Přehledy Wikimedia, září 2012

This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, September 2012 and the translation is 100% complete.


Přehledy (hlavní body) Zprávy nadace Wikimedia a Technické zprávy Wikimedia za září 2012, s výběrem důležitých událostí z hnutí Wikimedia

Přehledy nadace Wikimedia

 
Panel nástrojů správce slouží k označení nového článku jako ohodnoceného a zaslání zprávy jeho autorovi

Stránka „Nástroje správců“ zjednodušuje hodnocení nových článků na Wikipedii

Každý den se vytvářejí na Wikipedii tisíce nových stránek, které vyžadují, pro kontrolu jejich kvality, práci stovek dobrovolných editorů. K usnadnění jejich práce, redakční tým vyvinul „stránku funkcí správce“. Obsahuje dva nástroje:

  • Přísun nových stránek, přehled o nových stránkách s poznámkami a informacemi, které pomáhájí při jejich hodnocení
  • Panel nástrojů správce, který zobrazí vedle nové stránky nabídku umožnující editorům snadný přístup k různým akcím, například označení nové stránky jako zhodnocené, zaznamenání problémů s kvalitou nebo navržení stránky k odstranění. Stránka Správce byla zprovozněna na anglické Wikipedii 20. září a je v plánu ji zpřístupnit i v dalších projektech.

Mnoho nových editorů Wikipedie je zklamáno, když jejich první článek neodpovídá představám komunity a je smazán. Doufáme, že stránka správce s jejími funkcemi, povede k lepší zpětné vazbě pro tvůrce stránek.

Nový dobrovolnický model pro přidělování darovaných peněz je spuštěn

Během posledního půl roku byl vytvořen nový model pro distribuci peněžních darů, získaných prostřednictvím webových stránek projektů nadace Wikimedia. Více než 10 milionů dolarů bude nyní přiděleno na základě doporučení nově ustaveného výboru Funds Dissemination Committee (FDC), který se skládá výhradně z dobrovolníků.

Na základě veřejné nominace byla oznámena jména sedmi zvolených členů prvního FDC: Arjuna Rao Chavala (Indie), Dariusz Jemielniak (Polsko), Ali Haidar Khan (Bangladéš), Mike Peel (Británie), Yuri Perohanych (Ukrajina), Sydney Poore (Spojené státy americké) a Anders Wennersten (Švédsko). Doplní je Jan-Bart de Vreede (Nizozemsko) a Patricio Lorente (Argentina), jako nevolení představitelé Wikimedia Foundation Board of Trustees. Jako veřejná ochránkyně práv (ombudsman) pro proces FDC byla ustavena Susana Moraes (Portugalsko).

FDC nyní hodnotí požadavky 12 organizací na dotace z fondů, které jsou přístupné pro veřejné komentáře do 22. října.

Nový webový projekt pro cestování a právní činnosti

Nadace Wikimedia odsouhlasila zprovoznění nové webové stránky projektu pro cestování na žádost komunity Wikimedia. Bohužel, 29. srpna 2012 Internet Brands, majitel webové stránky Wikitravel, podal žalobu na dva dobrovolníky Wikitravel, ve které je obviňuje z různých porušení práv. V reakci na to, jeden z dobrovolníků [1] podal stížnost, ve které uvádí, že Internet Brands se snažila potlačit jeho právo diskutovat o novém cetovním projektu Wikimedia. Nadace Wikimedia podala také žalobu proti Internet Brands s tvrzením, že nemá právo bránit vzniku nového projektu pro cestování.

Statistické údaje a trendy

Celkový počet jednotlivých návštěvníků z celého světa za srpen:

456,25 milionů (+0,98% v porovnání s červencem; +7,92% v porovnání s předchozím rokem)
(comScore data pro všechny projekty nadace Wikimedia; comScore vydá data platná pro září v říjnu)

Počet zobrazených stránek v září:

19,1 miliard (+5,3% v porovnání se srpnem; +20,9% v porovnání s předchozím rokem)
(Server log data, pro všechny projekty nadace Wikimedia včetně mobilních připojení)

Aktivní registrovaní uživatelé v srpnu 2012 (>= 5 editací v hlavním jmenném prostoru za měsíc, kromě botů):

79 572 (-0,74% v porovnání s červencem, -0,81% v porovnání s předchozím rokem)
(Databázová data pro všechny projekty nadace Wikimedia. Poznámka: Nedávno jsme změnili tuto metodu měření pro zahrnutí údajů z účtu na Wikimedia Commons a aktivit v dalších projektech.)

