Fundraising 2010/Kartika Appeal/cs


Kartika

  • Přečtěte si prosím:
  • Osobní výzva
  • Kartiky, autorky Wikipedie
  • Vzkaz od Kartiky, autorky Wikipedie

13,3 milionu a nula.

Kolik lidí se každodenně obrátí na Wikipedii, aby se něco dozvěděli? Přes 13 milionů. A kolik za přístup na tento pátý nejpopulárnější web na světě zaplatí? Vůbec nic.

To je podstata Wikipedie.

Pro lidi celého světa nikdy neexistoval mocnější způsob, jak navzájem svobodně sdílet své znalosti. Ne jen jednosměrně vysílat fakta a údaje, ale spolupracovat na článcích a usilovat o to, aby byly co nejsrozumitelnější a nejpřesnější.

Ale tím nejpozoruhodnějším na Wikipedii je, že všechny tyto znalosti přidali a upravovali dobrovolníci, článek po článku. A protože je Wikipedie bez reklam, ti z nás, kteří ji vytvářejí a používají, ji také musí chránit a udržovat, příspěvek po příspěvku.

To je podstata každoroční sbírkové kampaně Wikipedie. Je to příležitost pro ty z nás, kteří si zvykli spoléhat na Wikipedii, aby se spojili a pomohli udržet to, co pomáháme vytvářet.

Sama jsem v letošní sbírce osobně přispěla a doufám, že i vy se rozhodnete, že právě teď je ten správný čas pro váš dar. Věnujte 20 dolarů, 30 euro, 500 korun, cokoli si můžete dovolit, abyste pomohli udržet Wikipedii svobodnou.

Začala jsem psát články na Wikipedii, protože jsem si uvědomila, že lidé mohou vyhledávat spoustu informací, které zatím nikdo na Wikipedii v mém jazyce nevložil. Nedělala jsem to kvůli pozornosti okolí nebo kvůli díkům. Dělala jsem to ze zájmu o svou kulturu a chtěla jsem se s co nejvíce lidmi podělit o znalosti, které mám.

Lidé na celém světě dělají totéž každý den, právě díky tomu je Wikipedie tak cenná.

Prosím věnujte dnes Wikipedii svůj dar, aby byla dál silná.

Děkuji,

Kartika, Jakarta, Indonésie