conversations on November 21 and 22Edit

Hola, こんにちは, E kaabo, Ciao, ਸਤਿ ਸ਼੍ਰੀ, Hello, سلام, Halo, Salut, 你好, Nnọọ, হ্যালো, Hallo, สวัสดี, Dzień dobry, Gyebale ko, வணக்கம், Mi Kwabo, ନମସ୍କାର, приветствие, שלום, Mholo, नमस्ते, γεια, Ahoj, ഹലോ, 여보세요, مرحبا, Բարեւ Ձեզ, Xin chào, Hallå, ಹಲೋ, Sawubona, નમસ્તે, Здраво, Merhaba, Talofa, హలో, Olá, ನಮಸ್ಕಾರ

Wikimedia Czech Republic, we would love to see you at the upcoming Movement Strategy Global Conversations. It’s been a while.

The Movement Strategy Global Conversations will take place on Saturday November 21, 11:00 to 15:00 UTC, and Sunday November 22, 17:00 to 21:00 UTC, and you are warmly invited.

The focus will be to look at priorities identified by communities and affiliates, and to begin to create a movement-wide implementation plan for 2021. The main sessions will be in English. Any group interested to support live interpretation in another language may be able to receive a rapid grant. Let us know as soon as possible.

Please register by Nov. 20 so we can share the Zoom login information with you. If you have any questions or comments, don’t hesitate to reach out to the Support Team via Telegram, Wikimedia Chat or by email at strategy2030 wikimedia.org.

Looking forward to seeing you on November 21 or 22.

MPourzaki (WMF) (talk) 16:05, 16 November 2020 (UTC)

Call for insights on ways to better communicate the work of the movementEdit

The Movement Strategy recommendations published this year made clear the importance of establishing stronger communications within our movement. To this end, the Foundation wants to gather insights from communities, including affiliates, on ways we all might more consistently communicate about our collective work, and better highlight community contributions from across the movement. Over the coming months, we will be running focus groups and online discussions to collect these insights. We hope your affiliate will decide to share your thoughts by participating in a focus group or joining the discussion on Meta-Wiki.

ELappen (WMF) (talk) 18:54, 18 November 2020 (UTC)

Sunday November 29 Strategic Wikimedia Affiliates Network meetingEdit

 
Take flight with us.

The Strategic Wikimedia Affiliates Network (SWAN) is a developing forum for all Wikimedia movement affiliates to share ideas on the Wikimedia 2030 strategy process. It expands on the model of the All-Affiliates Brand Meeting to help lay some of the groundwork for a future Global Council.

Following up on the August, September, and October SWAN meetings, and June's All-Affiliates Brand Meeting, as well as strategic and outreach topics of mutual concern to all affiliates including the recent proposed changes to the Wikimedia Foundation Bylaws, this month we are meeting on Sunday November 29, and you are all invited to RSVP here.

(Note that the UTC times of and are the same as before, although a number of places have had daylight savings time changes since our last meeting).--Pharos (talk) 18:43, 24 November 2020 (UTC)

Global Conversations continue on December 5 and 6Edit

Hola, こんにちは, Ciao, Hello, سلام, Halo, Salut, 你好, Nnọọ, হ্যালো, Hallo, สวัสดี, Dzień dobry, வணக்கம், приветствие, שלום, Mholo, हैलो, γεια, Ahoj, ഹലോ, 여보세요, مرحبا, Բարեւ Ձեզ, Olá, Xin chào, Hallå, ಹಲೋ, Sawubona, Здраво, Merhaba, Talofa, హలో

 
Global Conversations Dec. 5 & 6

Hi Wikimedia Czech Republic. 250 people participated in virtual Global Conversations that took place on November 21 and 22. The conversation continues on December 5 and 6 and we warmly invite you to take part. Registration is open until December 4. Looking forward to seeing you.

Since September, many groups have shared their local, regional, and thematic priorities for implementing the Movement Strategy recommendations. During the first set of Global Conversations on Nov. 21 and 22, we focused on initiatives that should be globally prioritized and coordinated. We invite you to read the selected global priorities. What do you like about them? What is missing? And what would make you want to play an active role in implementation? Share your thoughts in advance and continue the conversation on December 5 and 6.

Looking forward to seeing you again, or for the first time, on December 5 and 6.

MPourzaki (WMF) (talk) 20:58, 25 November 2020 (UTC)

Sunday January 10 Strategic Wikimedia Affiliates Network meetingEdit

 
Into the blue.

The Strategic Wikimedia Affiliates Network (SWAN) is a developing forum for all Wikimedia movement affiliates to share ideas on the Wikimedia 2030 strategy process. It expands on the model of the All-Affiliates Brand Meeting to help lay some of the groundwork for a future Global Council.

Following up on the August, September, October, and November SWAN meetings, and June's All-Affiliates Brand Meeting, as well as strategic and outreach topics of mutual concern to all affiliates including SWAN input on Interim Global Council and Movement Charter, this month we are meeting on Sunday January 10, and you are all invited to RSVP here.

To start the exchange of ideas on the IGC early, and to help prepare before the SWAN calls, we have set up and invite everyone to participate at this etherpad. If you like a more interactive way of discussing, we have also made a jamboard. Check here for more details.

--Pharos (talk) 18:34, 1 January 2021 (UTC)

Project Grant Open CallEdit

This is the announcement for the Project Grants program open call that started on January 11, with the submission deadline of February 10, 2021.
This first open call will be focussed on Community Organizing proposals. A second open call focused on research and software proposals is scheduled from February 15 with a submission deadline of March 16, 2021.

For the Round 1 open call, we invite you to propose grant applications that fall under community development and organizing (offline and online) categories. Project Grant funds are available to support individuals, groups, and organizations to implement new experiments and proven ideas, from organizing a better process on your wiki, coordinating a campaign or editathon series to providing other support for community building. We offer the following resources to help you plan your project and complete a grant proposal:

Weekly proposals clinics via Zoom during the Open Call. Join us for #Upcoming_Proposal_Clinics|real-time discussions with Program Officers and select thematic experts and get live feedback about your Project Grants proposal. We’ll answer questions and help you make your proposal better.