Hlášení (soustřeďující různé statistické údaje a trendy o WMF projektech) za srpen 2012:

http://reportcard.wmflabs.org/

(Definice)

Finance

 
Příjmy a výdaje nadace Wikimedia oproti plánu do 31. srpna 2012
 
Výdaje nadace Wikimedia podle činností do 31. srpna 2012

(Všechny informace o financování jsou aktuálně dostupné pouze do srpna 2012.)

Všechny uveřejněné informace o financování platí pro období od 1. července 2012 do 31. srpna 2012.

Příjmy 1 758 126 USD
Výdaje:
Technologie 2 286 158 USD
Dobročinnost

417 387 USD

Globální rozvoj 1 110 627 USD
Management 144 825 USD
Finance/Lidské zdroje/Administrace 864 207 USD
Právní pomoc/Komunita/Komunikace 377 572 USD
Celkové výdaje 5 200 776 USD
Celkový přebytek/(ztráta) (3 442 650 USD)
  • Příjem za měsíc srpen je 1,4 milionů USD oproti plánovaným 465 tisícům USD, což je přibližně 946 tisíc USD nebo 203% nad plán, především díky 1,0 milionu USD, obdrženému od nadace Sloan.
  • Příjem od začátku roku je 1,8 milionů USD proti plánovanému 1,9 milionu USD, což je přibližně 0,1 milionu USD nebo 9% pod plán.
  • Výdaje za měsíc srpen jsou 2,6 milionů USD oproti plánovaným 2,7 milionů USD, což činí přibližně 0,1 milionu USD nebo 3% pod plán, především za personální výdaje, výdaje za hostitelské služby Internetu, cestovní výdaje, kapitálové výdaje a výdaje za právní ochranu, částečně kompenzované grantem programu Indický katalyzátor, a vyšší výdaje na nábor.
  • Výdaje od začátku roku jsou 5,2 milionů USD proti plánu 5,9 milionů USD, což je přibližně 0,7 milionů USD nebo 12 % pod plán, především za personální výdaje, hostitelské služby na Internetu, cestovní výdaje, kapitálové výdaje a výdaje na právní ochranu.
  • Celkový výsledek je 21,8 milionu USD k 31. srpnu 2012, což odpovídá průměru 6,2 měsíce výdajů.
Měsíční videozáznam nadace Wikimedia ze setkání metriky a aktivity za měsíc srpen (4. září 2012)

Další důležité zprávy hnutí

 
Restaurant Al Mac's Diner - jeden ze snímků vybraných porotou v USA do finále soutěže Wiki miluje památky

Celosvětová fotosoutěž Wiki miluje památky dosáhla rekordní účasti

V průběhu měsíce září více než 15 000 lidí odeslalo elektronicky více než 350 000 obrázků do soutěže Wiki miluje památky, která je zaměřená na svobodné šíření fotografií národních památek. Tento počet fotografií představuje více než dvojnásobek fotografií zaslaných v roce 2011 do téže soutěže, která byla oficiálně uznána jako největší fotosoutěž na světě a bude zapsána do Guinnessovy knihy rekordů. Národní vítězné práce byly oznámeny pro USA a další země, 12 celosvětově nejlepších snímků bude vyhlášeno začátkem prosince.

Diskuse o střetu zájmů

V průběhu září, zástupci projektů „wiki-town“ Monmouthpedia a Gibraltarpedia vyvolali diskusi o tom, že právník Wikimedia UK je zároveň placeným konzultantem státních orgánů příslušných měst a editorem anglické Wikipedie. Wikimedia UK a nadace Wikimedia na základě toho společně jmenovaly nezávislého odborného poradce Wikimedia UK pro správní opatření a střety zájmů související s těmito projekty.

První konference EduWiki

Univerzita v Leicesteru v Anglii uspořádala první EduWiki konferenci, za účasti akademiků ze tří kontinentů, spolupracovníků nadace Wikimedia, kde se diskutovalo o vzdělávacím programu Wikipedie a dalších způsobech spolupráce. Dvoudenní konferenci organizovala Wikimedia UK.