Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/Reda Kerbouche/tr

This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/Reda Kerbouche and the translation is 97% complete.

Reda Kerbouche

Reda Kerbouche (Reda Kerbouche)

Reda Kerbouche (talk meta edits global user summary CA  AE)

Aday ayrıntıları
 
Wiki Indaba 2018
Candidate video statement
  • Başyazı:
    • Kayıt tarihi: 2010
    • Etkin Vikiler: Fransızca Vikipedi, Arapça Vikipedi, Tacavitçe Vikisözlük (Hizmetli), Commons.
açıklama (450 kelimeden fazla olmayacak şekilde) Hakkımda:

Profesyonel deneyimim hep yönetim ve liderlikle ilgili oldu. Kültür alanında çalışan kendi şirketimi kurarak başladım, ardından Fransa ve İsveç'ten büyük Avrupalı perakendeciler ve çok uluslu şirketlerle çalışmaya davet edildim. Kültürel alandaki kişisel projelerime paralel olarak, 2019'dan itibaren Cezayir'deki kültürel derneklerle birlikte çalışarak maddi ve manevi mirası teşvik etmek için UNESCO ile işbirliği yapıyorum. Cezayir'de Citizen Inventory of Heritage isimli, kurucu ortağı ve CFO'su olduğum bir organizasyon başlatıyorum. Petersburg Üniversitesi'nden yönetimde uzmanlık derecesi ve doktora derecem var.

Asya'da doğdum, Afrika'da büyüdüm ve Avrupa'da yaşıyorum ve bu üç kıta arasında yaşıyorum (kendimi dünyanın oğlu gibi hissediyorum). Wikimedians of Tamazight User Group'un kurucu üyesi ve yöneticisiyim ve 2014'ten beri Wikimedia Cezayir'de iletişim başkanıyım. 2010'dan beri Wikimedia projelerine çeşitli katkılarda bulunan topluluğun aktif bir üyesiyim. Son birkaç yılda birkaç Wikimedia projesi düzenledim ve yönettim. Çoğunlukla yerli diller olmak üzere tüm toplulukları destekliyorum. Grubumla birkaç Wikimedia yarışması düzenledim. Wikimedia hakkında dünya çapında çeşitli konferanslarda birkaç proje sundum, 2018'de Tunus'ta bir UNESCO etkinliğinde Wikimedia hareketi hakkında küçük bir sunum yaptım.

Fransızca, Arapça, Rusça, Tacavitçe konuşuyorum, İngilizce çalışıyorum ve Almanca öğreniyorum. Afrika ve yerli dilleri geliştirmek için çalışıyorum, 2019'da Tacavitçe Vikisözlük (kendisini Vikipedi dışında bir projede bulan ilk dil topluluğu) oluşturma sürecini başlatabildim. WikiIndaba ve WikiArabia organizasyon komitelerindeydim. Aynı zamanda Wiki Indaba Yönlendirme Komitesi üyesiyim ve Üyelikler Komitesinin eski bir üyesiyim.

Hedeflerim hakkında:

  • Topluluğun uluslararası düzeyde aktif bir üyesi olarak ve kişisel deneyimlerimle daha iyisini yapabileceğimizi biliyorum. Birçok iştirakçi ("özellikle kullanıcı grupları") ihtiyaçlarını karşılamak için hibe alamamakta ve var olmak için gece gündüz mücadele etmekte zorlanıyorlar. Bu sorun bütün açık kaynaklı hareketlerde oldukça yaygın. En büyük zorluk, özellikle kaynaklarımıza erişimin zor olduğu yerlerde, dünyadaki tüm gönüllülerin hareketimizi teşvik eden çalışmalarını yapmalarına yardımcı olacak bir çözüm bulmak olacaktır.
  • Harekette daha fazla çeşitlilik; her zaman farklı bir hareketimiz olduğunu söylüyoruz, ama aslında, özellikle cinsiyet ve azınlık grupları üzerinde hala çalışmamız gerekiyor.
  • En büyük hayalim, hareketimizin siyaset dışı yaşaması ve böylece tüm halkların, ülkelerin, cinsiyetlerin, kültürlerin, dinlerin yalnızca özgür bilgiyi teşvik etme amacı ile yaşamasıdır. Bunu başarabilirsek, bunu yaparak sürdürülebilir kalkınmadan birkaç noktayı yerine getirebileceğiz.
İlk 3 Yönetim Kurulu önceliği 1. İstisnasız tüm Wikimedia hareketi için eşit muameleyi garanti etmek. Hareketteki eşitsizlikleri azaltmayı ve ortadan kaldırmayı amaçlayan yeni faaliyetler başlatmak