Program officers are also available to offer individualized proposal support upon request. Contact us at projectgrants@wikimedia.org if you would like feedback or more information.

We are excited to see your grant ideas that will support our community and make an impact on the future of Wikimedia projects. Put your idea into motion, and submit your proposal by February 10, 2021!

Please feel free to get in touch with questions about getting started with your grant application, or about serving on the Project Grants Committee. Contact us at projectgrants wikimedia.org.
RSharma (WMF)MediaWiki message delivery (talk) 07:56, 28 January 2021 (UTC)

Sunday February 21 Strategic Wikimedia Affiliates Network meetingEdit

 
We are a mosiac.

The Strategic Wikimedia Affiliates Network (SWAN) is a developing forum for all Wikimedia movement affiliates to share ideas on the Wikimedia 2030 strategy process. It expands on the model of the All-Affiliates Brand Meeting to help lay some of the groundwork for a future Global Council.

Following up on the August, September, October, November, and January SWAN meetings and June's All-Affiliates Brand Meeting, as well as strategic and outreach topics of mutual concern to all affiliates, this month we are meeting on Sunday February 21, and you are all invited to RSVP here.

To help set priorities for the SWAN agenda, and also to help manage which global conversations should be a focus in general, we have set up and invite everyone to participate at this SWAN priorities form.

Possible topics include Community Board seats, Interim Global Council, Strategy prioritization follow-up events, Branding, Universal Code of Conduct, Grant strategy, and WMF CEO search. That is a lot of things, which are most important to cover in our upcoming SWAN meeting?

--Pharos (talk) 18:46, 15 February 2021 (UTC)

Sunday March 21 Strategic Wikimedia Affiliates Network meetingEdit

 
Community as a hand-carved gem.

The Strategic Wikimedia Affiliates Network (SWAN) is a developing forum for all Wikimedia movement affiliates to share ideas on the Wikimedia 2030 strategy process. It expands on the model of the All-Affiliates Brand Meeting to help lay some of the groundwork for a future Global Council.

Following up on the August, September, October, November, January, and February SWAN meetings and June's All-Affiliates Brand Meeting, as well as strategic and outreach topics of mutual concern to all affiliates including Grants relaunch and Community Board seats, this month we are meeting on Sunday March 21, and you are all invited to RSVP here.

(Note that the UTC times of and are the same as before, although some places have had daylight savings time changes since our last meeting).--Pharos (talk) 04:08, 17 March 2021 (UTC)

Sunday April 25 Strategic Wikimedia Affiliates Network meetingEdit

 
Swanlings grow up together.

The Strategic Wikimedia Affiliates Network (SWAN) is a developing forum for all Wikimedia movement affiliates to share ideas on the Wikimedia 2030 strategy process. It expands on the model of the All-Affiliates Brand Meeting to help lay some of the groundwork for a future Global Council.

Following up on the August, September, October, November, January, February, and March SWAN meetings and June's All-Affiliates Brand Meeting, as well as strategic and outreach topics of mutual concern to all affiliates including Interim Global Council + Movement Charter, WMF Resolution about the upcoming Board elections, Community Resilience and Sustainability role in Movement Strategy coordination, Grants Strategy Relaunch, Wikimedia Enterprise / OKAPI, and WMF Executive Transition

This month we are meeting on Sunday April 25, and you are all invited to RSVP here.

(Note that the UTC times of and are the same as before, although some places may have had daylight savings time changes since our last meeting).--Pharos (talk) 18:35, 21 April 2021 (UTC)

Invitation for Wikipedia Pages Wanting Photos 2021Edit

Hello there,

We are inviting you to participate in Wikipedia Pages Wanting Photos 2021, a global contest scheduled to run from July through August 2021.

Participants will choose among Wikipedia pages without photo images, then add a suitable file from among the many thousands of photos in the Wikimedia Commons, especially those uploaded from thematic contests (Wiki Loves Africa, Wiki Loves Earth, Wiki Loves Folklore, etc.) over the years.

In its first year (2020), 36 Wikimedia communities in 27 countries joined the campaign. Events relating to the campaign included training organized by at least 18 Wikimedia communities in 14 countries.

The campaign resulted in the addition of media files (photos, audios and videos) to more than 90,000 Wikipedia articles in 272 languages.

Wikipedia Pages Wanting Photos (WPWP) offers an ideal task for recruiting and guiding new editors through the steps of adding content to existing pages. Besides individual participation, the WPWP campaign can be used by user groups and chapters to organize editing workshops and edit-a-thons.

The organizing team is looking for a contact person to coordinate WPWP participation at the Wikimedia user group or chapter level (geographically or thematically) or for a language WP. We’d be glad for you to reply to this message, or sign up directly at WPWP Participating Communities.

Please feel free to contact Organizing Team if you have any query.

Kind regards,
Tulsi Bhagat
Communication Manager
Wikipedia Pages Wanting Photos Campaign
Message delivered by MediaWiki message delivery (talk) 04:48, 3 May 2021 (UTC)

Affiliations Committee Call for Candidates - June 2021Edit

This is an update from the Wikimedia Affiliations Committee. Translations are available.

The Affiliations Committee – the committee responsible for guiding volunteers in establishing Wikimedia chapters, thematic organizations, and user groups – is looking for new members!

The main role of the AffCom is to guide groups of volunteers that are interested in forming Wikimedia affiliates. We review applications from new groups, answer questions and provide advice about the different Wikimedia affiliation models and processes, review affiliate bylaws for compliance with requirements and best practices, and update the Wikimedia Foundation Board of Trustees as well as advise them on issues connected to chapters, thematic organizations and Wikimedia user groups.

The committee consists of five to fifteen members, selected at least once every year, to serve two-year terms.

Being a part of the AffCom requires communication with volunteers all over the world, negotiating skills, cultural sensitivity, and the ability to understand legal texts. We look for a mix of different skill sets in our members.

