Strategie roku 2015/Komunitní konzultace/Pozadí této aktivity

This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia Foundation/2015/Community consultation/Background and the translation is 100% complete.

Pozadí této aktivity

Ve WMF jsme již nastartovali iniciativu aktualizovat naše strategické zaměření, což by mělo zajistit, že budeme nadále pracovat nejlepší cestou ke splnění vize Wikimedie.

Jak možná víte, v nadaci Wikimedia byla v roce 2009 za významné pomoci komunity a zaměstnanců vypracována pětiletá strategie pro hnutí Wikimedia. Na jejím základě byly stanoveny cíle na následujících pět let. Ty byly podnětem pro investice vedoucí ke stabilizaci naší infrastruktury, k vytvoření prostoru pro inovace a ke zvýšení investic do editačních nástrojů. Plán byl smělý a motivující, ale pětiletý horizont se ukázal jako svazující kvůli měnící se povaze internetu.


Strategický plán z roku 2009 byl velmi obsáhlý. Zahrnoval základní otázky pro hnutí Wikimedia a pro miliony lidí, kteří se na něm podílely. V praxi měl WMF problémy se zaměřením a upřednostňováním každodenních aktivit ve vztahu k plánu. Výklad „Narrowing Focus“ z roku 2012 byl pokusem doslova zaostřit pohled WMF tak, aby mohl efektivněji podporovat toto hnutí. Teď přišel čas znovu zvážit a přehodnotit strategický plán a rozhodnutí o užším pohledu na věc.


Začátkem roku 2015 je WMF rozvíjející se strategický proces. Spíš než abychom se snažili uplatnit pětiletý plán pro celé hnutí, vyčlenili jsme disciplíny strategického šetření, hodnocení a zarovnání. Tento obratnější a přizpůsobivější proces bude okamžitě informovat a přehodnocovat naše priority a cíle a pomůže nám udržovat směr, se kterým se přiblížíme vizi Wikimedie, podpoří projekty Wikimedie a současně je citlivější pro změny globálního prostředí.


Konzultace této strategické vize s komunitou je první krok v našem novém strategickém procesu. Pro nás je to příležitost společně s vámi prozkoumat, co přinese budoucnost pro hnutí Wikimedia a jeho projekty. Poučíme se z vašich názorů a použijeme je k tomu, abychom vytvářeli a upřesňovali naše strategické myšlení. Na jeho základě určíme směr, kterým se bude strategie WMF ubírat. Toto směrování strategie WMF nám bude pomáhat při podpoře komunity, grantů, fundraisingu nebo vývoji softwaru a bude každoročně aktualizováno. Je možné, že se zeptáme i na konkrétní otázky (např. týkajících se technologie nebo grantů), které nám také pomohou při strategickém plánování.