This page is a translated version of the page Hubs and the translation is 91% complete.
Latest news about Hubs (Contribute!)


«Хаби» — це назва організаційних підрозділів у русі Вікімедіа, які підтримують більше ніж одну волонтерську спільноту. Це одна з ініціатив з Рекомендації зі стратегії руху. Ідея хабів відповідає на бажання поділитися владою, наближаючи прийняття рішень до залучених спільнот. Також очікується, що вони принесуть більшу ефективність під час роботи в межах регіону або теми, порівняно з поточною ентралізованою моделлю у Фонді Вікімедіа.

Поки що немає чітких визначень, ролей чи обов’язків, встановлених для хабів. Вони будуть визначені в майбутній Хартії Руху. Оскільки розробка цієї хартії відбудеться найближчим часом, ці ролі та обов’язки зараз обговорюються. Існує також ряд можливих проєктів хабів, які проходять дослідження, обговорення чи планування.

Планують організовувати як регіональні (географічні, наприклад, Центрально-Східна Європа), так і тематичні хаби. Вони будуть або покращенням існуючих організацій, співпрацею між філіями, або новими структурами, створеними для певної мети. Дотримуючись принципу субсидіарності, очікується, що вони з’являться шляхом «визначення та відстоювання потреб громад та організацій, яких вони обслуговують».

Очікується, що хаби будть виконувати кілька ролей відповідно до своїх потреб та ресурсів, таких як юридична підтримка, розподіл ресурсів (надання грантів), розбудова потенціалу, координація між групами, розвиток технологій, наставництво, послуги з оцінки тощо. Деякі ролі (наприклад, надання грантів) можуть вимагати створення юридичних осіб. Інші ролі можуть виконувати центри, які не підтримуються юридичною особою і повністю базуються на волонтерах.

Види

Введення у хаби (відео)

Регіональні хаби

Регіональні хаби зосереджені на підтримці конкретних регіонів, дозволяючи контекстуалізувати діяльність, інструменти та інформацію. У рекомендації зазначається, що «за наявності відповідних ресурсів вони нададуть групам філій співпрацювати у розбудові потенціалу, передачі знань та координації».

Тематичні хаби

Тематичні хаби зосереджені на підтримці глобальних тематичних областей. Тематичні центри описані в рекомендації як «дозволяють спеціалізацію та роботу в рамках Руху, де спільні цілі отримують користь від скоординованих рішень». Можливі теми були визначені в рекомендаціях як такі, що охоплюють «сфери знань», наприклад «пропагандистська діяльність, розбудова потенціалу, партнерство, дослідження тощо».

Лінгвістичні хаби мають доповнювати регіональні та тематичні центри. Мова має надзвичайно важливе значення, щоб гарантувати різноманітність, включеність та представництво серед розрізнених спільнот (що використовують одну мову). Мова є чи не найважливішим культурним компонентом руху. Часто трапляється, що одна країна має декілька офіційних мов, а однією мовою говорять у кількох країнах.

Заходи

Список подій про хаби:

Date Event
27 November 2021 Hubs co-creation workshop (event page)
21 February 2022 - 4 March 2022 Hubs Dialogue (findings summary, other languages)
12 March 2022 Hubs Global Conversations (event page)
24 June 2022 - 26 June 2022 Hubs Global Conversations (event page)

Історія

У червні 2010 року було створено Iberocoop, першу регіональну співпрацю Вікімедіа. У наступні роки було створено ще кілька груп, таких як Регіональне співробітництво Східної, Південно-Східної Азії та Тихоокеанського регіону(2018) і Вікімедіа Центрально-Східної Європи (2011), Вікіконференція Північної Америки (2016), серед інших.

Під час процесу Стратегії на 2018-2020 рр. Робочою групою з розподілу ресурсів були висунуті пропозиції щодо регіональних та тематичних центрів (див. попередній проект рекомендацій для регіональних центрів: перший проект, другий проект; тематичні центри: 1 , 2), а також Ролі Робоча група з питань відповідальності (вперше запропонована як частина моделі «Quotiel», див. проект рекомендації, де згадується натхнення від існуючого регіонального співробітництва).

Робочі групи з адвокації та розбудови спроможності розробили проекти рекомендацій для спеціалізованих організацій з адвокації та розбудови потенціалу відповідно (див. проекти, адвокація 1, 2, розбудова потенціалу 1, 2); їх потім інтегрували як приклади можливих тематичних центрів. Рекомендації були переглянуті в проекті третьої ітерації, перш ніж отримати остаточну версію в травні 2020 року. Загальну пропозицію разом з іншими рекомендаціями щодо стратегії потім схвалила Рада опікунів Фундації Вікімедіа.

Під час зміни стратегії відбулося кілька обговорень щодо хабів: див. звіти про обговорення хабів у листопаді, грудні та січні.

Див. також