Responsibilities
 • Availability of up to 5-8 hours per month
 • Participate in monthly one and two-hour voice/video meetings
 • Commitment to carry out assigned tasks in a given time.
 • Facilitate and support communications
 • Affiliate Support and growth
Required and Recommended Abilities, Skills, Knowledge for Affiliations Committee Members

Strong interpersonal relationship among members of the committee and also with the Wikimedia community members. Across all committee members, there are additional relevant skills as well as requirements which help to support the committee and its sustainability which include both required and relevant general skills

Required
 • Fluency in English
 • Availability of up to 5 hours per week, and the time to participate in a monthly one and two-hour voice/video meetings.
 • Willingness to use one's real name in committee activities (including contacts with current and potential affiliates) when appropriate.
 • Strong track record of effective collaboration
 • International orientation
Relevant for all members
 • Public Communications (English writing and speaking skills)
 • Skills in other languages are a major plus.
 • Understanding of the structure and work of affiliates and the Wikimedia Foundation.
 • Documentation practices
 • Interviewing experience
 • Experience with, or in, an active affiliate is a major plus.
 • Teamwork: Project and people management skills to coordinate and collaborate with different parties on a shared plan and see it through to completion.
 • Problem-Solving: Ability to evaluate various solutions, consider multiple interests and points of view, revisit unresolved issues, seek compromise and work and communicate across languages and cultures.

Given the expectations for maintaining the course in 2021 and preparing for potential 2021 transitions as part of the Movement Strategy implementation process, it is important that we are also clear about two different skill sets critical to committee support at this time. The first skillset is oriented to understanding affiliate dynamics and organizational development patterns to successfully process affiliate applications for recognition; the other is oriented to conflict prevention and intervention support for affiliates in conflict.

Relevant to Affiliate Recognitions
 • Administration & Attention to detail
 • Readiness to participate in political discussions on the role and future of affiliates, models of affiliation, and similar topics.
 • Awareness of the affiliates ecosystem and models and understanding of community building, organizational development, and group dynamics
Relevant to Conflict Prevention & Intervention
 • Communication skills for active listening, clear instruction and turn-taking.
 • Stress Management skills for maintaining patience and positivity
 • Emotional intelligence to maintain awareness of emotions of oneself and others to practice empathy, impartiality, and mutual respect.
 • Facilitation, negotiation, and mediation skills to guide diverse individuals and groups toward cooperation.
 • Ability to work within a team

Do you have relevant skills and interest to support movement affiliates?

We are looking for people who are excited by the challenge of empowering volunteers to get organized and form communities that further our mission around the world. In exchange, committee members will gain the experience of supporting their world-wide colleagues to develop their communities as well as personal development in guiding organizational development, facilitating affiliate partnerships, and professional communications.

Selection process

As a reflection of our commitment to openness, transparency, and bilateral engagement with the Wikimedia community, the 2021 member selection process will include a public review and comment period and a self-assessment survey for candidates to share their skills and experience. This self-assessment information will help the committee to identify the skill sets relevant to our affiliate support processes. We invite you to apply for membership to the committee and join us in supporting the affiliates. The data shared in the self-assessment will only be made available to the committee and the relevant staff support. The nomination, candidate Q&A, and endorsements will be posted on Meta for public review at https://meta.wikimedia.org/wiki/Affiliations_Committee/Candidates/June_2021. Here the global community is welcome to provide comments and feedback about each candidate.

Once the nomination window closes June 30, 2021, the sitting members who are not candidates for re-election in this cycle will deliberate and then vote, taking into account all inputs from the meta page, self-assessment, advisors, Wikimedia Foundation staff and board liaisons, and committee member discussion.

A final decision will be made in late-July 2021, with new members to be notified for onboarding in August.

How to apply

If you are interested in joining the committee, please:

Step 1. Post your application on the nomination page by 30 June 2021. Your application must include the following information:

 1. Your full name and Wikimedia username
 2. A statement describing your relevant education, experience, abilities, skills, knowledge, availability, and motivation for joining the committee.

Step 2. Complete the self-assessment survey between June 01, 2021 and June 30, 2021.

 • The privacy statement that applies to the survey can be found here.
 • NOTE: The survey will take 15 mins. Please do not close your browser. If you need a break, you are advised to keep the browser open. In case of losing the link, please reach out to mkaur-ctr wikimedia.org
 • This survey must be completed before Steps 3 & 4, as it will provide more background as to the type of work and expectations of members of AffCom.

Step 3. Answers the following questions:

 • NOTE: Questions 1-3 are required for all candidates.
 • Question 4 & 5 should be answered by those interested in joining the Recognitions subcommittee.
 • Question 6 & 7 should be answered by those interested in joining the Conflicts Intervention subcommittee.
 • If you are willing to nominate yourself for both subcommittees, answer all questions.
 1. What roles have you served across any Wikimedia projects and affiliates that you think have prepared you for this role?
 2. AffCom members need to manage time, confidentiality, conflicts of interest, and diverse situations across the global movement. How do you envision managing these?
 3. Members of AffCom serve on one of two subcommittees: Recognitions OR Conflicts Intervention. Which one of these are you most interested in serving on?
 4. If you are interested in serving on the Recognitions subcommittee, what do you think makes a group of Wikimedians ready to function together as an affiliate?
 5. If you are interested in serving on the Recognitions subcommittee, what do you think are the benefits and responsibilities of functioning as formal affiliates?
 6. If you are interested in serving on the Conflicts Intervention subcommittee, please describe your experience working with conflicts resolution.
 7. If you are interested in serving on the Conflicts Intervention subcommittee, please describe how you have helped build consensus and support diversity.

Step 4. Once you have completed the above, send an email announcing your application to affcom wikimedia.org before the application deadline.

If you have any questions, please don't hesitate to contact me and/or the committee as a whole. We are happy to chat or have a phone call with anyone about our work if this helps them decide to apply. Please distribute this call among your networks, and do apply if you are interested!

On behalf of the committee,

-- FULBERT (talk) 15:30, 15 May 2021 (UTC) via MassMessaging

Join the new Regional Committees for GrantsEdit

Dear all,

We hope this email finds you well and safe. The COVID 19 situation continues to affect many of us across the globe and our thoughts are with everyone affected. We are also aware that there are several processes currently in progress that demand volunteer time and we do not want to add more work to anyone's plate.

We do want to draw your attention to our new Regional Committees for Grants though as they are an opportunity for you to have an active say in the future of our Movement!

