2021 Topluluk İstek Listesi Anketi

This page is a translated version of the page Community Wishlist Survey 2021 and the translation is 56% complete.
2021 Topluluk İstek Listesi Anketi sona erdi...

Toplam: 268 teklif, 1773 katılımcı, 8596 destek oyu

Rastgele bir teklif görüntüle

 

Starting this July 2021, the team will start engineering work on the following wishes:

We will also begin the product and design research for the following wish:

We fully expect to be able to complete more wishes than the above. The above list is only what is in our plate starting this July.

How did we arrive at our next steps? We recently completed the 2021 Wish prioritization process.

 

Anketin tüm aşamaları 18:00'de (UTC) başlayacak ve sona erecek.

 • Teklifleri sunun, tartışın ve gözden geçirin: 16 Kasım – 30 Kasım 2020
 • Community Tech'in teklifleri incelenmesi ve düzenlenmesi: 23 Kasım – 7 Aralık 2020
 • Tekliflere oy verme: 8 Aralık – 21 Aralık 2020
 • Sonuçların gönderilmesi: 23 Aralık 2020

 

Herkese selam,

2021 Topluluk İstek Listesi Anketi için bir güncellemeyi paylaşmaktan dolayı mutluyuz. Bu bizim altıncı yıllık anketimiz olacak ve süreci güncellemeye karar verdik:

Her yıl bir birikim: Takım artık her yıl bir birikim sahibi olacak. Bu şu anlama geliyor: her yıl gönüllüler yeni birikimimizi oylayacak. Yeni talepler teklif edebilecek ya da eskileri tekrar teklif edebilecekler. Oylama tamamlandığı zaman, yeni bir birikime sahip olmuş olacağız. Bu, her sene çoklu birikimler üzerinde çalışmamızı sağlayan eski formatımızdan farklıdır. Bu değişim ile birlikte, işimizi kolaylaştırabilir, en önemli talepleri irdeleyebilir ve her sene eski talepleri tekrar değerlendirebilir.

2019 ve 2020'den kalan taleplerin durumu: 2019 ve 2020'den kalan ve henüz üzerinde çalışamadığımız ya da irdeleyemediğimiz 3 tane talep kaldı. Yüksek sayıda oy aldıkları için, onları 2021 birikimimize dahil edeceğiz. 2019 istek listesinde dahil edilecek iki talep var: fark sekmesine bölüm ismi ve VE'de isimli referanslar. 2020 istek listesinde, üzerinde çalışmaya başladığımız ya da çoktan çalıştığımız 4 talep var. Üzerinde henüz çalışmadığımız ise 1 talep kaldı, bu yüzden o da 2021 birikimine dahil edilecek: tanıklığı da Vikikaynak kullanılarak kitaplık olarak ekleme. 2019 istek listesi için durum raporumuzu inceleyebilirsiniz.

"İlk 10'un" yerine geçecek araştırma ve düzenli güncellemeler: Peşinen artık bir numarayı ("ilk 5" ya da "ilk 10" gibi) ezberlememeye karar verdik. İşte sebebi: Yazılım geliştirme takımları genellikle bir projeye başlamadan önce geniş bir araştırma yürütürler. Böylece projenin uygulanabilir olup olmadığını belirleyebiliyor, projenin ne kadar zaman alacağını anlayabiliyor ve olası riskleri saptayabiliyorlar. Mevcut istek listesi süreciyle birlikte, gecikmelere, strese ve karışıklığa neden olan bu şeyi yapmayacağız. Bu durumu düzeltmek istiyoruz.

Yeni sistem ile birlikte, projeleri onlara başlamadan önce araştıracağız. Talepleri baştan aşağı, popülerite sırasına göre inceleyeceğiz. Araştırma sürecimiz boyunca, aşağıdaki kriteri analiz edeceğiz: popülarite (ör. oy sayısı), projenin boyutu ve kapsamı, teknik uygunluk düzeyi, riskleri ve bağlılıkları, diğer takımlarla olası çatışmaları. Analizimiz tamamlandığında, bulgularımızı paylaşacağız. Bu, hâlen her yıl birçok proje üzerinde çalışacağımız anlamına geliyor. Sadece yapabileceğimiz ve yapamayacağımız (ve bunun nedeni) hakkında biraz daha iletişime açık olacak ve yıl boyunca yol haritamızla ilgili güncellemeleri paylaşacağız.

