Výbor pro přidružené organizace

This page is a translated version of the page Affiliations Committee and the translation is 92% complete.
Outdated translations are marked like this.
Zkratky:
AffCom,
AC

Výbor pro přidružené organizace radí a vydává doporučení týkající se uznání a existence poboček Wikimedie.

Kontakt:
AffCom(_AT_)lists.wikimedia.org
Twitter@WikimediaAffCom
Facebook@WikimediaAffCom


 • 2023-04-08 Tajik Wikimedians User Group has been recognized as a user group for a one-year renewable period.
 • 2023-04-08 Wikimedia Community User Group Togo has been recognized as a user group for a one-year renewable period.
 • 2023-04-08 Wikimedians of Indiana User Group has been recognized as a user group for a one-year renewable period.
 • 2023-03-27 Wiki Advocates Philippines User Group has been recognized as a user group for a one-year renewable period.
 • 2023-01-29 The Board of Trustees' Community Affairs Committee voted for Lorenzo Losa to be an additional AffCom liaision for the Board.
 • 2022-12-07 The Board of Trustees has adopted the revised charter for the Affiliations Committee.
 • 2022-11-30 The term of the serving AffCom members was prolonged to the end of 2023, and as per the decision of the Board of Trustees, and no elections are held in late 2022. The Board has invited AffCom to work on Affiliate Strategy.
 • 2022-08-03 The Tyap Wikimedians Proposed User Group was recognized as a Wikimedia affiliated usergroup.
 • 2022-07-11 AffCom published their standing on hubs and the role the Commitee can take in developing these new Wikimedia structures.
 • 2022-07-08 Uživatelská skupina Ženy v náboženství byla uznána jako přidružená uživatelská skupina Wikimedia.
 • 2022-04-09 Joy Agyepong and Benoît Prieur have been appointed to the Affiliations Committee as new members. In addition, incumbent member Mehman Ibragimov has been re-appointed for an additional term.
 • 2022-01-14 The Affiliations Committee has officially appointed Camelia Boban as Chair, Jeffrey Keefer as Vice-Chair, Houcemeddine Turki as Secretary, and Suyash Dwivedi as Treasurer, for a one-year term.Affiliations Committee (dříve známý jako Chapters Committee, hovorově AffCom) je Komunitou Wikimedia řízený výbor, jehož úkolem je radit Správní radě nadace Wikimedia při schvalování nových poboček hnutí: národních a subnárodních poboček, tematických organizací a uživatelských skupin.

Výbor byl zřízen 15. ledna 2006 rozhodnutím správní rady spolu s několika dalšími výbory Wikimedia. Jeho původní mandát zahrnoval koordinaci rozvoje poboček Wikimedia- které byly v té době v rané fázi organizace - a také usnadnění komunikace mezi jednotlivými kapitolami a mezi kapitolami a Nadací Wikimedia.

V roce 2012 byla na základě diskuze o společenství a následného rozhodnutí správní rady rozšířena působnost výboru o tematické organizace a skupiny uživatelů. V souladu s tímto usnesením výbor vypracoval jeho statut, který byl v srpnu oficiálně schválen správní radou, čímž byl dokončen přechod na Přidružovací výbor.Postup Výboru pro afilace (prezentace ve formátu PDF v roce 2012).

Přidružovací výbor vydává doporučení Správní radě ohledně uznání, schválení a existence přidružených poboček hnutí Wikimedia a usnadnění zakládání těchto organizací. Jinými slovy, výbor pomáhá wikimediánům z celého světa spojovat se do poboček, tematických organizací a uživatelských skupin a získat oficiální uznání od Nadace Wikimedia.

Můžeme vás provést procesem založení vaší organizace tím, že vám pomůžeme připravit stanovy, odpovíme na otázky týkající se toho, co nadace od pobočky očekává, poskytneme vám pomoc a radu při řešení běžných technických otázek, otázek týkajících se ochranných známek, administrativy a budování komunity a v případě potřeby vám schválíme omezenou finanční podporu na zahájení činnosti (například na pokrytí nákladů na registraci a realizaci počátečních projektů).

Pokud máte zájem o kontakt s místními organizacemi ve vaší oblasti, neváhejte nás kontaktovat některým ze způsobů uvedených níže a my vás rádi zkontaktujeme s těmi správnými lidmi.


Další informace viz Affiliations Committee/Members.

