אסטרטגיה 2015 / התייעצות קהילתית / רקע

This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia Foundation/2015/Community consultation/Background and the translation is 100% complete.

רקע

בקרן ויקימדיה התחלנו לאחרונה יוזמה לעדכן את הכיוון האסטרטגי שלנו, כדי להבטיח שאנחנו ממשיכים לפעול בדרך הטובה ביותר להגשמת החזון של ויקימדיה.

כפי שאתם אולי יודעים, ב-2009 קרן ויקימדיה ניסחה תוכנית חומש עבור תנועת ויקימדיה, הכוללת תרומה משמעותית מהקהילה ומהצוות. נקבעו מטרות חמש-שנתיות. מטרות אלה עודדו השקעה בייצוב התשתית הטכנית שלנו, בכדי ליצור מרחב לחידושים ולהגביר השקעה בכלי עריכה. התוכנית היתה נועזת ומדרבנת, אך התברר שתכנון חמש שנים קדימה אינו מתאים לטבעו המשתנה של האינטרנט.


התוכנית האסטרטגית של 2009 היתה רחבה וכוללנית מאוד. היא שיקפה את האתגרים העיקריים עבור תנועת ויקימדיה ועבור מיליוני האנשים הלוקחים בה חלק. בפועל, קרן ויקימדיה התקשתה להתמקד ולתעדף את הפעוולות היומיומיות שלה ביחס לתוכנית. ההכרזה ב-2012 על המיקוד היתה פשוטו כמשמעו ניסיון לצמצם את הפוקוס של קרן ויקימדיה, כך שפעילותה של הקרן תהיה אפקטיבית יותר בתמיכתה בתנועת ויקימדיה. כעת הגיע הזמן לשקול מחדש ולעדכן את התוכנית האסטרטגית ואת החלטת המיקוד.


כיום, בתחילת 2015, קרן ויקימדיה מפתחת תהליך אסטרטגי חדש. במקום לנסות לשרטט טיוטה של מסמך חומש עבור התנועה כולה, אנחנו מתחילים את מה שתהפוך לדיסציפלינה של בדיקה, הערכה והיערכות אסטרטגיות. תהליך נמרץ וגמיש זה יעדכן ישירות את סדר העדיפיות ואת המטרות שלנו, ויסייע לנו לשמור על כיוון אסטרטגי ההולם את החזון של ויקימדיה, תומך במיזמים של ויקימדיה ורגיש לסביבה העולמית המשתנה.


ההתייעצות הקהילתית בדבר ״עיצוב החזון האסטרטגי״ היא הצעד הראשון בתהליך האסטרטגי החדש שלנו. זו הזדמנות טובה עבורנו לבחון יחד מה העתיד צופן עבור תנועת ויקימדיה ועבור המיזמים שלה. אנו נלמד מהרעיונות שלך ונשתמש בהם לעדכן וללטש את החשיבה האסטרטגית שלנו. לאחר מכן, נגדיר את הכיוון האסטרטגי של קרן ויקימדיה ונשתף אותו עמך ב-2015. הכיוון האסטרטגי הזה ינחה אותנו בביצוע התמיכה בקהילה, התכנון, המלגות וגיוס הכספים, והוא יעודכן מדי שנה. ייתכן גם שבעתיד נפנה אליכם שוב בשאלות ספציפיות (למשל, בקשר לטכנולוגיה או מלגות) שיסייעו אף הן בתמיכה בתכנון האסטרטגי שלנו.