This page is a translated version of the page Abstract Wikipedia and the translation is 64% complete.
Outdated translations are marked like this.

Proje

Bu proje iki bölümden oluşmaktadır: Soyut Vikipedi ve Vikifonksiyonlar.

Soyut Vikipedi’nın amacı, daha fazla insanın daha fazla dilde daha fazla bilgi paylaşmasına izin vermektir. Soyut Vikipedi, Vikiveri’nin bir uzantısıdır.[1] Soyut Vikipedi’da, insanlar Vikipedi makalelerini dilden bağımsız bir şekilde oluşturabilir ve sürdürebilir. Bir dildeki bir Vikipedi, bu dilden bağımsız makaleyi kendi diline çevirebilir. Kod çeviriyi yapar.

Vikifonksiyonlar (Wikifunctions) herkesin kod oluşturmasına ve kodu sürdürmesine izin veren yeni bir Wikimedia projesidir. Bu, pek çok farklı şekilde kullanışlıdır. Herkesin arayabileceği, yazabileceği, sürdürebileceği ve kullanabileceği her türlü işlevin bir kataloğunu sağlar. Ayrıca, dilden bağımsız maddeyi Abstract Wikipedia'dan bir dildeki Vikipedi’ye çeviren kod sağlar. Bu, herkesin maddeyi kendi dilinde okumasına izin verir. Vikifonksiyonlar, Vikiveri’deki kelimeler ve varlıklar hakkındaki bilgileri kullanacaktır.

Bu bizi herkesin tüm bilgilerin paylaşabileceği bir dünyaya yaklaştıracak.

İşlev nedir?

Bir “işlev”, sağladığınız verilere göre bir hesaplama yapan bir dizi bilgisayar programı talimatlarıdır. İşlevler, iki tarih arasında kaç gün geçtiği veya iki şehir arasındaki mesafe gibi soruları yanıtlayabilen bir bilgi biçimidir. Daha karmaşık işlevler, üç boyutlu bir şeklin hacmi, belirli bir tarihte Mars ile Venüs arasındaki mesafe veya iki türün aynı anda hayatta olup olmadığı gibi daha karmaşık soruları yanıtlayabilir. Bir arama motoruna soru sormak gibi birçok bilgi araştırmasında zaten işlevler kullanıyoruz. İngilizce’de {{convert}} ve {{age}} olarak bilinen şablonlar, birçok Vikipedis’ta zaten kullanılan, wikitext ve Lua, ile yazılmış ve istendiği her wiki’ye manuel olarak kopyalanmış işlevsellik örnekleridir.

İşlevlere ilişkin daha fazla örnek Erken işlev örnekleri ve arayüzün nasıl görünebileceğine dair çok kaba taslaklar İlk örnekler de bulunmaktadır.

Kısacası, fonksiyonlar verdiğiniz veriler üzerinde bir hesaplama yapar ve bu verilerle ilgili sorduğunuz bir soruyu yanıtlar.

Bu yeni Vikimedi projesi, bu gibi soruları farklı dillerde yanıtlamaya yardımcı olmak için gönüllüler tarafından yazılmış bir işlevler kitaplığı oluşturacak. İşlev kitaplığımızı oluşturarak, daha fazla kişinin ücretsiz bilgiye yeni yollarla erişmesini ve keşfetmesini sağlayabiliriz.

Soyut Wikipedia nedir?

Soyut Vikipedi projesinin ve Vikifonksiyonların görsel açıklaması

“Soyut Vikipedi” terimi, uzun vadeli hedefi ifade eder – bu işlevler kitaplığının bir gün dilden bağımsız makalelerin oluşturulmasını sağlayacağı. Bu projenin daha fazla parçası bir kez daha yerleştirilirse, bu, herhangi bir viki’nin (özellikle küçük ila orta büyüklükteki vikilerin) kendi dillerinde bulunan makale sayısını önemli ölçüde artırabileceği anlamına gelecektir. Aynı zamanda, editörlerin kendi kültürlerinden ve bağlamlarından elde ettikleri bilgileri daha geniş ve daha küresel bir izleyici kitlesiyle paylaşabilecekleri anlamına gelir.

Yeni işlev wiki’si, Vikifonksiyonlar, bu vizyonu mümkün kılmak için kodlama altyapısını geliştirecek. Projenin Soyut Vikipedi bölümü yaklaşık 2022’de başlayacak.

Diğer bir deyişle: desteklenen herhangi bir dilde doğal dil cümleleri oluşturmak için, yeni vikideki işlevleri Vikiveri’deki veriler ve dilbilimsel bilgilerle birleştirebileceğiz. Bu cümleler daha sonra herhangi bir Wikipedia tarafından (veya başka bir yerde) kullanılabilir.

Zaman çizelgesi

Katılım

Vakfın dahili çalışma talepleri

  • You can refer to this guide that describes step by step how to request work internally.

Arka plan

Bir Signpost makale fikre daha ayrıntılı bir giriş sağlar. Aşağıdaki materyal – araştırma kağıtları, konuşma videoları, prototip yazılım – çok fazla ayrıntı sunar. Vikilambda’nın geliştirilmesi için bir [ayrıntılı taslak plan] da mevcuttur.

İlgili tartışmalar, makaleler, videolar ve karşılaştırılabilir tekliflerin uzun listesi için Geçmiş teklif sayfasına bakın.

Originally, the project was code-named Wikilambda, derived from Lambda calculus. The name is still referenced in the name of Extension:WikiLambda and in the Wikifunctions logo which contains a lambda character.

Öne çıkan özellikler şunları içerir:

Daha fazla okuma

Proje planı

 1. Özet: proje planına genel bakış.
 2. İsim: projenin adı üzerine tartışma.
 3. Hedefler: ne başarmak için çalışıyoruz? Birincil ve ikincil hedefler.
 4. Organizasyon: geliştirme ekibinin nasıl kurulacağı.
 5. Gereksinimler: projenin yerine getirmesi gereken genel koşullar.
 6. Yapi: proje bileşenlerinin birlikte nasıl çalışacağına dair genel bir bakış.
 7. Bileşenler: projenin sunması gereken bireysel yazılım bileşenleri.
 8. Görevler: projeler tarafından yapılması gereken bireysel görevler.
(tek sayfalı versiyon)

Kaynakça

 1. Yeni bileşenler (Soyut Vikipedi için geliştirme planında listelenmiştir), entegrasyonu (projenin ikinci yılında) Vikiveri topluluğunun onayını gerektiren Vikiveri uzantıları içerir, “soyut içeriği” (projenin ilk bölümünde geliştirilen) orada veya başka bir viki’de depolamadan önce (yeni Vikifonksiyonlar viki veya başka bir çok dilli viki gibi).