Fundraising 2009/appeal/pl


Apel założyciela Wikipedii Jimmy'ego Walesa edit

Chciałbym prosić Was o darowiznę, która pomoże wesprzeć Wikipedię.

Wikipedię uruchomiłem w 2001 roku. Odtąd żyję w stanie zadziwienia i pokory wobec setek tysięcy ochotników, którzy dołączyli do mnie w celu stworzenia największej w dziejach ludzkości encyklopedii.

Wikipedia nie jest serwisem komercyjnym. Jest wynikiem pracy społeczności, pisanym i finansowanym przez ludzi takich jak Ty. Każdego miesiąca z zasobów Wikipedii korzysta ponad 340 milionów ludzi, co stanowi prawie jedną trzecią świata podłączonego do Internetu. Ty również jesteś częścią tej społeczności.

Wierzę w nas. Wierzę w ciągły wzrost jakości Wikipedii. I to już cały pomysł. Ktoś coś napisze, kto inny nieco ulepszy, i tak w miarę upływu czasu jakość zawartych w Wikipedii informacji staje się coraz lepsza. Jeśli dziś uważasz Wikipedię za użyteczną, pomyśl, co możemy zdziałać razem w ciągu 5, 10 czy 20 lat.

W Wikipedii chodzi o moc, z jaką ludzie tacy jak my dokonują niebywałych rzeczy. Ludzie tacy jak my piszą Wikipedię słowo po słowie. Ludzie tacy jak my ją finansują. Jest ona dowodem naszego potencjału wspólnego zmieniania świata.

Musimy chronić przestrzeń, w której odbywa się ta ważna praca. Musimy chronić Wikipedię. Chcemy, by była ona bezpłatna i wolna od reklam. Chcemy, by była otwarta, by informacje w niej zawarte można było dowolnie wykorzystywać. Chcemy, by Wikipedia dalej rosła, niosąc wiedzę w każdy zakątek świata i zapraszając każdego do uczestnictwa w jej tworzeniu.

Wikimedia Foundation jest organizacją typu non profit, którą powołałem w 2003 roku, by zajmowała się działaniem, wzrostem i ochroną Wikipedii. Mając za sobą 10 milionów dolarów rocznie i nie więcej niż 35 pracowników, zajmuje się piątym co do częstości odwiedzin serwisem internetowym na świecie. Proszę o Twoją pomoc, byśmy mogli pracować dalej.

Wyobraźmy sobie świat, w którym każda osoba ma dostęp do sumy ludzkiej wiedzy. Do tego właśnie dążymy. A z Twoją pomocą na pewno tam dotrzemy.

Dziękuję Ci za korzystanie z Wikipedii. Jesteś częścią jej historii – pomóż jej również swoją darowizną.

Jimmy Wales

Założyciel Wikipedii