📣 So today, we invite you to join our new Regional Committees for Grants! 📣

We encourage Wikimedians and Free Knowledge advocates to be part of the new Regional Committees that the WMF Community Resources team is setting up as part of the grants strategy relaunch [1]. You will be a key strategic thought partner to help understand the complexities of any region, provide knowledge and expertise to applicants, to support successful movement activities, and make funding decisions for grant applications in the region.

👉Find out more on meta [2].

Regional Committees will be established for the following regions:

 • Middle East and Africa
 • SAARC [3] region (Includes Afghanistan, Bangladesh, Bhutan, India, the Maldives, Nepal, Pakistan and Sri Lanka)
 • East, Southeast Asia, and Pacific (ESEAP) region
 • Latin America (LATAM) and The Caribbean
 • United States and Canada
 • Northern and Western Europe
 • Central and Eastern Europe (CEE)

👉All details about the Committees and how to apply can be found on meta [4]. Applications have to be submitted by June 4, 2021!

If you have any questions or comments, please use the meta discussion page [5].

Please do share this announcement widely with your Network.

Best wishes,

JBrungs (WMF) (talk) 09:52, 21 May 2021 (UTC) on behalf of the Community Resources Team JBrungs (WMF) (talk) 09:52, 21 May 2021 (UTC)

UCoC Affiliates consultation reportEdit

Hello,

We are pleased to announce the completion of the Universal Code of Conduct Affiliates consultation process early this month. The summary report of the direct consultations and survey is now available at this Meta page: https://w.wiki/3Pew.

Should you have any questions or concerns, please do not hesitate to leave a message on the talk page of the report, or contact Mervat ( msalman-ctr@wikimedia org) and Ramzy ( ramzym-ctr@wikimedia org).

Regards,
UCoC Team, Wikimedia Foundation
MediaWiki message delivery (talk) 08:51, 27 May 2021 (UTC)

Sunday June 6 Strategic Wikimedia Affiliates Network meetingEdit

 
Swan of healing.

The Strategic Wikimedia Affiliates Network (SWAN) is a developing forum for all Wikimedia movement affiliates to share ideas on the Wikimedia 2030 strategy process. It expands on the model of the All-Affiliates Brand Meeting to help lay some of the groundwork for a future Global Council.

Following up on the August, September, October, November, January, February, March, and April SWAN meetings, as well as last June's All-Affiliates Brand Meeting, as well as strategic and outreach topics of mutual concern to all affiliates including Movement Charter + Movement Strategy/Events, WMF Board elections, Wikimania 2021, and Grants Regional Committees.

This month we are meeting on Sunday June 6, and you are all invited to RSVP here.

(UTC meeting times are and *Note that we have shifted the second call an hour earlier in UTC time due to popular demand and to accomodate daylight savings*.)--Pharos (talk) 20:07, 3 June 2021 (UTC)

Wikimania 2021: Affiliate Program Submissions and ScholarshipsEdit

Dear Wikimedia Affiliates,

Wikimania 2021 will be hosted virtually for the first time in the event's 15-year history. Since there is no in-person host, the event is being organized by a diverse group of Wikimedia volunteers that form the Core Organizing Team for Wikimania 2021.

Event Program - The program design of this Wikimania accommodates affiliates for them to curate a portion of the program. Wikimedia affiliates have an opportunity to host a series of their own sessions.

Below are some links to guide you through;

Please note that the deadline for submission is 18th June 2021.

Affiliate Scholarships - Scholarships are available to all Wikimedia movement affiliates to support practical access to and participation in Wikimania 2021 in their communities. Please read more about it in the Affiliate Announcement section here.

Office Hour - If you are left with questions, the COT will be hosting some office hours (in multiple languages), in multiple time-zones, to answer any programming questions that you might have. Details can be found here.

Best regards,

MediaWiki message delivery (talk) 13:23, 15 June 2021 (UTC)

On behalf of Wikimania 2021 Core Organizing Team

Final Call for Candidates for AffCom - June 2021Edit

Want to help translate? Translate the missing messages.

This is an update from the Wikimedia Affiliations Committee. Translations are available.

This is a final Call for Candidates for the June 2021 Affiliations Committee election.

If you are interested in running, please post your application and follow all four steps on the nomination page by 30 June 2021.

If you know somebody you think may be interested, please share this with them and encourage them to consider it. If you have any questions about this process or the requirements, please email affcom@wikimedia.org before the application deadline or reach out to any of the current members.

On behalf of the AffCom elections committee,

--- FULBERT (talk) 14:15, 20 June 2021 (UTC) via MassMessaging [[Category:AffCom Elections June 2021|]]

Notification of User Group Expiration - Renewal pending submission of reportingEdit

Greetings, This is a notification to bring to your attention that your organization is currently past due on its required annual reporting. Wikimedia Affiliates are required to submit an annual activity report covering the entirety of the 12-month agreement period in order to prompt review for a renewal.  Reports must be written in English, posted to meta via the  Wikimedia Affiliates Data Portal. This page is used to track how organizations and groups are meeting reporting requirements described in their agreements with the Wikimedia Foundation (e.g. chapter agreements, thematic organization agreements, user group agreements).  It is the central place where affiliates can add reports about their activities, share their plans, and even news or social media channels with the wider movement. When new reports are available, organizations and groups should add them to this page to keep their columns up to date.  As noted on the meta Reports page,  your organization’s 2020 annual reporting became past due in April.  Please be sure to :

 1. Post your 2020 annual reporting to the meta via the  Wikimedia Affiliates Data Portal as soon as possible to return to compliance with your user group agreement. 
 2. Check that your group’s page is also up to date with past report links for historical record-keeping, and
 3. Please send an email to Wikimedia-l in order to share with a movement-wide audience.

If you have any questions or need any further guidance, please don’t hesitate to reach out.
Best regards,
MKaur (WMF) (talk) 20:32, 22 June 2021 (UTC)

Notification of Affiliate ExpirationEdit

Greetings,


This is a notification to bring to your attention that your organization is currently past due on its required annual reporting. Wikimedia Affiliates are required to submit an annual activity report covering the entirety of the 12-month agreement period in order to prompt review for a renewal. Reports must be written in English, posted to meta via the Wikimedia Affiliates Data Portal.