2. Vakıf tarafından tanınan bazı iştiraklerin finansmanında ortaya çıkan sorunlara çözüm bulunması

3. Hiçbirinin olmadığı yerde yeni ortaklıklar yaratmak ve hareketten insanlarla birlikte çalışmak için onlara eşlik etmek.

İlk 3 Hareket Stratejisi önceliği 1. Vakfın yönetiminde daha fazla beceri ve bilgi çeşitliliği (duraklatılan veya yok sayılan sorunları çözmek için).

2. Hareketi, olmadığı yerlerde yaymak, yeni yetenekleri çekmek ve var olanların büyümesine ve gelişmesine yardımcı olmak.

3. Buna ihtiyacı olan herkes için Güvenlik ve Katılım sağlamak.

doğrulama doğrulama yapıldı
Seçilebilirlik:   onaylandı
onaylayan: Matanya (talk) 20:18, 1 July 2021 (UTC)[reply]
Kimlik:   onaylandı
Onaylayan: Joe Sutherland (Wikimedia Foundation) (talk) 18:17, 29 June 2021 (UTC)[reply]
Mütevelli Değerlendirme Formu
Mütevelli Değerlendirme Formu
Deneyim (Yıl)
<1 1–2 2–5 5–10 10+

Wikimedia tecrübesi. Aday Wikimedia hareketine adanmış bir kullanıcıdır. Uygun katkılar şunlardır: Wikimedia projelerine katkılar, bir Wikimedia organizasyonu ya da iştirakına üyelik, Wikimedia hareketi organizatörü olarak aktiviteler ya da Wikimedia hareketi ile dost bir organizasyona katılım.

+10 yıl: 2010'dan beri Wikimedian'ım. Dosya taşıyıcılık ve transvikiden hizmetliliğe kadar çeşitli görevlerde bulundum. Ve Vikisözlük'ün Tacavitçe'de yaratılmasının başlangıcındayım.

Heyet deneyimi. Aday ulusal -ya da küresel- bir organizasyonda (kâr amacı güden, gütmeyen ya da yönetimsel) mütevelli heyeti/yönetim kurulu ya da benzer bir yönetim görevinde bulunmuştur.

5-10 yıl: 2014 ve 2018 yılları arasında 2 Wikimedia kuruluşunun yönetim kurulu üyesi deneyimim dışında, 2 yıldan beri Cezayir'de sektörde çalışan, somut ve somut olmayan kültürel mirasın korunmasına ilişkin “Citizen Inventory of Heritage” kuruluşunun CFO'suyum. Ayrıca Association Arts et Patrimoine d'Alger mütevelli heyeti üyeliği yaptım.

Yönetim deneyimi. Aday, Wikimedia Vakfı ile karşılaştırılabilir (veya daha büyük) büyüklükte, karmaşıklıkta ve kapsamda bir kuruluş, departman veya proje için yönetici düzeyinde çalışmıştır.

5-10: 3 yıl boyunca Rusya'da kurulmuş bir İsveç firmasının bölüm başkanlığını yaptım, benim gözetimim altında yaklaşık 120 çalışanım vardı. Benim işim satış raporlarını, mali tabloları analiz etmek ve şirketin misyonunu oluşturan genel faaliyetleri denetlemekti. Ortak organizasyonumun CFO'su olarak ben de aynı şeyi yapıyorum, ancak çalıştığım İsveçli şirkete kıyasla bütçe daha küçük.