The Affiliates Committee comprises volunteers selected for their enthusiasm and their skills in community organising, cross-cultural communication, reviewing bylaws, and providing governance advice for emerging organisations. There are currently ten voting members with terms of two years each; the terms are arranged so that half of the seats are up for election every year.

Voting members of the Committee are helped by an unspecified number of non-voting advisers, either appointed by the Board of Trustees (known as Board liaisons) or by the Committee itself. Advisers provide the Committee with on-the-ground experience, language skills, and governance advice, and are able to take part in discussions on an internal wiki and a non-public mailing list.

Certain Wikimedia Foundation staff members are also actively present on the Affiliations Committee's non-public mailing list and internal wiki acting as liaisons and providing insight and advice when needed. They are not formal members of the committee, and are present at the request of the Wikimedia Foundation and with permission from voting members of the committee.

All members of the Wikimedia Foundation Board of Trustees have access to the Affiliations Committee's internal wiki.

If you'd like to be a voting member of the Committee, please leave a note on the talk page, and you'll be notified when seats become available. The next selection is scheduled for the mid of 2021, with new members joining the Committee in July, 2021. New members and advisers may be added by the end of 2021, as well.

Voting members
Photo Name Languages Location (time zone) Term ends Role
1 Jeffrey Keefer en-N, fr-2 United States, North America (UTC-4/UTC-5) December 31, 2023 předseda
2 Mehman Ibragimov ka-N, ru-N, tr-N, az-N, en-3 Georgia, Eastern Europe (UTC+4) December 31, 2023 sekretář; místopředseda
3 Suyash Dwivedi hi-N, en-3, sa-2 India, South Asia (UTC+05:30) December 31, 2023 pokladník; místopředseda
4 Başak Tosun tr-N, en-5 Turkey, Eastern Europe (UTC+3) December 31, 2023
5 Joy N. Y Agyepong en-N, tw-N, ak-N Ghana, Africa December 31, 2023
6 Wojciech Pędzich pl-N, en-4 Poland, Europe (UTC+1) December 31, 2023
7 Benoît Prieur fr-N France, Europe (UTC+1) December 31, 2023

Non-voting members

Přístup k neveřejnému mailing listu výboru.

Komunitní poradci
Poradce Jazyky Místo pobytu (časová zóna) Konec funkčního období Poznámky
Maor Malul es, en-5, lad-4, pt-4, de-3, he-3, ca-3, af-2, guc-2, tr-2 Israel, Western Asia (UTC+2) 31. prosince 2023
Aleksey Chalabyan hy-N, en Armenia, Eastern Europe (UTC+4) 31. prosince 2023
Board Liaisons
Liaison Languages Location (time zone) Term end Notes
Shani Evenstein Sigalov Israel, Western Asia (UTC+2)
Nataliia Tymkiv
Lorenzo Losa
Staff Liaisons
Photo Name Languages Location (time zone) Role
1   Dumisani Ndubane ts-N, en-4 South Africa (UTC+2)
2   Manavpreet Kaur pa-N, en-4, hi-3, fr-2 Punjab, India, Asia (UTC+5:30)
3 Nahid Sultan bn-N, en-3, bpy-1.05, hif-1, as-1 Bangladesh, South Asia (UTC +6) Trust & Safety
4 Charles Roslof en-N United States, North America (UTC-8/UTC-7) Legal
5 Stephen LaPorte en-N United States, North America (UTC-8/UTC-7) Legal • Nejlepší způsob, jak kontaktovat výbor, je napsat e-mail na adresu affcom lists.wikimedia.org; mějte prosím na paměti, že výbor může někdy reagovat na e-maily pomalu, takže pokud na svou zprávu nedostanete odpověď v přiměřené době, stačí nám poslat upomínku.
 • Výbor můžete sledovat nebo tweetovat na Twitter: @WikimediaAffCom
 • Výbor můžete sledovat nebo mu psát na Facebooku: @WikimediaAffCom
 • Členy výboru můžete také kontaktovat jednotlivě kliknutím na jejich uživatelská jména na časové ose výše; pro jakékoli dotazy týkající se poboček, tematických organizací nebo uživatelských skupin můžete použít naše diskusní stránky a e-maily.
 • S členy výboru si můžete také domluvit telefonický hovor (prostřednictvím Skype nebo Google Hangout).