This page is used to track how organizations and groups are meeting reporting requirements described in their agreements with the Wikimedia Foundation (e.g. chapter agreements, thematic organization agreements, user group agreements). It is the central place where affiliates can add reports about their activities, share their plans, and even news or social media channels with the wider movement. When new reports are available, organizations and groups should add them to this page to keep their columns up to date.


As noted on the meta Reports page, your organization’s 2020 annual reporting became past due in April. Please be sure to :


 1. Post your 2020 annual reporting to the meta via the Wikimedia Affiliates Data Portal as soon as possible to return to compliance with your user group agreement.
 1. Check that your group’s page is also up to date with past report links for historical record-keeping, and
 1. Please send an email to Wikimedia-l in order to share with a movement-wide audience.


If you have any questions or need any further guidance, please don’t hesitate to reach out.
Best regards,
MKaur (WMF) (talk) 20:45, 15 July 2021 (UTC)

Sunday July 25 Strategic Wikimedia Affiliates Network meetingEdit

 
The swan or the egg?

The Strategic Wikimedia Affiliates Network (SWAN) is a developing forum for all Wikimedia movement affiliates to share ideas on the Wikimedia 2030 strategy process. It expands on the model of the All-Affiliates Brand Meeting to help lay some of the groundwork for a future Global Council.

Following up on the August, September, October, November, January, February, March, April, and June SWAN meetings, as well as last June's All-Affiliates Brand Meeting, as well as strategic and outreach topics of mutual concern to all affiliates including Movement Charter + Drafting Committee, WMF Board elections, Wikimania 2021, and Grants Regional Committees.

This month we are meeting on Sunday July 25, and you are all invited to RSVP here.

(UTC meeting times are and *Note that we have shifted the second call an hour earlier in UTC time due to popular demand and to accomodate daylight savings*.)--Pharos (talk) 14:42, 22 July 2021 (UTC)

Wikimedia Board of Trustees Election 2021 - UpdateEdit

Hello; A while ago the elections for the Board of Trustees started and the final days are running: next Tuesday the elections will end. Nineteen candidates from all over the world have stood for election.

And how is it going? As of today, August 28, 5,294 voters had cast their ballots -about double the number of voters in 2017 elections at the same time, which is a solid increase, even if the number of eligible voters was larger this year (2021: 67,838 / 2017: 56,081).

However, on the tenth day, the number of voters from the Czeck Wikipedia is 85 out of 558 eligible voters. There is still a chance to increase the percentage (15.2%) in the 3 remaining days. Any vote can make a difference; let’s select the candidates who would best support the board of trustees. Please vote: https://meta.wikimedia.org/wiki/Special:SecurePoll/vote/Wikimedia_Foundation_Board_Elections_2021? --Mervat (WMF) (talk) 22:13, 28 August 2021 (UTC)

Sunday September 26 SWANniversary Party and All-Affiliates Strategic MeetingEdit

 
Celebrate our first anniversary with SWAN-shaped desserts!

Join the SWANniversary on September 26 as we mark the first year of the Strategic Wikimedia Affiliates Network!

We will have the regular All-Affiliates Strategic Meeting, to be followed by a SWANniversary Party in the after hours session, likely through spatialized chat on WorkAdventure.

The Strategic Wikimedia Affiliates Network (SWAN) is a developing forum for all Wikimedia movement affiliates to share ideas on the Wikimedia 2030 strategy process. It expands on the model of the All-Affiliates Brand Meeting to help lay some of the groundwork for a future Global Council.

Following up on the August, September, October, November, January, February, March, April, June, and July SWAN meetings, as well as last June's All-Affiliates Brand Meeting, we'll look together at strategic and outreach topics of mutual concern to all affiliates including Movement Charter + Drafting Committee, WMF Board elections, Wikimania 2021, and Grants Regional Committees.

This month we are meeting on Sunday September 26, and you are all invited to RSVP here.

(UTC meeting times are and .)--Pharos (talk) 20:04, 21 September 2021 (UTC)

Learn how the Implementation Grants can support your Movement Strategy plansEdit

We are excited to announce the reopening of the Movement Strategy Implementation Grants. This program funds projects that advance a specific Movement Strategy initiative. The projects can be big or small, but they must all make a case for advancing one initiative. Affiliates that have received funding from the Simple/Annual Plan Grants are welcome to apply.

Read more about the criteria, what to apply for, and how to apply.

Best regards,
Movement Strategy and Governance Team
Wikimedia Foundation
15:31, 21 October 2021 (UTC)

Sunday October 31 Strategic Wikimedia Affiliates Network meetingEdit

 
A swan reflects.

The Strategic Wikimedia Affiliates Network (SWAN) is a developing forum for all Wikimedia movement affiliates to share ideas on the Wikimedia 2030 strategy process. It expands on the model of the All-Affiliates Brand Meeting to help lay some of the groundwork for a future Global Council.

Following up on the August, September, October, November, January, February, March, April, and June, July, and September SWAN meetings, as well as last June's All-Affiliates Brand Meeting, as well as strategic and outreach topics of mutual concern to all affiliates including Movement Charter Drafting Committee Set Up Process, Next Steps for Brand Work, 2021, Wikipedia Asian Month 2021, and other ongoing activities.

This month we are meeting on Sunday October 31, and you are all invited to RSVP here.

(UTC meeting times are and *Note that we have shifted the second call a half-hour later in UTC time due to WikidataCon*.)--Pharos (talk) 01:54, 29 October 2021 (UTC)

Sunday November 28 Strategic Wikimedia Affiliates Network meetingEdit

 
Chart a new course on the swan ferry.

The Strategic Wikimedia Affiliates Network (SWAN) is a developing forum for all Wikimedia movement affiliates to share ideas on the Wikimedia 2030 strategy process. It expands on the model of the All-Affiliates Brand Meeting to help lay some of the groundwork for a future Global Council.