Kategoriler için liderlik tablolarını ayırma: Ana liderlik tablosunda tüm teklifleri oy sayısına göre sıralanmış olarak görüntülenen normal yapıyı koruyacağız. Bundan başka, her kategori için ayrı liderlik tabloları olacak. Böylece geniş topluluklar (ana liderlik tablosundan) ve yeterince temsil edilemeyen topluluklar (spesifik lider tablolarından) için popüler olan teklifler üzerinde çalışabileceğiz. Hangi teklifler üzerinde çalışacağımızı belirlemeye yardımcı olması için yukarıda tanımlanan kriterleri kullanacağız.

Bu değişiklikler neden yapıldı?: İstek listesi sürecinin geliştirilmeye hazır durumda olduğunu biliyorduk. Yıllar ilerledikçe talepler daha da büyüyor ve karmaşık hâle geliyor, ve biz de gönüllüler iletişimimizi geliştirmek istedik. Ek olarak, daha küçük toplulukların taleplerini (2020 istek listesinde yaptığımız gibi) ve bütün Wikimedia kullanıcıların büyük ölçekli taleplerini (önceki istek listelerinde yaptığımız gibi) irdelemeye devam etmek istedik. Bu durum süreci nasıl geliştirebileceğimize dair bir dizi tartışmaya sebep oldu. Bu tartışmaların sonucu olarak bu değişiklikler çıktı. Sonuç olarak, bu değişikliğin istek listesi sürecini daha şeffaf, sürdürülebilir ve etkili kılmasını umuyoruz. Bu sayede, önümüzdeki uzun yıllar boyunca anket güçlendirilmiş olacak. Teşekkür ediyoruz ve tekliflerinizi okumak için sabırsızlanıyoruz!

 

Community Tech ekibi, iyileştirilmiş kürasyon ve denetleme araçları için Wikimedia'ya etkin bir şekilde katkıda bulunanların ihtiyaçlarına odaklanan bir Wikimedia Vakfı ekibidir. Üzerinde çalıştığımız projelere, yıllık Topluluk İstek Listesi Anketi vasıtasıyla Wikimedia topluluğu tarafından karar verilir.

Yılda bir kez aktif bir şekilde Wikimedia'ya katkıda bulunan kişiler, ekibimizin üzerinde çalışması istenen özellikler ve düzeltmeler için teklif gönderebilir. İki hafta sonra, en çok ilgilendiğiniz fikirleri oylayabilirsiniz.

Anket sona erdiği zaman, Topluluk Teknik takımı anketteki bazı önerileri üzerinde çalışmak üzere seçecektir. Öneriler şu kriterlere göre seçilecektir: popülerlik (mesela toplam oy sayısı), projenin boyutu ve kapsamı, teknik uygulanabilirlik düzeyi, riskler ve bağlılıklar ve diğer takımlarla olası çatışmaları. Taleplerden bazıları gönüllü geliştiriciler ya da diğer geliştirme takımları tarafından irdelenebilir.

Bu anket süreci, Vikipedi'de bir istek listesi araştırması yürüten Wikimedia Almanya'nın Teknik İstekler ekibi tarafından geliştirilmiştir. Uluslararası istek listesi süreci Halkla İlişkiler Uzmanları ekibi tarafından destekleniyor.

 
Community Tech maskotu: Noel Baba şapkası giyen bir köpek.

Teklif aşaması, anketin ilk iki haftasıdır.

Teklif aşamasında, her bir projeden ve dilden katkıda bulunanlar, 2021 yılında görmek istediğiniz özellikler ve düzeltmeler için teklifler gönderebilir. Teklifler herhangi bir dilde sunulabilir. Bir teklifin İngilizce dışında bir dilde gönderilmesi durumunda, herkesin okuyabilmesi ve daha kolay oy kullanabilmesi için tercüme edilmesini sağlayacağız.

