Abstrakcyjna Wikipedia/Ogłoszenie z lipca 2020 r.

This page is a translated version of the page Abstract Wikipedia/July 2020 announcement and the translation is 100% complete.
Aktualizacje abstrakcyjnej Wikipedii Translate

Abstrakcyjna Wikipedia na liście mailingowej Abstrakcyjna Wikipedia na IRC Wikifunkcje na Telegramie Wikifunctions on Mastodon Wikifunkcje na Twitterze Wikifunkcje na Facebooku Wikifunkcje na YouTube Strona internetowa Wikifunkcji Translate

Ogłoszenie nowego projektu Wikimedia! Abstrakcyjna Wikipedio, witaj!

Dzień dobry wszystkim,

Mam zaszczyt przedstawić Abstrakcyjną Wikipedię (Abstract Wikipedia), nowy projekt, który został jednogłośnie zatwierdzony przez Radę Powierniczą Fundacji Wikimedia [1]. Abstrakcyjna Wikipedia proponuje nowy sposób generowania podstawowych treści encyklopedycznych w sposób wielojęzyczny, co pozwoli większej liczbie współpracowników i czytelników na dzielenie się wiedzą w większej liczbie języków. Jest to podejście, które ma na celu ułatwienie współpracy wielojęzycznej w naszych projektach, zwiększenie trwałości naszego ruchu poprzez rozszerzenie dostępu do uczestnictwa, poprawę doświadczenia użytkowników dla czytelników wszystkich języków oraz innowacje w zakresie wolnej wiedzy poprzez połączenie niektórych z mocnych stron naszego ruchu, aby stworzyć coś nowego.

Jest to nasz pierwszy nowy projekt od ponad siedmiu lat. Abstrakcyjna Wikipedia została przedłożona jako propozycja projektu przez Denny'ego Vrandečicia w maju 2020 roku [2] po latach przygotowań i badań, które doprowadziły do powstania szczegółowego planu i ożywionych dyskusji w społecznościach Wikimedia. Wiemy, że energia i kreatywność społeczności często napotyka na bariery językowe, a informacje dostępne w jednym języku mogą nie trafić do Wikipedii w innym języku. Abstrakcyjna Wikipedia ma z założenia wyglądać i być używana dokładnie jak tradycyjna Wikipedia, lecz zbudowana w oparciu o potężne, niezależne od języków naturalnych modele konceptualne Wikidata, mając na celu umożliwienie ochotnikom tworzenie i redagowanie artykułów Wikipedii dla całego, wielojęzycznego świata Wikimedii.

Projekt pozwoli wolontariuszom zebrać podstawy artykułu za pomocą słów i elementów z Wikidanych. Ponieważ Wikidane wykorzystuje modele konceptualne, które mają być uniwersalne we wszystkich językach, powinno być możliwe użycie i rozszerzenie tych elementów wiedzy w celu stworzenia modeli dla artykułów, które mają również wartość uniwersalną. Używając kodu, wolontariusze będą w stanie przetłumaczyć te abstrakcyjne "artykuły" na swoje własne języki. Jeśli się to uda, może to w końcu umożliwić każdemu czytanie na dowolny temat w Wikidanych w jego własnym języku.

Jak możecie sobie wyobrazić, ta praca będzie wymagała dużego nakładu pracy przy tworzeniu oprogramowania i dużej współpracy pomiędzy Wikimedianami. Aby umożliwić ten wysiłek, Denny dołączy w lipcu do Fundacji jako pracownik i poprowadzi tę inicjatywę. Możecie znać Denny'ego jako twórcę Wikidanych, wieloletniego członka społeczności, byłego pracownika Wikimedia Deutschland oraz byłego członka Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia [3]. Jesteśmy bardzo podekscytowani, że Denny wniesie swoje umiejętności i wiedzę do pracy nad tym projektem wraz z zespołami ds. produktów, technologii i społeczności Fundacji.

Ważne jest, aby przyznać, że jest to projekt eksperymentalny i że każda społeczność Wikipedii ma inne potrzeby. Ten projekt może oferować niektórym społecznościom ogromne korzyści. Inne społeczności mogą się mniej angażować. Każda społeczność Wikipedii w każdym języku będzie mogła swobodnie wybierać i moderować, czy i jak będzie korzystać z treści z tego projektu.

Jesteśmy podekscytowani, że ten nowy wiki-projekt ma możliwość zwiększenia sprawiedliwości wiedzy poprzez zwiększony dostęp do wiedzy. Zaprasza nas on również do rozważenia i zaangażowania się w krytyczne pytania dotyczące tego, jak i przez kogo tworzona jest wiedza. Cieszymy się na współpracę ze społecznościami w celu przemyślenia tych ważnych pytań.

Jest wiele do zrobienia, ponieważ zaczynamy projektować plan dla Abstrakcyjnej Wikipedii w ścisłej współpracy z naszymi społecznościami. Zachęcam Was do zaangażowania się w projekt i dołączenia do nowej listy mailingowej [4]. Zdajemy sobie sprawę, że Abstrakcyjna Wikipedia jest ambitna, ale dostrzegamy również jej potencjał. Zapraszamy wszystkich do przyłączenia się do nas na nowej, niezbadanej ścieżce.

Z poważaniem,

Katherine Maher (dyrektorka wykonawczy Fundacji Wikimedia)

Uwagi i przypisy