Strategie / Změny ve Wikimedia / 2017

This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia movement/2017 and the translation is 98% complete.


Do roku 2030 se Wikimedia stane základní infrastrukturou ekosystému svobodných znalostí a každý, kdo sdílí naši vizi, se k nám bude moci připojit.

My, přispěvatelé, komunity a organizace Wikimedia, budeme podporovat náš svět shromažďováním znalostí, které plně reprezentují lidskou rozmanitost, a vytvářením služeb a struktur, které umožní ostatním dělat totéž.

Budeme pokračovat v našem poslání rozvíjet obsah, jak jsme to dělali v minulosti, a půjdeme dál.

Znalosti jako služba: Abychom sloužili našim uživatelům, staneme se platformou, která bude světu poskytovat otevřené znalosti prostřednictvím rozhraní a komunit. Vytvoříme nástroje pro spojence a partnery, aby mohli organizovat a vyměňovat svobodné znalosti i mimo Wikimedii. Naše infrastruktura umožní nám i ostatním shromažďovat a využívat různé formy svobodných a důvěryhodných znalostí.

Rovnost znalostí: Jako společenské hnutí zaměříme své úsilí na znalosti a komunity, které byly vynechány mocenskými a privilegovanými strukturami. Budeme přijímat lidi z různých prostředí, abychom vybudovali silné a rozmanité komunity. Budeme odstraňovat sociální, politické a technické bariéry, které lidem brání v přístupu ke svobodným znalostem a přispívání k nim.

Dohnat průběh procesu

  Jsou tři cykly diskuzí. První cyklus skončil 18. dubna 2017. Druhý skončil 12. června 2017. Třetí cyklus začal.

Nyní si můžete přečíst text strategického směrování, který vznikl tímto postupem. Pokud souhlasíte s tím, že je to správná cesta, kterou se má hnutí Wikimedia ubírat, můžete ji podpořit.

Další informace

 

  Katherine Maherová posílá týdně shrnutí toho, co se děje kolem procesu strategie hnutí. Můžete se také přihlásit abyste pravidelně dostávali novinky na vaší diskuzní stránku.


O posluchačích v rozhovoru (skupiny)

V našem hnutí je mnoho různých skupin, které se k informacím staví různými způsoby. Abychom lépe porozuměli jejich potřebám a perspektivám, uspořádal základní tým "stopy" podle publika. Hlavními stopami účasti jsou organizované skupiny a individuální přispěvatelé. Třetí publikum je určeno těm, kteří se neúčastní konverzace v našem hnutí, tedy čtenářům, odborníkům a partnerům. V současné době provádíme průzkum i rozhovory, abychom lépe porozuměli jejich vstupům. Více informací se dozvíte zde (odkaz již brzy).

A

Skupina A

Tato skupina zahrnuje pobočky hnutí Wikimedia, organizované výbory hnutí včetně Výboru pro šíření fondů a Výboru pro přidružování, zaměstnance Nadace Wikimedia, správní radu Nadace a další organizované nebo částečně organizované skupiny, které pomáhají podporovat hnutí.

B

Skupina B

Tato skupina zahrnuje jednotlivé přispěvatele, jako jsou redaktoři, kurátoři a dobrovolní vývojáři, v různých jazycích a projektech Wikimedia.

Dřívější skupiny C a D

Provádíme výzkum, abychom lépe porozuměli hlasům, které nejsou součástí diskusí o našem hnutí: čtenářům, odborníkům a partnerům. Abychom zajistili úplný obraz, zapojujeme se do výzkumu a také vedeme rozhovory a pořádáme malá setkání s těmito lidmi. Do této skupiny patří stávající i noví čtenáři našich projektů a stávající i potenciální partneři v zemích nebo jazycích, kde jsme známí (dříve skupina C) i kde jsme mnohem méně známí (dříve skupina D).


 

  Hlavní strategický tým připravil proces ve spolupráci s řídícím výborem složeným z dlouholetých dobrovolných wikipedistů.


 

  Na organizaci strategického procesu spolupracuje mnoho skupin lidí z celého hnutí (a vy můžete být jedním z nich!).


 

  Odpovědi na více otázek jsou dostupné v sekci "Často kladené otázky"


 

(angličtina) Jste přizváni k diskuzi procesu a ptání se více otázek na diskuzní stránce

Související stránky