Teklifler, aktif Wikimedia katılımcılarına doğrudan fayda sağlayacak ayrı ve iyi tanımlanmış görevler olmalıdır. Teklifler aşağıdaki soruları cevaplamalıdır:

 • Çözmek istediğiniz sorun nedir?
 • Hangi kullanıcılar etkileniyor? (editörler, hizmetliler, Vikikaynak editörleri vb.)
 • Bu problem şu an nasıl çözülmektedir?
 • Önerilen çözümler nelerdir? (herhangi bir fikir varsa)

Teklifiniz olabildiğince spesifik olmalıdır, özellikle problem bildiriminde. Sadece "(x özelliği) eski", "iyileştirilmesi gerekiyor" veya "çok hatanız var" demeyin. Bu, yapılması gerekenleri bulmak için yeterli bilgi sağlamaz. İyi bir öneri, sorunun tam olarak ne ve kimi etkilendiğini açıklar. Teklif etmek için belirli bir çözümünüz yoksa veya birkaç olası çözümünüz varsa ve hangisinin en iyi olduğunu bilmiyorsanız sorun değil.

Teklif sunmak sürecin başlangıcıdır. İki haftalık teklif verme safhası, topluluğun fikri oy verme aşamasında başarılı olma olasılığı yüksek bir şekilde sunan bir teklif üzerinde birlikte çalışabileceği bir zamandır. Bir teklif sunulduğunda, herkes bu öneriyi yorumlamaya ve daha iyi hale getirmeye yardımcı olmaya -sorular sorma ve değişiklikler önerme- davet edilir. Benzer teklifler birleştirilebilir; Çok geniş teklifler daha spesifik fikirlere bölünmelidir. Amaç, oylama aşaması için mümkün olan en iyi teklifi oluşturmaktır.

Bir öneriyi gönderen kişi bu tartışmada aktif olmayı ve yol boyunca değişiklikler yapmayı düşünmelidir. Bu nedenle teklifleri kişi başı üç kişiyle sınırlandırıyoruz. Üçten fazla teklif yaparsanız sizden bu teklifi üçe kadar daraltmanızı rica ederiz. En iyi fikirlerinizi getirin!

Benzer şekilde, yalnızca kayıtlı kullanıcılar tartışmayı izleyip sorulara yanıt verebildiklerinden emin olmak için önerilerde bulunabilirler. Oylamada olduğu gibi en az bir Wikimedia projesinde aktif bir editör olmalısınız. Bu ölçütleri karşılamadıysanız veya teklif sınırınıza ulaştıysanız ve daha fazla fikriniz varsa diğer kullanıcılara da tekliflerinizi kabul ettirmek için ulaşabilirsiniz.

Bir diğer not: WMF ürün ekibinin üzerinde çalıştığı bir özelliğin kaldırılması veya devre dışı bırakılması için çağrı yapan teklifler, Community Tech'in olası kapsamı dışındadır. Oylama aşamasında olmayacak.

 

Evet, geçen yıl yeterince destek alamayan bazı değerli öneriler kesinlikle var ve ikinci bir denemeyi hak ediyor.

Eski anketten bir öneriyi yeni ankete kopyalamaya karar verirseniz öneriyi "kabul etmiş"sinizdir yani bu fikirle ilgili tartışmaya aktif olarak katılıp oy verme aşamasına geçtiğinde daha güçlü bir fikir edinmek için teklifte değişiklikler yapmaya hazır olursunuz. Yukarıda söylediğimiz gibi, kişi başı üç teklif sınırı var ve geçen yıla ait sayılardan bir teklif yayınlıyoruz.

Önceki tartışmaya bir bağlantı göndermek istiyorsanız lütfen geçen yılki oyları ve tartışmaları kopyalamayın. Kişilerin geçen yılki tartışmalarda vurguladığı iyi noktalar varsa önerilere ya da uyarılara yeni öneride yer verin.

 

Teklif aşamasından sonra, oylama aşaması başlamadan önce teklifleri gözden geçirmek için bir ara vereceğiz.

Tüm etkin katılımcılar, desteklemek istediği teklifleri gözden geçirebilir ve oy verebilirler. İstediğiniz kadar çok sayıda teklif için oy kullanabilirsiniz. Adil oylama sağlamak için sadece kayıtlı kullanıcılar oy verebilir ve yeni hesaplara ait oylar kaldırılacaktır.