Konu uzmanlığı. Aday Vakfın ya da Heyetin çalışmalarıyla ilgili bir alanda çalışmış ya da gönüllü olarak yer almıştır. Bu alanlar yıllık olarak belirlenecek ve; Küresel hareket inşası ve topluluk organizasyonu, kurumsal seviyede ortam teknolojisi ve/veya ürün geliştirme, kamu politikası ve hukuk, bilgi sektörü (ör. akademik/GLAM/eğitim), insan hakları ve sosyal adalet, açık internet/özgür ve açık kaynak yazılımı, organizasyonel strateji ve yönetim, finans ve finansal gözetim, kâr amacı gütmeyen bağış toplama, insan kaynakları, heyet idaresi gibi alanlar içerebilir.

5-10 yıl: Genellikle eğitimde gönüllü olarak çalışırım. Kanada'da Kuzey Afrika diasporası ve Zerfa derneği ile yerli Kuzey Afrika dilinde kurslar düzenledik ve bu da Viki projelerimize katkıda bulunmamıza yardımcı oldu. Daha sonra Rusya'daki Wikimedianlarla birlikte, üniversite öğrencileri için, ortak yazar olduğum bir kitap (Wikipedia. Giriş kısmı) yazdık. Kitabın kendisi, 2018'de Arapça konuşan topluluk için Cezayir'deki diğer Wikimedian'larla işbirliği içinde yaptığım MOOC'ye dayanmaktadır. 10.000'den fazla kullanıcı bu kursları bitirdi. Bu yılın başından beri Cezayir'de, Cezayir mirasının tanıtımı için çalışan bir dizi Fransızca ve Arapça konferansı birlikte canlandırıyor ve birlikte organize ediyorum (Cezayir'i düşleyelim). Konferanslar UNESCO'nun kültürel terörizme karşı çağrısının ardından başlatıldı.

Çeşitlilik: Arka plan Aday, iktidar yapılarında tarihsel ayrımcılığa ve yetersiz temsile maruz kalmış bir gruba (örneğin; cinsiyet, ırk, etnik köken, engellilik, LGBTQ+ kimliği, sosyal/ekonomik statüsü ya da itibarına bağlı olarak) ait veya aitti.

Evet: Ben Amazigh (Berberi) etnik kökenindenim ve bir nesil boyunca Kuzey Afrika'da kurulan iktidar bu insanları özellikle dil ve kimlik düzeyinde bastırıyor. Bunun için bir azınlık dili aktivistiyim. Tamazight dilleri kültürel kimlik oldukları kadar tehlikede.

Çeşitlilik: Coğrafya Aday, yaşadıkları coğrafi bölgelere göre Mütevelli Heyeti'nin genel coğrafi çeşitliliğine katkıda bulunacaktır.

Evet: Kazakistan'da (Asya) doğdum, Cezayir'de (Afrika) büyüdüm ve Rusya'da (Avrupa) ve Dubai'de çalışıyorum. Çok sık Almanya'ya gelirim çünkü anne tarafım oradadır. Genelde Cezayir ve Rusya arasında yaşıyorum.

Çeşitlilik: Dil Adayın ana dili İngilizce dışında başka bir dildir.

Evet: Klasik Arapça, Cezayir Arapçası, Fransızca, Rusça, Tacavitçe.

Çeşitlilik: Politik sistem deneyimi Adayın bilgiyi demokratik olmayan, sansürcü ya da baskıcı bir bağlamda paylaşmak için yaşadığı ve/veya çalıştığı önemli bir deneyimi vardır.

Evet: Cezayir'de seçime bağlı olmayan bir siyasi parti olan Mouvement Jeunesse Éveillée'de (Uyanmış Gençlik Hareketi), bir yıl boyunca hareketin dış ilişkilerinden sorumlu olarak görev yaptım.