Wikipedia na Księżyc!

This page is a translated version of the page Wikipedia to the Moon and the translation is 100% complete.

Grupa miłośników nauki z Berlina planuje wysłać zbudowany przez siebie łazik na Księżyc. W drodze na satelitę Ziemi towarzyszyć im będzie Wikipedia. W roku jubileuszu 15-lecia Wikipedii zapraszamy jej twórców z całego świata do przygotowania wyjątkowej kapsuły, która przeniesie encyklopedię w czasie i przestrzeni.

Start Faza 1: scenariusze Faza 2: głosowanie Faza 3: praca Faza 4: domknięcie O projekcie FAQ
  zakończona zakończona zakończona zakończona    

Wikipedia na Księżyc – w skrócie

 
Minęło niemal 40 lat od startu statku Voyager 2, który zabrał ze sobą w podróż poza naszą galaktykę tzw. Golden Record, pozłacaną płytę z wiadomością od ludzkości. Na płycie znalazły się pozdrowienia, trochę dźwięków i obrazów… ale nie suma ludzkiej wiedzy.

Zespół Part-Time Scientists (dosł. Naukowcy na pół etatu) to jedna z pięciu grup walczących o zwycięstwo w konkursie Google Lunar XPRIZE. Ich celem jest wylądowanie na Księżycu przed 2017 rokiem. Zbudowany przez nich łazik ma bezpiecznie wylądować na powierzchni satelity, przejechać 500 metrów i przesłać na Ziemię zrobione na miejscu zdjęcia. Na pokładzie statku kosmicznego nie ma wiele miejsca na bagaż. Zazwyczaj ładunek stanowią urządzenia wykorzystywane do eksperymentów naukowych. Budowany przez zespół Part-Time Scientists łazik ma na pokładzie miejsce także na płytę z danymi. Miejsce to zaoferowano Wikimedia Deutschland, niemieckiemu oddziałowi ruchu Wikimedia.

A czemu by nie zapisać całej Wikipedii na dysku? Dlaczego nie? Bo ilość miejsca na płycie jest bardzo ograniczona, nie zmieściłaby się na niej nawet jedna z większych wersji językowych, i to nawet okrojona do treści samych haseł, bez historii zmian czy plików multimedialnych. Poza tym Wikipedia to przedsięwzięcie globalne, w tej chwili tworzone w blisko 300 wersjach językowych. Dlatego nawet jeśli na Księżyc uda się dostarczyć niewielki wycinek tego bogactwa, będzie to naprawdę wycinek „sumy ludzkiej wiedzy”. Dzięki temu w podróż wyślemy nie tylko najbardziej wartościowe dzieła społeczności wikipedystów, ale także całą ich różnorodność kulturową, zróżnicowanie perspektyw i głosów.

Jak to zrobić? Jak wybrać? W Wikimedia Deutschland uważamy, że najlepszym sposobem na podjęcie decyzji o tym co ma znaleźć się w wycinku Wikipedii wysłanym w kosmos jest odwołanie się do jej podstawowych zasad. To podarunek dla wszystkich społeczności wikipedystów na całym świecie. Przedyskutujmy więc sprawę jako globalny ruch i wspólnie podejmijmy decyzję. To wyjątkowe wyzwanie, bowiem nigdy wcześniej nie proszono o decyzję wszystkich społeczności wikipedystów na raz, nigdy wcześniej nie pracowaliśmy też nad jednym projektem, zwłaszcza takim, w którym ograniczone są miejsce i czas. By zdążyć przed terminem, musimy narzucić sobie jasne ramy czasowe i konkretny deadline. Nieprzekraczalnym terminem zakończenia dyskusji, prac nad hasłami i dyskusji jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza (5 grudnia 2016):

5 grudnia 2016. 39 milionów artykułów, 300 języków, tysiące twórców. Jedna płyta o pojemności około 20 GB.

Niniejsza strona na Meta-Wiki ma służyć prowadzeniu prac nad projektem do czasu Wikimanii w Esino Lario, planowanej na czerwiec 2016. W tym czasie powinniśmy podjąć decyzję co do dróg postępowania, zarówno jako globalna społeczność, jak i jako reprezentanci poszczególnych języków. To wielkie wyzwanie! O szczegółach możesz poczytać w sekcjach O projekcie i FAQ.

Zabierzmy Wikipedię na Księżyc! Czekamy na Twoje pomysły i propozycje w trwającej dyskusji nad możliwymi scenariuszami prac. Prosimy edytuj!

Zobacz też