We'll focus on strategic and outreach topics of mutual concern to all affiliates including Hubs+Hubs Workshop, Movement Charter+Drafting Committee, WMDE's 'Future of Wikimedia Governance' proposal, Wikipedia Asian Month 2021, and other ongoing activities.

This month we are meeting on Sunday November 28, and you are all invited to RSVP here.

(UTC meeting times are and , note that some areas recently experienced daylight savings time changes).--Pharos (talk) 20:14, 24 November 2021 (UTC)

Affiliations Committee (AffCom) Call for candidates - January 2022Edit

Translations are available.

The Affiliations Committee – the committee responsible for guiding volunteers in establishing Wikimedia chapters, thematic organizations, and user groups – is looking for new members!

The main role of the AffCom is to guide groups of volunteers that are interested in forming Wikimedia affiliates. We review applications from new groups, answer questions and provide advice about the different Wikimedia affiliation models and processes, review affiliate bylaws for compliance with requirements and best practices, and update the Wikimedia Foundation Board of Trustees as well as advise them on issues connected to chapters, thematic organizations and Wikimedia user groups.

The committee consists of five to fifteen members, selected at least once every year, to serve two-year terms.

Being a part of the AffCom requires communication with volunteers all over the world, negotiating skills, cultural sensitivity, and the ability to understand legal texts. We look for a mix of different skill sets in our members.

Responsibilities
 • Availability of up to 5-8 hours per month
 • Participate in monthly one and two-hour voice/video meetings
 • Commitment to carry out assigned tasks in a given time.
 • Facilitate and support communications
 • Affiliate Support and growth
Required and Recommended Abilities, Skills, Knowledge for Affiliations Committee Members

Strong interpersonal relationship among members of the committee and also with the Wikimedia community members. Across all committee members, there are additional relevant skills as well as requirements which help to support the committee and its sustainability which include both required and relevant general skills

Required
 • Fluency in English
 • Availability of up to 5 hours per week, and the time to participate in a monthly one and two-hour voice/video meetings.
 • Willingness to use one's real name in committee activities (including contacts with current and potential affiliates) when appropriate.
 • Strong track record of effective collaboration
 • International orientation
Relevant for all members
 • Public Communications (English writing and speaking skills)
 • Skills in other languages are a major plus.
 • Understanding of the structure and work of affiliates and the Wikimedia Foundation.
 • Documentation practices
 • Interviewing experience
 • Experience with, or in, an active affiliate is a major plus.
 • Teamwork: Project and people management skills to coordinate and collaborate with different parties on a shared plan and see it through to completion.
 • Problem-Solving: Ability to evaluate various solutions, consider multiple interests and points of view, revisit unresolved issues, seek compromise and work and communicate across languages and cultures.

Given the expectations for maintaining the course in 2022 and preparing for potential 2022 transitions as part of the Movement Strategy implementation process, it is important that we are also clear about two different skill sets critical to committee support at this time. The first skillset is oriented to understanding affiliate dynamics and organizational development patterns to successfully process affiliate applications for recognition; the other is oriented to conflict prevention and intervention support for affiliates in conflict.

Relevant to Affiliate Recognitions
 • Administration & Attention to detail
 • Readiness to participate in political discussions on the role and future of affiliates, models of affiliation, and similar topics.
 • Awareness of the affiliates ecosystem and models and understanding of community building, organizational development, and group dynamics
Relevant to Conflict Prevention & Intervention
 • Communication skills for active listening, clear instruction and turn-taking.
 • Stress Management skills for maintaining patience and positivity
 • Emotional intelligence to maintain awareness of emotions of oneself and others to practice empathy, impartiality, and mutual respect.
 • Facilitation, negotiation, and mediation skills to guide diverse individuals and groups toward cooperation.
 • Ability to work within a team

Do you have relevant skills and interest to support movement affiliates?

We are looking for people who are excited by the challenge of empowering volunteers to get organized and form communities that further our mission around the world. In exchange, committee members will gain the experience of supporting their world-wide colleagues to develop their communities as well as personal development in guiding organizational development, facilitating affiliate partnerships, and professional communications.

Selection process

As a reflection of our commitment to openness, transparency, and bilateral engagement with the Wikimedia community, the 2022 member selection process will include a public review and comment period and a self-assessment survey for candidates to share their skills and their experience. This self-assessment information will help the committee to identify the skill sets relevant and supportive to our affiliate support processes. We invite you to apply for membership to the committee and join us in supporting the affiliates. The data shared in the self-assessment will only be made available to the committee and the relevant staff support. The nomination, candidate Q&A, and endorsements will still take place posted on Meta for public review at January 2022 page. Here the global community is welcome to provide comments and feedback about each candidate.

Once the nomination window closes 31 January 2022, the sitting members who are not candidates for re-election in this cycle will deliberate and then vote, taking into account all inputs from the meta page, self-assessment, advisors, Wikimedia Foundation staff and board liaisons, and committee member discussion.

A final decision will be made in late-February 2022, with new members to be notified for onboarding in February.

How to apply

If you are interested in joining the committee, please:

Step 1. Post your application on the nomination page by 31 January 2022. Your application must include the following information:

 1. Your full name and Wikimedia username
 2. A statement describing your relevant education, experience, abilities, skills, knowledge, availability, and motivation for joining the committee.

Step 2. Complete the self-assessment survey between January 1, 2021 and January 31, 2021.

 • The privacy statement that applies to the survey can be found here.
 • NOTE: The survey will take 15 mins. Please do not close your browser. If you need a break, you are advised to keep the browser open. In case of losing the link, please reach out to mkaur-ctr wikimedia.org
 • This survey must be completed before Steps 3 & 4, as it will provide more background as to the type of work and expectations of members of AffCom.