Yalnızca Destek oyları sayılmaktadır. İsteklerin nihai listesi alınan Destek oylarına göre sıralanacaktır. Teklif veren iseniz teklifiniz için bir destek oyu otomatik olarak sayılacaktır.

Bununla birlikte, oylama aşamasında canlı tartışma teşvik edilmektedir. Yorum içeren bir Karşı veya Çekimser oyu vermek istiyorsanız çekinmeden verin. Bu tartışmalar, insanlara önerilere oy vermek isteyip istemediklerini düşünmelerine yardımcı olabilir. Tartışmalar, yıl boyunca yapılacak işlere rehberlik etmek için de yararlı bilgiler sağlar.

Makul miktarda oy avcılığı kabul edilebilir. Fikrinizi olabildiğince çok kişiye satma fırsatınız var. Projenizde, VikiProje veya kullanıcı grubundaki diğer insanlara ulaşmaktan çekinmeyin. Açıkçası bu durum kukla oluşturmaya ya da insanları oy kullanmaya veya oylarını değiştirmeye teşvik etmemelidir. Ama iyi niyetli bir "oylamadan haberdar etme" kampanyası kesinlikle tamamdır.

 

Her teklif aşağıdaki kriteri karşılamalıdır:

 • Teklif bir politika değişikliği ya da sosyal değişim için değil, teknik bir değişiklikle ilgili olmalıdır.
 • Teklif, sorun hakkındadır ve belirli bir çözüme ihtiyaç duymayabilir.
 • Teklif, iyi tanımlanmış bir sorundur ve birbiriyle alakasız farklı konuların bir karışımı değildir
 • Teklif zaten başka bir takımın yol haritasına dahil olmamalı veya geçmişte diğer takımlar tarafından reddedilmemelidir.
 • Teklif, geçmişte Community Tech ya da diğer ekipler tarafından reddedilmemiş olmamalı.
 • Teklif, ekibin kapsamındadır.

Community Tech ekibi üsttek kriterleri karşılamayan teklifleri reddedebilir.

 

Destek oyları sıralaması taleplerin önceliklendirilmiş bir birikimini oluşturur ve Topluluk Teknik ekip de popüler talepleri değerlendirmek ve irdelemekle sorumludur. Bunu yapmak için, en çok destek alan taleplerin tamamını araştırır ve hem teknik hem de sosyal/politik risk faktörlerine bakarız.Karşı ve tarafsız oylar, potansiyel dezavantajları ortadan kaldırmada işe yaramaktadır. Tartışmalı isteklerde oylamayı daha uzlaşmaya dayalı bir gözden geçirmeyle dengeliyoruz.

Örneğin, bu 2015 anketinde işe yaradı:"Kullanıcı izleme listesi ekleme" talebi çok fazla oy aldı ama samimi karşı oylar da vardı. Topluluk teknik ekibi tüm tarafları dinledi ve projeye devam edip etmeme konusunda karar verdi

 
Noel Baba şapkası giyen her köpek Community Tech için çalışır.

...eski anketlerdeki diğer talepleri irdelemek yerine?

Anketi yıllık bir etkinlik haline getirmemizin temel nedeni daha fazla insanı dahil etmek istememizdir! Şu an birçok insan takımı ve anketi biliyor ve en çok rağbet gören isteklerin büyük bir kısmı tamamlandıktan sonra, insanların katılım gösterme konusunda daha ilgili ve istekli olmasını umuyoruz. Herkese yeni fikirler sunma şansı vermek istiyoruz.

Ayrıca diğer fikirlerin de hâlen isteniyor olduğundan emin olmak istiyoruz. Yazılım geliştikçe, kullanıcının ihtiyaçları da değişir. Geçen yıl gerçekten iyi olan bir talep artık çok da önemli olmayabilir ya da açıklama, basitçe eskimiş olabilir. Anketi yıllık olarak düzenlemek topluluğun nelere ihtiyaç duyduğunu tekrar teyit etmesine yardımcı olur.

Geçen yılın anketinde yer alan ve yeni bir şansı hak ettiğini düşündüğünüz isteklerin olması durumunda “Önceki anketlerden bir teklifi tekrar gönderebilir miyim?” kısmına bakınız.