2015 Stratejisi/Topluluk müzakeresi/Arka Plan

This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia Foundation/2015/Community consultation/Background and the translation is 100% complete.

Arka plan

Wikimedia vizyonunu en iyi şekilde yerine getirmeye devam edebilmek için, yakın tarihte WMF içinde stratejik yönetimimizi güncelleme girişimi başlattık.

Bildiğiniz gibi 2009 yılında Wikimedia Vakfı, Wikimedia hareketi için önem taşıyan topluluk ve personel katkılarına dair beş yıllık bir strateji oluşturmuştu. Buradan hareketle beş yıllık hedefler belirlendi. Bu hedefler teknik altyapımızı dengelemek, yenilenme için alan oluşturmak ve yayımcılık araçlarına yatırımı artırmak için bize bir yönlendirme sağladı. Plan hem cesur hem motive ediciydi, fakat beş yıllık bir zaman ufkunun web’in değişen doğasına ayak uydurmada zorlandığı görüldü.


2009 Stratejik Planı çok geniş ve kapsamlıydı. Wikimedia Hareketiyle ve hareketin bir parçası olan milyonlarca kişiyle ilgili kilit sorunları yansıtıyordu. Ancak uygulamada WMF, Plana odaklanmada ve günlük faaliyetlerini Plana göre önceliklendirmede güçlükler yaşadı. 2012 "Odak Daraltma" duyurusu, Hareketi desteklemede daha etkili olabilmesi için, WMF’nin odağını kelimenin tam anlamıyla daraltmayı amaçlayan bir teşebbüstü. Artık, Stratejik Plan üzerinde tekrar düşünme ve Odak Daraltma kararını güncelleme zamanı geldi.


2015’e girerken WMF yeni bir stratejik süreç geliştiriyor. Tüm hareket için beş yıllık bir belge oluşturmaya çalışmaktansa, sürekli devam eden bir stratejik sorgu, değerlendirme ve hizalama disiplini haline dönüşecek bir oluşum başlatıyoruz. Daha çevik ve uyarlanabilir olacak bu süreç, önceliklerimizi ve hedeflerimizi doğrudan bildirerek ve güncelleyerek Wikimedia vizyonuyla tutarlı olan, Wikimedia projelerini destekleyen ve değişen küresel ortama duyarlı kalan bir stratejik yönetimi devam ettirebilmemize yardımcı olacak.


“Stratejik Vizyon Oluşturma” amacıyla Topluluğa Danışmak, yeni stratejik sürecimizin ilk adımını oluşturuyor. Geleceğin Wikimedia Hareketi ve projeleri için nelere gebe olduğunu birlikte keşfetmemiz için bir fırsat sağlıyor. Fikirlerinizden yeni şeyler öğrenecek ve onları stratejik düşüncemizi bilgilendirme ve geliştirmede kullanacağız. Bu zemin üzerinde WMF Stratejik Kararını belirleyecek ve kararı da 2015’te sizinle paylaşacağız. Stratejik Yönetim bize topluluk desteği, mühendislik, bağışta bulunma ve bağış toplama alanlarında yol gösterecek ve her yıl güncellenecek. Ayrıca stratejik planlamamızın desteklenmesine yardımcı olacak özel sorular için de (örn. teknoloji veya bağışlar hakkında) sizden yardım isteyebiliriz.