Globalne blokady logowania

This page is a translated version of the page Global locks and the translation is 95% complete.
Outdated translations are marked like this.

Globalna blokada logowania to sposób, w jaki stewardzi mogą uniemożliwić posiadaczom kont uniwersalnych logowanie się we wszystkich projektach Wikimedia (i, co za tym idzie, edytowanie). Kiedy konto jest zabezpieczone, próby logowania kończą się niepowodzeniem we wszystkich publicznie dostępnych wiki zarządzanych przez Wikimedia Foundation takich jak Wikipedia, Wikisłownik, Wikimedia Commons czy Wikibooks, we wszystkich wersjach językowych. Stosuje się to głównie do wykorzystywanych w wielu projektach (cross-wiki) kont stworzonych do wandalizmów, kont stworzonych do spamowania, pacynek uporczywych wandali czy kont przejętych („zhakowanych”), chociaż w rzadkich przypadkach (dopóki globalne blokowanie nie obejmie nazwanych kont), konta użytkowników, których należałoby zablokować globalnie, również są zabezpieczane w ten sposób. Interfejs blokowania globalnego pozwala też ukryć nazwę konta we wszystkich rejestrach, co można stosować w przypadku nazw kont podszywających się pod inne konto lub nazw obraźliwych. Globalnych blokad logowania nie należy mylić z globalnymi blokadami lub globalnymi banami.

 • Aby zgłosić użytkownika, na którego powinna być nałożona globalna blokada logowania (albo innego użytkownika globalnie zablokowanego przez pomyłkę) przejdź na stronę Steward requests/Global.
 • Jeśli została na Ciebie nałożona globalna blokada logowania (z powodów innych niż globalny ban lub przejęcie konta), powinieneś odwołać się wysyłając e-mail na adres stewards@wikimedia.org.

Powody uzasadniające wniosek o globalną blokadę logowania

Wymienione poniżej powody nie są zatwierdzonymi przez społeczność zasadami. Zazwyczaj globalne blokady są nakładane w jasnych sytuacjach; w bardziej złożonych przypadkach stewardzi mogą decydować o nałożeniu bądź zdjęciu globalnej blokady w każdej sprawie indywidualnie.

 
Komunikat wyświetlany podczas próby zalogowania na globalnie zablokowane konto.
 • Konta, które były używane tylko do wandalizmów lub nadużyć na wielu wiki i aktywnie wandalizują w danej chwili lub w inny oczywisty sposób są szkodliwe na wielu wiki są kandydatami do blokady globalnej. Prosimy o dołączenie linków do historii blokad lub innych dowodów nadużyć w innych projektach oraz wskazanie, gdzie konto jest nadal aktywne.
 • Konta przeznaczone tylko do spamowania.
 • Konta o obraźliwych lub w inny sposób niezgodnych z zasadami nazwach również nadają się do zablokowania, ponadto ich nazwy mogą być ukryte w rejestrach operacji.
 • Konta, które złamały inne zasady będące powodem do bezterminowych blokad na wielu projektach, np. poprzez powtarzające się groźby prawne, prezentowanie dziecięcej pornografii lub przekazywanie cudzych prywatnych danych osobowych.
 • Konta podejrzane o to, że zostały przejęte („zhakowane”), jako środek tymczasowy ochrony konta do momentu skontaktowania się z jego właścicielem.
 • Konta globalnie zbanowane (przez społeczność lub Fundację).
 • Konta utworzone w celu ominięcia globalnego bana (nałożonego przez społeczność lub Fundację).
 • Śmierć właściciela konta.
 • Konta należące do byłych pracowników lub podwykonawców Fundacji Wikimedia (blokowane przez pracowników Fundacji).

Włamanie na konto

Pomoc możesz uzyskać na stronie Help:Compromised accounts.

Stewardzi czasami blokują konta jako powód podając „Compromised account” (pol. „konto przejęte”, dosł. „konto skompromitowane”). Jeśli Twoje konto zostało zablokowane z tego powodu, prosimy o skontaktowanie się z ca wikimedia org.