Fundraising 2009/appeal/cs


Prosba od zakladatele Wikipedie Jimmyho Walese edit

Dnes Vás prosím, abyste podpořili Wikipedii finančním příspěvkem.

V roce 2001 jsem založil Wikipedii. Za posledních osm let mě ohromilo a zároveň ve mně vzbudilo velikou pokoru vidět stovky tisíc dobrovolníků, kteří se ke mně při budování největší encyklopedie v lidské historii připojili.

Wikipedie není komerční projekt. Je komunitním dílem, je zcela psána a podporována lidmi jako jste Vy. Každý měsíc používá Wikipedii více než 340 miliónů lidí, téměř třetina lidí používajících Internet. Vy jste částí naší komunity.

Věřím v nás. Věřím, že Wikipedie se bude nadále zlepšovat. Taková je celá tato myšlenka. Jeden člověk přijde a něco napíše, jiný jeho text trochu vylepší, výsledky naší práce se tak postupem času neustále zlepšují. Připadá-li Vám to dnes znamenité, představte si co můžeme společně dokázat za 5, 10, 20 let.

Smyslem Wikipedie je síla lidí jako my konat mimořádné věci. Lidé jako my píší Wikipedii, slovo za slovem, odstavec za odstavcem. Lidé jako my ji financují. Je důkazem našeho kolektivního potenciálu změnit svět.

Potřebujeme chránit místo, kde tato důležitá práce probíhá. Potřebujeme chránit Wikipedii. Chceme ji provozovat svobodnou, bez poplatků a bez reklam. Chceme ji udržet otevřenou tak, abyste mohli informace z Wikipedie používat jakýmkoliv způsobem, který považujete za vhodný. Chceme udržet její růst – šířit vědomosti v ní obsažené a přijímat jakoukoliv snahu o spolupráci.

Wikimedia Foundation je nezisková organizace, kterou jsem založil v roce 2003 za účelem správy, rozvoje, podpory a ochrany Wikipedie. Za deset milionů amerických dolarů ročně s méně než 35 zaměstnanci zajišťuje provoz pátého nejčtenějšího webu celém světě. Prosím Vás o Vaši pomoc tak, abychom mohli pokračovat v práci.

Představte si svět, ve kterém má každý člověk na této planetě volný přístup k veškerým lidským znalostem. To je myšlenka, která nás vede. S Vaší pomocí se k němu dostaneme.

Děkuji, že používáte Wikipedii. Jste součástí tohoto dění. Prosíme, podpořte nás ještě dnes.

Jimmy Wales

Zakladatel Wikipedie