Step 3. Answers the following questions:

 • NOTE: Questions 1-3 are required for all candidates.
 • Question 4 & 5 should be answered by those interested in joining the Recognitions subcommittee.
 • Question 6 & 7 should be answered by those interested in joining the Conflicts Intervention subcommittee.
 • If you are willing to nominate yourself for both subcommittees, answer all questions.
 1. What roles have you served across any Wikimedia projects and affiliates that you think have prepared you for this role?
 2. AffCom members need to manage time, confidentiality, conflicts of interest, and diverse situations across the global movement. How do you envision managing these?
 3. Members of AffCom serve on one of two subcommittees: Recognitions OR Conflicts Intervention. Which one of these are you most interested in serving on?
 4. If you are interested in serving on the Recognitions subcommittee, what do you think makes a group of Wikimedians ready to function together as an affiliate?
 5. If you are interested in serving on the Recognitions subcommittee, what do you think are the benefits and responsibilities of functioning as formal affiliates?
 6. If you are interested in serving on the Conflicts Intervention subcommittee, please describe your experience working with conflicts resolution.
 7. If you are interested in serving on the Conflicts Intervention subcommittee, please describe how you have helped build consensus and support diversity.

Step 4. Once you have completed the above, send an email announcing your application to affcom wikimedia.org before the application deadline.

If you have any questions, please don't hesitate to contact me and/or the committee as a whole. We are happy to chat or have a webinar call with anyone about our work if this helps them decide to apply. Please distribute this call among your networks, and do apply if you are interested!

On behalf of the committee,

--FULBERT (talk) 13:18, 19 December 2021 (UTC)

Affiliations Committee (AffCom) Call for advisors - January 2022Edit

Translations are available.

The Affiliations Committee – the committee responsible for guiding volunteers in establishing Wikimedia chapters, thematic organizations, and user groups – is looking for new members!

The Affiliations Committee – the committee responsible for guiding volunteers in establishing Wikimedia Chapters, Thematic Organizations, and User Groups – is looking for advisors!

The main role of the Affiliations Committee is to guide groups of volunteers that are interested in forming Wikimedia affiliates. We review applications from new groups, answer questions and provide advice about the different Wikimedia affiliation models and processes, review affiliate bylaws for compliance with requirements and best practices, and advise the Wikimedia Foundation Board of Trustees on issues connected to chapters, thematic organizations and Wikimedia user groups.

We are looking for advisors who are excited by the challenge of empowering volunteers to get organized and form communities that further our mission around the world. In exchange, committee advisors selected will gain the experience of supporting their world-wide colleagues to develop their communities as well as personal development in guiding organizational development, facilitating affiliate partnerships, and professional communications.

AffCom advisors can engage with the committee in a variety of capacities:

Consultant

Individuals with extensive movement experience can be engaged as Consultants for specific cases or initiatives by AffCom.

Trainer

Individuals with specific expertise may be engaged for short-term projects for training AffCom or Affiliates. They might also lead the Capacity Building initiatives for AffCom or affiliates.

Observer

AffCom can request specific or all advisors to act as an observer in different cases to ensure neutrality & compliance with guidelines.

AffCom Support

Development of Policies: While advisors cannot create legally binding policies for the committee, they can help create policies that provide direction and support for the committee.

Planning and Implementing Community Relations: The advisors are long-term wikimedians & also include influential community leaders who can be effective at spreading the word about initiatives and services.

Supporting Subcommittees: The advisors can support subcommittees that have assigned tasks in specific areas.

Other Tasks: Advisors can be engaged to address a specific need. Such engagements are usually short-lived and are disbanded as soon as their specific goals are met.


Key skills

We look for a healthy mix of different skill sets in our advisors, including the following key skills and experience:

 1. Strong understanding of the structure and work of Wikimedia affiliates and the Wikimedia Foundation.
 2. Readiness to participate in political discussions on the role and future of affiliates, models of affiliation, and similar topics.
 3. Availability of up to 2 hours per week, and the time to participate in a monthly two-hour voice/video meeting
 4. International orientation and ability to work and communicate with other languages and cultures.
 5. Knowledge of different legal systems and experience in community building and organizing are a plus.
 6. Fluency in English is required; skills in other languages are a major plus.
 7. Experience with or in an active Wikimedia affiliate is a major plus.
 8. Strong track record of effective collaboration (such as evidenced skills at facilitation, mediation, negotiation, and so forth) is a major plus.
 9. Willingness to use one's real name in committee activities (including contacts with current and potential affiliates) when appropriate.
Selection process

As a reflection of our commitment to openness, transparency, and bilateral engagement with the Wikimedia community, the 2022 advisors selection process will include a public review and comment period. All applications must be posted on Meta between January 01 and January 31, 2022 at Affiliations Committee/Advisors/2022, and the community will be invited to provide comments and feedback about each candidate. At the end of the nomination period, the applications will be voted on by the members of the committee, taking into account comments put forward by the committee's members, advisors, Wikimedia Foundation staff and board liaisons, and the community. A final decision will be made in February 2022, with new advisors expected to begin later that month.

How to apply

If you are interested in advising the committee, please submit your candidacy on Affiliations Committee/Advisors/2022 between January 01 to January 31, 2022. Your application must include the following information:

 1. Your full name and Wikimedia username
 2. A statement describing your relevant experience, skills, and motivation for joining the committee as an advisor.
 3. The advisor role you would like to serve
 4. Answers to the following three questions:
  1. How do you think affiliates work best together to partner on effective projects and initiatives?
  2. What do you see as the role of affiliates in the Wikimedia movement in the next three years?
  3. What do you feel you will bring as an advisor to the committee that makes you a uniquely qualified candidate?

If you have any questions, please don't hesitate to contact the committee. We are happy to chat or have a phone call with anyone about our work if this helps them decide to apply. Please distribute this call among your networks, and do apply if you are interested!

On behalf of the committee,

--FULBERT (talk) 13:17, 19 December 2021 (UTC)

Subscribe to the This Month in Education newsletter - learn from others and share your storiesEdit

Dear community members,

Greetings from the EWOC Newsletter team and the education team at Wikimedia Foundation. We are very excited to share that we on tenth years of Education Newsletter (This Month in Education) invite you to join us by subscribing to the newsletter on your talk page or by sharing your activities in the upcoming newsletters. The Wikimedia Education newsletter is a monthly newsletter that collects articles written by community members using Wikimedia projects in education around the world, and it is published by the EWOC Newsletter team in collaboration with the Education team. These stories can bring you new ideas to try, valuable insights about the success and challenges of our community members in running education programs in their context.

