Globalne blokady logowania

This page is a translated version of the page Global locks and the translation is 100% complete.

Globalna blokada logowania to sposób, w jaki stewardzi mogą uniemożliwić posiadaczom kont uniwersalnych logowanie we wszystkich projektach Wikimedia (i, co za tym idzie, edytowanie). Kiedy konto jest zabezpieczone, próby logowania kończą się niepowodzeniem we wszystkich publicznie dostępnych wiki zarządzanych przez Wikimedia Foundation takich jak Wikipedia, Wikisłownik, Wikimedia Commons czy Wikibooks, we wszystkich wersjach językowych. Stosuje się to głównie do wykorzystywanych w wielu projektach (cross-wiki) kont stworzonych do wandalizmów, kont stworzonych do spamowania, pacynek uporczywych wandali czy kont przejętych („zhakowanych”), chociaż w rzadkich przypadkach (dopóki globalne blokowanie nie obejmie nazwanych kont), konta użytkowników, których należałoby zablokować globalnie, również są zabezpieczane w ten sposób. Interfejs blokowania globalnego pozwala też ukryć nazwę konta we wszystkich rejestrach, co można stosować w przypadku nazw kont podszywających się pod inne konto lub nazw obraźliwych.

Powody uzasadniające wniosek o globalną blokadę logowania

Poniżej znajduje się lista typowych powodów globalnej blokady logowania. Z reguły globalne blokady prawie zawsze są nakładane w jasnych sytuacjach. Nie istnieją zatwierdzone przez społeczność zasady dotyczące nakładania globalnych blokad logowania, a poniższa lista przedstawia de facto standard wykorzystywany w praktyce.

 
Komunikat wyświetlany podczas próby zalogowania na globalnie zablokowane konto.
  • Konta, które były używane tylko do wandalizmów lub nadużyć na wielu wiki i aktywnie wandalizują w danej chwili lub w inny oczywisty sposób są szkodliwe na wielu wiki są kandydatami do blokady globalnej. Prosimy o dołączenie linków do historii blokad lub innych dowodów nadużyć w innych projektach oraz wskazanie, gdzie konto jest nadal aktywne.
  • Konta przeznaczone tylko do spamowania.
  • Konta o obraźliwych lub w inny sposób niezgodnych z zasadami nazwach również nadają się do zablokowania, ponadto ich nazwy mogą być ukryte w rejestrach operacji.
  • Konta, które złamały inne zasady będące powodem do bezterminowych blokad na wielu projektach, np. poprzez powtarzające się groźby prawne, prezentowanie dziecięcej pornografii lub przekazywanie cudzych prywatnych danych osobowych.
  • Konta podejrzane o to, że zostały przejęte („zhakowane”), jako środek tymczasowy ochrony konta do momentu skontaktowania się z jego właścicielem.
  • Konta globalnie zbanowane (przez społeczność lub Fundację).
  • Konta utworzone w celu ominięcia globalnego bana (nałożonego przez społeczność lub Fundację).
  • Śmierć właściciela konta.
  • Konta należące do byłych pracowników lub podwykonawców Fundacji Wikimedia (blokowane przez pracowników Fundacji).

Włamanie na konto

Pomoc możesz uzyskać na stronie Help:Compromised accounts.

Stewardzi czasami blokują konta jako powód podając „Compromised account” (pol. „konto przejęte”, dosł. „konto skompromitowane”). Jeśli Twoje konto zostało zablokowane z tego powodu, prosimy o skontaktowanie się z ca wikimedia org.