If your affiliate/language project is developing its own education initiatives, please remember to take advantage of this newsletter to publish your stories with the wider movement that shares your passion for education. You can submit newsletter articles in your own language or submit bilingual articles for the education newsletter. For the month of January the deadline to submit articles is on the 20th January. We look forward to reading your stories.

Older versions of this newsletter can be found in the complete archive.

More information about the newsletter can be found at Education/Newsletter/About.

For more information, please contact spatnaik wikimedia.org.


About This Month in Education · Subscribe/Unsubscribe · Global message delivery · For the team: ZI Jony (Talk), Monday 16:31, 16 May 2022 (UTC)

Subscribe to the This Month in Education newsletter - learn from others and share your storiesEdit

Dear community members,

Greetings from the EWOC Newsletter team and the education team at Wikimedia Foundation. We are very excited to share that we on tenth years of Education Newsletter (This Month in Education) invite you to join us by subscribing to the newsletter on your talk page or by sharing your activities in the upcoming newsletters. The Wikimedia Education newsletter is a monthly newsletter that collects articles written by community members using Wikimedia projects in education around the world, and it is published by the EWOC Newsletter team in collaboration with the Education team. These stories can bring you new ideas to try, valuable insights about the success and challenges of our community members in running education programs in their context.

If your affiliate/language project is developing its own education initiatives, please remember to take advantage of this newsletter to publish your stories with the wider movement that shares your passion for education. You can submit newsletter articles in your own language or submit bilingual articles for the education newsletter. For the month of January the deadline to submit articles is on the 20th January. We look forward to reading your stories.

Older versions of this newsletter can be found in the complete archive.

More information about the newsletter can be found at Education/Newsletter/About.

For more information, please contact spatnaik wikimedia.org.


About This Month in Education · Subscribe/Unsubscribe · Global message delivery · For the team: ZI Jony (Talk), Monday 16:31, 16 May 2022 (UTC)

Affiliations Committee (AffCom) Member & Advisor Elections - Final Reminder for January 2022Edit

Translations are available.

This is a friendly reminder that the Affiliations Committee – which is responsible for guiding volunteers in establishing and sustaining Wikimedia chapters, thematic organizations, and user groups – is seeking new members and advisors! The deadline to post your application on the Member nomination page and Advisor nomination is 31 January 2022.

If you know somebody you think may be interested, please share and encourage them to consider applying. If you have any questions please email affcom@wikimedia.org before the application deadline or reach out to any of the current members. Good luck to all the candidates!

On behalf of the committee,
FULBERT (talk) 17:32, 25 January 2022 (UTC)

Sunday February 27 Strategic Wikimedia Affiliates Network meetingEdit

 
To dance is to fly.

The Strategic Wikimedia Affiliates Network (SWAN) is a developing forum for all Wikimedia movement affiliates to share ideas on the Wikimedia 2030 strategy process. It expands on the model of the All-Affiliates Brand Meeting to help lay some of the groundwork for a future Global Council.

We'll focus on strategic and outreach topics of mutual concern to all affiliates including Hubs+Dialogue, Movement Charter, Universal Code of Conduct+Enforcement Voting, Brand, International Women's Day+Gender Gap and WikiForHumanRights campaigns, and other ongoing activities.

This month we are meeting on Sunday February 27, and you are all invited to RSVP here.

(UTC meeting times are and ).----Pharos (talk) 18:06, 23 February 2022 (UTC)

Sunday April 3 Strategic Wikimedia Affiliates Network meetingEdit

 
Bots in precious metals are part of our community too.

The Strategic Wikimedia Affiliates Network (SWAN) is a developing forum for all Wikimedia movement affiliates to share ideas on the Wikimedia 2030 strategy process. It expands on the model of the All-Affiliates Brand Meeting to help lay some of the groundwork for a future Global Council.

We'll focus on strategic and outreach topics of mutual concern to all affiliates including UCoC Voting, Hubs Global Conversation held + CEE Hub update, Movement Charter + Leadership Development Working Group, Desktop Improvements, Celebrate Women in March + International Women's Day, Wikimania 2022 survey concluded + Wikimedia Hackathon 2022 May 20-22 + local events, and other ongoing activities.

This month we are meeting on Sunday April 3, and you are all invited to RSVP here.

(UTC meeting times are and , note that some areas recently experienced daylight savings time changes).--Pharos (talk) 17:36, 29 March 2022 (UTC)

Sunday May 8 Strategic Wikimedia Affiliates Network meetingEdit

 
Swans are musical creatures.

The Strategic Wikimedia Affiliates Network (SWAN) is a developing forum for all Wikimedia movement affiliates to share ideas on the Wikimedia 2030 strategy process. It expands on the model of the All-Affiliates Brand Meeting to help lay some of the groundwork for a future Global Council.

We'll focus on strategic and outreach topics of mutual concern to all affiliates including 2022 Board of Trustees Call for Candidates, Movement Charter/Content preliminary narrative, Human Rights Policy Community Conversations, Wikimedia Foundation Annual Plan Feedback, IP blocking and Open Proxies discussion, Wikimedia Hackathon 2022 May 20-22 + local events, and other ongoing activities.

This month we are meeting on Sunday May 8, and you are all invited to RSVP here.

(UTC meeting times are and , note that some areas recently experienced daylight savings time changes).--Pharos (talk) 18:08, 3 May 2022 (UTC)

2022 Wikimedia Hackathon  - May 20th - 22ndEdit

Hello all,

This is to invite you for this year's Wikimedia Hackathon from  May 20-22. We hope to see you there! You can share the update with your community as well.

The main event will be held online this year. We have an open call for sessions on our schedule page. If you'd like to host a session, you can simply pick an open slot in the category which best fits your topic. The developer advocacy team also put together some suggestions for how to create a fun session.


You can also add project ideas to the Phabricator Board

We will share more information soon about how to join the online space. You can also check through the list of local meetups holding around the world, you may find any closer to you.

If you have any enquiry or translation requests, please contact hlepp@wikimedia.org


See you there!

Best regards,

James Popoola

On behalf of the 2022 Wikimedia Hackathon Committee.

James Moore200 (talk) 07:30, 6 May 2022 (UTC)

Return to "Wikimedia Czech Republic" page.